Her Yönü Ile Güney Karavan ..gerçek 01 Belgelİ-750 Kg.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AKMühendis Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 309
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 101,960
Sevgili Cevizkıran Kardeşimiz..
Bir önerim var, soru şeklinde :
BU DARGINLIĞI,YANLIŞ ANLAŞILMALARI BIRAKIP; BARIŞALIM MI?
Bir çok forumda böyle ters başlayan, sonra dostluğa dönüşen tartışmalar oluyor.

Değerli abim..

yazdıklarınızı dikkatlice okudum.. daha önceden de uzun bir süredir yazmadan sessizce aranızdaydım zaten.. sizin yazılarınızı sessizce takip ettim. siz bilmiyordunuz.. bahsi geçen topiklerdeki olanları ben unuttum bile..

karavan konusunda bazı farklı fikirlerim var.. özellikle yerli karavan imalatçıları son derece ilkel çalışıyorlar.. bunları burada açıklamanın pek zamanı olduğunu sanmıyorum. açıklarsam bana kızacaklar, belki tepki yazıları ile tekrar karşılaşacağım.. bu yüzden bunları şimdilik rafa kaldırdım.

ancak yerli imalatçılara en önemli tavsiyem;

ben imalatçı olsaydım, (ortiz, başoğlu,erba gibi sermayesi daha iyi durumda olanlar özellikle) Avrupada 20 yıl önce üretilmiş bazı karavanları Türkiyede üretmek için yatırım yapardım..

bu markaların yeni modelleri pahalıdır. ama 20 yıl önceki üretimleri ucuzdur. bu modeller bizim yerli üretimlerimizden her konuda iyidir. bu karavanların mühendistlik projeleri o firmaların raflarında hazır duruyor. yıllar önce üretimlerini sonlandırmışlar.. gidip ucuza alınabilir, anlaşılabilir. sonuçta karavana özel bazı parçalar kalıplar alınabilir ve burada üretilebilinir..

OD5PRP

aynı standart ölçülerde aynı kalitede, aynı markalarla..

1998 model Spirite 390 boş ağırlığı 720kg.profil resmimdeki karavan. burada üretilse ruhsatı ve plakası olsa ve 40.000 tl sıfırı olsa siz almazmıydınız bu güzelliği..??

bir türk firması bununla anlaşsın çatır çatır satar. hatta orta doğu, kafkasya her yerede satar.. yetiştiremez.. Avrupadaki bazı eski karavan modellerini Türkiyede üretme fikri güzel bir fikir bence.. ancak benim tek korkum, dövlet baba karşımıza çıkıp yolumuza çeşitli cin fikirleri ile taş koyarmı..??

9N3O4O

Son düzenleme:

yerli karavan'a gelince..

tabiiki küçük bir iş yerinde zorluklarla bir şeyler üretmek çok zor.. istediğiniz form, parça ve mühendistlik, kalite ve üretimi gerçekleştirmek nerede ise mümkün değildir. kısıtlı sermaye, istenilen teknisyenlerin yeterli olmayısı, eğitimsiz personel v.s. bir sürü sebep çıkıyor ortaya..

bu bağlamda ortaya çıkan ürünler üzülerek yazıyorum, istediğimiz gibi olmuyor.. ben de istiyorum güney karavanın, may karavanın, tüm dünya ülkelerine seri üretim yapmasını..

bu yerel firmalarımızın bugünkü durumu ile bu tür teknolojik ürünleri üretmesi imkansız.. sonuçta da ortaya çok iyi bir ürün çıkmıyor tabii..

ürünleri alanlarda bana göre pek memnun olmuyorlar..
üzülerek yazıyorum bu tür ürünler tabiki benim tarzım da olmuyor.

Ben maalesef size katılmıyorum .
Avrupanın eskisi ile uğraşacağımıza yeni fikirler, materyaller ve tasarımlar ile ortaya çıkabiliriz. En iyi örnek anlaş motosiklet lastikleridir. İki yıldır dünyada bir ilk olan motosiklet kış lastiğini fjr 1300 motosikletimde keyifle kullanıyorum. Ve firma avrupaya ciddi ölçekte ihracat yapıyor.
Mesela şöyle bir şey yapsa yerli üretici
Video: https://m.youtube.com/watch?v=7D9d0JZvonc

Modüler ve açılabilen tasarımlar ile 4 metre civarı alçak ve dar karavanlar park konumunda devasa ve kullanışlı evlere dönüşebiliyorlar. Knaus deseo gibi çift amaçlı örnekler de artıyor. Artık içi boş kutular yavaş yavaş içi akıl dolu kutulara dönüşüyor. Burayı kaçırmamak lazım.

TIPOON THE TRAVEL MACHINE, Modüler çekme karavanı çok beğendim. Böyle bir karavanın maliyeti herhalde çok yüksek olur.

Güney karavanın anlatılmasına göre bayağı hoşuma gitti. İnternet sayfasına girip ürünleri inceledim. Ürünlerin tanıtım kısmının daha özenli yapılmasının iyi olacağını düşünüyorum.

İbrahim.

Sevgili Cevizkıran,
Dargınlıkları unutmak iyidir.
Yerli karavan üreticilerimize gelince, " Adım Hıdır, elimden gelen budur." meselesi mi, diyeyim... " En iyisini ben bilirim, ben yaparım" ukalalığı mı... "Yaptım oldu, salla gitsin." umursamazlığı mı... Bilmiyorum ...
Avrupa karavan kalitesi.... Ve satın alınabilirliği şimdilik hayallerde..
Yerlide bakacağınız en önemli unsur 01 belgesi olsun... Yoksa yolda bir bakarsınız, dingil bir yerde, şasi başka bir yerde.. kasa başka bir yerde.
O1 ve 02 belgesi ve aracı çekme ve durmada çok zorlamayacak ağırlık çok çok önemli konular.

Q1 belgesi herşey değildir, bu belge ile karavan yasal olur ama güvenli olduğu anlamına gelmez..

bizim ülkede önce karavan imal edilir. sonra imal edilirken ortaya çıkmış olan ölçülere göre proje çizilir..

hep böyle olmuyor mu..? önce binayı yapıyoruz. sonra bir mühendis gelip projeyi çiziyor ve biz de ruhsatı alıyoruz..

inanın Türkiye deki Q1 belgesi bana güven vermiyor açıkçası..

öncelikle avrupada ki gibi projeyi çizmeliyiz.. sonra da projeye göre karavan imal etmeliyiz. projeyi çizerken de hiç bir detay atlanmamalı..

Bütçe çoksa en iyi avrupa karavan alınır , şayet bütçe azsa en iyisi "güney karavan " gibi duruyor . O1 belgeli ve ALKO kullanıyor . Q1 diye belge yok !

Q1 belgesi herşey değildir, bu belge ile karavan yasal olur ama güvenli olduğu anlamına gelmez..

bizim ülkede önce karavan imal edilir. sonra imal edilirken ortaya çıkmış olan ölçülere göre proje çizilir..

hep böyle olmuyor mu..? önce binayı yapıyoruz. sonra bir mühendis gelip projeyi çiziyor ve biz de ruhsatı alıyoruz..

inanın Türkiye deki Q1 belgesi bana güven vermiyor açıkçası..

öncelikle avrupada ki gibi projeyi çizmeliyiz.. sonra da projeye göre karavan imal etmeliyiz. projeyi çizerken de hiç bir detay atlanmamalı..
...............
Yok bu bilgi yanlış.

Sizin bildiğiniz prosedür camper yapımında geçerli. Zira o aracın trafiğe uygunluğu, fabrikası tarafından belgelendirilmiş.
Üzerinde sizin yaptırdığımız imalat değil t a d i l a t..

İmalat kontrolü apayrı bir konu ve zorlu uzun prosedürleri kapsıyor.
Yoksa köy kasaba karavan imalatçıları, 01 02 belgeleri sorulunca, cambazlık yapıp lafa takla attırmazlar...:tired:

Son düzenleme:

Parça parça yazıyorum, kusura bakmayın, cep telefonundan yazmak bana zor geliyor. Yakın gözlüğüm de yanımda değil.... Aslında bu yazıları, devamı da dahil tek seferde yazmıştım, bir yanlış tuş.... sildi götürdü hepsini...Dersimi aldım da, ediyorum ezber. :smiley:

Son düzenleme:

Anamız babamız razı olsun bizi okuttu da iyi kötü bir meslek edindirdi. Bu dünyada başka bir şey de bırakamadı bize...
Yani anadan babadan zengin olup öyle birileri gibi davranamadık.
Hala daha karavancılığımızda belli belirsiz yaşam savaşımızı da vermekteyiz.
Bu yüzdendir hobilerimizi de mantıklı seçeneklerle sürdürüyoruz.
Zaten başka da yolu yok bunun arkadaşlar.
Avrupa karavan isteyene hazır... fiyatı Ender Güney'in beş katı belki daha fazla...
Hal böyleyken sahipliğinizi kanıtlayacağınız faturasıyla, karayolları uygunluk belgesi ile, alko kaplin fren sistemi dingil ve jantları ile. Gerçek trailer lastikleri ile Güney marka karavanlar önemli bir seçenek.
Burda bunu yaz ve kış yollarda vede kamplarda kullanıp da konuşuyoruz. Afaki konuşmuyoruz.
Paranız çoksa zevkinizi daha yüksek bütçeli şeylerle tatmin edersiniz. Paranız kısıtlıysa ona göre davranırsınız. Ben de isterim Güney Midi yerine Adria Action kullanayım ama bu yoklukta olmuyor açıkçası. Neye gücünüz yetiyorsa o... Bu hayat böyle...
Gerçek manada,
Yollarda ve kamplarda olmayı tercih ettim. Tercihlerimden pişmanlık duymadım.
Belki gerçekten bir adria alırım bir gün.
Ama plakalı ve ruhsatlı bir adria veya başka bir şey...
Yurda doğru yollardan girmiş avrupa karavanlara karşı değilim. Ederini verirsem bir tane alabilirim birgün.
Bugün yola çıkalım mı yoksa emeklilik için hayal mi kuralım derlerse ben herkese bugün yola çıkmayı tavsiye ederim.
Bir Ender Güney kullanmak eğer yolda ve kampta olacaksanız öyle kötü bir şey değildir. Hayal kurmaktan kat be kat iyidir, gerçek deneyimler sunmaktadır.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İmalat kontrolü apayrı bir konu ve zorlu uzun prosedürleri kapsıyor.
Yoksa köy kasaba karavan imalatçıları, 01 02 belgeleri sorulunca, cambazlık yapıp lafa takla attırmazlar...:tired:
01 veya 2 belgesi almak için 1. Kullandığınız tüm malzemeler standartlara uygun olacak. TSE veya DIN
2.Gerekli görülen malzemeler CE belgeli olacak.
3.Çalıştırdığınız bütün elemanların mesleki yeterlik belgesi olacak.
4.Yapılacak tüm testlerden çekme karavanınız başarı ile geçecek.
5. Tüm bu testler için yaklaşık 10-15 bin Dolarlık bir bütçe ve herşeyiniz çok düzgünse asgari 6 ay bir zaman ayıracaksınız.
Ve ondan sonra lafı gevelemeden, benim 01belgem bu deyip göstereceksiniz. Gerisi safsata... Bu belge de, sadece Ender Beyde var. Beğenseniz de beğenmeseniz de küçük imalatçılardan sadece GÜNEY Karavan güvenli, emniyetli.
Ender Beye hep beraber yüklenelim, izolasyonu iyileştirtelim, MDF gülmesini bıraktırtalım, kaplamasız sadece cilalı kavak kontraya geçirtelim.
Daha fazlasını zamana bırakalım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.