Hangi İzolasyon Malzemesi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 101
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 133,997
Ynt: Hangi İzolasyon Malzemesi?

Puntolu çektirme tutuşturma yapacak kadar ısıtmaz, oksijen kaynağı gibi deyil, ama ısınan bölgelerdeki izolasyon maddedi sıcaklıkla toplanma, şekil değiştirme, akma, yapabilir, örneğin bir strafor parçasına çakmağı hafif yaklaştırın ateş değmeden eriyip formunun bozulduğunu göreceksiniz, ateşe bile gerek yok, strafora tiner damlasın hemen erir, küçülür yok olur...

Etiketler

mayıstosböce' Alıntı:
Bu sorularınızla ilgili gerekli bilgiler sanırım işyerinde ki dökümanda var yarın baktığımda söylerim.Bir bilgiyi yanlış vermişim hala aynı kişilerin sattığı bir ürün ben el değiştirdiğini zannediyordum.
Ürünün iki çeşidi var hem sıcak hemde soğuk için.
Yapıştırılmıyor koruyucu bir kılıf dikiliyor,bir nevi elbise gibi yere göre uygun malzeme içine dikiliyor.
Panelvan da eğer çizik yoksa yani boyasında hiç bir sorun teşkil etmez ama pas varsa yürür gider tabi ki.
sitede şöyle bir sunum var OEM ler için
'' OEM uygulamaları için aerojel yalıtımın avantajları:
Geleneksel yalıtım malzemelerinden 5 kata kadar daha iyi ısıl performans.
Dar alanlarda daha fazla hacim yaratmaya ve çok yönlü tasarımlara imkan tanıyan olağanüstü ince profil.
Kalıp kesimi, laminasyon, kompozit katmanlama ve diğer seçeneklerde kolay uygulama.
Aerojeller çevreye hiçbir kimyasal etkide bulunmayan kum içeren silisten oluşur
Yangın sıçramasına ve duman geçirgenliğine karşı mükemmel koruma.
Var olan diğer yalıtım malzemelerinden daha hafif.
Aerojeller, neme karşı üstün derecede geçirmezliğe sahiptir.''

Bu ürünün nasanın uzay araçlarında ve kıyafetlerinde soğuğa ve sıcağa karşı kullanıldığını biliyorum ama dediğim gibi dökümanlara bakmak lazım.
Ses yalıtımı konusunda bilgim yok.
Evet çok pahalı hatta yanlış hatırlamıyorsam metrekaresi 30 dolar civarındaydı ama hangi kalınlığının hatırlamıyorum.

Önemli gördüğüm 2 sayfayı bilgilerinize sunuyorum.

[attachment=1][attachment=2]

EVRAK 11

EVRAK 2

hediye olarak bir miktar K-Flex marka kendinden yapışkanlı izolasyon malzemesi vermişlerdi, geçenlerde aklıma geldi aracın iç-ön sacını, kapı içlerini ve motor sacı etrafını ( L300 lerde motor sürücü ve yolcu koltuğu altında) bu levhadan kestiğim parçalar ile kolay bir şekilde kapladım ve küçük bir parçasını 5-6 dakika kadar aygaz ocağı alevine tuttum, kesinlikle tutuşmuyor,yanmıyor,duman,koku vermiyor sadece bir miktar kömürleşme gibi bir sertleşme durumu oluyor. bu arada ses yalıtımı gayet güzel, motor bölmesinden gelen sıcaklığı da kesti diyebilirim.

Cavit Bey, kendinden yapışkanlı ve ölçmedim ama 6 mm gibi duruyor,kalan bir parça var yarın onu ölçeyim.

rtulun (RIFAT TÜLÜN) arkadaşımızın verdiği linkten yalıtım malzemeleri üreten firmanın ürünlerini inceledim. Çok kapsamlı , çok çeşitli değişik ihtiyaçlara cevap veren bir çok ürün var. Doğrusu daha önce izolasyon konusunda yaptığım araştırmada İzmir'de böyle bir firmanın varlığından haberdar değildim.

http://www.dinamik-izmir.com/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=1

Renault Trafic aracımın arka bölümünde bazı yerleri ısı ve ses izolasyonu yapmak için bu arayışa girmiştim. Fakat maalesef aradığım ürünleri bulmak mümkün olmamıştı. Daha sonra geçen zaman içinde söz konusu firmanın ürünlerinden veya benzerlerinden olduğunu düşündüğüm malzemeleri izmir bit pazarında (Pazar günleri Halkapınar'da kuruluyor..) bulma şansım oldu. Hemde çok ucuz rakamlara. Yalnız bu ürünlerin üretim hatalı ,standart dışı ölçülerde ufak tefek kusurlu ürünler olduğunu belirtmek isterim. Fakat kullanım amacında herhangi bir problem yaratmıyor. Ürünlerin orjinal fiyatlarını bilemiyorum fakat yaptığım araştırmada DYNAFLEX benzeri bir ürünün m2''sinin 18 TL olduğu konusunda bilgi almıştım.

DYNAFLEX RUBBER LEVHA HALİNDE...........TABAKASI 3 TL ( YAKLAŞIK 100 X 150 CM PARÇALAR HALİNDE)
Malzeme yazlıkta olduğu için elimdeki ufak bir parçanın fotografını aşagıda gönderiyorum.(foto 1)

CLİMAFLEX (KENDİNDEN YAPIŞKANLI)...........RULOSU 10 TL (EN 32 CM. BOY ÖLÇMEDİM FAKAT EN AŞAĞI YAKLAŞIK 15 MT.)
Bakınız foto 2. Rulonun büyüklüğünü tahmin edebilmeniz için yanına bir deodorant şişesi koydum.

İlgilenen arkadaşların bilgilerin sunarım.

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

izolasyon konusunda dogal bir urun olarak mese mantari levhalari da kullanabilirsiniz,kaucukla karisik olarak da uretiliyor bildigim kadari ile,cok iyi bir ses ve isi izolatoru malzemedir,sadece fiyati yuksek sanirim,arastirmanizi tavsiye ederim
selamlar

çarpraz bağlı kapalı hücreli köpükler pek çok alanda izolasyon ve sızdırmazlık elemanı olarak kullanılmaktadır Zeminlerde, çatılarda, makina , otomotiv sektörlerinde ses ve ısı izolasyonunda bunların kendinden yapışkanlı olanları olduğu gibi sade ve bir tarafı folyolu olanları var bu ürünün içinde küçük hava kesecikleri var kapalı alanda sorun olmaz ama ezilecek bir yerde bölümde kullanılacaksa zamanla o kabarcıklar patlıyor ve sünüyor böylece yalıtım özelliğini kaybediyor,İstanbul Güneşli'de üretimi var çokca çeşit kauçuk esaslı sızdırmazlık ve izolasyon malzemesi var ihtiyaç halinde değerlendirilebilir geçen hafta iş yeri için eva gerekti çokca yeri aradım perakende fiyatının yarısından az fiyata burada buldum tavsiye ederim.

http://www.intereva.com.tr/?

gezmen' Alıntı:
Kaç mm kalınlığında Mehmet Bey?

Cavid Sezen
Cavit bey, bendeki malzeme 6 mm kalınlıkta olanı, herhalde şu sitede bahsedilenlerden http://www.odek-flex.com.tr/brosurler/brosurler.htm
[attachment=1]

K Flex

Bu malzemeye yakın bir malzeme var bende(satmıyoruz); EPDM...

Etilen Propilen ( EPDM ) nedir?

Isıya dayanımı -40 derece ile 140 derece arasındadır.

Özgül ağırlığı 1.6'dir

Sertliği 50 A ile 65 A shore arasındadır.

Çekme gerilmesi 150-190kg./cm2. dir

Uzama katsayısı %130-350 arasındadır.

Kullanım alanları:

Ozon oksijen, su buharına, açık hava şartlarına mukavimdir. Kimyasal ortam ve fren yağlarına dayanıklıdır. Özellikle kara, deniz taşıt cam fitilleri için mükemmel sonuçlar verir.

...tek tarafı yapışkanlı olduğu için 2 mm kadar kalınlığı olan bu ürünle tavanın küçük bir bölümünü akşam üzeri kapladım,ısı tabacamızla ölçtüm 1 derece kadar fark gözüküyor ama sanırım bir yanlışlık var çünkü elimi koyduğumda bariz fark seziyorum,teknik olarak 1 derece düşürdü diyelim şimdilik,yarın üstünü bir kat daha kaplayacağım o zaman ki değeride yazarım.Bu görünüm olarak sizin anlattığınız malzemeden biraz daha yoğun.

Isı tabancası epdm in azda olsa gözenekli olduğu için doğru ölçmeyebileceğini söyledi arkadaş.

Ben bu gün bir bölümünü tam kapladım, yavaş yavaş, hava sıcakken kaplamaya devam edeceğim,eğimlli yerlerine çift taraflı bant yapıştırdım daha sağlam olsun diye.yan tarafları çift kat(4 mm) üst taraf tek kat(2 mm) oldu.Yan taraf ile üst taraf arasında 2 mm kadar farkı kullandım ve düz bir satıha yaklaştım,baya sıcaklık farkı var.İleride döşeme yapılacağı için bunlar gözükmeyecek ama olsun o zamana kadar hoş gözüksün diye baya uğraştım.

[attachment=1][attachment=2]

007

008

Bülent bey, güzel işçilik, tebrikler.Bu malzemenin de iyi bir yalıtım malzemesi olduğunu kaydedebiliriz değil mi?

Fiyatını hatırlamıyorum,uzun süre oldu aldığımız.Bir müşterimiz istemişti ,25 mm bizde siparişini vermiştik adam gönderdi 25 cm :smiley: şimdi onları değerlendiriyorum.2 kayıt arası yaklaşık 48-49 cm bu yüzden ekli yapıyorum,fotoğrafta çok güzel gözüküyor ama yakından o kadar değil(işçilik).
Bence kesinlikle çok iyi bir yalıtım malzemesi,zaten yukarıdaki http://www.odek-flex.com.tr/brosurler/brosurler.htm malzemelirin daha yoğun olanı diyebiliriz kısaca.Zaten bu malzemeyi conta niyetine kullanıyorlar,yoğun olması doğaldır.Yapışkanı çok iyi gözüküyor,tabi yapan firmaya göre değişir.Merak edenler Yusuf un dediği gibi yerlerden fiyat alabilir yapmasalarda nerede yapıldığını söylerler sonuçta bizde bu tarz yerleri arıyoruz.Kampalarda sıcaklık farkını gelen arkadaşlara gösteririm.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

SON KONULAR

Geri