Hangi İzolasyon Malzemesi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 101
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 133,966
Ynt: Hangi İzolasyon Malzemesi?

TA2RX' Alıntı:
Çok şık görünüyor. Fiyatı hakkında bilgi vermeniz mümkün mü?
Bekir bey Ankarada biz bu malzemeden kullandık yapım aşamalarında var.Selamlar.
(Biz 10 metre 1m.eninde 20mm.kalınlığında 115 tl almıştık.)

Photo 00211

Photo 00201

Etiketler

Her ikinize de teşekkürler. epdm'yi kavramsal olarak merak ettiğim için sormuştum. Benzer özelliklerde olduğunu okudum, sayenizde.

Benim kullandığım İzocam Armaflex adlı ürün, Ode R-flex'le hemen hemen aynı evsaflarda. (Teknik spesifikasyonları neredeyse aynı.) Ama benim satıcılardan aldığım fiyatlar arasında uçurum vardı. Armaflex'in liste fiyatı aynı türdeki (folyolu ve kendinden yapışkanlı) kalın parke altı şiltesiyle aynı idi. Ben liste fiyatları üzerinden de külliyatlı (%37) indirimle aldım. Liste fiyatlarını karşılaştırmasını daha önce bir dosya halinde foruma göndermiştim, hatırlarsınız.

Arkadaşlar karavanımın içini 5 cm lik taş yünü ile kaplamaya karar verdim.Fakat bazı uygulamalarda yanlarda önce siyah mebran kaplaması gördüm.Onu kullanmadan doğrudan taş yünü kullansam zamanla deforme olurmu.Ağaç karkas şartmı .Bu konuda bilgsi olanlara duyurulur.
Yusuf senin arabada yaptığın uygulama gibi
.

Ahmet hocam benim yanlara mebran döşememin sebebi ses yalıtımı sağlamaktı tabana yaptığım uygulamadan arta kalan parçaları yapıştırdım siz doğrudan taş yünü uygulamasını yapabilirsiniz,telefonda konuştuğumuzda yan duvarları temizlediğinizi ve ekstradan boya antipas desteği sağladığınızı söylemiştiniz bu güzel bir düşünce.

Karkas meselesine gelince asıl amaç araç yan duvarlarında ve tavanındaki zemin farklılıklarını gidermek duvarlara ekstra mukavemet sağlamak,bunun yerine işleyebilirseniz alüminyum ve demirde olabilir tercih sizin ahşap uygulama işin kolayı ;)

atiladi' Alıntı:
Sonuç olarak karavan yapımında izolasyon melzemesi tercih edilirken, bu hususun göz önünde bulundurularak ısıya dayanıklı malzeme tercih edilmesini öneririm, yani CAM YÜNÜ....

Atilla Kardeşim,

Tercih konusunda size aynen katılıyorum.
Şu konularda da düşüncenizi açıklarsanız sevinirim.
1.Yoğunlaşma;dış kaporta sacı ile yalıtım malzemesi arasında mı meydana geliyor?Eğer öyle ise kaporta ile yalıtım malzemesi arasındaki boşluğu yoketmek amacıyla yalıtımı kaportaya direk yapıştırdığımızda yine yoğunlaşma olur mu?
2.İzocamı kaporta yüzeyine yerleştirdiğimizde;Üzerine balonlu naylon kapatsak yoğunlaşmayı engeller mi?Yoksa sadece İzolasyona +katkı mı yapar?

Teşekkürler.

İzolasyonda bir şeye dikkat; soğuk izolasyonunda kullanılan malzeme aynı zamanda sıcak izolasyonunda da kullanılıyor...
İzolasyon malzemesinin özelliği yapıştığı-sıvandığı-deydiği yüzeyin sıcak veya soğuk ısısını kalınlığı mesafesince söndürerek, en iç yüzeyinde tanımlanamaz hale getiriyor...Yani sıcak veya soğuk yüzeye tam temas ederse, ısı emilimini ve yok edilimini sağlıyor...Yüzeye tam yapışmaz boşluk kalısa (katı formundan dolayı taş yünü gibi) oluşan boşlukda dış yüzeyle iç yüzey ısı farkından nemlenme olabilir...Cam yünü oval formlu, girintili çıkıntılı yerlerde şişen süngerimsi yapısından dolayı şişerek tüm yüzeye sıvanması ona büyük avantaj sağlıyor...Cam yünü ambalajlı halde 4 cm kalınlığında iken ambalaj açılıp yerine yerleştirildiğinde şişerek 8-10 cm kalınlığa ulaşıyor, bu sayede uygulandığı yüzeyde her türlü kıvrıma uyum sağlıyor...
Belki tam kübik bir kutunun izolasyonunda sunta gibi sert formlu taş yünüde aynı sonucu verebilir...
Tercihen icam yününün bir yüzü alüminyum folyolusu kullanılırsa extradan naylon kullanmaya gerek kalmaz...Ayrıca, her halikada içeride oluşabilecek az miktardaki nenim kuruyabilmesi için biraz solunun yapabilmesine fırsat verilmesi iyi olur...Sonuç naylon kaplamak daha zararlı olabilir..Yüksek ısıya dayanıklı olup araç dışından tamiratlar sırasında maruz kalabileceği elektrikli çektirme aleti ve oksijen kaynağı ısılarına bile dayanabilmekde...Cam yünü ve taş yünü haricinde kullanılan bütün malzemeler ile yapılan izolasyonlarda araç kaporatasındaki tamiratlar sadece çelik macun ile yapılabilir...
Farklı izolasyon malzemeleri kullananlar, kullandıkları malzemeden küçük bir parçayı 5 dakika kadar küçük tüpün üzerinde ateşe tutarlar ve yanmadığını, erimediğini form değiştirmediğinden bizide bilgilendirirlerse yeni teknoloji malzemelden haberdar oluruz...

atiladi' Alıntı:
İzolasyonda bir şeye dikkat; soğuk izolasyonunda kullanılan malzeme aynı zamanda sıcak izolasyonunda da kullanılıyor...
İzolasyon malzemesinin özelliği yapıştığı-sıvandığı-deydiği yüzeyin sıcak veya soğuk ısısını kalınlığı mesafesince söndürerek, en iç yüzeyinde tanımlanamaz hale getiriyor...Yani sıcak veya soğuk yüzeye tam temas ederse, ısı emilimini ve yok edilimini sağlıyor...Yüzeye tam yapışmaz boşluk kalısa (katı formundan dolayı taş yünü gibi) oluşan boşlukda dış yüzeyle iç yüzey ısı farkından nemlenme olabilir...Cam yünü oval formlu, girintili çıkıntılı yerlerde şişen süngerimsi yapısından dolayı şişerek tüm yüzeye sıvanması ona büyük avantaj sağlıyor...Cam yünü ambalajlı halde 4 cm kalınlığında iken ambalaj açılıp yerine yerleştirildiğinde şişerek 8-10 cm kalınlığa ulaşıyor, bu sayede uygulandığı yüzeyde her türlü kıvrıma uyum sağlıyor...
Belki tam kübik bir kutunun izolasyonunda sunta gibi sert formlu taş yünüde aynı sonucu verebilir...
Tercihen icam yününün bir yüzü alüminyum folyolusu kullanılırsa extradan naylon kullanmaya gerek kalmaz...Ayrıca, her halikada içeride oluşabilecek az miktardaki nenim kuruyabilmesi için biraz solunun yapabilmesine fırsat verilmesi iyi olur...Sonuç naylon kaplamak daha zararlı olabilir..Yüksek ısıya dayanıklı olup araç dışından tamiratlar sırasında maruz kalabileceği elektrikli çektirme aleti ve oksijen kaynağı ısılarına bile dayanabilmekde...Cam yünü ve taş yünü haricinde kullanılan bütün malzemeler ile yapılan izolasyonlarda araç kaporatasındaki tamiratlar sadece çelik macun ile yapılabilir...
Farklı izolasyon malzemeleri kullananlar, kullandıkları malzemeden küçük bir parçayı 5 dakika kadar küçük tüpün üzerinde ateşe tutarlar ve yanmadığını, erimediğini form değiştirmediğinden bizide bilgilendirirlerse yeni teknoloji malzemelden haberdar oluruz...

Teşekkürler Atilla dostum.

atiladi' Alıntı:

Bütün bunlar daha önce "Hangi izolasyon malzemesi?" başlığı altında tartışılmamış mıydı?

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=50754.0

airboat' Alıntı:
Atilla Kardeşim,

Tercih konusunda size aynen katılıyorum.
Şu konularda da düşüncenizi açıklarsanız sevinirim.
1.Yoğunlaşma;dış kaporta sacı ile yalıtım malzemesi arasında mı meydana geliyor?Eğer öyle ise kaporta ile yalıtım malzemesi arasındaki boşluğu yoketmek amacıyla yalıtımı kaportaya direk yapıştırdığımızda yine yoğunlaşma olur mu?
2.İzocamı kaporta yüzeyine yerleştirdiğimizde;Üzerine balonlu naylon kapatsak yoğunlaşmayı engeller mi?Yoksa sadece İzolasyona +katkı mı yapar?

Teşekkürler.

Seyfettin hocam,
sormuş olduğunuz sorunun ilgili başlıkta olmaması nedeniyle bu sayfaya taşınmıştır. http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=62560.0 bu başlıkta
kondensasyon konusunda bilgi net birşekilde aktarılmıştır. Uygulama konusuda çizimle gösterilmektedir.
Saygılarımla.

atiladi' Alıntı:
Pardon yaaaaaa, senden izin almayı unuttuk....

Sevgili Atilla,

Birçok konuda bilgi sahibi olduğunu hepimiz biliyoruz, uygulamalar konusunda tecrübelerin yadsınmaz lakin nezaket kurallarını bilmiyormuşcasına
cevap yazman kabul edilebilir bulmuyorum.

Saygılarımla.

Arada benim takip mesajım kaybolmuş levent bey:smiley:)) Şakası bir yana Sayın moderatör TAKİP ET Butonu gerçekten çalışmıyor. Yada ben kullanamıyorum.

Saygıılar
Rıza

marlon' Alıntı:
Arada benim takip mesajım kaybolmuş levent bey:smiley:)) Şakası bir yana Sayın moderatör TAKİP ET Butonu gerçekten çalışmıyor. Yada ben kullanamıyorum.

Saygıılar
Rıza

Rıza bey nokta koymak yerine mesaj yazarak takibe almak daha güzel olmuş. Takip et butonu için düzenleme bitmediğinden mesaj alınamamaktadır.
Selamlar.

TA2RX' Alıntı:
Bütün bunlar daha önce "Hangi izolasyon malzemesi?" başlığı altında tartışılmamış mıydı?

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=50754.0

Bekir bey,
Atilla arkadaşımıza benim yöneltmek istediğm birsoruya karşılık açıklamaya karşılık nezaket gösterip yanıtlamış.Gözünüzden kaçtı,herhalde!
Sorum:2.İzocamı kaporta yüzeyine yerleştirdiğimizde;Üzerine balonlu naylon kapatsak yoğunlaşmayı engeller mi?Yoksa sadece İzolasyona +katkı mı yapar?
Atillanın verdiği yanıtsa son parağrafta yer almaktadır.
Bilginize.

Levent bey ;
Konunun hassasiyeti nedeni ile orda yazmamak bence en dogru hal tarzı ıdı. (Bunu lütfen bir düsüncenin açıklaması olarak alın. Başka taraflara kaydırılmasını malum nedenlerden dolayı istemiyorum)

Saygılar

Rıza

güngör' Alıntı:
Rıza bey nokta koymak yerine mesaj yazarak takibe almak daha güzel olmuş. Takip et butonu için düzenleme bitmediğinden mesaj alınamamaktadır.

Bir de "Takibi bırak" düğmesi ekleseniz :D

Sonrasında yazılan bütün mesajları okumak zorunda kalacağım için, yeni karavan yapan birisine (örneğin farklı türdeki araç sahiplerine) "hayırlı olsun" mesajı yazmaktan çekinir oldum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri