Hasan Dağı için Bilgi İsteyenler Var mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan velespitci68 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,298

velespitci68

GİDEMEDİĞİN YER SENİN DEĞİLDİR...
dağcı kardeşlerim merhabalar.aksaray hasandagına tırmanmayı düşünen varmı aranızda?yoksa neden düşünmüyorsunuz.ben hasandagı gibi doga harikası bir daga yılda sadece 50 kişinin tırmanmasına akıl sır erdiremiyorum.rakım 3268 suan halen kar var.yerinizde olsam böyle bir yeri kesinlikle denerdim.ben bir aksaraylı olarak tavsiye ediyorum.gercekten türkiyedeki tırmanılması gereken dagların basında gelen bir yer...herkese iyi tırmanıslar diliyorum.hasandagı için bilgi almak isteyenlere bilgi verebilirim.

Etiketler
Ynt: Hasan Dağı için Bilgi İsteyenler Var mı?

kesinlikle katılıyorum. hatta bu bölge eğitim amaçlı kullanılabilir. çünkü ortam ve şartlar bunun için çok uygun...

merhaba .sırada hasan dağı var .ulaşım bilgileri ,aylara göre kar durumunu bildirirsen sevinirim.teşekkürler

velespitci68' Alıntı:
dağcı kardeşlerim merhabalar.aksaray hasandagına tırmanmayı düşünen varmı aranızda?yoksa neden düşünmüyorsunuz.ben hasandagı gibi doga harikası bir daga yılda sadece 50 kişinin tırmanmasına akıl sır erdiremiyorum.rakım 3268 suan halen kar var.yerinizde olsam böyle bir yeri kesinlikle denerdim.ben bir aksaraylı olarak tavsiye ediyorum.gercekten türkiyedeki tırmanılması gereken dagların basında gelen bir yer...herkese iyi tırmanıslar diliyorum.hasandagı için bilgi almak isteyenlere bilgi verebilirim.

:smiley: Arif Kardeşim Mehaba

Konu açılalı bayağı olmuş,bu Dağa ip donanım vs'siz çıkılabilirmi Dağcılık Eğitimim yok ama Mükemmel Sevdiğim Dağlardan biri,birde en uygun zaman varmı,hangi ay,
veya bu konuda yardımcı olacak Arkadaşlar.

Teşekkürler...

Hasan Dağı burada belirtildiği kadar az tercih edilen bir konu değil sadece Gezenbilir :Raporlar bölümünde ki Hasan Dağı başlıklarını ekliyorum.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=77503.0

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=52967.0

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=28054.0

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=2664.0 (2007)

Diğer dağcılık kulupleride sıklıkla tercih ettikleri bir yer.İp gerektirmez fakat kar durumuna göre 3K (kask ,kazma ,krampon )alınmalıdır

Hasan Dağına bugüne dek (20 yaşındayım) 3 kez çıktım.Dahada çıkmayı düşünüyorum.İlk başlarda pek sevmemiştim ama sonradan aramızda bir bağ oluştu...Kesinlikle kolay dağ olmadığına inanırım ama görece zorluk derecesi düşük bir dağ olduğundan dolayı kulüpler genellikle yeni başlayan dağcı adaylarını götürürler yaz ve kış eğitimleri için.Çoğu kez ekstrem bir durum olmadığı zaman ip açılmadan teknik malzeme kullanılmadan sadece kask,kazma,krampon ile çıkılabilir yazın ise klasik çarşak rotadan çıkarken sağlı sollu yükselen kulelerden taş düşmelerine azami dikkat göstermek gerekir.Havanın soğuk olduğu gece vakti geçilmelidir.Ayrıca yazın iyi bir kondisyonla ve uzun yürüyüş deneyimiyle fazla zorlanmadan çıkılabilirken kışın kazma krampon kullanmayı iyi bilmek gerekir.Hava durumunu 1 hafta önceden takip etmek lazım zira çevresinde başka dağ oladığından kendi mikroiklimini oluşturabiliyor.Geçen yıl gezenbilir olarak 23 nisandaki faaliyetimizde akşam 8 civarı yatmadan önce hava mükemmelken,havada rüzgar yokken tırmanışta 3000 metre civarlarında şiddetli tipiden dolayı geri dönmek zorunda kalmıştık...

merhabalar hasan dağına yakınlarda çıkan varmıdır acaba?mart sonu gibi gitmeyi düşünüyorum.yol ve kar durumu nedir?geçen hafta konuştuğumuzda köyden kamp yerine kadar yollar kapalıymış.traktör bile gidemiyormuş.bu yüzden 2 sefer erteledik gitmeyi..

namikka' Alıntı:
merhabalar hasan dağına yakınlarda çıkan varmıdır acaba?mart sonu gibi gitmeyi düşünüyorum.yol ve kar durumu nedir?geçen hafta konuştuğumuzda köyden kamp yerine kadar yollar kapalıymış.traktör bile gidemiyormuş.bu yüzden 2 sefer erteledik gitmeyi..

Merhaba Namık bey,

Yollar hala kapalıymış. Biz bu haftasonu yapmayı planladığımız faaliyeti iptal ettik zira bu hafta cumaya kadar yağış var ve bu da çığ riskini doğuruyor.
Geçtiğimiz hafta sonu ydk'dan 10-12 kişilik bir ekip oradaydı ve zirve yapmışlar, kar batak değil gayet sertmiş hatta krampon bile kullanmışlar. Ama dönüşte hava bozmaya başlamış.

son yol durumu hakkında bilgisi olan varmı araçla kamp yerine çıkabilirmiyiz sizce

31-1 Nisanda oradaydım, 1.600 lerde rest. tarafta kamp attık araç çıkabildi
7-8 Nisanda ise arkadaşlarım oradaydı kendileri helvadereden traktör ile karbeyaz otel e kadar çıktılar, umarım yardımı olur.

çok teşekkürler demekki helvadereye çıkmak için biraz daha beklememiz lazım
tarihi değiştirip 19 mayısa aldık teşekkürler...

Tüm hava durumu site haberlerine rağmen gidelim Hasan'a diyerek İzmir Doruk Dağcılıkla Onlar izmirden biz istanbuldan yola çıktık
Cumartesi günü saat 13:00 kamp alanında vardık hava güzel zirve açıktı,saat 16:00 dan sonra hafif bir yağmur zirveyide duman kaplamaya başladı;saat 18:00 de herkes çadırlara geçti saat 02:00 kalk 03:00 yola çıkılcak diye;yattık gece 01:00 gibi başımı birisini sıkmasıyla uyandım;dışarda tam bir fırtına bizim çadırı içeri bastırmış bizim çadır evrim geçirerek bivak olmuş;tüm çadırlardan gelen haberle kalkışı saat 03:00 sonra 06:00 erteledik;rüzgar kuvvetini hiç yitirmedi ama Hasan'a gelmiştik denemek lazımdı;İnatlaşarak saat 07:00 19 kişi başladık tımanmaya deli bir rüzgar,yağmur eşliğinde;saat 09:30da 2600 metrede rüzgar hızını yağmur cinsini değiştirdi;buz darbeli yağmur eşliğinde inatla devam dedik kulvara 100 metre kala Ekip lideri olan deneyimli Hocamız Mustafa ARİZ(kulvardaki rüzgar bundan daha hızlı olur kulvarda kazmayla bile tutunamayız) dönelim talimatıyla dönüşe geçtik telkiyinle geriye dönüş başladı) çadırlara saat 11:00 gibi ulaşıldı Biz istanbul ekibi olarak deli bir yağmur altında çadırları ıslak ıslak büyük çöp torbalarına doldurarak ıslak çamurlu kampı terkettik

Erken dağdan inmenin hediyesini Ihlara vadisini keşfiyle süsledik;Vadi içerisinde zirve yapamamanın acısını vadi içerisindeki her yapıyı köşe bucak keşifle çıkardık;Dönüşte aksaray ağaçlı Madoda verdiğimiz güzel bir molayla günü kapatmış olarak istanbul vardık.

Hasan'a oduna gittik ama odun alamadan geldik .(Eskilerin tabiriyle)

;) :D

çıkış yapmaya çalıştığınız tarih neydi acaba?

hasan dağı hakkında son bilgileri verebilicek birileri varmı? karbeyaz otelin yolu açıldımı mesela?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR