Hangi Şişme Yatak Veya Mat?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mcemsah Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 35
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 74,004
Merhaba,
Rider 76 ya katılıyorum. Yazın belki şişme yatak kullanılabilir ama mat dediğimiz zımbırtının asıl amacı zeminden gelen soğuğu ve nemi kesmektir. Hatta şişme matların bu yüzden (R) denilen soğuğa ne kadar dayanıklı olduğu ile ilgili değerleri vardır. İllede şişme yatak alınacaksa altına zeminden gelen soğuğu kesmek amacı ile klasik matlardan kullanılabilir.

Thermarest Trail Lite Regular Şişme Mat : : www.everestoutdoors.com

Bende bir tane bundan var 0 derece gibi havalarda da deneme imkanım oldu hiç problem yaşamadım ayrıca pompa derdi falanda yok kendi kendine şişiyor bir iki nefeste siz verirseniz 1 dk da falan şişer :smiley:

Söz ettiğim yatağı bugün denedim. Çadırımın içine tam sığdı. Gayet güzel. Oldukça rahat. Şişirmesi el pompası ile 5_10 dk arası sürüyor. Toplaması çok daha kolay. Tek sıkıntı biraz ağır olması. O da benim için sorun değil. Ayrıca yastığa gerek olmayacak kadar güzel bir baş bölümü yapılmış. Tavsiye ederim.

şişme yatağı kesinlikle önermiyorum. öncelikle bütün soğuğu olduğu gibi vücuduna yansıtıyor. bunun yanında serin havalarda inme ihtimali yüksek. patlama/delinme ihtimalinden hiç bahsetmiyorum. bu gibi durumlarda yere yatıp altınıza pike sermişsiniz gibi bir durum söz konusu oluyor ki uykunuz bölünüyoru sürekli olarak.

tavsiyem şişme mat ve normal kapalı hücre matların 2'sini birden alırsanız (alta normal, üste şişme mat) ve uyku tulumunuz da kaliteli bir ürün ise hem uykunuz bölünmeyecek, rahat edeceksiniz hem de delinme, patlama, soğuk yeme gibi ihtimalleri minimum seviyeye çekeceksiniz.

Mcemsah ben dun carrefour dan dun iki kisilik sisme yatagi 69 TL aldim iki yastik ve bir pompada yaninda test ettim pratik ve kullanisli ozellikle yaz tatili dusunenler icin .

merhaba,

Ben Tchibo'dan aldığım yatağı kullanıyorum 2 senedir. Yaz ve Bahar aylarında kullandım herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Şu an satılıyor mu bilmiyorum ancak denkgelirseniz tavsiye ederim

Biraz geç oldu sanırım ama biz de yaz kamplarını tercih ettiğimizden ve de konfora biraz düşkün olduğumuzdan şişme yata tercih ettik e İndex'in aldık. Fakat alırken patlama risklerini de göz önünde bulundurarak bir çift kişilik yerine 2 Tek kişilik aldık. Böylece hem misafire kullanma kolaylığı da oluyor, büyük alan gerektirmediği için evin hemen her köşesine açabiliyorsun. Evet 2 yatmadan sonra iniyor ama ağızla bile kolay şiştiği için ve içeri giren havayı dışarı vermediğinden 2 üflemeyle eski hakini alıyor. Çok inene kadar beklemeyin yani, zaten yatan kişinin ağırlığına göre de değişiyor bu inme süresi. Son olarak biz de yatağın altına bir halı, üstüne de yorgan serdik, bayağı rahat oldu. Arabayla gidince bunları taşımak da sorun olmuyor zaten.

decathlon dan kendinden şişen mat aldım 2.5 cm yüksekliğinde beklentimin üstünde bir rahatlığı vardı. ben şişme matın altına normal matta serdim yalıtımı arttırmak için...

Herkese Merhaba,
Konu üzerinden yaklaşık 2 yıl geçmiş ama bende daha önce bu konuya;
Merhaba "mcemsah",
Tecrübeli kampçı değilim:smiley: ama acizane cevap vereyim.
Daha önce bir indirime denk getirip çift kişilik; Bestway Çift Kişilik Şişme Yatak Set 67374 Fiyatı ile tek kişilik; Bestway Tek Kişilik Tek Katlı Şişme Yatak 67000 Fiyatı olarak yanyana Arpenaz 4.1 içinde kullandık. Çocuklar daha önce evde üzerinde bayağı bir zıpladılar, galiba ellerindeki kalem,oyuncak ile delinme oldu.Kutu içerisinden tamir için küçük yama çıkıyor ama çadır,yatak vb kullanılan Decathlonda satılan tamir kiti almıştım(15 TL civarı). Bununla yapıştırdıktan sonra sorun kalmadı.Ama bunu yatak sönükken yapıştırmak gerekli. Yatakların altına iki gün önce kampta bir kilimde serdim soğugu doğrudan iletmesin diye yani "Rider 76"'nın dediği gibi tikırdatmasın diye:smiley:. Tabi yatakların üstünede büyük bir battaniye serince alt taraf sıcacık oldu;).
"halbay"'ın dediği gibi sünger mantıklı ama kalınlık olarak yatağa (Yüksekliği 22 cm) nazaran yeterli değil gibi,aceba süngere yatınca ne kadar yer ile teması azaltır bilemiycem. Kalın sünger alınsa taşıması problem olur gibi..
Yani riskli ama şişme yatağı tavsiye ederim. Misafirine evdede kullanırsın:smiley:.
İyi kamplar dilerim..
şeklinde kısmen olumlu yorum yaparak tavsiye etmiştim ama geldiğim noktada o yorumumuda geri almak istiyorum :worried:. Şişme yatakları 2-3 kez kamplarda kullandık ama yuvarlak presli kısımların kenarlarından açıldı.Tamir kiti yapıştırıcı,sıcak silikon, bisiklet lastiği için kullanılan soğuk yama vb.:triumph: bir çok şeyi denedim sonuç değişmedi (bugün japon yapıştırıcı ve karbonat deneyeceğimo_O) Delik yatağın farklı yerlerinde olsa bu denediklerim işe yarar belki ama delik yuvarlak pres yerlerinde olunca bir türlü işe yaramıyor:weary:

Şişme yatak yerine şişme matta alsam yorumlarına bakılırsa 2-3 kamptan sonra sonuç değişmeyecek gibi geliyor.
Sonuç olarak;
-> Bu adamcağıza tamir için ne tavsiye edersiniz:tired:?
-> Sayın "halbay" 'ın belirttiği;
İyi günler. Çadırınız hayırlı olsun iyi günlerde kullanın. Biz de 4 kişilik aile olarak bu yaz kullanmak için arpenaz 4.1 aldık. İçine şişme mat veya şişme yatak almayı düşünürken hem fiyatlarının pahalı olması hem de hava kaçırma patlama riskinekarşı sünger almaya karar verdik. 120x200x5 cm ölçülerinde gri süngeri tanesini 35 liraya aldık . Bizim çadırın içini 2 tanesi tamamen kapatacak. Henüz kullanma fırsatımız olmadı 3 hafta sonra kullanıp tecrübelerimi yazarım.
gibi sünger işine girsem, bunu başka tecrübe (hacim,taşıma,yer ile temas vb.) edeniniz oldumu?
->Çadır içinde birşekilde yatmak için başka alternatif olarak dünyadaki diğer kampçılar nekullanıyorlarki:worried:?

Biraz uzun oldu cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..
Herkese iyi kamplar dilerim.

Son düzenleme:

Arkadaşlar yıllardır kamp yaparım
Şişme mat,yatak vb. Bunlar çok rahatsız,patlıyor
En iyi çözüm sünger
Süngerden şaşmayın

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Birazda şans işi galiba hocam. Yeni bitirdiğim Karadeniz turunda 22 gün bestwayin şişme yatağını kullandım 3 kişi olarak sıkıntı çıkarmadı.

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Uyku sırasında sağa sola dönerken şişme yatak dalgalanır rahatsızlık verir

Easycamp hexa kullanıyorum. Çok uzun zamandır bende. Çok memnunum tavsiye ederim. Bazı arkadaşlarım makalu ve loap marka kendinden şişen matlardan kullandı ve iki markada patladı. Benimki hala sağlam.

Easy Camp Hexa Mavi Mat Ve Şişme Yatak S14 GittiGidiyor'da 366220812

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Cevabınız için çok teşekkürler. Çadırım Aile Çadırları - ARPENAZ 4.1 AİLE KAMP CADIRI olunca içi 240 cm lik yatma alanına olacak şekilde bu şişme mattan (genişliği 45 cm imiş) 5 tane almam gerekirki buda bayağı maliyetli..Şişme yatakdan ağzım yanınca şişme mata biraz mesafeli duruyorum belkide..

Arkadaşlar yıllardır kamp yaparım
Şişme mat,yatak vb. Bunlar çok rahatsız,patlıyor
En iyi çözüm sünger
Süngerden şaşmayın

Cevabınız için teşekkürler Murat Bey, Süngerlerin kaç cm kalınlıkta olanlarından kullanıyorsunuz, hacim, yer kaplama ve çocukların yaz gecelerinde üşüme durumuna göre değerlendirme durumunuz olursa sevinirim?

Birazda şans işi galiba hocam. Yeni bitirdiğim Karadeniz turunda 22 gün bestwayin şişme yatağını kullandım 3 kişi olarak sıkıntı çıkarmadı.

Evet hocam haklısınız.. Bestway hiç bize best gelmedi:smiley:

Aslında hocam bestway den ilk yayağı sipariş ettim. Bir baktım sabaha kadar inmiş hemen iade edip 2.sini istedim o yatak ise 3 gün durmasına rağmen hiç inme yapmadı. Benim yatak 3 kişilik 2 metreye 1.85. Fresh and black çadırımda tam bu boyutlardaydı ölçü olarak bunu almaya mecbur kaldım çok ta memnun kaldım. Decathlon maalesef çadırlarına göre yatak üretmiyor. Bir çadırın içine 3 4 tane yatak alıp koymakta bana pek mantıklı gelmedi. Ancak sünger iyi bir alternatif gibi duruyor.

Eğer sünger çok kalın olursa rulo haline getiremezsiniz ve taşıma ve yer kaplama problemi olur
Rulo haline gelebilecek kalınlıkta sünger yatak uygundur
Süngercide istediğiniz boy,en ve kalınlıkta hazırlatabilirsiniz
Şişme mat ve yataklar hava ile şiştiği için içindeki hava serin havalarda soğuk Olur
Gece üşümenize sebep olur
Hele ki kışın şişme yatak veya şişme matta yatarsanız donarsınız
Sünger yatak sıcak tutar
Tabiki bu öneriler aracı ile kampa giden kampçılar için geçerli

Murat Bey,
Eğer sünger çok kalın olursa rulo haline getiremezsiniz ve taşıma ve yer kaplama problemi olur
Rulo haline gelebilecek kalınlıkta sünger yatak uygundur
Süngercide istediğiniz boy,en ve kalınlıkta hazırlatabilirsiniz
belirttiğiniz gibi sünger konusunda bir çalışma yapacacağım. Elimde hala tek kişilik sağlam bir yatak olunca, rulo yapılabilmesi için süngeri en fazla 10-12cm bile alsam aralarında yükseklik sorunu olacak(Şişme yatak 22 cm).
Yoksa tekrar coşup:smiley: tek kişilik yanına iki tane daha tek kişilik yatak alıp şişme yataklara bir şans daha mı vercem bilmiyorum:sweat:.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.