Hem Şehir Içi (genelde) Hemde Çekme Karavan Için Hangi Araç?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Kirmizibeyaz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,198

Kirmizibeyaz

Yeni Üye
Herkese selam

Araniza yeni katildim :smiley: Forumu uzun zamandan beri.takip ediyordum

Tecrubelerinizden faydalanmak icin nacizane benimde bir sorum olacak. Yanitlariniz icin simdiden teşekkür ediyorum

750 kg altı bir karavan almayi dusunuyorum. Hic tecrubem yok. ayda bir belki 2 ayda bir sehir disina eşim ve 2 cocugumla çıkarim Genelde araç sehir icinde (istanbul) kullanilacak.

Dizel 1.5 manuel 4x4 duster 260 tork öneriliyor genelde fakat

Sehir ici daha fazla kullanım olacağı icin yormamasi adina otomatik bakiyorum. otomatik dizel 1.5 ve üstü 4x4 veya 4x2 araclarda iş görürmü Veya ne onerirsiniz? Ozellikle yokuşlarda yormamasi icin

hyundai tucson 1.6 otomatik dizel 4x4 320 tork modelleride var.

Yani özetle hem sehir icinde rahat kullanılsın hemde kampa çıkildiginda yokus ve cok derin olmayan arazilerde araci yormayan yakit tasarruflu 750.kg alti karavan çekmek icin hangi araçlari önerirsiniz?

Teşekkür ederim :smiley:

Herkese selam

Araniza yeni katildim :smiley: Forumu uzun zamandan beri.takip ediyordum

Tecrubelerinizden faydalanmak icin nacizane benimde bir sorum olacak. Yanitlariniz icin simdiden teşekkür ediyorum

750 kg altı bir karavan almayi dusunuyorum. Hic tecrubem yok. ayda bir belki 2 ayda bir sehir disina eşim ve 2 cocugumla çıkarim Genelde araç sehir icinde (istanbul) kullanilacak.

Dizel 1.5 manuel 4x4 duster 260 tork öneriliyor genelde fakat

Sehir ici daha fazla kullanım olacağı icin yormamasi adina otomatik bakiyorum. otomatik dizel 1.5 ve üstü 4x4 veya 4x2 araclarda iş görürmü Veya ne onerirsiniz? Ozellikle yokuşlarda yormamasi icin

hyundai tucson 1.6 otomatik dizel 4x4 320 tork modelleride var.

Yani özetle hem sehir icinde rahat kullanılsın hemde kampa çıkildiginda yokus ve cok derin olmayan arazilerde araci yormayan yakit tasarruflu 750.kg alti karavan çekmek icin hangi araçlari önerirsiniz?

Teşekkür ederim :smiley:
Öncelikle şunu bilmeniz gerekir ki, 750 kg. altı karavanlar, sadece kâğıt üzerinde öyledir. Kurallara uygun üretilmiş ve sonrada üzerine herhangi bir ilave yapılmamış Avrupa karavanlarda bu ağırlık tutturulabilir ama, yerli karavanlar için söz konusu değil. Her ne kadar iddialı bir şekilde 750 kg. altıdır, O1 belgelidir diye belirtseler de, O1 belgeli olduğu doğrudur ama 750 kg. altı değildir.

Bir karavanın 750 kg. altını tutturabilmesi için, alüminyum (ithal) şasi kullanılmış, iç mobilya aksamı abartılmamış ve asla MDF, sunta gibi malzemeler kullanılmamış, güneş enerjisi panelleri ve aküleri olmayan, şofben, ısıtıcı, boiler gibi gereçler bulundurmayan, pencereleri minibüs camından değil, pleksi karavan camından yapılmış, sabit tuvaleti olmayan, pis su tankı bulunmayan bir karavan olması gerekir.

Bu önemli girişi yaptıktan sonra, alacağınız ve kullanacağınız karavanın O1 belgeli ama, 750 kg. üzeri olacağını varsayarak şunu belirtmek isterim: Çekecek aracın markası, modeli önemli değil. Torku önemli. Dizeller yüksek torkludur ama benim düşüncem, yeter torkta bir benzinli araç tercih edilmelidir. Zira dizel araçların işletmesi ve bakımı hem detaylı, hem de masraflıdır. Bence gerek yok.

Çekeceğiniz karavanın ağırlığının benimki gibi 1100 kg.lar civarında olacağını tahmin ederek ve tecrübeme dayanarak söyleyebilirim ki, 240 Nm torka sahip bir araçla, karavan çektiğinizi bile hissetmezsiniz. Düzde de, yokuşta da. Şehir içi kullanım için de çok büyük olmayan ama güçlü bir aracınız olmuş olur. Benim 1600cc aracım bu torku sağlıyor ve çok rahatım.

guclu araba almanız lagazım 1 tonluk karavanı yokus da durdunmu kolay kaldıramazsınız zorla kaldırırsınız arabaya zarar verır sız arabanın verılerıne cok kulak asmayın onların verdıgı yakıt ortalamasını tutturamadıgınız gıbı cekecegı gucude tutturamazsınız

Eski bir 2.5 D veya E serisi Mercedes her sorunu çözer. Yeni modellere taş çıkartır. İnsanı da üzmez. Her yönüyle de arabadır. Bence böyle bir çekici iyi olabilir.

Naçizane bende 1-2 cümle yazmak isterim.

1) Alacağınız araç ister benzinli isterse de dizel olsun; imkan var ise mutlaka 4x4 olması gerektiğini düşünüyorum. Normalde düz yollarda hemen her araç karavan çekebilir ama mesela yokuş çıkarken herhangi bir sebepten aracı sağa çekip durdurduğunuzda arkanızda hem 800-850kg karavan olacak hemde bu karavan, aracın arka kısmına ortalama 70-80kg da basacak. Bu durumda önden çekiişli bir araç sizi üzecektir. Patinaja düşüp harekete geçmeniz çok çok zor hale gelebilir.. Hele bir de yağış yada toprak gibi kayganlaştırıcı bir zemin varsa.... Aynı durum yokuş olmasa da deniz kenarında kumlu zeminler ve hatta sabah çiğ yağmış çimenlerde bile yaşanabilir.

2) Ben dizel araçlarla tanıştıktan sonra, benzinli araçlara pek sıcak bakmamaya başladım. Konu sadece tork değeri değil... Tork yüksek olması tartışmasız çok faydalı, ancak dizel araçların bir diğer özelliği de hava girişi suya girmediği sürece stop etmemesi... Bu konuyu ciddiye almanızı tavsiye ederim naçizane...

3) Aracı seçerken motor güç ve torkunun karavanınızı çekmesini yeterli görmemekte fayda var, belki binde bir olur ama, grektiğinde aracınızın sizi ve karavanınızı belirlil bir sürede belirli hızlara kolayca taşıyabilmesi de önemlidir. Bazen trafiğin dışındaki sebeplerden dolayı da ani hızlanmanız ve kendinizi kurtarabilmeniz gerekir. Örneğin ani su yükselmeleri, heyelan bölgelerindeki hareketlilikler yada ani değişen rüzgar, yağış gibi durumlardan hızlıca uzaklaşabilmek gibi... Birde her ne kadar yazmak istemesem de güvenlik sebebi ile de aracınızın güçlü olması sizi birçok durumdan kurtarabilir.

Biraz offroad cı ve birazda hayatta kalmacı gözü ile de baktığımdan umarım kafanızı karıştırmamışımdır..

Son düzenleme:

Öncelikle şunu bilmeniz gerekir ki, 750 kg. altı karavanlar, sadece kâğıt üzerinde öyledir. Kurallara uygun üretilmiş ve sonrada üzerine herhangi bir ilave yapılmamış Avrupa karavanlarda bu ağırlık tutturulabilir ama, yerli karavanlar için söz konusu değil. Her ne kadar iddialı bir şekilde 750 kg. altıdır, O1 belgelidir diye belirtseler de, O1 belgeli olduğu doğrudur ama 750 kg. altı değildir.

Bir karavanın 750 kg. altını tutturabilmesi için, alüminyum (ithal) şasi kullanılmış, iç mobilya aksamı abartılmamış ve asla MDF, sunta gibi malzemeler kullanılmamış, güneş enerjisi panelleri ve aküleri olmayan, şofben, ısıtıcı, boiler gibi gereçler bulundurmayan, pencereleri minibüs camından değil, pleksi karavan camından yapılmış, sabit tuvaleti olmayan, pis su tankı bulunmayan bir karavan olması gerekir.

Bu önemli girişi yaptıktan sonra, alacağınız ve kullanacağınız karavanın O1 belgeli ama, 750 kg. üzeri olacağını varsayarak şunu belirtmek isterim: Çekecek aracın markası, modeli önemli değil. Torku önemli. Dizeller yüksek torkludur ama benim düşüncem, yeter torkta bir benzinli araç tercih edilmelidir. Zira dizel araçların işletmesi ve bakımı hem detaylı, hem de masraflıdır. Bence gerek yok.

Çekeceğiniz karavanın ağırlığının benimki gibi 1100 kg.lar civarında olacağını tahmin ederek ve tecrübeme dayanarak söyleyebilirim ki, 240 Nm torka sahip bir araçla, karavan çektiğinizi bile hissetmezsiniz. Düzde de, yokuşta da. Şehir içi kullanım için de çok büyük olmayan ama güçlü bir aracınız olmuş olur. Benim 1600cc aracım bu torku sağlıyor ve çok rahatım.
750 kg konusunda ki tecrübelerinizi dikkate alacagım. peki sizin aracınız nedir? şehir içinde az yakmasıda önemli. cevabınız için teşekkür ederim.

Eski bir 2.5 D veya E serisi Mercedes her sorunu çözer. Yeni modellere taş çıkartır. İnsanı da üzmez. Her yönüyle de arabadır. Bence böyle bir çekici iyi olabilir.
haklısınız :smiley: ama eşimde kullanacak şehir içinde o yüzden 2015 ve üstü bakıyorum genelde birde suv araziye girmek istenildiginde daha kolaylık saglamaz mı?

Naçizane bende 1-2 cümle yazmak isterim.

1) Alacağınız araç ister benzinli isterse de dizel olsun; imkan var ise mutlaka 4x4 olması gerektiğini düşünüyorum. Normalde düz yollarda hemen her araç karavan çekebilir ama mesela yokuş çıkarken herhangi bir sebepten aracı sağa çekip durdurduğunuzda arkanızda hem 800-850kg karavan olacak hemde bu karavan, aracın arka kısmına ortalama 70-80kg da basacak. Bu durumda önden çekiişli bir araç sizi üzecektir. Patinaja düşüp harekete geçmeniz çok çok zor hale gelebilir.. Hele bir de yağış yada toprak gibi kayganlaştırıcı bir zemin varsa.... Aynı durum yokuş olmasa da deniz kenarında kumlu zeminler ve hatta sabah çiğ yağmış çimenlerde bile yaşanabilir.

2) Ben dizel araçlarla tanıştıktan sonra, benzinli araçlara pek sıcak bakmamaya başladım. Konu sadece tork değeri değil... Tork yüksek olması tartışmasız çok faydalı, ancak dizel araçların bir diğer özelliği de hava girişi suya girmediği sürece stop etmemesi... Bu konuyu ciddiye almanızı tavsiye ederim naçizane...

3) Aracı seçerken motor güç ve torkunun karavanınızı çekmesini yeterli görmemekte fayda var, belki binde bir olur ama, grektiğinde aracınızın sizi ve karavanınızı belirlil bir sürede belirli hızlara kolayca taşıyabilmesi de önemlidir. Bazen trafiğin dışındaki sebeplerden dolayı da ani hızlanmanız ve kendinizi kurtarabilmeniz gerekir. Örneğin ani su yükselmeleri, heyelan bölgelerindeki hareketlilikler yada ani değişen rüzgar, yağış gibi durumlardan hızlıca uzaklaşabilmek gibi... Birde her ne kadar yazmak istemesem de güvenlik sebebi ile de aracınızın güçlü olması sizi birçok durumdan kurtarabilir.

Biraz offroad cı ve birazda hayatta kalmacı gözü ile de baktığımdan umarım kafanızı karıştırmamışımdır..
estağfirullah. tecrübelerinizi paylaştıgınız için çok teşekkür ederim. notlarımı alıyorum
1. maddeyle ilgili: biz ilk defa böyle bir maceraya girişecegimiz için (2 cocuk eşim ve ben)
aklımda a ve b planı yapmıştım
a planı: ya sizinde dediginiz gibi: 4x4 dizel manuel vites torku yüksek bir araç alıp arazi ve yokuşları sorunsuz çıkmak
b planı: ilk etapta 4x2 dizel otomatik torku 200 ve üstü bir araç alıp istanbul ve çevre illerde kamp alanlarını keşfettikten ve tecrübe edindikten sonra aracı degistirmek 4x4 bir araç yani a planına dönmek

bu planlara göre aklımda bir kaç araç var. siz hangi araçları öneririrsiniz?

2. ve 3. maddedeki tecrübeleriniz içinde teşekkür ederim

Hem şehir içinde az yakan. şehir içinde kullanım kolaylıgı sebebiyle otomatik vites olan
Hemde karavan çekerken yokuşlarda ve hafif arazilerde zorlamayan hangi araçları önerirsiniz?

dacia duster 1.5 dizel otomatik 240 tork 4x2
nissan qashqai 1.5 dizel otomatik 240 tork 4x2
nissan qashqai 1.6 dizel otomatik 320 tork 4x2
hyundai tucson 1.6 dizel otomatik 320 tork 4x4 veya 4x2
suzuki vitara 1.6 dizel otomatik 320 tork 4x4
kia sportage dizel otomatik 320 tork 4x4 veya 4x2

az yakması ve mtvsi düşük olması önemli

Bir kaç sorum daha olacak:
1. 4x2 ler genelde önden çekişli oluyor. bazı mesajlarda 4x4 olmayacaksa da arkadan itişlinin daha iyi oldugu söyleniyordu bu dogru mu?

2. bazı 4x4 ler şehir içinde 4x2 olarak kullanılıyor. zorlandıgında 4x4 e geçiyormuş. bu tarz bir araç almak daha mantıklı degil mi? ve bu tüm bu yukarıda belirttiklerimde bu özellik var mı nasıl anlarız?

3. vitara çok iyi özelliklerde bir araç olarak gozukuyor ve neden sahibinden.comda ilan sayısı az genelde piyasası olan duster ve qashqai gibi gozukuyor. vitara çok tercih edilen bir araç degil mi?

4. otomatik viteslerde yokuş ve rampalarda vitese müdahele edip manuelde kullanılabilir olan bir araç mı seçmek daha iyi olur?

Zira dizel araçların işletmesi ve bakımı hem detaylı, hem de masraflıdır. Bence gerek yok.

Sn. İzci bu kanıya nasıl vardınız bilmiyorum.
Ben 30 yılı aşkın süredir diesel araç kullanıyorum,
hiç bir ekstra masrafını görmedim, yapmadım.
Benzinli araçlara yan gözle bile bakmam.
Şu anda da otomatik 4x4 - 140 HP Ford Kuga kullanıyorum ve çok memnunum.

Sağlıklar dilerim.

Dinozor Dieselci ( :smiley: ) Tevellüt 49

Karavan ve çekici araç ile ilgili genelde karavancıların bildiği güzel bir hesaplama sitesi var. www.towcar.info
Buradan fikir edinebilirsiniz.
Ayrıca, şöyle kaba bir hesap yapıldığını duymuştum. Çekici aracınızın tork değerinin en fazla 4 katı ağırlıkta bir karavan çekebilirsiniz. Yani, 300 nm torklu bir araçla en fazla 1200 kg bir karavan çekilebilir. Yanlışlık varsa konu hakkında tecrübeli arkadaşlar düzeltir. Tabi ki sadece tork değil, çektiğiniz aracın ağırlığı ile karavan ağırlığı arasında da bazı limitleri tutturmak gerekiyor. Aracın belgelerinden bu konuda bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca, dizel aracın yüksek bakım vs maliyetlerine hiç şahit olmadım. Kaldı ki bahsettiğim tork hesabı dizel araçlar için geçerli diye biliyorum. Çünkü, aynı torka sahip benzinli araçların ağır yük altında, dizele kıyasla daha kolay arıza verebileceği endişelerim var.

Sn. İzci bu kanıya nasıl vardınız bilmiyorum.
Ben 30 yılı aşkın süredir diesel araç kullanıyorum,
hiç bir ekstra masrafını görmedim, yapmadım.
Benzinli araçlara yan gözle bile bakmam.
Şu anda da otomatik 4x4 - 140 HP Ford Kuga kullanıyorum ve çok memnunum.

Sağlıklar dilerim.

Dinozor Dieselci ( :smiley: ) Tevellüt 49
İletinizi şimdi gördüm. Kusura bakmayın. Dikkate almadığım için değil, görmediğim için cevaplamadım.

O cümleyi, dizel araçların partikül filtresi değişimi veya temizliği, adblue takibi ve takviyesi gibi, benzinli araçlarda olmayan bakımları düşünerek ve yakıtsız kaldığında motoru yeniden çalıştırmak için özel yöntemleri biliyor olmak gibi spesifik problemlere yatkın motorlar olduğunu düşündüğüm için söyledim.

Bunlar olmasa da şahsi tercihim -olabildiğince- benzinli araçtan yana olur, çünkü çevreye ve dolayısıyla tüm canlılara karşı görevimiz elden geldiğince az zarar vermek ve varlığımızla başkalarının hayatlarını en az şekilde olumsuz etkilere maruz bırakmak. Elektrikli veya -daha da iyisi- hidrojen yakıtlı araçlara geçene kadar en az zararlısı, en iyisi.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri