Hangi Termostat ??

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan officer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,052

officer

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Merhaba arkadaşlar,
87 2,5 Benzin Defender sahibiyim,
1 hafadır kalorifer ile uğraşıyorum, herşeyi denedik çorum soba da dahil ısıyı artıramıyoruz.
Radyatör suyu hiç ısınmıyor.
Sonra şunu farkettik ki termostat yok araçta, termostat taksak su biraz daha ısınıp kaloriferin verdiği ısı da artar mı _?

Yazlık termostat kaç koymalı?
Kışlık termostat kaç koymalı ?

Etiketler
Ynt: Hangi Termostat ??

officer' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,
87 2,5 Benzin Defender sahibiyim,
1 hafadır kalorifer ile uğraşıyorum, herşeyi denedik çorum soba da dahil ısıyı artıramıyoruz.
Radyatör suyu hiç ısınmıyor.
Sonra şunu farkettik ki termostat yok araçta, termostat taksak su biraz daha ısınıp kaloriferin verdiği ısı da artar mı _?

Yazlık termostat kaç koymalı?
Kışlık termostat kaç koymalı ?
selamlar 82 lik termostat koyarsanız motor suyunuz ve kaloriferiniz ısınır saygılar

ilk aldığımda aynı durum bende de vardı

termostat koydunuz mu hem aracınız ısınır hem de yakıt tuketımınız de biraz düşer motoru ısıstmak için uğraşmayacağından

Termostat motor isinana kadar ise yarar. Ondan sonra aslina bakarsaniz acilip kapanmasinin cok anlami yok. Hava -10 -20 filan olmadigi surece motorun ve dolayisi ile sogutma suyunun isinmasi gerekli. Motorun kendi harareti ortamda sogutma suyunu sogutacak hava sicakligindan her zaman cok daha yuksek olacaktir.

Dolayisi ile motorun isinmamasi yada radyator suyunun isinmamasini eger ortam cok cok soguk degilse ben termostata baglayamadim. Yani termostat yok ise sonuc olarak motorunuz yinede isinir ama daha gec isinir. Aracinizda elektrikli fan olmasin? Elektrikli Fan ariza yuzunden surekli aciksa bu sorun olabilir. Yada mekanik fan varsa fanin arkasinda isiya duyarli bir eleman bulunur. Isi yukselince fan gobegini sikistirir ve fan devreye girer. Bunda ariza olma ihtimali yuksek. Yani kisaca faniniz surekli donuyor olabilir. Bunu kontrol etmenizde fayda var.

Termostat isilari ile ilgili : Ben 2.5 benzin Defender kullanirken yazlik 60 kusur derece kislik ise 82 derece kullaniyordum. Benzinli Defenderlarda benim tecrubem bir miktar hararet sorunu olabiliyor. Rampa cikarken vs durumlarinda ozellikle. Bu yuzden ben hep biraz dusuk termostatlar kullandim. Su anda kullandigim v8 de termostati uzun zaman evvel attim cift elektrikli fan taktim ve memnunum.

Kolay gelsin.

2.5 tüp/benzinli için aynı soruyu bugün sanayide ustama ben sordum yaz için 72 kış için 82Clık termostat iş görür cevabı aldım saygılar.

93 lpgli defenderimda genelde kışları 82 lik takarken bir çılgınlık yapıp 90lık taktım. çorum kalorifer de var. ön taraf güzel ısınıyor.

tricknick' Alıntı:
Termostat motor isinana kadar ise yarar. Ondan sonra aslina bakarsaniz acilip kapanmasinin cok anlami yok. Hava -10 -20 filan olmadigi surece motorun ve dolayisi ile sogutma suyunun isinmasi gerekli. Motorun kendi harareti ortamda sogutma suyunu sogutacak hava sicakligindan her zaman cok daha yuksek olacaktir.

Dolayisi ile motorun isinmamasi yada radyator suyunun isinmamasini eger ortam cok cok soguk degilse ben termostata baglayamadim. Yani termostat yok ise sonuc olarak motorunuz yinede isinir ama daha gec isinir. Aracinizda elektrikli fan olmasin? Elektrikli Fan ariza yuzunden surekli aciksa bu sorun olabilir. Yada mekanik fan varsa fanin arkasinda isiya duyarli bir eleman bulunur. Isi yukselince fan gobegini sikistirir ve fan devreye girer. Bunda ariza olma ihtimali yuksek. Yani kisaca faniniz surekli donuyor olabilir. Bunu kontrol etmenizde fayda var.

Termostat isilari ile ilgili : Ben 2.5 benzin Defender kullanirken yazlik 60 kusur derece kislik ise 82 derece kullaniyordum. Benzinli Defenderlarda benim tecrubem bir miktar hararet sorunu olabiliyor. Rampa cikarken vs durumlarinda ozellikle. Bu yuzden ben hep biraz dusuk termostatlar kullandim. Su anda kullandigim v8 de termostati uzun zaman evvel attim cift elektrikli fan taktim ve memnunum.

Kolay gelsin.

Elektrikli fan yok. Kendi fanı marşa basar basmaz sürekli dönüyor. O zaman benim fanım arızalı mı ? Gördüğüm Bütün Defender araçlarda fan hep dönmekte. Gaza bastıkça hızlanıyor.

officer' Alıntı:
Elektrikli fan yok. Kendi fanı marşa basar basmaz sürekli dönüyor. O zaman benim fanım arızalı mı ? Gördüğüm Bütün Defender araçlarda fan hep dönmekte. Gaza bastıkça hızlanıyor.

Evet buyuk ihtimalle fan arizali. Daha dogrusu fanin arkasinda bulunan termik arizali. Fan motor sogukken belli belirsiz (yani gucsuz) mu donuyor yoksa suratli ve bir yerden guc aliyormus gibi mi donuyor? Termik calisiyor ise dahi fan hafifce donmeye devam edebilir. Ama arizali ise surekli tam gucte doner.

Surekli calisiyorsa termigi degistirtin, 82 derecelik bir termostat takin. Boylece motor daha hizli isinacaktir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Motor Soğuk sıcak aynı, Fan marşa basar basmaz baya baya dönüyor. Gaza bastıkça biraz daha hızlı dönüyor.

Kolay gelsin.
Aracta termostat yok ise veya acik sekilde kalmis ise motor suyu surekli radyatore gonderilecek ve onden esen ruzgar sayesinde soguyacaktir.termostat motor suyunu belirli sicaklikta tutar su sogur ise kapanir radyatore su gondermez , su isinir ise acilir radyatore su gonderir.
Motor isindiktan sonra termostatin bir islevi yoktur gibi bir bilgi yanlis olur.
Termostatin olmadigini varsayalim motor blogunda isinan su surekli radyatore gonderilip orda onden esen ruzgarla sogutulup tekrar bloga gonderilir siz hararet gostergesine baktiginizda motor sicak gorunebilir ama kalurifer veya coruma giden su radyatorden soguyarak geldigi icin yeteri kadar isitamaz.
Saglikli calisan bir termostat motor blogunda ve kalurifer tesisatinda dolasan suyu surekli sicak tutar yaklasik 80 90 derece arasinda.
Ve yine termostatsiz ve lpg sistemli aracta ;
Depoya sivi ve soguk halde basilan lpg nin emme manifolduna gaz halinde gelebilmesi sicak su sayesindedir.lpg regulatoru denen parcanin icinden gecen soguk sivi haldeki lpg yine ayni regulatorun icinden gecen sicak motor suyunun isisindan faydalanarak gaz haline donusturulerek manifolda gonderilir ( regulator icindeki conta sayesinde motor suyu ve lpg birbirne temas etmeden sadece isi alis verisi yapararak gecer), termostar yok ise yani motor suyu soguk ise ya da yeteri kadar sicak degil ise lpg gaz haline donusmeden sivi halde manifolda gider motor verimsiz calisir fazla yakar hatta karburatorlu ise bogulabilir, eski lpg sistemlerde arac isinmadan lpg ye gecmeyin demenin mantigi burdan gelir.
Termostat motorda herseydir.
Hararet problemi olan araclarda su surekli radyatorden gecerek sogusun diye termostat iptal edilir bu kalici cozum degil gunu kurtarmaktir. Bu camlari kapali bir odada sicaktan bunaldiginiz anda kalkip kapi pencere acmak yerine ustunuzdeki tisortu cikarmaya benzer ,tisortu cikarmak care degildir yarim saat sonra tekrar sicaktan bunalacaksiniz ve odanin ferahlamssi icin kapi pencere acilmalidir :smiley:.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri