Hangİ Pradoyu Almaliyim? 3.0 D4d Mİ 4.0 Mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gaffarcamur Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,420

gaffarcamur

Yeni Üye
Yer
kocaeli
Değerli gezenbilir ailesi;
öncelikle şunu açıklamadan geçemeyeceğim, son dönemlerde güvenebileceğim en doğru bilgi ve yorumları bu forumda buluyorum bu vesile ile bu forumu kuran, emeği geçen, değerli bilgilerle katkı sunan herkese sonsuz teşekkürlerimi iletmek istiyorum
öncelikle biraz uzun olacak ama içinde bulunduğum durumu izah edersem daha sağlıklı bilgiler geleceğini düşündüm..

son dönemlerde ikinci araç olarak bir arazi aracı almak için araştırmalar içerisindeyim.
neredeyse bakmadığım incelemediğim arazi aracı kalmamıştır.
kullanım amacım, eşimle birlikte kamp gezileri yapıyoruz caretta karavan almak gibi bir düşüncemiz var doğayı seviyoruz. köylerimiz var sık sık oralara gidiyoruz gittiğimizde oralarda doğa gezileri yapmak istiyoruz. yani off road yapmak gibi bir düşünce niyetimiz söz konusu değil.

dünya kadar arazi aracı inceleyip araştırmalarım sonucu;
amerikanlardan uzak dur bir alırken sevinirsin bir de satarken, çok masraflı araçlardır keyfi paha biçilmez sorunlarına katlanırsan gibi sonuçlar önümde;
nissan pathfinder parça ve usta sorunu suzuki başarılı fakat küçük duster yakıt avantajı var ancak o paralara çıktıktan sonra çok daha başarılı arazi araçları olabilir. infinityqx4 servis ve parça sorunu frontera nispeten başarılı japon alt yapısı var fakat yinede sorunlu bir imajı var galloper yine pajero alt yapılı ancak yinede tam güvenemediğim sonuçlar gibi liste uzayıp gidiyor.
baktım ki ben bu işin içinden çıkamayacağım bütçemi biraz yükseltip bana sorun çıkarmayacak bindiğimde hem keyif alabileceğim, hemde kafamın rahat olacağı,kimsenin laf edemeyeceği bütün otoritelerin ortak bir noktada lider olarak gördüğü land curiuser almak gibi bir niyet içerisine girdim
patrol ve pajero da kafamı kurcalamıyor değil ancak gönlüm ve eşim lc den yana olunca ben de teredütsüz rotamı lc ye çevirdim.
şuandaki aracamı satıp üstüne para ekleyerek bir lc almak istiyorum
bütçemi max 120 bin olarak belirledim. daha düşük paralara malum sitede araçlar var yeterli bir bütçemidir?
burda da eminimki her lc almak isteyen arkadaşların o meşhur sorusu hangi lc doğru seçenek?
seçenekleri ben 3 e indirdim
3.0 d4d prado
4.0 prado (2005 ve sonrası 5 ileri şanzuman olan model tercihim)
2003-2004 4.7 vx100

bu modellerden hangisi benim için daha doğru bir seçenek olur?
pradolarda tutulan model benzinli olan 4.0 diyorlar ne kadar doğru?
dizel olan modelin bakım masrafları çok ağır mı olur benzinli motora göre?
motor ömürleri normal şartlarda ne kadardır? kaç km ye kadar araç bakmam mantıklı olur?
aralarında çok yakıt farkı varmıdır?
aradaki güç farkı önemsenecek gibi midir yok hangisini alırsan al farketmez mi?
4. ileri olan modelleri seçmem de ne gibi bir dezavantajları olur illede 2005 sonrası mı almalıyım
kronik sorunları bildiğim kadarıyla yok alırken nelere dikkat etmeliyim?
ayrıca lc parçaları da ucuz değil biliyorum fakat bi kere yaptırdın mı ömürlük oluyor bu benim için tercih sebebi.
kısacası hangi lc almalıyım bu konu hakkında beni aydınlatacak bir çok kişi olduğunu biliyorum,
vereceğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ediyor saygılar sunuyorum

Son düzenleme:

Etiketler
öncelikle amerikanlar hakkında ağzı olan konuşuyor diye yazayım...
nedeni ise 10-20 yaşında, doğru dürüst bakımı yapılmamış, hor kullanılmış, elden ele gezmiş, off road da kırılmış araçlar her daim masraf çıkartır ve düzelmez de. diğer yandan çok iyi kondisyonda, itina ile kullanılmış, bakımlı ve masrafsız araçlar da var.
LC ile WK yı karşılaştırdığımda alım maliyetinden bakım maliyetine kadar arada %50 fark var, arada illa ki teknik ve kasa büyüklüğü olarak fark olabilir ama %50 iyi bir rakam..
LC de değişen parçalar ömürlükmüş.. bu lafa da çok gülüyorum, alınan arabayı 15-20 sene kullanacaksanız ömürlük parça (uzun ömürlü demek doğru da neyse) olabilir ama bir WK nın 2-3 katı para ödeniyorsa aynı parçaya o zaman anlamı ne?? sonuçta hesap aynı. ayrıca usta sorunu da var, WK nın özellikle motor ve şanzıman mercedes olduğu için parça bulmak çocuk oyuncağı, LC de ise işiniz şansa kalmış. bir arkadaşıma geçen hafta Prado baktık, 2007-08, fiyatlar uçuk, km ler uzayda, çoğunda körük vs gibi parçalar değişmiş.

LC hakkında çok yüzeysel bilgim var (2007 sonrası 3.0 D yi tavsiye ettiler şanzımandan ötürü) ama piyasanın da ne olduğunu az çok bilirim, bir markayı kötülemek çok kolay ülkemizde, bu yazıyı yazmamdaki sebep de yorumları okuyan kişilerin yanlış bir izlenim edinmesini engellemek..

ayrıca yukarıda yazdığınız gibi bu iş "gönül işi", adam ZJ 5.9 alıyor 40 bine üzerine de 40 harcıyor keyfe keder..

öncelikle amerikanlar hakkında ağzı olan konuşuyor diye yazayım...
nedeni ise 10-20 yaşında, doğru dürüst bakımı yapılmamış, hor kullanılmış, elden ele gezmiş, off road da kırılmış araçlar her daim masraf çıkartır ve düzelmez de. diğer yandan çok iyi kondisyonda, itina ile kullanılmış, bakımlı ve masrafsız araçlar da var.
LC ile WK yı karşılaştırdığımda alım maliyetinden bakım maliyetine kadar arada %50 fark var, arada illa ki teknik ve kasa büyüklüğü olarak fark olabilir ama %50 iyi bir rakam..
LC de değişen parçalar ömürlükmüş.. bu lafa da çok gülüyorum, alınan arabayı 15-20 sene kullanacaksanız ömürlük parça (uzun ömürlü demek doğru da neyse) olabilir ama bir WK nın 2-3 katı para ödeniyorsa aynı parçaya o zaman anlamı ne?? sonuçta hesap aynı. ayrıca usta sorunu da var, WK nın özellikle motor ve şanzıman mercedes olduğu için parça bulmak çocuk oyuncağı, LC de ise işiniz şansa kalmış. bir arkadaşıma geçen hafta Prado baktık, 2007-08, fiyatlar uçuk, km ler uzayda, çoğunda körük vs gibi parçalar değişmiş.

LC hakkında çok yüzeysel bilgim var (2007 sonrası 3.0 D yi tavsiye ettiler şanzımandan ötürü) ama piyasanın da ne olduğunu az çok bilirim, bir markayı kötülemek çok kolay ülkemizde, bu yazıyı yazmamdaki sebep de yorumları okuyan kişilerin yanlış bir izlenim edinmesini engellemek..

ayrıca yukarıda yazdığınız gibi bu iş "gönül işi", adam ZJ 5.9 alıyor 40 bine üzerine de 40 harcıyor keyfe keder..[/QUOTE

Sayın GAFFAR Merhabalar, yazdıklarınızın 2nci paragrafındaki şu cümleden yola çıkarsak (...köylerimiz var sık sık oralara gidiyoruz gittiğimizde oralarda doğa gezileri yapmak istiyoruz. yani off road yapmak gibi bir düşünce niyetimiz söz konusu değil.) size yakışacak ve kullanmaktan müthiş keyif alacağınız ilk alternatif Land Rover DISCOVERY olacaktır. Galloper ile PAJERO'yu mukayese etmeniz yanlış olur diye düşünüyorum. Hyundai, MITSUBISHI'nin G. Kore'deki uzantısı olsa da PARIS-DAKAR'ı 6 kez Üst üste kazanan PAJERO'dur. Şans sizinle olsun, Selamlar, Ömer.

sevgili mauvais; isminizi bilmediğim için bu şekilde yazdım anlayış göstereceğinizi düşünüyorum;
cevanbınıza gelince öncelikle ilginiz için teşekkür ederim;
amacım bir amareikan mı japon mu tartışması oluşturmak değil; şöyle ki sorum da tam olarak belirtmedim ancak amerikan arazi araçlarını incelemeye çalıştım;
amerikan arazi araçlarının keyfine diyecek yok gerçekten kaliteli arabalar,
ford explorer, yukon, tahoe, dodge duragono, linkoln gibi birçok araçları inceledim hatta bi kısmına içim bile gitti.
gc yi biraz daha farklı görüyorum çünkü Türkiye de hatırı sayılır sayıda bulunmakta. bu araçlar dünyada kendini kanıtlamış markalar bizim onları küçümsemek gibi bir durmumuz olamaz anacak bazı gerçekleri de görmezden gelemeyiz.
bahsettiğiniz gc wk kasalarında mercedes motoru a-olan modelleri de geçtiğimiz aylarda inceledim onlarında eli ayağı düzgünlerinin fiyatları lc çok farklı değil. yoksa daha ucuza bu keyfi kim yaşamak istemez. bu arabalar o kadar kolay olsa insanlar başka arabalara binmez öyle keyifli arabalar. bu kadar insan yanılıyor olamaz nedenlerini iyice irdelemek gerek buda ayrı bir başlık ayrı bir tartışma konusu.
sonuçta burada yaşıyoruz bahsi geçen markalar sayı olarak türkiyede az bulunuyor buda bazı handikapları beraberinde getiriyor servis ve parça problemleri gibi.
açıkçası benim bütçem ve zamanım bana problem çıkarabilecek bir aracı almaya elvermiyor bu bir risk ve bana göre amaerikan arazi araçlarında bu risk biraz daha fazla. tabi ki söylediklerinize katılıyorum sonuçta her araba iyidir kötü bakarsanız araca bakmaz hor kullanırsanız size arıza çıkaracaktır. buda ayrı bir tartışma konusu.
ancak dünyanın en zor şartlarına baktığımızda lc başarısını görmezden gelemeyiz. en zor çöl şartlarında da en zor kış şartlarında da kendini kanıtlamış bir marka tartışma götürmez bir gerçek. keyifli bir araba bana göre.
lc alırken iki katı paraya alıyor arıza masraflarını peşinen veriyor gibi bir cümle kurmuşsunz en azından bön öyle anladım yanlışsa kusura bakmayın bu konuda da görüşüm şöyle;
herhangi bir arıza durumunda yaptığınız harcama malesef cebinizden çıkmış oluyor lc fazla para veriyorsunuz ancak herzamn değerini koruyan bir marka paranızı çöpe atmış olmuyorsunuz. dolayısla lc sorunsuzluğu ile kendini kanıtlamış bir marka olması hasebiyle tercihimi o yönden yana kullanmak istiyorum.
bunlar bu gün itibariyle düşüncelerim zaman, bütçem ve öğreneceğim yeni bilgiler beni nereye götürür göreceğiz.
yinede ilginiz için teşekkür ediyorum saygılar

merhaba Gaffar Bey, (nikinizden öyle bir çıkarım yaptım)
rica ederim, tabi ki sorun değil, ismim Kerem.

öncelikle şunu belirteyim, geçen haftga prado baktığımız için konu ilgimi çekti ve okudum. benim amacım da karşılaştırma, şu iyi bu kötü değil, ama

"amerikanlardan uzak dur bir alırken sevinirsin bir de satarken, çok masraflı araçlardır keyfi paha biçilmez sorunlarına katlanırsan gibi sonuçlar önümde;"

gibi bir yorum görünce, kulaktan dolma bilgiler ile ileride bu yazıyı okuyacak kişilerin olumsuz bir düşünceye sahip olmaması adına bir cevap yazmak istedim. ayrıca amerikanlar çöl e gelmez, ama kaya tırmanışında da japonlar arkasından gelmez.

bahsettiğim gibi geçen hafta prado baktığımızdan güncel fiyatları net olarak biliyorum,

en ucuz ve bakımlı prado ilanı bu, fiyat 145 bin

2008 Toyota Land Cruiser 3.0 D-4D Prado 145.000 TL Sahibinden satılık ikinci el - 605295102

bu da muadili WK 103 bin

2008 Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD 103.500 TL Galeriden satılık ikinci el - 612444315

bu iki araçta şu an piyasada istenen en düşük rakamlara sahip, aradaki fark %40.
LC için ülkedeki servis ve yedek parça sıkıntısı 2. elde çok büyük sorun bence. hele ki yedek parça fiyatları arasındaki fark inanılmaz.

özet olarak ben kesinlikle LC kötü demem, hatta bana göre de daha iyi bir araç :smiley: daha heybetli, iç dizaynı da kesinlike WK dan geri kalmaz. ama yukarıda bahsettiğim nedenlerden (özellikle parça fiyatı ve bulunurluğu) dolayı bana çok uzak bir araç.
sizin için de hayırlısı artık, umarım istediğiniz gibi bir araç denk gelir, aracı aldıktan sonrada paylaşımlarınızı bekliyoruz.

Not: max bütçe 120 ise kesinlikle kenarda da 10-15 bin sadece bu araca ayrılmış yedek akçe olmalı, sonuçta 10-15 yaşında araçlar bunlar, ne olur ne olmaz.

Bende biraz yorum yapıyım
Prado iyidir hoştur,ama istenen rakamlar çok geliyor kmleride çok yüksek, yukarıdada örnekler verilmiş.
kendi 2000 model pathım ile pradoya ard arda bindim, airmatic sayesinde süspansiyon biraz daha iyi, onun dışında aman aman farklar yok iç kalitesi olsun vs
vx100 olsa işler değişirdi ama:smiley:

Path istanbulda servis ve parça sorunu denildiği gibi fazla problem olmaz, sorunsuz sıkıntısız bir araç fiyatına göre gerçekten üst düzey..
Onun dışında 3.2 2005 2006 toureglerinde fiyatları çok iyi 65 70 arası seyrediyor.Ağır off road için belki parçası az ama konfor iç kalite çok iyi..sorunsuzluk soru işareti?:smiley:

Sayın GAFFAR Merhabalar, yazdıklarınızın 2nci paragrafındaki şu cümleden yola çıkarsak (...köylerimiz var sık sık oralara gidiyoruz gittiğimizde oralarda doğa gezileri yapmak istiyoruz. yani off road yapmak gibi bir düşünce niyetimiz söz konusu değil.) size yakışacak ve kullanmaktan müthiş keyif alacağınız ilk alternatif Land Rover DISCOVERY olacaktır. Galloper ile PAJERO'yu mukayese etmeniz yanlış olur diye düşünüyorum. Hyundai, MITSUBISHI'nin G. Kore'deki uzantısı olsa da PARIS-DAKAR'ı 6 kez Üst üste kazanan PAJERO'dur. Şans sizinle olsun, Selamlar, Ömer.
ömer bey; ilginiz ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
dıscovery araştırma yapmadığım ender araçlardan birisi ancak çok telaffuz ediyorlar onları da araştırmaya başladım. şuan detaylı bilgim yok ancak lc forumlarında önceden discovery kullanıyordum şimdi lc bakıyorum yorumunu çok görüyorum acaba lc kullanıcılarından discovery e geçiş yapan var mıdır?
aslında şunu gördüm kim hangi aracı kullanıyorsa o araç için iyi diyorlar..
bakalım bizim nasibimizde ne var..
pajero ise gönlümde yatan bir başka aslan ancak lc biraz daha ağır basıyor.
önceleri 40-45 bütçeyle bir araç alıp ikinci araç olarak kullanmak gibi bir düşüncem vardı ancak model yıllarını göz önünde bulundurunca arıza riskleri ve parça servis usta handikapları beni lc almaya yöneltti şuan araştırma aşamasındayım bakalım nasibimizde ne var bende çok merak ediyorum.

Bende biraz yorum yapıyım
Prado iyidir hoştur,ama istenen rakamlar çok geliyor kmleride çok yüksek, yukarıdada örnekler verilmiş.
kendi 2000 model pathım ile pradoya ard arda bindim, airmatic sayesinde süspansiyon biraz daha iyi, onun dışında aman aman farklar yok iç kalitesi olsun vs
vx100 olsa işler değişirdi ama:smiley:

Path istanbulda servis ve parça sorunu denildiği gibi fazla problem olmaz, sorunsuz sıkıntısız bir araç fiyatına göre gerçekten üst düzey..
Onun dışında 3.2 2005 2006 toureglerinde fiyatları çok iyi 65 70 arası seyrediyor.Ağır off road için belki parçası az ama konfor iç kalite çok iyi..sorunsuzluk soru işareti?:smiley:
çok teşekkür ederim;
patfınderlere de çok baktım favori araçlarımdan bir tanesi ama yinede korkuyorum masraf ve parça durumlarından;
o yüzden hem marka değeri açısından hem daha keyifli olması açısından lc leri düşünüyorum;
burda da prado mu vx mi arada kalıyorum
buradaki üstadların yorumları benim için çok önemli bu açıdan..

gaffar bey bire bir aynı şeyleri araştırmışız ve klasik aynı sonuçlara varmışız bende ikici araç için araştırma yaptım kamp aile ile birlikte haftasonu kamplar için... bir farkımız siz sanırım pick-up tarzı bakmıyorsunuz eğer düşünürseniz ben nissan navara d40 kasada karar kıldım parça sorunu yok, baya bir lüks, sonuçta bir kampa gitsen bile ana yollarda biraz konfor ve güvenlik şart, arazi kabiliyeti, bagaj, mtv avantajı (2012 model) eski olduğu için, temiz şaun bir kaç tane var fakat 75 80 bin civari şuan bütçem 60 bin olduğu için birktirmeye devam :smiley:yada l200 bence çok başarılı araçlar bir ara patfainder ciddi ciddi alacaktım çok sağlam mış ama parça sıkıntısı varmış korktum, sanayiden anlamam çevremde yoktur :smiley: size tavsiyem pick uplarıda incelemeniz :smiley: bence kamp işi için pick up mükemmel olur

gaffar bey bire bir aynı şeyleri araştırmışız ve klasik aynı sonuçlara varmışız bende ikici araç için araştırma yaptım kamp aile ile birlikte haftasonu kamplar için... bir farkımız siz sanırım pick-up tarzı bakmıyorsunuz eğer düşünürseniz ben nissan navara d40 kasada karar kıldım parça sorunu yok, baya bir lüks, sonuçta bir kampa gitsen bile ana yollarda biraz konfor ve güvenlik şart, arazi kabiliyeti, bagaj, mtv avantajı (2012 model) eski olduğu için, temiz şaun bir kaç tane var fakat 75 80 bin civari şuan bütçem 60 bin olduğu için birktirmeye devam :smiley:yada l200 bence çok başarılı araçlar bir ara patfainder ciddi ciddi alacaktım çok sağlam mış ama parça sıkıntısı varmış korktum, sanayiden anlamam çevremde yoktur :smiley: size tavsiyem pick uplarıda incelemeniz :smiley: bence kamp işi için pick up mükemmel olur
ygttt54 ilginiz için çok teşekkür ederim;
pick up la ilgili olarak yakın çevremde l200 de mevcut ford ranger 2.2tcdı mevcut her ikisinide kullanma şansım oldu.
genel olarak arazi yetenekleri iyi fakat bazı handikapları var onlarında şöyle ki;
her yıl muayene vergi kamyonet geçmesi sebebi ile kasko vb dezavantajları artı konfordan bi tık daha suvlara göre geride. artıları da mutlaka vardır tabiki
sonuçta biz çok ağır offroad yapmayı düşünmüyoruz yayla ve doğa gezileri ağırlıkta olmak üzre karavan almayı planlıyoruz. gelecek bir param var onun durumuna göre bütçem netleşince ona göre bir tercih yapacağız. ama gönlümüzün zirvesinde yatan tabiki temiz bir lc..

ygttt54 ilginiz için çok teşekkür ederim;
pick up la ilgili olarak yakın çevremde l200 de mevcut ford ranger 2.2tcdı mevcut her ikisinide kullanma şansım oldu.
genel olarak arazi yetenekleri iyi fakat bazı handikapları var onlarında şöyle ki;
her yıl muayene vergi kamyonet geçmesi sebebi ile kasko vb dezavantajları artı konfordan bi tık daha suvlara göre geride. artıları da mutlaka vardır tabiki
sonuçta biz çok ağır offroad yapmayı düşünmüyoruz yayla ve doğa gezileri ağırlıkta olmak üzre karavan almayı planlıyoruz. gelecek bir param var onun durumuna göre bütçem netleşince ona göre bir tercih yapacağız. ama gönlümüzün zirvesinde yatan tabiki temiz bir lc..
diyorum benim aynı sonuçlara varmışız bende bütçe sıkıntım olmasa LC prado bundan başka araç düşünmem inş. gönlünüzden geçeni en kısa zamanda alıp keyifle sağlıkla gezersiniz :smiley:

Prado için yardımcı olalım.Prado sayfasında da konu başlığım var. Aracımı 277 binde aldım suan 320 bine geliyor.
Benzinli dizele göre daha atik ve performanslı.
Benim prins lpg li. Bakımı daha basit ve daha sorunsuz.
Prado yagı suyunu zamanında değiştir sana sorun çıkartacak bir araç değildir.
120 bin verip 15 20 binde kenarda dursun diye yazılmış.
Lc gözü kapalı alınmaz incelerseniz belli başlı parçaları, size sıkıntı cıkartmaz.
Misal körükler patlak yenileri külfetlidir. Genelde körüğü bırakıp yükseltme kitine geciliyor
Burada fazla yazmıyoruz.Whatsapp grubundayız Tr prado kullanıcıları olarak aklınıza takılan bir soru var ise cevaplayalım ön yargısızca.
Whatsapp da dahik edebiliriz tabiki:smiley:

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Prado için yardımcı olalım.Prado sayfasında da konu başlığım var. Aracımı 277 binde aldım suan 320 bine geliyor.
Benzinli dizele göre daha atik ve performanslı.
Benim prins lpg li. Bakımı daha basit ve daha sorunsuz.
Prado yagı suyunu zamanında değiştir sana sorun çıkartacak bir araç değildir.
120 bin verip 15 20 binde kenarda dursun diye yazılmış.
Lc gözü kapalı alınmaz incelerseniz belli başlı parçaları, size sıkıntı cıkartmaz.
Misal körükler patlak yenileri külfetlidir. Genelde körüğü bırakıp yükseltme kitine geciliyor
Burada fazla yazmıyoruz.Whatsapp grubundayız Tr prado kullanıcıları olarak aklınıza takılan bir soru var ise cevaplayalım ön yargısızca.
Whatsapp da dahik edebiliriz tabiki:smiley:

Merhabalar;
Yakın zamanda Prado almak niyetinde olan Gezenbilir Üyesiyim. Whatsapp grubunuza dahil olup araç hakkında bilgi paylaşımlarınızdan istifade etme düşüncesindeyim. Sizin için bir mahsuru yoksa Whatsapp grubuna dahil edebilirmisiniz. Özelden tlf no.sını iletiyorum.

Parado 3.0 d4 araç duşunuyorum, bakım maliyetleri genel problemleri nelerdir.Öneğin 2008 model 170.000 km de olan bir araç alınır mı..teşekkurler..

alınabilir
dizel kullanan arkadaşımız benzinlşye dönemk istiyor
benzinli daha perdormanslı ve sorunsuzluk adına önde

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.