Hangi Forester???

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Yasin Öztürk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 104
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 39,466
Ynt: Hangi Forester???

flamable' Alıntı:
Arkadaşın dediği gibi HR-V de çok güzel bir seçenek vergi ve yakıt avantajı var, makyajlı kasalarında 125bg lik civic motoru var, şanzıman meselesine gelince HR-V de Jazz ve City modelinden de tanıdığımız sonsuz oranlı CVT şanzıman var, bu şanzımanın aslında kronik bir sorunu yok ancak bildiğiniz üzere otomatik şanzımanların belli periyotlarla yağı değiştirilir, bizim ustalarımız da sağolsunlar o da otomatik bu da otomatik deyip HR-V lere klasik otomatik şanzıman yağı koyunca arızalar yaşanabiliyo. CVT lerin yağı özeldir, ve alıcağınız araç sevis bakımlı ise ve doğru yağ kullanılmış ise bir sorun olacağını sanmıyorum
Hrv leri bende zamanında araştırmıştım..Şanzıman problemı kronık sorun gibi gözukuyor..

Etiketler

Yasin Öztürk' Alıntı:
Honda alicak olsam crv alırım ama sonradan forestera döndüm, size hangi forester diye sormak istedim?????
2004 turbosuz Forester aracımı satıp 2009 Forester aldım..
1-Eger agresıf kullanım ,güç istiyorsanız ve vergi ve yakıtı bana dokunmaz diyorsanız 2006-2008 2.5 turbo 235hp
2-Eger agresıf kullanım ,güç istiyorsanız ve vergi ve yakıtı bana dokunur diyorsanız 2.0 xt 2003-2005 arası 177hp
3-Eger normal kullanım isityorsanız bence 2003-2005 arası atmosferık Forester 125hp(denıyor ama yaptıgım arastırmarda bu aracların 136hp olduguna daır yurtdısında verıler var)ya da 2006-2008b arası makyajlı Forester 158 hp;
-Eger seçimiz 3. madde ise biraz daha iç mekan geniş olsun diyorsanız 2008 sonrası Forester 155hp..
derim bence..
Diğer offroada yönelık özellıklerı yazmıyorum..Youtube girip Forester vıdeolarını izleyın ne demek ıstedıgımı anlarsınız :smiley:

Benim 2004 'ü satıp 2009 almamdakı ana sebep;
2. çocukta olunca daha geniş arka mekana ihtiyacım oldu.ana sebep budur..

Ve diğerleriyle kıyaslarken;
hangisinde ;
Dünyada sadece 2 markada kullanılan boxer motor
Symmetrical AWD
gibi bence 4 çeker kategorısınde güvenlık konusunda gayet önemlı olan bu ana durumlarıda kıyaslayın...
Ha şunuda söyliyeyım bu araçlar için;
"yaw kardeşim çok yakar" diyenlere cevabımda "süreklı 4 çekere sahıp olan bir aracla lütfen kıyaslamalarınızı yapınız" demek olurdu...Part tıme 4 çekere sahip olanlarla değil :smiley:

Yasin Öztürk' Alıntı:
Herkese merhabalar, ben Ankara 'da ikamet ediyorum balık tutmak gibi merakım var, subaru forester almayı düşünüyorum ama hangisi verimli tutulan modeli hangisi hiçbir fikrim yok kullanan arkadaşlar almam gereken model hakkında bilgi verirse tecrübelerini yazarsa artı ve eskileri hakkında bilgi verebilirlerse sevinirim şimdiden teşekkürler
2. el ilanlara bakıyorum gözüme çarpan birkaç araç var buradan link paylaşmadım bir mahsuru olur diye bu araçlara da göz atabilmem için yardım bekliyorum, bütçem en fazla otuzbin lira kadar 2003-2005 model arası araçlar benim için uygun lütfen yardım :smiley: :smiley: :smiley:
Bu yazının sonunu görmemişim..2003-2005 arası eger turbosuz(125 hp) alırsanız 25'e kadar bence normal,eger Turbolu (177hp)almayı düşünüyorsanızda temiz bir aracsa 30'a kadar normaldır..Eger 30'un üstüne gececeksenız 2006 kasa(158hp) makyajlı kasalarada bakabılırsınız...

sakyuz' Alıntı:
Turbosuz olan. Neden mi? O arabalarda motor yatay durduğu için motorda en ufak problem olsa söküp takması dert olacak. E şehir içinde kullanabilmek için lpg lazım, o da en azından uzun vadede motorda kesin problem demek. Bir de turbo olursa daha çok problem demek.

Bir de kasko parasını, parça fiyatını es geçmeyin, o ilanlara ben de bakıyoum arada bir, birtanesinin aynası kırılmış 3000 ytl kaza kaydı var sırf bu yüzden. Ayna fiyatı bu. Otomatik bilmemneliymiş, herneyse özelliği bilmiyorum.
pardonda lpg'li olupta problem yaşamayan bi araç markası varmı yada lpg Li diye illaki sorun yaşayacak diye?
2004 aracımın kasko bedelı 31.000tl ydi..975tl ye kaskosunu yaptırmıştım İndirim olmadan..
Boxer Motoru söküp takmasını bilmeyen için tabiki zor olur söküp takması.Ama işten anlayan ustaya her iş basit gelir..Bu her marka için geçerlidir değil mi?
Japon aracların genel olarak orjınal halıyle mekanık ve motor olarak sorun çıkarmadıgını tüm dunya bılıyor sanırım :smiley:

pardonda lpg'li olupta problem yaşamayan bi araç markası varmı yada lpg Li diye illaki sorun yaşayacak diye?

yok tabi ki, o güzden "garanti" dedim ya. Eninde sonunda hepsi sorun yaşayacak. Kimi 50 bin km sonra kimi 150bin, nasıl kullandığınıza bağlı. Bence sadece hafta sonu uzun yolda kullanılan araçlarda en az 100bin dayanır (araca özgü bir uyumsuzluk yoksa), şehir içi trafiğine sokulan araçlar için herhangi bir tahmin yapmak zor.

Sonuçta hangı marka olursa olsun araclarımız benzınde çalışma prensıbıne göre ayarlamış herşeyıyle..Bunun dışında kullanılan yakıtlarla tabıkı sorunlar olabılır bu sorunların büyüklüğü sizin araca bakmanızla,kullanım tarzınızla,kullandıgınız yakıtın kalıtesıne kadar bır suru krıterle alakalı..O yuzden arıza olma durumuda birazda kendımızle alakalı..

LPG ile özellikle problem çıkarttığı bilinen bir iki araç var, forester bunlardan biri değil, ama motorun montaj şekli dediğiniz gibi sökmesini bilmeyen biri için problem. Diğer araçlar gibi motor kapağını üstten açıp subaplara ulaşamayacaklar. Bu durumun diğer araçlar 100 bin bakımında 300-400 lira ile kurtarırken subaru için min 1500ytl fiyat çıkması gerçeği ile ilgisi olabilir, bende sırf 2 kayış değiştirmek için bile motor inmeli gibi bir intiba uyandırdı. Herneyse çok önemli değil, çünkü bu tür problemleri olmayan alternatif araçlar da satın alırken biraz pahalıya maal oluyor.

sakyuz' Alıntı:
LPG ile özellikle problem çıkarttığı bilinen bir iki araç var, forester bunlardan biri değil, ama motorun montaj şekli dediğiniz gibi sökmesini bilmeyen biri için problem. Diğer araçlar gibi motor kapağını üstten açıp subaplara ulaşamayacaklar. Bu durumun diğer araçlar 100 bin bakımında 300-400 lira ile kurtarırken subaru için min 1500ytl fiyat çıkması gerçeği ile ilgisi olabilir, bende sırf 2 kayış değiştirmek için bile motor inmeli gibi bir intiba uyandırdı. Herneyse çok önemli değil, çünkü bu tür problemleri olmayan alternatif araçlar da satın alırken biraz pahalıya maal oluyor.
Hemen bi konuya ışık tutayım :smiley:
Turbosuz modellerde subap ayarı için motorun inmesıne gerek yok yandan kapakları açıp ayarı yapabılıyorlar..
Turbolu ve 2006 sonrası araclarda ise subap ayarı için motorun ınmesı gerekebılıyor.. Ama tabıkı ne zaman ?
Kayışlar için motorun ınmesıne gerek yoktu..benim eskı aracta 200.000 de trıger değişiminde motor ındırlmedı..

Kayışlar için motorun ınmesıne gerek yoktu..benim eskı aracta 200.000 de trıger değişiminde motor ındırlmedı..

Hmm o zaman hemen merak edilen soruyu sorayım, aradaki bakım maaliyeti farkının sebebi nedir?

Yani rav4, crv vs birkaç yüz liraya 100bin bakımını atlatırken, neden subaru için 1500 lira tutuyor? Ben motoru indirmek için gereken işçilik olduğunu düşünmüştüm. Görünüşe göre yanlış düşünmüş olduğuma göre, başka bir sebebi olmalı.

sakyuz' Alıntı:
Yani rav4, crv vs birkaç yüz liraya 100bin bakımını atlatırken, neden subaru için 1500 lira tutuyor? Ben motoru indirmek için gereken işçilik olduğunu düşünmüştüm. Görünüşe göre yanlış düşünmüş olduğuma göre, başka bir sebebi olmalı.
birkaç yüze imkanı yok agır bakım hiçbir markada olmaz..Ama bende trıgerı orjınal değilde çin kullanırsam benımde 400-500 cıvarlarına iner tabikide...

Hocam genel olarak yaptığınız bakımlar ve karşılığında ödediğiniz maliyetler konusunda bilgiler verirseniz (özellikle eski aracınız için), benim gibi aklında CRV kalbinde Forester olanlar için faydalı olur diye düşünüyorum. Bir de anladığım kadarıyla bakım için yetkili servise gidiyorsunuz.

birkaç yüze imkanı yok agır bakım hiçbir markada olmaz..Ama bende trıgerı orjınal değilde çin kullanırsam benımde 400-500 cıvarlarına iner tabikide...

O bakım faturasını hala saklıyorsanız detayını merak ettim.. sebebi de malum, aynı model, aynı işe yarayacak olan arabayı 12-15bin lira daha ucuza alabileceksem, üzerinde toyota yerine subaru yazsa da olur, hem logosu daha güzel.. yok bakım masrafları, yedek parça fiyatı, kasko fiyatı farkı vs yüzünden pişman olacaksam, o zaman arada bir fark yok deyip toyota seçerim. Konu bu.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.