Hatay'dan Berlin, Amsterdam, Paris'e Arabayla Üç Başına

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yasarergun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,572

yasarergun

Dünyayı değiştirebilirsin
Yer
Antakya-Hatay ama O bir Antep'li :)
Web
www.yiyenbilir.com
Herkese Selam, 1 Haziran'dan (2019) başlamak üzere ilk 15 günlük rotası Hatay, Edirne, Belgrad, Budapeşte, Prag, Berlin, Amsterdam, Ghent, Paris şeklinde palnladığımız gezi notlarını büyük ihtimalle ben araba kullanırken eşim benim yerime girecek. Bolca fotoğraf paylaşırız diye umuyorum. Aracımız daha önceki Hatay-Riga için kulanıdğımız 2010 Ssangong Kyron. Öncelikle aracın tüm bakımları ve olası problem çıkartacak yerlerine kontroller yapıldı. Kaskonun yurtdışı zeyli yapıldı, tüm dünyada geçerli yeşil sigorta yapıldı, seyahat sağlık sigortalarımız yapıldı. Bu kez de sabit bir rota ve plan dahilinde hareket etmeyeceğiz. Kalmak için en yakın şehirdeki günlük kiralık evlerden faydalanacağız. Berlin, Amsterdam ve Paris'te kalışlar en az 3-4 gün olacak diye planladık ama şehirlerin merkezinde kalmak yerine şehir dışında tren istasyonlarına yakın yerlerden ev kiralayıp aracımızı istasyona bırakıp (tabi ücretisz park yeri olmak kaydıyla) şehre haftalık ya da 3 günlük biletlerimizle gidip gelmeyi planlıyoruz. Güzergah ve uzun kalınacak 3 şehir için gezilecek yer önerilerinizi bekleriz.

Rota yaklaşık 10 000 km. Ben Paris sonrasında eşim ve oğlumu THY ile gönderdikten sonra tek başıma döneceğim. Onbeş günlük dönüş rotası ile ilgili en ufak bir fikrim ve planım yok. Ancak bu kez Polonya'nın kuzeyini, Belarus'un doğusunu ve Ukrayna'nın doğusunu geçip Moldova, Romanya şeklinde bir plan olabilir (Rusya vizem yok, vize için pasaportumda sayfa da kalmadı o nedenle bir muzice olur da Rusya vizeyi kaldırırsa araya Moskova ve Nizny Novgrad, Rostov on Don da girecek). Nasıl olduğunu hep beraber göreceğiz. Dualarınızı eksik etmeyin.

Son düzenleme:

sevgili yasarergun, umarım hiçbir sıkıntı yaşamadan gerçekleştireceğiniz, yine efsaneler arasına girecek, unutulmaz bir gezi olur. arabayla yurt dışı konusunda zaten yeterince tecrübe sahibisiniz. gezi güzergahınız daha önce çeşitli defalar görüp gezdiğim yerler ancak aynı güzergahta eşim ve çocuklarım ile arabalı bir tur düşünüyoruz. bu açıdan sizin turunuz bizim için de bir rehber niteliğinde olacak. özellikle konaklama yerlerinizi güncel tarih ve ücretleriyle not ederseniz bundan sonraki planlamalar için yol gösterici nitelikte olacaktır. şimdiden iyi gezmeler, yolunuz açık olsun..

sevgili yasarergun, umarım hiçbir sıkıntı yaşamadan gerçekleştireceğiniz, yine efsaneler arasına girecek, unutulmaz bir gezi olur. arabayla yurt dışı konusunda zaten yeterince tecrübe sahibisiniz. gezi güzergahınız daha önce çeşitli defalar görüp gezdiğim yerler ancak aynı güzergahta eşim ve çocuklarım ile arabalı bir tur düşünüyoruz. bu açıdan sizin turunuz bizim için de bir rehber niteliğinde olacak. özellikle konaklama yerlerinizi güncel tarih ve ücretleriyle not ederseniz bundan sonraki planlamalar için yol gösterici nitelikte olacaktır. şimdiden iyi gezmeler, yolunuz açık olsun..

Selamlar,

Avrupa malum konaklama fiyatları eurodan dolayı bayağı uçuk. Halihazırda sadece son durak paris için parise 12 km uzaklıkta villepinte denilen yerde, tren istasyonuna yakın bir ev kiraladım 4 gece için 308 euro ödeyeceğim. Diğer yerler için de güncel fiyat paylaşırım. Gİderken eşim ve oğlum olduğundan hostel tarzı yerlerde gecelik uyuma için çok ucuza konaklama seçeneğini düşünmüyorum ama dönüşte doğuya doğru sürüp hem konaklama hem de yakıt açısından doğu avrupa fiyatları ile döneceğim.

Selamlar,

Avrupa malum konaklama fiyatları eurodan dolayı bayağı uçuk. Halihazırda sadece son durak paris için parise 12 km uzaklıkta villepinte denilen yerde, tren istasyonuna yakın bir ev kiraladım 4 gece için 308 euro ödeyeceğim. Diğer yerler için de güncel fiyat paylaşırım. Gİderken eşim ve oğlum olduğundan hostel tarzı yerlerde gecelik uyuma için çok ucuza konaklama seçeneğini düşünmüyorum ama dönüşte doğuya doğru sürüp hem konaklama hem de yakıt açısından doğu avrupa fiyatları ile döneceğim.
Yaşar bey, hosteller konusunda sanırım ön yargınız var. Bilirsiniz avrupada ailelerin kalacağı hosteller de mevcut. Ben ailemle (eşim ve kızım) İspanya gezimizde Barcelona ve Madrid şehirlerinde hostellerde kaldık. Hiç bir sıkıntı yaşamadık. Duşu ve tuvaleti içinde odalara bakarsanız uygun fiyatlarla konaklama imkanınız olur diye düşünüyorum. İyi yolculuklar.

Yaşar hocam iyi geziler diliyorum,bazı kamplarda çok güzel bungolavlar var fiyatları da uygun olabiliyor.Brugge şehrini pas geçmeyin bence.Hollanda da volendam,Zaandam ve Giethoorn’u görmenizi tavsiye ederim.

Bu sabah itibari ile teker döndü, adanada servise girdim. Allah kazasız belasız dönmeyi nasip etsin inşallah.
B23440a5e3830bb1f906d813794ebec8

Sent from my MI 6 using Tapatalk

Yaşar bey, hosteller konusunda sanırım ön yargınız var. Bilirsiniz avrupada ailelerin kalacağı hosteller de mevcut. Ben ailemle (eşim ve kızım) İspanya gezimizde Barcelona ve Madrid şehirlerinde hostellerde kaldık. Hiç bir sıkıntı yaşamadık. Duşu ve tuvaleti içinde odalara bakarsanız uygun fiyatlarla konaklama imkanınız olur diye düşünüyorum. İyi yolculuklar.

selamlar

ön yargı demeyelim de, aileyle 3-4 kişi gidildiğinde ev kiralamak hostellerden daha uyguna geliyor. ama ben tek olduğumda doğu avrupada değilsem hosteller çok iyi birer seçenek.

Bu sabah itibari ile teker döndü, adanada servise girdim. Allah kazasız belasız dönmeyi nasip etsin inşallah.Ekli dosyayı görüntüle 513108

31 Mayısta Ankara'dan saat 16.00 gibi yola çıkıp gece 2'de Keşan'a vardık. Tabi benim bu seyehat boyunca 3 kez tekrarlanacak unutma serilerinden ilki gerçekleşti ve takside bilgisayarımı ve tüm sigorta evrakını unuttum, sağolsun tubitak ana bina yakınındaki taksici arkadaş sigortacıya ulaşmış, sigortacı da bana, biz kızılcahamamdan döndük taksici de otoban gişelerine geldi de bizim seyahat gecikmeden başlayabildi.

Birazdan sınırı geçip Selanik'e doğru ilerleyeceğiz. Oğlan ve Eşim ilk kez Selanik'te olacaklarından Ata'nın evi'ni ziyaret edip oradan az önce süper bir booking.com teklifi ile 16 Euro'ya kiraladığımiz Makedonya Gevgelija'daki dairemize varacağız. Bugün toplamda 500 km yol gideceğiz gibi görünüyor.
870e5501997a50bc36167ae2b14c0878
74a6f22318d8d57e23731787348610bf
6b23889db0c93415e2977fc6ad24538b
2d56a095ab2569fb4e0963333a03dc5e
15489e2de1c43b7d8c0896b4e634d2ab
52063d0de8368ffa1309e0a969812529

Son düzenleme:

sınır kapısı kalabalık, memurlar biraz yavaştı tam 7 saatte sınırı geçebildik. Aleksandrapoli'de yediğimiz yemek tüm yorgunluğumuzu aldı. Deniz ürünleri deyince yunanistandaki sıradan bir yer bile bizim boğazdaki ya da egedeki en kallavi restoranı bile solda sıfır bırakıyor, limanın oraya gidin ve kalabalık gördüğünüz bir yere girin, fiyatlar neredeyse hepsinde aynı.

Yedi saat bekleyince o gün selanikte Atatürk'ün doğduğu evi hanım ve oğlana gezdirme planımız suya düştü, acemilik edip sıra beklerken makedonya sınırındaki ayırttığımız yeri de (22 euro idi bir gecelik) iptal etmeyip oraya sürdük. Sınırdaki 20 yaşında olmayan gümrük polisinin çorba istemesi konusunu kendisine öğreten hemşehrimize selam söyleyip gece rahat bir uyku çektikten sonra sabah tekrar sınırı geçip selanik'e devam ettik. Atatürk'ün evinin önündeki kafede kahvaltı edip ziyaretten sonra üsküp, belgrad, budapeşte kısmını bitirmek üzere yola revan olduk. Sanırım 12 ya da 13 senedir görmediğim liseden bir arkadaşımı Atatürk'ün evinin bahçesinde görmek seyahatin sürprizi oldu benim için.

Üsküp sadece Destan Köftecisi için gidilebilecek bir yer, zar zor bir park yeri bulup destana gittik, arefe günü az çalışan var ve belli ki kalabalık bir grup gelmiş açız. beklemeye başladık, bu arada oğlan ciddi ciddi ağlamaya başladı oradakilere rica ettik çocuğa bir porsiyon getirin biz bekleyelim diye, kimse ilgilenmedi, yönetici var mı dedik birisi bekleyin dedi kabaca, patron kim dedim dubai'de dedi. Tam 20 küsur dakikadır bekliyoruz dedim o kadar olmadı dedi yetkili olduğu belli olan birisi ben de kameralara bakın görürsünüz ne zaman geldiğimiz dedim sonra da burada bir hanutçu olmadan bilmem kaç kişiyle gelmeyince servis vermiyorsunuz herhalde deyip çıktık, bizle birlikte grupla gelmeyen birileri de çıktı hepsi türktü tabi ki, durumu google mekanlar bölümünde de tüm açıklığıyla yazdım ama anlaşıulan arkadaşlar doymuş, paraya ihtiyaçları kalmamış. üsküp ve civarında o kadar iyi köfte yapan bir yer olmamasına rağmen kötü muamele üzeri o ülkeye göre kazık bir hesap ödemek isteyen gidebilir.

Buraya kadar olan kısımda sınırlarda hiç bir sorun yaşamadık, türk tarafındaki bekleme hariç kimse bizi bekletmedi. arabayı aramadılar.

gece geç saat budapeşte'de otele girdik, para ödemek için cüzdanı arama çabam boşa gidince yolda mola verdiğimiz ve 50 euro cent tuvalete para ödemek için cüzdanla girdiğim benzin istasyonunda muhtemelen cüzdanı unuttuğum ortaya çıktı. istasyonun telefonuna ulaşmaya çalıştım ama kimse telefona bakmadı, yolun diğer tarafındaki istasyonda da kimse telefona bakmadı, belki telefonu bulmada yardım ederler diye polise gittim ama macar polisi de tıpkı bizimkiler gibi öyle ilgilendiler ki :smiley: ilgiden dolayı karakoldan sinirle ayrılıp istasyona doğru (100 km) hızlıca hareket ettim. bu arada avrupadaki tırcıların kullandığı internet üzerinden çalışan cb telsiz kanalından o istasyona yakın mardinli tıcı bir arkadaştan yardım istedim tamam dedi ama ben ondan önce istasyona vardığımdan yardımına gerek kalmadı. istasyonda çalışan macar hanımefendi beni görünce kafasını sallayıp kızgın kızgın bakınca cüzdan herhalde kendisinde dedim. sağolsun kadıncağız cüzdanı sakladığı gibi kimliklerden facebook hesabıma ulaşmaya çalışmış ama ulaşamamış, tutanak tutmuş içinde ne varsa yazmış, muhtemelen kendi maaşının en az 7 katı bir miktar nakit (asla nakit taşımam ama bu kez özel durum nedeniyle taşımak zorunda kaldım) ve maaşının 10 katı limiti olan iki kredi kartı ve ehliyetimin olduğu cüzdanı bana verdi. Kendisine ısrarla 100 euro vermek istedim ama ısrarla almadı, daha küçük bir niktarı çocuklarınıza verin lütfen ben öyle istiyorum dediğim için aldı. Ben de önce bana yardımcı olacak olan tırcı arkadaşı arayıp teşekkür ettim, sonra da polise gidip kaydı iptal edin cüzdanı buldum dedim ve öğleye kadar uyudum. Normalde ben tek başıma seyahat ettiğimde asla yanımda cüzdan taşımam, metal bir kartvizitlik içinde bir kredi kartı, diğer bankanın atm kartı, kimlik kartım ve 100 euro ve altında bir miktar parayı taşırım, pantolonlarımın dizindeki fermuarlı cepte taşırım o kartvizitliği de, cüzdan sırt çantamda olur ve sadece diğer tarafta para bittiğinde açar parayı tamamlarım, bir de sınırda geçerken gerekirse ehliyeti almak için cüzdan yerinden çıkar ama bu sefer muhtemelen yorgunluktan hata ettik ama sonu hayırla bitti.

26361e1664b1f4ae6bce8b71960ec966
A4525e8cadee4404f833b09c5ab800c2
A2accdeeaf7f46c938890193385f1265
2f36e6b8f4215cb6f65b742d88b5ba78

Son düzenleme:

öğlen budapeşteden yola çıkıp bratislava ve prag'ı geçtikten sonra berlinde varmadan, seneler önce kaldığımız karlovy vary'de geceyi geçirelim dedik.

Karlovy Vary her zamanki gibi muhteşemdi, daha önce eşimle gelmiştik ve benim 10 sene kullanıp halen kullanılır durumda olup oğlumun sırtında taşıdığı Deuter Çantayı 2007'de aldığım (iki sene önce aynı çantayı e-bay'da bulup hongkongdan tekrar aldım) Hudy Sport mağazasını bir kez daha ziyaret edip inşallah en az 10 sene daha kullanacağım içine dizüstü bilgisayar da sığan bir başka Deuter çantayı aldım. Yemeğimizi yiyip sonra Berlin'e doğru devam ettik. Macaristan ve Çekya'da vinyet alıyorsunuz, macar vinyeti artık elektronik en az 10 günlük var ve 12 euro. Çekya vinyeti galiba 8 euro idi ama hala cama yapıştırılan tipten ben her ikisini de ilk istasyondan aldım. Bulgarlar da hazirandan itibaren elektronik vinyete geçmişler bilginiz olsun. Yunanistanda otobanlarda gişe usulü ödeme var ve kredi kartı geçerli, ikinci gün yunanistanda tatil nedeniyle otobanlar ücretsizdi.

Yolda berlin için bir kaç kez booking.com dan yer baktım ama fiyatlar olağanüstü uçuk olduğu gibi neredeyse berlinde yer yoktu. sebebinni daha sonra anladık ki o günlerde dünyanın en büyük bilmem ne fuarı nedeniyle yer bulamamamız normalmiş. Bu durumda çevrede ne var diye bakıp yolculuk boyunca en sevdiğimiz konaklama yerini bulduk. Alman bir ailenin kendi çiftlik evlerinin yanına yaptırdıkları kütük 1+1 bahçeli evde konakladık. Köye giderken önümüzden jet gibi geçen karacalar, kızıl geyikler ve yaban domuzları muhteşemdi. Bu arada yolumuzu genelde google maps, benim tüm güzergahtaki ülkeler için telefonumda haritaları kayıtlı olan here ve yandex ile yolumuzu bulduk. türk telekom hattımızdaki 25 gb internet ve konuşma haklarımızı kullanabildiğimiz günlük 35 lira yazan tarifeden faydalandık. eğer bu tarife olmasaydı sorun yaşandığı durumlarda hayat çok daha zor olurdu. kesinlikle eğer tek ülke gezilmeyecekse türk hattınızı kullanacakmış gibi hazırlık yapıp öyle yola çıkın.

05d46f7c27e376d7c26fe87ed51bc54e
6441fa2455f469adf8a9c9c5edb16cba
C92a87c1563c37e1959fa5b8afa8f573

Son düzenleme:

gece karlovy vary'de kaldık, yolu çekya'dan geçen herkes burada en az 1 gece geçirmeli. fiyatlar uygun, ister otelde kalin ister daire kiralayın. tavsiye edilir. hatıra eşyası olarak sıcak su içilen güzel porselen kaplardan alabilirsiniz ama şart değil isterseniz siz cam bir şişeye doldurup sıcak suyun keyfini çıkartın.
895eed381418732683a2b6f486284813
Cbdcb96779aeaf6a2dd0d1afd59c457d
Dc3ad8e9ef17c5552f04c613158fe5b2

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR