Hayal Etmekle Başlar Her Şey...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vtuncer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,923

vtuncer

Ana Kamp
Yer
Denizli-Antalya
Nasıl başlayacagımı nereden başlayacagımı bilemiyorum.

Başladıgım an gerisinin gelecegine inanıyorum

Gezen bilirde yüzlerce paylaşım okudum Konular kadar anlatım tarzına da hayran kaldım ,akıcı,sürükleyici paylaşımları bir solukta okumuş cok keyf almıştım.... o paylaşımları okuyarak ,okumakla da kalmayıp onlara telefonla ulaşıp kafamdaki pek soruyu sorarak bu geziye cıkmaya hazırlandım....

Şunu konunun altını çizmek isterim ki karavan sahipleri ;

Dayanışma dostluk samimiyet duygularının en üst seviyede oldugu kesim… İnanın telefonda Karavan ismi gectiğinde , tanışmadığımız o insanların benimle bir akraba gibi ,yada 40 yıllık dostları gibi kabul edip yakınlıklarını heyecanlarını telefonun ucunda hissettim…Bu konuda yazacak o kadar cok şey var ki…bunları yansıtamamak benim beceriksizliğim….. Tüm bu dostları yürekten kutluyorum

Özellikle bıkmadan bana destek olan Mustafa Ebru YETİM ailesine, Bizlere ilk karavan ortamını yaşatan Bünyamin Tokmak ve ailesine..... Defalarca gelerek bilgi ve tecrübelerini paylaşan Fatih Özdil'e, Karavan elektrik konularında danıştığım İnsel Beye,Bu gezinin Arnavutluk ayagında endişelerimi gideren Alper Bey ve Zeki Beye, Atilla Dinçer'e Çoşkun Bahçeçi'ye Ferhat Şirin'e, Güneş panelleri konusunda samimiyetle destek veren ,masraf etmeyin montajını ben yapayım diyen Bilal Beye cok teşekkür ederim..

Etiketler
Ynt: Hayal Etmekle Başlar Her Şey...

7 yıl önce kaybettiğim canım babamın bir karavan gördüğü zaman yüreginin nasıl attığını 1960 yıllardan beri hissederek büyüdüm

Çankırı Çerkeş’te ayakkabı tamircisi bir babanın oğlu olan babamın İlk arabasını 1960 yılında alıp (1954 model Morrris) Türkiyeyi karış karış gezmiş, o yılların imkansızlıkları içinde kimi zaman uyduruk bir cadırla Hayatı dolu dolu yaşamıştı
Babam o imkansızlar içinde, hayal edebilmişti bazı şeyleri.... Hayal Etmekle Başlar Her Şey.

Babamın tek gerçekleştiremediği arzusu maalesef karavan dı.. O yıllarda Babamın hedefi Karavanla gezme düşüncesi Türkiye ile sınırlıydı Onu kaybettikten sonra onun bu hayalini gercekleştirme arzusu bende daha da yoğunlaştı…İşte bu duygularda arkadaşlarımla sohbet anında bizde varız dediklerinde harekete gecme zamanı oldugunu anladım...

Sayın vTuncer,

Hayatımda ilk çekme karavanı gördüğümde 18 yaşındadım ve Side'de bir almana ait çekme karavan benim "hayalimi süsleyen" araç olmuştu. Tam 39 yıl o hayalle yaşadıktan sonra karavan sahibi olabildim.
Siz de hayalinizden sakın dönmeyin , sakın.. İnat edin ve hayalinizi gerçekleştirin.
Bunu yürekten diliyorum.

Tuncer Bey selamlar,
hayalinizin gerçekleşmesine sevindim çıkacağınız yolculuğa da selametle gidiniz.

Destek mesajlarınız için teşekkürler....

mart 2014 de bir anda harekete geçtik Geçtik diyorum bu hayalime eşlik edecek olan 40 yıllık arkadaşım ( gercekten 40 yıllık) Vefki Oral ile harekete gectik.....uzun sohbetlerimizde

1- Turumuzun süresi ve güzargahımız
2- Bu güzergahın masrafları ( tahmini) üzeride konuştuk.. Sonuçta bizler tatil amaçlı bir gezi yapmak yerine farklı kültür lerin yaşam şekilleri,tarihi ve dogal güzellikleri bizim ilgimizi daha cok cekiyordu...

süre olarak 78 günümüz vardı.

1-Ortalama günde 100km yol kat ederek 7000km yol yapabilecegimiz kabul ettik. ama hesaplarımızı 10.000 km üzerinden yaptık.

100km de 10lt mazot yaktıgımızı kabul ederek
1000 lt yakıt alacagımızı bununda Türkiye deki mazot fiatına göre 1000x4.38=4380 tl karşılığı 1500 euro olacagı ( Yurt dışında Nispeten ucuz oldugunu biliyoruz ama dikkate almadık)

2-Kampinglerde ortalama 25 euro verecegimizi düşünerek 25X70= 1750 euro

3- ortalama günlük 35 euro yemek 70X35=2450 Euro

1500+1750+2450=5750 euro olarak kabul ettik

Bu cerceveyi cizdikten sonra ertesi sabah ilk işimiz 5000 euro alıp koymak oldu...

Ama ortada karavan yok :smiley:))

Ve başladık karavan aramaya.....

Tabii Vefki ile fikir ayrılıklarımız ortaya cıkmaya başladı...

Ben ısrarla 4.25 lik karavan derken arkadaşım ısrarla hafif pratik karavanda ısrar etti....

hatta gözleri ile dayak bile attı desem yanlış olmaz...
Benim anlamsız ısrarımdan vaz gecirmek için sinirinden dudaklarını yediğini hatırlıyorum... Ve gercekten şu an ona hak veriyor... beni hatadan cevirdiği için teşekkür ediyorum...

İkimizinde B sınıfı ehliyeti vardı 750 kg gecmeyen bir karavan aldıgımız taktirde sorun yoktu... 750 kg üzeirinde birde ehliyet sorunu cıkacaktı....

Uzun konuşmalardan sonra... karavandan beklentilerimiz neler oldugu konuştuk

1- 750 kg altında olacak
2-içinde 2x180 yatak olacak
3- banyo tuvalet olacak
4- mutfak
5-su deposu
6-buz dolabı
7- sorun oldugunda vazgecebilecegimiz degerde olmalı..

Sonucta Ankara'da bir firma aradıgımızı bulduk ( ama benim hala aklımda büyük karavanda Vefki 'ye belli etmeden araştırıyorum) Olmazsa olmazlarımızın fazlasını bize sunuyordu.... Telefonda konuşup pazarlık ettik..anlaştık..Ankara'ya gidip Karavanla tanıştık, içini kendimize göre tasarladık Ender bey 1 ay süre istedi istegimiz dogrultusunda yeniden imal etti... Tabii bu arada kaplin nedir? Bunu bile bilmiyoruz :smiley:)..Döner dönmez araçlarımıza çeki demiri taktırmak için harekete gectik....Gene Vefki'nin sayesinde kolayca hallettik....Tse,Tüv,trafik derken ruhsatlarımıza işlettik çeki demirlerini...

Bu arada arabamın uzun yola cıkacagız diye triger, debriyaj balatası,volant,kızdırma buji. enjektörlerini degiştirdim

Karavanların bittiği haberi gelince Ankara'ya yola cıkma vakti geldi ama ikimizde karavan kullanmadıgımız için tedirgindik.... birer birer getirelim getirelim.... beraber yardımlaşırız diyerek yola koyulduk....

karavan takıldı hareket ettik150-200 metre gitmiştik ki kasislerden dolayı araba hoplamaya başlayınca Vefki ile endişe ile birbirimize bakıp endişelerimizi ortaya koyduk... Yolda oylece durmuştuk... eminim o an Vefki karavanı almaktan vaz gecmişti ::smiley:)))

İmalatcıyı aradık bir sorun var diye :smiley:))) Ender Bey gülerek Yolumuzun o bölümü cok bozuk normaldır dedi ama biz genede tedirgin huzursuz yola cıktık...Tamda trafiğin yogun saati.. ter içindeyim..ikimizde kasılmış bindik bir alamete der gibi birer yüz ifadesi taşıyoruz...

Nese ki Eskişehir yoluna cıkınca biraz rahatladık.. ama bu sefer yagmur bastırdı :smiley:))

Benim gibi seri araba kullanan, Hız radarlarını ıskalamayan biri için 90-100 km hızla gitmek ayrı bir sıkıntı idi

Yoşu yarılamıştık ki arabanın ESP arıza lambası yanması bir sure tedirginlik yaşamımıza yol actı....

Her şeye ragmen Direk Denizli'ye gelme yerine Antalya'ya saptık Orada da kızlarım merakla bekliyorlardı...

Ayrıca Fatih Beyin karavan hakkında fikri cok önemliydi benim için..

Yolculuğunuzu okurken galiba bende sizin kadar heyecanlandım. Merakla ve heyecanla devamını bekliyorum.
Teşekkürler.

fatih Bey karavanı gördüğünde alman malı knott olmasından dolayı begendi onun konuşmalarından karavana güvenebilecegimiz anladık... Sadece karavnın TİP onay belgesinin olmadıgını farkettik....Ender Bey Uzun süredir sanayi Bakanlığında evrakların oldugunu 1 ay içinde cıkması gerektiğini söyledi.... Konuyu bakanlıkta karıştırınca Bir evrak eksik oldugu için masada beklediğini ögrendim...Belgeyi cıkaracak olan aracı firmanın ilgisizliği sonucu daha cok beklenecekmiş...bizim konuyu takip etmemiz sonucu Tip onay belgesi cıktı...

Hatta karavanın şaşe numarasını ruhsatımıza bile işlettik ve aracı plakamızla aynı olan 3ıplakamızı da aldık:smiley:)) Yurt dışında karavan için belge soran olursa ruhsatımızda kayıtlı oldugu için sorun yaşamayacagımızı düşündük ve bu yapılan hata işimize geldiği için sesimizi cıkarmadan, ellerimizi avuşturduk

Artık karavana işlerlik kazandırma zamanı geldi

Buz dolabı 220 w idi ve bizim elektrik 12 w olarak araçtan geliyordu..Asla arabama yük istemiyordum..Karavan konusunda gercekten mukemmel bir birikime sahip dostlarla telefon trafiği sonucu Güneş panellerinin çözüm oldugunu anladık

Güneş paneli 3X100 + modifiye 500 w invartör+ jel akü fiat olarak 9000 tl istenince şok olduk.... mecburen aküyü arabanın şarj dinomosundan şarj etme düşüncesine yöneldik

Tabii ilk başlangıcta kolay sandık ancak gezenbilir gibi bir kaynagımız sayesinde oto elektrikcilerden daha donanımlı idik...

karavandaki 200amp akü için kablo kalınlıgından tutunda şarj dinamosunun bu yükü kaldıramayacagı ortada idi

Bu arada 550 tl tam sinüs invertör bulunca hemen alıp oydum nasılsa bana lazımdı... Akü konusunda starter akü olmayacagını zaten gezenbilirde ögrenmiş hatta elektrikcilere bile bu konuda ahkam kesiyordum :smiley:)

gercekten pek cok oto elektikcisi bu konularda sayemizde bilgilendi :smiley:)))kapalı ve jel akü arasında epey tereddut ettim.....

Bu arada Bursadan kendi güneş panellerini kendi monte eden Bilal beyin telefonunu buldum....Kendisi ile konuşurken Nazillide oturdugunu gelin burada beraber yaparız teklifi bizi o kadar rahatlattı ki anlatamam

Bu arada bir firmadan gelen teklif harikaydı 3X100panel+birleştirici+200 A jel akü=2050 TL olunca ( Yaptıkları sistemlerle ilgili kullanıcılarla görüştüm memnuniyetlerini gördüm) hemen yaptırdım

3-4 gündür yagmur yagmasına ragmen Buz dolabının buzlugundaki sular, beton gibi buz tutmuş durumda

Tuncer bey hayırlı olsun darısı bize şu an hayal ediyoruz umarım gerçekleştiririz tecrübelerinizi yazılarınızda bekliyoruz:smiley:

Hoşgeldiniz Tuncer bey, aslında uzun zamandır izlemiş ve gözlemlediğinize göre aramızda ve bizdensiniz.

Samimiyetle anlatışınız bakalım kimleri motive edecek ve sizin için teşekkür yazıları yazacak, yolunuz açık olsun.

Selamlar

Levent Bey 2008 yılından bu yana tüm paylaşımları okudum...Bu sürec içindeki teknolojik gelişmeleri O eski paylaşımların ışığında degerlendirdim... Gercekten mukemmel bir arşiv oluşmuş durumda....
,
Bende bu paylaşımı yaparken Bu acıdan yaklaşıyorum...... Gerek karavan donanımı, elektrik, gezi rotaları hk ne ögrendiysem burada ögrendim......

19 gün sonra yola cıkmak icin hazırız... Güzergahımız ise https://goo.gl/maps/6ufS9 şeklince olacak Tabii ana hat olarak

çekme karavanla yurtdisi seyahati ilgi ile izlenmeye değer... Karsilasilacak zorluk ve güzellikleri merakla beklemekteyiz...

tapatalk by discovery

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR