Hem Şehir Içi Hem Arazide Td5 Ve Masrafları Hakkında Sorularım Var

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cemrehan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 76
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,320

Discovery td5 maliyeli bir araç mıdır ?

• Kullanılan toplam oy
    14
Artı, bu yukarda bahsi geçen masraflardan benzinli disco 1 muaf değil aynı aksamlar onlardada var, bi motoru biraz daha ucuza mal olabilir toplamak benzinli olduğu için oda
Aşağı yukarı hepsi lpg ile tanıştığı için , 200 bin kmleri unutun onlarda
Üstüne hergün tüpcüde geçen ayar yapma zamanı akıl mantık işi değil
Kimse uzun süre kullanmadığı için lpgnin avantajı nasıl dezavantaja dönüyor farkında değil
Üstüne para verseler hiçbir arabama tüp taktırmam takılanıda almam
Bi araç daha var hem ayak işlerine hemde hanım kullansın diye, onu lpg li tercih ettim ama oda orj lpg li olduğu için ve 5 yıl lpg sorunlu sıkıntılarda garanti kapsamında olduğu için aldım, 4. Senesinde dehlerim gider, orj lpg li bile olsa kaldıki sübaplar , iticiler lpg ye göre dizayn edilmiş , serviste takip ediyorum 2,3 senesinde motor açtıranlar var garantiden
Velasıl, tüp işi iş değil, kendinizi garantiye almadıktan sonra

Son düzenleme:

Merhaba arkadaşlar cumartesi maslak oto sanayiye gittim. Kayalar oto, Human oto, Anıl oto yu gezdim fiyat araştırması parça araştırması yaptım. Bir kaç td5 sahibi arkadaşla ustanın ricası üzerine bir araya geldik oturup çay içtik. Şöyle bir kanaate vardım. Şuanda td5 lerin piyasası dalgalı borsa gibi diyebilirim. Yani 40.000 e tertemiz td5 te bulunabilir 80.000 e ondan çok daha kötü bi td5 te bulunabilir. Piyasada araca ilgi biraz artmış 2015 ten bu yana buda aracın fiyatlarında sürekli bir dalgalanma yarattığını söyledi bir sürü kişi. Onun dışında 0 km vidası vidasına bir td5 motorunu 10.000-12000 tl ye toparlayabileceğimi söylediler. Yani motorun patlasa komple 0 km yeni motor 10.000-12.000 lira arası dendi vidası vidasına tüm parçalarıyla. Aracın yakıtı şehir içi 100km ye 17 - 20Lt, Şehir Dışında 12-16Lt ve aracın gerekli ilgi gösterildğinde beni üzmeyeceği kanaatine vardım. Bekir diye bir arkadaş geçen sene 38.000tl ye td5 ini almış aradan 16 ay geçmiş aracı sadece 2 kere servise getirmiş ve yağ hortumlarını değiştirmiş diğer servise gelişinde de araca off road donanımı yükseltme kiti vs ıvır zıvır eklemiş ufaktan. Aracı görüp inceledim ve birazda turladık gayet dirayetli ve hoştu. Sanırım bu olay biraz bizim ilgimize alakamıza bakıyor. Eğer temiz bir araç alıp ona gerekli ilgiyi gösterdiğimiz sürece oda bizi üzmemeye gayret gösterecektir. Onun dışında Ustanın tanıdığı bir arkadaşa daha yeni bir toprağa teker basmamış kelepir td5'i 40.000 e tanıdık bir dost diye vermişler aracı olup. Piyasaya baktığımızda 2015 2016 model chevrolet captivalar 60.000 - 70.000 e satılırken hoş o araçla td5 i asla kıyaslanmaz td5 jiptir captiva jipcik, sadece model bakımından diyorum hani o fiyata onca araç varken 2000 model bir td5 in o fiyatlara olması şaka gibi birşeydi benim için ama gerekli araştırma tanıdık insanın oldumu ucuza temiz araçta bulunuor demekki.Bende tanıdık ustalara haber saldım bakalım şimdi sonuç bekliyoruz inşallah ucuz ve temiz bi td5 düşer :smiley:

Merhaba arkadaşlar cumartesi maslak oto sanayiye gittim. Kayalar oto, Human oto, Anıl oto yu gezdim fiyat araştırması parça araştırması yaptım. Bir kaç td5 sahibi arkadaşla ustanın ricası üzerine bir araya geldik oturup çay içtik. Şöyle bir kanaate vardım. Şuanda td5 lerin piyasası dalgalı borsa gibi diyebilirim. Yani 40.000 e tertemiz td5 te bulunabilir 80.000 e ondan çok daha kötü bi td5 te bulunabilir. Piyasada araca ilgi biraz artmış 2015 ten bu yana buda aracın fiyatlarında sürekli bir dalgalanma yarattığını söyledi bir sürü kişi. Onun dışında 0 km vidası vidasına bir td5 motorunu 10.000-12000 tl ye toparlayabileceğimi söylediler. Yani motorun patlasa komple 0 km yeni motor 10.000-12.000 lira arası dendi vidası vidasına tüm parçalarıyla. Aracın yakıtı şehir içi 100km ye 17 - 20Lt, Şehir Dışında 12-16Lt ve aracın gerekli ilgi gösterildğinde beni üzmeyeceği kanaatine vardım. Bekir diye bir arkadaş geçen sene 38.000tl ye td5 ini almış aradan 16 ay geçmiş aracı sadece 2 kere servise getirmiş ve yağ hortumlarını değiştirmiş diğer servise gelişinde de araca off road donanımı yükseltme kiti vs ıvır zıvır eklemiş ufaktan. Aracı görüp inceledim ve birazda turladık gayet dirayetli ve hoştu. Sanırım bu olay biraz bizim ilgimize alakamıza bakıyor. Eğer temiz bir araç alıp ona gerekli ilgiyi gösterdiğimiz sürece oda bizi üzmemeye gayret gösterecektir. Onun dışında Ustanın tanıdığı bir arkadaşa daha yeni bir toprağa teker basmamış kelepir td5'i 40.000 e tanıdık bir dost diye vermişler aracı olup. Piyasaya baktığımızda 2015 2016 model chevrolet captivalar 60.000 - 70.000 e satılırken hoş o araçla td5 i asla kıyaslanmaz td5 jiptir captiva jipcik, sadece model bakımından diyorum hani o fiyata onca araç varken 2000 model bir td5 in o fiyatlara olması şaka gibi birşeydi benim için ama gerekli araştırma tanıdık insanın oldumu ucuza temiz araçta bulunuor demekki.Bende tanıdık ustalara haber saldım bakalım şimdi sonuç bekliyoruz inşallah ucuz ve temiz bi td5 düşer :smiley:
Vidasına kadar sıfır motor toplama işinin maliyetinin 12000 lira olduğunu söyleyen adamın ipiyle kuyuya inersen orda kalırsın kusura bakma
İki tane parça fiyatı söylim sana, mazot soğutucu 5000 lira turbo 3600 lira ne kadar oldu?
Geçsinler o işleri

Vidasına kadar sıfır motor toplama işinin maliyetinin 12000 lira olduğunu söyleyen adamın ipiyle kuyuya inersen orda kalırsın kusura bakma
İki tane parça fiyatı söylim sana, mazot soğutucu 5000 lira turbo 3600 lira ne kadar oldu?
Geçsinler o işleri
Vallaha bilmiyorum o kadarını, fiyatları doğrudur tabikide size güveniyorum ama bana bunu da işte ordaki kayalar oto söylediği için buraya yazdım belki alternatif daha uygun marka parçaları vardır ellerinde yada ne bileyim boş yere öyle bi fiyat vereceklerini sanmam. Bir bildikleri vardır diyecem onuda biz bilemeyiz yada'' aha bir kurban daha '' gözü ilede bakıp çaktırmadan avuçlarınıda ovuşturmuş olabilirler arkamdan. Sonuçta bu adamlarda bir şekilde ekmek yemeleri lazım :tearsofjoy: şaka bi yana kimsenin günahını almayalımda. artık ne düşündülerse ne maksatla o fiyatı söylediler orası muamma kaldı şimdi.

Motoru açılmaya giden aracın, zinciri zincir gergileri, turbosu, pistonları, segmanları, kol yatakları, sorgusuz suhalsiz değişmesi gereken şeyler, 12000 lirayla başlar sonra bakmışın 25 liralık olmuşun , usta milleti kafadan sana 25 lira demez korkma diye

Motoru açılmaya giden aracın, zinciri zincir gergileri, turbosu, pistonları, segmanları, kol yatakları,enjektörleri sorgusuz suhalsiz değişmesi gereken şeyler, 12000 lirayla başlar sonra bakmışın 25 liralık olmuşun , usta milleti kafadan sana 25 lira demez korkma diye
İçini görmedikleri motoru zaten nasıl fiyatlandırıyorlar onuda anlamıyorum

Kaldıki sen vidasına kadar diyosun buna blok ve üst kapak ta girer
Vidasına kadar motor yaptırılmaz zaten , gider sandık kırma yenisini alırsın oda ayrı konu, daha az para vermiş olursun

Son düzenleme:

2.elin herşeyi süpriz. Bu kumara girmemek için eninde sonunda gidip 4x4 pick-up aldıracaklar bana.

Zaten bu işler tanıdıkla oluyor.
Usta milletine güvenmemek en doğru seçim :smiley:

V8 işi içinse kafamda deli sorular var, bir türlü çözemediğim :D

Maslaktaki kayaların başka biriyle sohbetine tanık olmuştum
Orj parçaların pahalı olmasıydı konu;
Parçada dış ayna camı işte orijinali şu kadar , yan sanayisi şu kadar aynı abi diyo, ne gerek var o paraları vermeye
Eyvallah ayna camında o muhabbeti yapabilirsin belki ama iş motor içindeki parçalara geldimi orda duracaksın
Parça ne olursa olsun orjinaliyle yan sanayisini yanyana koydunmu farklar bariz gözüküyor
Mesela plastiklerin ham maddesi bile değişik, ben hepsini inceledim
Britparttan uzak durun
Berchmach biraz daha iyi
Motorda kesinlikle orjinal dışına çıkmayın

Motor şanzuman sağlam olacak, arkada çeki demiri olmayacak, hatta eğilip bakıcaksın daha önce çeki demiri takılmışmı takılmamışmı diye, çeki demiri keyf için takılmaz bişey çekmek için takılır, oda defransiyel, şanzuman grubunu etkiler
Ofroad falan fişman yapmamış olacak!
E içi falanda temiz olacak, gerisi çok önemli değil, gerisini sen halldecen yani kullanıcıya bağlı
Herşeyin orjinalini almaya kalkarsan işin içinden çıkamazsın zaten
Herşeyin yeniside yok zaten mesela cam kızakları diye bi parça yok,camların üstünde geliyor, e bu parçada demir çürüyor haliyle , bunun için cam alınmaz, onlara sen çözüm bulacaksın , ben benimkilerin hepsini yaptım üreticen daha uzun garanti veririm örnek
Kaporta boyalıymış değilmiş vurukmuş düzeltilmiş ağır hasar kaydı yoksa onlarada takılmayacan böyle eski araçta
Benim konuya bakın işte hava ventili örnek, hava ventilinin yenisini alsan ne almasan ne, ben eski araba alıpta o hava ventilinin sağlam olanını görmedim, parçanın olayı belli , görevi ne belli sen bişeyler uydurup abuk subuk değil tabiki , işlevini bozmadan eksilerini artıya çeviri cen düzelticen
Ön takım kıvır zıvır zamanla toparlıyacan binicen gidecek
Bu arabayı zorlaştıran alırken nasıl bi araç aldığın

Son düzenleme:

Motor şanzuman sağlam olacak, arkada çeki demiri olmayacak, hatta eğilip bakıcaksın daha önce çeki demiri takılmışmı takılmamışmı diye, çeki demiri keyf için takılmaz bişey çekmek için takılır, oda defransiyel, şanzuman grubunu etkiler
E içi falanda temiz olacak, gerisi çok önemli değil, gerisini sen halldecen yani kullanıcıya bağlı
Herşeyin orjinalini almaya kalkarsan işin içinden çıkamazsın zaten
Herşeyin yeniside yok zaten mesela cam kızakları diye bi parça yok,camların üstünde geliyor, e bu parçada demir çürüyor haliyle , bunun için cam alınmaz, onlara sen çözüm bulacaksın , ben benimkilerin hepsini yaptım üreticen daha uzun garanti veririm örnek
Kaporta boyalıymış değilmiş vurukmuş düzeltilmiş ağır hasar kaydı yoksa onlarada takılmayacan böyle eski araçta
Benim konuya bakın işte hava ventili örnek, hava ventilinin yenisini alsan ne almasan ne, ben eski araba alıpta o hava ventilinin sağlam olanını görmedim, parçanın olayı belli , görevi ne belli sen bişeyler uydurup abuk subuk değil tabiki , işlevini bozmadan eksilerini artıya çeviri cen düzelticen
Ön takım kıvır zıvır zamanla toparlıyacan binicen gidecek
Bu arabayı zorlaştıran alırken nasıl bi araç aldığın
Aynen...
Konunun,nasıl kullanılır,nasıl bakılır tam özeti olmuş Kaptan.
Biraz anlamak,ilgilenmek vakit yaratmak gerek.Bunların hiçbiri yoksa bu işlerden uzak durmak gerek.Hangi parçaya para yatırılır,hangi parça idare edilebilir,hangi parça nedir ne değildir,biraz vakit ve zaman gerektirir.Motor,şanzuman,arazi şanzumanı,yakıt soğutucusu vs.aynen dediğiniz gibi,sadece orjinal ve bilen ellerde yapılması veya yaptırılması gerekir.Yoksa birinin nefreti,yeni birisinin heyecanı olur sürer gider:smiley:

Motor aksamı sağlam olan ve içi temiz olan aracı 60 bin liradan aşağıya veren adama şüpheyle yaklaşacaksın
İsterse komple boyalı olsun bu yukarda söylediğim boya olan araçlar içinde geçerli
16 senedir dışarda gezen arabanın hangisinin boyası sağlam olur,yada ufak tefek dokunmaları çarpmaları olmaz, bi modelden sonra boya var demek ağır hasarı var demek değil
Kaporta olayı ;ön kaput, ön çamurluklar arka çamurluklar, bagaj kapısı alüminyum çürümez etmez
Ağır hasarından detaylı sorgulamada sigortalı kalma süresiyle tam emin olabilirsiniz
Km sindende yine detaylı sorgulamada muayene bilgileriyle emin olabilirsiniz

Eski arabada diyede bu işleri araştırmazsanız, yandım anam diye bağırırsınız az para verilmiyo çünkü alınırken
Ağır hasar kaydı olan cillop gibi arabalarda var mesela, genelde 40-45 arası istenir ama onunda son sahibi olursunuz aldığım paraya veririm niyetiyle alırsanız
Ben her arabayı alırken 200-300 lira sorgulama parası veriyorum
Adam hasar yok diyo, hakketen bakıyosun gözüken bişey yok, detaylı istiyosun, bi bakıyosun , daha kafadan kaskosu yok arabanın
Kafadan kaskosu olmayan arabayı ekpertize sokup ağır hasar kaydı olmadığından emin olsam bile almam direk çizerim üstünü, adam onca para vermiş kasko yaptırmamış arabaya , arabaya ne kadar değer verdiğinin ölçüsü bence kasko, kasko yaptırmayan kafadan yetkili servisede gitmez, bi yerine bişey olsa öyle gezer
Kasko yoksa nerden kaydı olacak bunu düşünen yok

Son düzenleme:

Youtube de "SUZİKİ Mİ ABİ YAZIN suzikiyi göreceksiniz
Hahahahah :smiley:
Suzukimi abi yi çeken abi, neden hep sanayide onuda sorgulamak lazım
Adamlar offroad için araba üretmiyorlar , arabalar ne yapsın
Al aileni git bi yerde kamp yap , ne işin var offroad ta dimi, kırılmayacak araba yok o şekil
Bana çok ters geliyor şu offroad işi , mutlaka zevklidir orasına bişey demem ama , al arabayı masraf et düzelt, bilmem ne sonra git anasını belle arazide gavurun malıymış gibi , yerim öyle zevki

Son düzenleme:

Bu arada arabayı 2 inch ten fazla yükseltip, kilit falan fişman takıp , demir tampon olabilir hadi ( malüm 2003 öncesi ön tampon kötü) ama üstüne vinç ekleterek, hiç offroad yapmadı demek nasıl bir yalandır ilanlarda...

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.