HEM ACEMİ-HEM YANLIZ , SİNGAPUR-MALEZYA-TAYLAND

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan habun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 69
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,885
Ynt: HEM ACEMİ-HEM YANLIZ , SİNGAPUR-MALEZYA-TAYLAND

k

Kuala Kedah liman

Kuala Kedah1

Kedah yol boyu

Kedah yol boyu1

Kuala Kedah

Etiketler

alorsetar
Gerçekten güzel ve temiz bir şehir. Şehir merkezinde bulunan mascid zahir, mükemmel mimarisi, hindistan-uzakdoğu asya mimari karışımı, her zaman dolu bir cami, şehri kuş bakışı seyretmek için kulesi ilginç yerlerden,kule girişi 10 RM (yerliye 3 RM) şehir manzarası muhteşem. Bugün burda kalmayı düşünüyordum ama akşama tren olursa gideceğim, tren garına giderken büyük boy yerli meyve suyu içtim(1 RM) kuala lumpura tren 110 RM (first class) fakat otobüsle gitmeye karar veriyorum , 40 RM'ye lüks otobüslerden bilet aldım saat 23.30'da hareket edecek ve sabah saat 06.00 da kuala lumpur -puduraya terminalinde olacağını söylediler , tam istediğim gibi, otel parasından kurtuluyorum böylelikle, zaten 24 kişilik otobüslerdeki koltuklar çekyat kadar büyük , çok rahat uyulabiliyor....şehir merkezini gezerken ezan sesi duyuyorum, şunu itiraf edeyim beldi şimdiye kadar duyduğum en güzel ezan hemen camiye yönelip abdest alıyorum, sanki şehir ezan ile birlikte camiye akın ediyor, camide yer kalmamış adeta......
çarşıyı gezerken gözüme bir kitapçı takıldı içeri girdim beni arap sanmışlarki benimle arapça konuşmaya başladılar bende yarım yamalak arapçamla cevap verdim samimi bir sohbetten sonra vedalaşıp ayrıldım..
biraz acıktım bugün özel acısız bir yemek yemek istiyorum, uzak doğunun her yerinde karşılaşabileceğiniz bir açık hava lokantasında, zorda olsa, kendime has özel bir yemek siparişi veriyorum; pirinç+ tavada iki yumurta+ yeşillik+ meyve suyu toplamda 4,5 RM verdim bayağı doyurucu idi..şunu söyliyeyim ki etraftakiler yemeğimi merak etmişlerdi ki özellikle özel sipariş tavada yumurta ilgilerini çekmişti

Alorsetar tower ii

Mescid ebubekir alor setar

Alor setar ar

Alor setar grnt

Alor setar

alor setar kedah eyaletinin başkenti, gezilecek yerler; wat ( budist tapınağı) zahir ve ebubekir camileri, çarşısı ve kulesi....gece 11:30 da otobüsüm var...otogar şehir merkezinden biraz uzak o yüzden biraz erken gidiyorum saat 10 civarı terminale geldim ..otogarın üst katında iki tane geniş mescid var (bayan-erkek ayrı) mesjidler dolup taşıyor, ve hep cemaatle namaz kılnıyor, bu arada otogara yakın büyük bir alışveriş merkezinde yolda ihtiyac duyabileceğim birşeyler alıp otobüsü bekliyorum...kısmet olursa yarın sabah kuala lumpurdayım ordan devam edeceğim inşaaallah...bundan sonrası için kararsızım..bir ihtimal airasia ile medan(endonezya)a geçmek , ikinci ihtimal sarawak üçüncüsü ise malezyanın tarihi şehri malakaya geçmek...hayırlısı olsun...

Zahir cami ii alor setar

Alor setar

Alorsetarda alveri merkezi

Zahir camisi

Alor setar otogar

KUALA LUMPUR

Sabah saat 06:00 , Kuala lumpur (kl) nin merkezi otogarı (Puduraya) ndayım, yolculuk çok güzel geçti , iki katlı otobüs ve abartısız söylüyorum koltuklar kanepe büyüklüğünde , dolayısıyla uykumu tam aldım diyebilirim..bu arada puduraya terminali değişmiş daha önce gördüğüm terminal tamamıyla yıkılmış yerine çok güzel modern bir terminal yapılmış, ikinci katta çok güzel bir mescit yapmışlar , sabah namazından sonra terminal dışında kahvaltı yapacak bir yer arıyorum, hava daha karanlık olmasına rağmen daha önce kl'ye gelmemin verdiği rahatlıkla geziyorum. hemen dışarda musluman hindistanlıların işlettiği "mevlana lokantası"ında iki nefis börek bir çay (3,5 RM) aldım, biraz sonra otel arayışına başlayacağım.

Puduraya

Puduraya1

Daha önce KL ye ilk geldiğimde kaldığım bir otele gideceğim, yerli malayların işlettiği bir otel, KL nin merkezi ve turistlerin yoğun kaldığı yer "bukit bintang" . pudurayada önce LRT Monarail ile (her ikiside 1,2 RM) , otele gelip ön rezervasyon yaptıktan sonra çantamı bırakıp dışarı çıktım......KLCC, KL central, Little india daha önce gördüğüm bu yerleri tekrara görmek güzeldi ama daha önce gördüğüm kuala lumpur bayağı değişmiş, hayal kırıklığı yaşadığımı söyleyebilirim, hem daha pahalı olmuş hemde daha önceki nezaket kalmamış diyebilirim,
Otele döndüm , otel sahibi değişmiş çinlilerin eline geçmiş, çok ters insanlar...odalarda pek iç açıcı değil ama geldik bir kere bu akşam dayanacağız...gerçekten tavsiye etmem bu oteli sonrdan daha ucuz ve daha temiz otellerin olduğunu gördüm....
Bu arada bukitbintangtan bahsedeyim...o meşhur alışveriş merkezleri olmazsa hiç gelinmemesi gereken bir yer, çok pahalı bir yer özellikle arap turistler doldurmuş burayı..pahalılığın bir sebebide bu olsa gerek.......

Mehmet_Can' Alıntı:
Cok kilise olacak ama sormak istiyorim toplamda ne kadarlik bir harcamaniz oldu?

bilet ücreti hariç yaklaşık 700 TL (bilet 375 Euro)

çok ilginç olacak ama bugün eve erken dönmeye karar verdim, nedenini anlayamadığı bir sıkıntı kapladı içimi, evi özlediğimi hissetim, otel lobisindeki bilgisayardan eve mail gönderdim, THY ofisini aradım yarın değişiklik yapabileceklerini söylediler.....

KL CENTRAL
Bu arada Kl Centraldan bahsetmek gerekir, Burası aslında bir istasyon ama aynı zamanda alışveriş merkezi ve bir çok küçük yerel lezetlerin tadına bakılabilecek bir yemek merkezi denilebilir. Genel olarak burası ucuz bir yer sayılabilir..
Burdan hem şehir içi , hem şehirler arası hemde komşu ülkelere tren bulmak mümkün, aynı zamanda hava alanına otobüslerde gidiyor

Kl sentral - ordayken yapım çalışmaları devam ediyordu

Kl sentral lokantalar

Kl sentral

Kl sentral1

Kl sentral2

Kl sentral havaalan otobsleri

KUALA LUMPUR-MELAKA

Sabah ilk işim THY acentasına gidip biletimi en eerkene almak. Bilmeyenler için lazım olur diye tarif edeyim; "jalan sultan ismail" caddesinde bulunan "central plaza" nın 12. katında bulunuyor. "bukit bintang" dan güneye doğru 400*300 metre yürüyerek gidilebilir. cezalı olarak bilet değişikliği yaptılar ve yarım saat sonra gelip alabileceğimi söylediler. aşağıya indim meşhur "7 eleven" marketinde 1.8 RM'ye bir meyve suyu içtim.( taylanda aynısı yaklaşık yarı fiyatına)
yoğunluktan dolayı bileti en erken 5 gün sonraya aldım ( ekonomi sınıfı dışında para verirsem aynı gün alabilirmişim). bu arada daha önce görmediğim tarihi melaka şehrine gitmeye karar verdim..

İki araba değiştirerek geldiğim puduraya terminaline yürüyerek gidiyorum. bulunduğum yerden önce bukit bintanga ordan "bukit bintang walk" doğuya doğru giderek ( işaretim büyük swis garden oteli) ulaştım. fakat pudurayadan malakaya otobüs yok. BTS (Bandar Tasik Selantan) terminalinden gidiyorlarmış
(Not: puduraya: batıya , yani alor setar, pinang, kedah, ipoh vs.......BTS: singapur, melaka, johor bharo ....
BTS ye giden şehir içi otobüsler hemen puduraya terminalinin önünden gidiyor....
BTS'de melakaya 12 RM' ye bilet aldım...4 nolu bekleme yerinde, yanımda bir nindu....oldum olası bunlardan nefret ediyorum....terminal çok güzel yolculuk 2 saat sürecek.....

OTOGARLAR ÇOK GÜZEL DÜZENLENMİŞ GERÇEKTEN, HEM PUDURAYA HEMTE TBS ...bekleme yerinde oturuyorsun otobüs geldiğinde merdivenle aşağı iniyorsun binip gidiyorsun....""istanbul esenler veya ankara aştiyi kıyaslayamıyorum bile....

BTS veya TBS1

BTS veya TBS2

BTS veya TBS3

BTS veya TBS

alor gajah

yol üzeri alor gajahta duruyoruz, çok şirin küçük bir şehir,"homestay" meşhur buralarda , ormanlık alan bahçe içinde kiralık evler veta bir aile yanında oda kiralanabiliyor.....merkezde otel göremedim, gerçekten çok sakin ve şirin tatil beldesi

Alor gejah

Alor gejah2

Alor gejah1

Alor gejah3

Gezinizi okudum. bende kasim ayinda 1 haftalik malezya gezisi yapmayi dusunuyorum yalniz butcem biraz sinirli ucak bileti hotel ...vs. konularinda yardimci olabilirmisiniz acaba profilinize msj atmayi denedim ancak bulamadim. gorusmek uzere hosckalin

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri