Hem Şehir Içi Hem Arazide Td5 Ve Masrafları Hakkında Sorularım Var

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cemrehan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 76
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,290

Discovery td5 maliyeli bir araç mıdır ?

• Kullanılan toplam oy
    14
Troyexplorer arkadaşım. Öncellikle söylediklerinde 100% haklısın. Hamama giren terler. Orjinal parçalar pahalı. Yalnız suzuki'de yan sanayi parça fazla yok. Genelde çıkma parça kullanılıyor. Ama araç fazla sorun çıkartmıyor zaten. Benim aracım 2012 model ve 56000 KM'de. 56000 Km'nin 10000 KM'sini arazide yaptı. Piyasada tüp takılmamış araç çok. Benimkine takılı değil. Eksi yanı yakıtı fazla ve bagajı yok. Ama çok dayanıklı ve fazla sorun çıkarmıyor zaten. Diğer markalara göre suzuki jimny cebi daha az yakar.

Troyexplorer arkadaşım. Öncellikle söylediklerinde 100% haklısın. Hamama giren terler. Orjinal parçalar pahalı. Yalnız suzuki'de yan sanayi parça fazla yok. Genelde çıkma parça kullanılıyor. Ama araç fazla sorun çıkartmıyor zaten. Benim aracım 2012 model ve 56000 KM'de. 56000 Km'nin 10000 KM'sini arazide yaptı. Piyasada tüp takılmamış araç çok. Benimkine takılı değil. Eksi yanı yakıtı fazla ve bagajı yok. Ama çok dayanıklı ve fazla sorun çıkarmıyor zaten. Diğer markalara göre suzuki jimny cebi daha az yakar.
Motor işi eskide aynı bi farkı yok, land roverında 2012 sini alabilsen fazla sorun yaşamazsın
O konularda katıldığımı söyledim zaten, suzukinin yürür aksamı ( ön takım aksamı) sorun çıkartmaz ( 99-2005) aralığında sorun çıkartmaz ama, en yenilerinin dusterdan farkı yok bana göre
Ben bi tane 2005 grand vitara topladım , onunda başlığı var suzikide
Çıkma parçayla motor toplatmak ne kadar mantıklı
Land roverında çıkması bol, zaten çoğu öyle topluyor , adam motoru sıfırladım diyo 50 bin lira istiyo :smiley:
İlanlara bakıyorsun herkes ya şanzumanı yada motoru sıfırladım diyor, sıfırlamak demek alırsın sandık kırma komple motoru sıfırlarsın, gerisi orjinal parçada kullansan revizyona giriyor
Turbo mesela ver turbocuya burçlarını falan değişttir, salyongoz eski, türbünler eski ne oldu sıfırladım
3600 lirayı vereceksin yenisini alıcaksın sıfırlama öyle olur

Son düzenleme:

Arabam 145 binde hor kullanılmamış yani ofroad falan filan görmemiş , her işini kendim yapıyorum aşağı yukarı öyle olduğu halde ettiğim masraf 10000 lirayı geçti, dahada alınması gerekn birçok parça var
Bu kadar işçiliğim var ,artı olacakta motor saat gibi , motor aksamı üstündeki yardımcı parçalarda olsun , genel aksamda olsun , bi tane yan sanayi parça kullanmıyorum, mesela turbo alıcam orijinal sıfır, yurt dışında kovalıyorum biyandan
Lafla değil tabi yurt dışılar dahil hepsinin faturalarını arşivliyorum
Satarken aldığım parayımı isticem oldu... gözlerim doldu

Bu arada yurt dışından
Arabam 145 binde hor kullanılmamış yani ofroad falan filan görmemiş , her işini kendim yapıyorum aşağı yukarı öyle olduğu halde ettiğim masraf 10000 lirayı geçti, dahada alınması gerekn birçok parça var
Bu kadar işçiliğim var ,artı olacakta motor saat gibi , motor aksamı üstündeki yardımcı parçalarda olsun , genel aksamda olsun , bi tane yan sanayi parça kullanmıyorum, mesela turbo alıcam orijinal sıfır, yurt dışında kovalıyorum biyandan
motor parçası alıyorsanız size ve diğer tüm arkadaşlara bir tavsiye vereyim. Artık Ukrayna ya bırakın vizeyi pasaport bile kaldırıldı ve dün bir arkadaşım türkiyede discovery v8 in türkiyede ciddi 6.500tl gibi bir rakama satılan parçasını şaka gibi bir fiyata aldı. Artık yurt dışına gidip oradan bu tarz ürünleri temin etmek çok daha uygun tabi bahsettiğim parçalar pahalı parçalar . Gümrük de artık 75 euro ya inince devlet kapıda vergiyi anında kesiyor. Fakat bu şekilde yaptığınız taktirde Hem yurt dışı görmüş oluyorsunuz hemde aradığınız parçayı türkiyenin neredeyse %70 daha ucuzuna buluyorsunuz. Faturasını göstermese inanmazdım.6.500tl lik parçayı 1800tl ye temin etti ve yurt dışından satın aldım diyerek içeriye soktu. tabi bu bahsettiğim arkadaşın gümrüktede birçok ahbabı ve tanıdığı olduğu için hiç bir sorun yaşamadı. sizlerede tavsiye ederim bu taktiği.

Gümrük vergilendirme mal bedeli alt limiti 30 euroya düştü daha önce 70 euro idi
Canım ülkem :smiley: Ne diyelim. fakat dediğim taktik ile yurt dışından vergi vermeden çok rahat şekilde parça getirebilirsiniz fakat parçayı kargoyla değil bizzat gidip kendinizin getirmesi gerekli. Türkiyede satılan vinçler off road yükseltme kitleri motor şanzuman parçaları oralarda sudan ucuz diyebilirim. Malum ülkemizin vergilendirme sistemi Yancı sistemi olduğu için Bir araba aldığınızda, Devlet: oooo kanka araba almışsın bitanede bana alsana , Sigara aldığınızda, Devlet: oooo kanka bi pakette bana alsana, Bira aldığınızda Devlet: oooo kanka bi şişede bana ısmarlasana mantığı :cool:

Bu arada yurtdışına gidip almanında pek avantası olmuyor şöyleki, atıyorum ingiltereden veya başka avrupa ülkesinden bişey alıcan şayet oraya gidip alırsan %18-20 oranında değişen oranın vergisi biniyor üstüne, ülke dışına gönderdimi o vergiden muafsın
E zaten burdada % 18 vergi ödeniyor aynı hesap
Geriye bi kargo kalıyor, onuda ülkeye gidip gelme uçak parasına say
Bitek ebay de bireysel satışlarda o vergiden yırtıyorsun, onun içinde orda vakit geçirmek lazım gelmesiydi falan fişman
Yurtdışında işin olur bu işleride araya sıkıştırırsın o zmaan ayrı , ama sırf parça almak için uzak ülkeler bizzat gidip almak için pek mantıklı değil

Araban Nedir??? Grand Vitaramı??

Bu yukarda söylenenler bugunki şartlarda 40-55 bin lira arası bütçem var diyip TD5 arayışına girerseniz geçerli, 60 liradan aşağıya paralar isteniyorsa körtopal müdahele edilmiş düzeltilmiş araç anlayınki, hakkıyla masraf eden hakkını ister düşüncesindeyim
( hakkıyla masraf derken offroad donanımına harcanan para değil standart donanımı tazeleme masrafı bu arada)
Çok doğru tespit....

Discovery 3.9 V8 alsak bu şartlarda daha mantıklı olmaz mı.?Tek tük temiz olanları bulunabiliyor.
Aklım onlara kayıyor açıkçası. Bugune kadar gördüğüm tüm 55.000 TL altı TD5lerde koşarak kaçtım.
V8 e tüp takarsan kabul edilebilir bir seviyede tüketim olur diye düşünüyorum.En azından defendera yakın.
Ha bir de vergisi 1.303 TL görünüyor şu an.

Discovery 3.9 V8 alsak bu şartlarda daha mantıklı olmaz mı.?Tek tük temiz olanları bulunabiliyor.
Aklım onlara kayıyor açıkçası. Bugune kadar gördüğüm tüm 55.000 TL altı TD5lerde koşarak kaçtım.
V8 e tüp takarsan kabul edilebilir bir seviyede tüketim olur diye düşünüyorum.En azından defendera yakın.
Ha bir de vergisi 1.303 TL görünüyor şu an.
Valla oda tüpte 30-35 litreden aşağıya düşmez tüketim , tüpün litresi 2,350 civarı

Sanıyorum ikinci araba almak isteyenler için ideal. 30 litre tüp günlük kullanımda baya bir üzer :smiley:
TD5 ten en az 10.000 TL daha uygun.

Valla oda tüpte 30-35 litreden aşağıya düşmez tüketim , tüpün litresi 2,350 civarı
Konuşmanıza izinsiz katıldığım için özür dilerim. Disko 1 in 30-35 litre yakıt tüketimi arazi için mi acaba? Çünkü ben de aşağı yukarı cemrehan düşüncesiyle araştırmalara başladım. Def, TD5, G.Vitara derken WJ de karar kıldım. Uzun yol tüketimim 15-16 litre şuan. Yani yakıt makul. Aracın maliyeti de makul. Donatırsan (TD% ile aynı olacaktır maliyeti tahminimce) dikkatleri de üzerine çekeceksin. Kontağa bastığında zaten herkes şöyle bi bakıyor. Kullanım rahatlığı harika. TD% uzun yolda hiç kullanmamama karşın yüksekliği nedeniyle daha dikkat gerektiriyor gibi geliyor. Parça maliyetinde arkadaşlara katılıyorum. Tek bilmediğim arazi kaabiliyeti. O nu da benim öğrenme şansım yok. Yapamam çünkü.

Bende daha önce benzinli disco 1 alsammı oldum , ama işte yakıt zaten benzinde fazla tüpe geçince benzinle lpgnin yakma oranları aynı değil , yani atıyorum benzinde 20-25 litre yakıyorsa lpgde 30-35 litreye çıkıyor, uzun yolda biraz daha aşağılara iner belki ama hiçmi şehiriçi kullanılmayacak mantığıyla vazgeçtim , benim araziye pek ilgim yok ama arazide hiç şansı yok , ilikleri emer,lpg de çok arttı son zamlarla cazip tarafı kalmadı büyük motorlu araçlar için

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR