Hangi İzolasyon Malzemesi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 101
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 133,995

buralpdi

yokluk ve çaresizlik adamı mucit yapar
Yer
maltepe gurubu
arkadaşlar aracın izalasyonunda
1- köpük
2- camyünü
3- taşyünü
kullanan arkadaşlar oldu, olumlu veya olumsuz görüşler var, köpük kullandığınızda köşe ve kenarlarda ister istemez boşluklar oluyor, verimliliği hep tartışılır, camyünü ve taşyünü döşemek daha iyi uygularken ki sıkıntılarını saymaz isek aracı daha iyi sarıyor boşluksuz köşe bucak kapatıyor, fakat en başta insanlardan uzak kullanım için üretildiği için sağlık problemleri var,
bunları düşünürken aklıma yorganlarda kullanılan 5cm kalınlığında elyaflar var bu malzemeyi kullansak sonuç alabilirmiyiz, bize ısı yalıtımı yapacağına eminim çünkü yorganlar çok sıcak tutuyor tek sorun ses izalasyonunda acaba iyi sonuç verirmi, bu da o kadar sorun olurmu
içerisinin izalasyonuna başlıyacağım, yorum ve önerilerinizi bekliyorum

Etiketler
Ynt: Hangi İzolasyon Malzemesi?

Levent abi bugün Kozyatağı Bauhaus'a gittim oradaki izolasyon standına bakan arkadaş ile uzun uzun konuştum malzemeleri sordum ve cevaplar bulmaya çalıştık 4 çeşit malzeme vardı taşyünü,camyünü(İzocam),polisitren (dışcephe mantolamada kullanılan),birde strafor (köpük) bunların içinde yoğunluğu en çok olan ısı ve özellikle ses yalıtımında kullanılan taşyünü 3cm olan kalınlıktaki bir tabaka 9.50 lira en pahalısıydı sonra camyünü ardından polisitren ve beyaz köpük strafor,arkadaşın söylediği camyününün belli bir hacmi var mesela rulo halindeki kalınlığı 8cm olanı sıkıştırıp 2cm'e düşürürseniz etkisini azaltıyor çünkü ben daha önce kalın olan cam yünününü ince yere sıkıştırarak uygularsam yoğunluğu artar ısı ve ses konusunda daha verimli olur düşüncesindeydim oysa camyününün içinde hava kabarcıkları sıcak ve soğuğu engelliyormuş yani iletkenlik azaldığı için sıcak soğuk geçişi az oluyor aynı tuğlada olduğu gibi,
Birde cam yünü ve taşyünündeki asbest kimyasalının direk olarak solunduğunda zararlı olduğunu söyledi ben yapım şeklini anlattım üstü kapatılmış hiçbir şekilde dışarı ile ilgisi olmayan camyününün zararlı olamayacağını söyledi,yani bizim uygulama şeklinin hiç sakıncasının olmadığını gönül rahatlığıyla kullanabileceğini söyledi,hatta bizde indigoda köpük uygulamasından vaz geçmiş gibiyiz çünkü köpükte özellikle dar alanda kontrollü atmanın zor olduğunu ve çokca yerde seviyenin çok üstüne çıkacağını söylemişlerdi bizde suyu kessin onun temizliğine razıyız demiştik şimdi ise o problemleri çözdüğümüze göre camyünü ve alternatif bir ürünü kullanabiliriz.
Ha bu arada orada bulunmayan ve bu konuda en iyi izolasyon sağlayan poliüretan dedi yani bizim arkadaşların yaptığı soğutmalı gıda araçlarında kullanılan poliüretan tabakalar olduğunu söyledi.

Polistren köpüklere şekil vermek mümkün değil. Ayrıca ezilip deforme olabilirler.

ALÜMİNYUM KAPLI CAM YÜNÜ KLİMA ŞİLTESİ

Bir yüzü camtülü, bir yüzü akrilen kaplı siyah camyünü şilte. Havalandırma ve klima kanallarının içten ses yalıtımında kullanılır.

Yoğunluk : 24 kg/m3
Isı iletkenlik hesap değeri : l ? 0,034 W/mK ( 10 oC'de)
Su buharı difüzyon direnç faktörü : m = 1 (TS825, Ek5 Sıra No: 10,4)
Azami kullanım sıcaklığı 121 oC
Azami hava hızı : 12/ms ( Güvenlik faktörü: 2,5)
Yüzey yanma özellikleri : ASTM E84' e göre ; Alev yayılımı <25, Duman oluşumu <50
Sıcağa ve rutubete maruz kalması halinde dahi boyutlarında bir değişme olmaz.
Zamanla bozulmaz, çürümez, küf tutmaz, korozyon ve paslanma yapmaz.
Hidroskobik ve kapiler değildir.
Bünesinde bakteri ve mantar oluşumuna izin vermez.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Kalınlık (cm) En x Boy (cm) Paket Miktarı (m2) Isı Geçirgenlik Direnci (m2K/W)
2,5 122 x 1.600 19,52 0,74

Taş Yünü
Yerli olarak temin edilen inorganik hammadde olan bazalt taşının 1350 ve 1400 santigrat derecede eritilerek elyaf haline getirilmesi sonucu oluşmaktadır. Kullanım yeri ve amacına göre farklı boyut ve yoğunlukta, değişik kaplama malzemeleri ile şilte, levha, boru ve dökme şeklinde üretilmektedir. Isı yalıtım, ses yalıtımı, akustik düzenleme ve yangın yalıtımı maksadıyla kullanılmaktadır. Kullanım sıcaklığı -50+700 - 750 santigrat derece aralığındadır. Sıcağa ve rutubete maruz kalması halinde dahi, boyutlarında bir değişme olmaz. Zamanla bozulmaz, çürümez, küf tutmaz, korozyon ve paslanma yapmaz. Böcekler ve mikro organizmalar tarafından tahrip edilemez.

Cam Yünü
Çatılarda ısı, ses yalıtımı ve yangın güvenliği için ideal bir ürün. Çok ekonomik, çok pratik. Fire vermez, özel işçilik gerektirmez, herkes tarafından kolayca uygulanabilir. Uygulamadan önce çatı arasının iyice temizlenmesi ve eğer akma varsa, çatının onarılması gerekir.Sıkıştırılmış rulo halinde ambalajlanmış izocam çatı şiltesi çatı ortasına yakın bir yerde açılır ve saçak ucuna doğru bırakılır. Yuvarlanarak açılan şilte, kolayca çatıya serilir. Her türlü ahşap veya betonarme oturtma çatılarda (döşeme üzerinde) üzerine yük gelmeyen yatay alanlarda uygulanabilir

Strafor
Ham petrolden imal edilmiş sentetik bir malzemedir.Yağ kısımdan haddelenerek elde edilir strafor ve rafine edilmesi sırasında küçük toplar şeklinde oluşur. Bu topların içine buhar enjekte edilmesi sonucu toplar şişer topoloji ve birbirlerine yapışır. Bu malzeme yalıtım amaçlı ya da paketleme malzemesi olarak kullanım alanlarına

Eva
Eva isimli malzeme kampçılık, dağcılık gibi doğa aktivitelerinde kullanılan ve izolasyon sağlayan esnek, süngerimsi bir malzemedir.

Tasyunu3

Cam YnAlminyum

Strafor

Eva

Atilla bey bilgiler için çok teşekkürler,

elyaf malzeme için ne düşünüyorsun?

Elyaf tekstil sektörünün gözde malzemesi, bence fiyat olarak uygun olmayacağı.... Alüminyumlu cam elyafı benim favorim, dolgu kalınlığı uygun, uygulaması kolay, alüminyum yüzeyin bize bakar montajı lif uçmalarınada engel olur, montaj sonrası gri bantla güzelce bantlanabilir, yalıtım anlamında sorgulamıyorum bile eminim..Ben kullanacağım zaman cam elyafı kullanacağım...

Levant sen zemin son kullanma yüzeyi için ne düşünüyorsun...

A)Su kontrasını zımpara vernik yapıp ahşap olarakmı kullanacaksın,
B)Laminat parkemi döşemeyi düşünüyorsun,
C)Mineflomu kullanacaksın,
D)Komple Halımı döşeyeceksin

Alüminyum folyolu 3,42 TL/m2
Rulo Eni 110 cm
Rulo boyu 10 mt
Et kalınlığı 5 cm
Top ağırlığı 13 kg
Bir Top Toplam 11 m2

ahşabın üstüne parke deseni mineflo koyacağım üstünede parça halı paspas gibi,
ben zemini parçalı ve viadalı yapıp her zaman rahat bir şekilde sökülebilecek şekilde yapacağım, (bütün parçalar gerektiği zaman sökülebilecek) tabandan kablo ve su tesisatını geçireceğim, sonrada ilave kablo ve boru döşemek gerekirse veya tadilat rahatca yapabilmek adına

Bu fikrine pek katılmıyorum, yaklaşık 1.80X3.35 m2 tabanda tüm yerleştirme bitince ortada 1-1.5 m2 gezecek yer kalacak zaten, bence en başında gerekli olabilecek yönlerde plastik elektrik tesisat boruları döşeyerek sonra klavuz yayı ile istediğin kablolamayı yapabilirsin, benim abim inşaat elektrik tesisatçısı olduğu için konuya hakimim ve bana en kolay ve ideali bu geliyor..

atiladi' Alıntı:
Elyaf tekstil sektörünün gözde malzemesi, bence fiyat olarak uygun olmayacağı.... Alüminyumlu cam elyafı benim favorim, dolgu kalınlığı uygun, uygulaması kolay, alüminyum yüzeyin bize bakar montajı lif uçmalarınada engel olur, montaj sonrası gri bantla güzelce bantlanabilir, yalıtım anlamında sorgulamıyorum bile eminim..Ben kullanacağım zaman cam elyafı kullanacağım...
cam elyafı ( cam yünümü ) bü üründe asbest tehlikesi varmı ?
dikey alanlarda kullanılırmı ? zamanla sarsıntıdan dolayı çökme dökülme yaparmı ?

Cam elyafı veya yünü, ile aspest farklı ürünlerdir, işlevleri benzer ama yapıları çok ferklıdır..
Cam yününü dikeyde kullanmak darken tavanı kastediyorsun her halde, zaten 5-8 cm kalınlığındaki elyaf, 4-5 cm çukurlara sıkıştırılarak kullanılmakda, ardındanda, üzeri kontraplak ile kaplandığı için her hangi bir çökme dökülme yapmaz..ama elyafın liflerinden rahatsızlık duyuyorsan, bir tarafı alüminyum folyo kaplı olan tipini kullanabilirsin, parça parça kesip yerine yapıştırdıkdan sonrada çepe çevre 5cm'lik gri bant ile dört tarafını dönersen, ardındanda konrtaplak kaplanınca elyaf tozları tamamen izole olmuş olur..Bir şeyi bir kere daha tekrarlayım, bazı arkadaşlar cam yününü biraz tereddütlerinden birazda alarji ve astım problemlerinden, dolayı tercih etmeyip tercihlerini strafordan yana kullanıyorlar, straporda kullanılabilir, ben şahsen iyi bir izolasyon ile cam yününü tercih ediyorum, aracın kaportasında kazalar sonucu oluşabilecek vuruklar tamir edilirken elektrikli punto çektirme ve oksijen kaynağı kullanılacağı için cam yünü bu uygulamalara uygun bir malzeme, strapor kullananlar, bir kaza sonucu oluşabilecek bu hasarları tamir ettirmeden önce, karavanın içinde o bölgeyi sökerek straporları çıkarıp tamirat sonrası tekrar takmaları gerekecek..Bu işlem benim aklıma pek yatmadığı için, benim tercihim, bir yüzü alüminyum folyolu cam elyafı-yünü+ dört köşe bant izolasyonu......
Aşağıdaki resim yusufun tavana cam yünü uygulamasını gösteriyor..

MG 8382

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.