Hevesliyim Ve Araştırıyorum; Nereden Başlamak Gerekli :)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan paramecium Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 71
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,379
Selam,

Araç üstü ABS boru ile oluşturulan basınç takviyeli duş sistemleri hoşuma gitti benim. Yazın aracın dışında alınacak bir duş ile söylediğiniz gibi araç içi oluşacak nemi dışarıda bırakabilirim. Bahar dönemlerinde zaten çok uzun soluklu seyahatler planlamadığım için duş ihtiyacı daha az olacaktır.

Duş ve tuvaleti aracın arka tarafına yerleştirme seçeneğini de düşünüyorum. Akıl akıldan üstündür diyerek her türlü kombinasyona bakıyorum :smiley:

Saygılar.
Boru içinde oluşacak 30/40 litre su hareket halinde ciddi bir problem. Goruntude pek hoş değil. Onun yerine 20/ 30 litrelik siyah renge boyanmış bir bidon, araç üstüne yada araç yanina bırakıldığında çok kısa sürede soğuk su ile karıştırılmasını gerektirecek kadar ısınıyor. Daha soğuk havalarda ocak da ısıtılacak bir demlik şu da ihtiyacı fazlası ile görüyor.
Bir ustadımızın hep söylediği gibi karavancılık da denenmemiş bir konu yok. Bu deneyimler sonucu oluşmuş sonuçları takip etmek önemli. Türkiye tipi çözümler, her konuda olduğu gibi karavan yaşantısını da pek geliştirmiyor.
Üreticilerin güzel, tam donanımlı standart karavanları yerine, uzun yolculuklar yapan karavancıların araçlarını görmek en faydalısı düşüncesindeyim.
Ben kişisel olarak onların deneyimlerini takip etmeyi, görsellikten daha fazla önemsiyorum.
Diğer bir nokta da bir çok yeni karavancı bana uymaz ise satarım düşüncesi ile aracını daha donanımlı ve görsel olarak zengin yapmaya çalışıyor. Yaz sonuna geldiğimiz şu günlerde her sayfada satılık karavanların artışı da bunun bir göstergesi olmalı..

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Diğer bir nokta da bir çok yeni karavancı bana uymaz ise satarım düşüncesi ile aracını daha donanımlı ve görsel olarak zengin yapmaya çalışıyor. Yaz sonuna geldiğimiz şu günlerde her sayfada satılık karavanların artışı da bunun bir göstergesi olmalı..

son derece yerinde ve doğru bir tespit, aynen katılıyorum. maalesef bizde bir sey satın alınmadan önce satabilir miyim, nasıl satarım, kaça satarım sorularına cevap aranıyor. ben bunu kullanayım boşa çıkınca düşünürüz demeye çalışan da deli muamelesi görüyor.

Selam,

Ben onca emek sonrası satamam sanırım :smiley:
Temel ihtiyaçlar noktasında zahmetsiz ve güvenli olması önceliğim benim. LPG sokmak istemiyorum mesela işin içine. Benim bahsettiğim şuydu:

Minibüsün üstünde görünmeyecek, maliyeti düşük, uygulaması kolay. 12V küçük bir pompa ile içine araç deposundan su basabilir, basit bir pompa ile de içine otomatik hava basabilirim. Hareket halinde boş tutup, park edip su koymak ve kullanana kadar ısınmasını beklemek sıkıntı değil benim için :smiley:

Benim için şu an her şey kafamda teori ve fikir şeklinde hâlâ :D

Saygılar.

Selam,

Ben onca emek sonrası satamam sanırım :smiley:
Temel ihtiyaçlar noktasında zahmetsiz ve güvenli olması önceliğim benim. LPG sokmak istemiyorum mesela işin içine. Benim bahsettiğim şuydu:

Minibüsün üstünde görünmeyecek, maliyeti düşük, uygulaması kolay. 12V küçük bir pompa ile içine araç deposundan su basabilir, basit bir pompa ile de içine otomatik hava basabilirim. Hareket halinde boş tutup, park edip su koymak ve kullanana kadar ısınmasını beklemek sıkıntı değil benim için :smiley:

Benim için şu an her şey kafamda teori ve fikir şeklinde hâlâ :D

Saygılar.

Bahsettiğiniz sistemi 250 lik pimaştan yaptım. Yaklaşık 35 litre. Uzun yolu boş olarak gidiyorum, kamp alanına yaklaşınca dolduruyorum. Dolu depo ile 35- 40 km yaptığım oluyor bir sorun yaşamadım. Dikkatli kullanımda ve depo tam dolu olduğunda sıkıntı olacağını sanmıyorum.
EE793563 50D2 497F 9976 86327F943A07
8C539E27 D341 4CF3 9204 F9B96291E836

Selam,

Ön koltukların döner hale getirilmesi muayenede sorun oluşturuyor mu?
Diğer sorum da minibüslerde ön koltukların bağlantı noktaları standart mıdır?

Saygılar.

Merhaba,
Ben de kendi karavanini yapma seruveninin basinda biri olarak bir soru sormak isterim. Almak uzere oldugum arac Iveco daily ve bu araclarda cogunlukla kabin klimasi olmuyor. Araci karavana donustururken Airfel 9000btu gibi bir mobil klima koysam is gorur mu? Bu arada araca gunes paneli koyamacagim

Sonuda aracımı aldım. Sıra geldi uzun soluklu bir karavan yapım macerasına 😰. Bu aşamada değerli forum katılımcılarının aşağıdaki konularda tecrübe ve yorumlarına ihtiyacım olacak:
1- Aracın ön ve yatağın bulunduğu arka tarafına heki takmayı planlıyorum. Hekinin fanlı olması elzem midir?
2- Aracımın arka kısmına enine 2 kişilik yatak koymayı planlıyorum. Bu bölüme aracın sadece bir tarafına cam koymayı planlıyorum. Aracta açılan her bşr pencere izolasyon zafiyeti yaratacağından ve her halükarda yatak bölümünğn mahremşyetinden dolayı tek cam ve tavanda heki yeterli olacaktır sanırım. Öte yandan, camı da aracın sağ tarafına açmayı planlıyorum; nedeni ise istisnalar saklı kalmak kaydıyla sağ taraf aracın manzaraya baktırılan, tentenin de olduğu keyif tarafıdır. Dolayısıyla, pencereyi de sağa koyarsam gerektiğinde yattığım yerden güzel bir manzara görebilirim.
3-Araçta dış duş koymayı planlıyorum. Bu noktada mutfak bataryası orta kapı civarında olacağı için aynı zamanda dış duş olarak da kullanabilirim diye düşündüm (bunu bir videoda da görmüştüm, çok hoşuma gitti)
4- Aracım mevcut durumda 2+1 kişi. Dönüşüm sonrası arkadaki ikili koltuklardan birine (öne bakan) emniyet kemerleri koyarsam 4+1 olarak ruhsata işletmemde bir engel var mı?

Kıymetli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler 🙏

.
Aracımın arka kısmına enine 2 kişilik yatak koymayı planlıyorum. Bu bölüme aracın sadece bir tarafına cam koymayı planlıyorum. Aracta açılan her bşr pencere izolasyon zafiyeti yaratacağından ve her halükarda yatak bölümünğn mahremşyetinden dolayı tek cam ve tavanda heki yeterli olacaktır sanırım. Öte yandan, camı da aracın sağ tarafına açmayı planlıyorum
.
İzolasyonu mutlaka yapın ama sürücü böıümünün geniş camlı yapısı yüzünden asla abartmadan ve 2cm yi geçmeyen kapalı gözenekli malzemeleri seçerek.. Ayrıca ilaveten, arka bölümündeki uygun pencere seçiminizde de baş tarafına dolap koymayarak yatakta arkanıza dayanarak oturabilme opsiyonunuzu heba etmeyin derim.
Heki içine daha sonra da konumlandırılabilecek vantilatör, yararlı bir çözüm.

Keyifli ve sorunsuz yapımlar dileğimle.. :yum:
.

Son düzenleme:

.

.
İzolasyonu mutlaka yapın ama sürücü böıümünün geniş camlı yapısı yüzünden asla abartmadan ve 2cm yi geçmeyen kapalı gözenekli malzemeleri seçip,
arka bölümündeki uygun pencere seçiminizde de baş tarafı dolap koymayarak yatakta oturabilme opsiyonunuzu heba etmeyin derim.
Heki üzeri daha sonra da konumlandırılabilecek vantilatör, yararlı bir çözüm.
Zevkli ve engelsiz yapımlar dileğimle..
.

Çok teşekkürler

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sonuda aracımı aldım. Sıra geldi uzun soluklu bir karavan yapım macerasına . Bu aşamada değerli forum katılımcılarının aşağıdaki konularda tecrübe ve yorumlarına ihtiyacım olacak:
1- Aracın ön ve yatağın bulunduğu arka tarafına heki takmayı planlıyorum. Hekinin fanlı olması elzem midir?
2- Aracımın arka kısmına enine 2 kişilik yatak koymayı planlıyorum. Bu bölüme aracın sadece bir tarafına cam koymayı planlıyorum. Aracta açılan her bşr pencere izolasyon zafiyeti yaratacağından ve her halükarda yatak bölümünğn mahremşyetinden dolayı tek cam ve tavanda heki yeterli olacaktır sanırım. Öte yandan, camı da aracın sağ tarafına açmayı planlıyorum; nedeni ise istisnalar saklı kalmak kaydıyla sağ taraf aracın manzaraya baktırılan, tentenin de olduğu keyif tarafıdır. Dolayısıyla, pencereyi de sağa koyarsam gerektiğinde yattığım yerden güzel bir manzara görebilirim.
3-Araçta dış duş koymayı planlıyorum. Bu noktada mutfak bataryası orta kapı civarında olacağı için aynı zamanda dış duş olarak da kullanabilirim diye düşündüm (bunu bir videoda da görmüştüm, çok hoşuma gitti)
4- Aracım mevcut durumda 2+1 kişi. Dönüşüm sonrası arkadaki ikili koltuklardan birine (öne bakan) emniyet kemerleri koyarsam 4+1 olarak ruhsata işletmemde bir engel var mı?

Kıymetli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler

İlave görüşleri olup paylaşmak isteyen forum katılımcıları görüşlerini paylaşırlarsa sevinirim.

Sent from my iPad using Tapatalk

Selam,

Bir konuda fikir almak istiyorum;
Boyum 187cm. Dönüşüm esnasında yatağı yanlamasına koyma şansım olmuyor gördüğüm kadarıyla çünkü kasa içlerinin eni 183cm civarında. bu tarz durumlarda yatak nasıl konumlandırılıyor??? :smiley:

Saygılar.

.
Panelvanlar için boylamasana yatak dışındaki diğer bir uygulama,
* minimal fakat yeterli izolasyon beraberinde,
* baş, ayak veya gerekirse iki yöne bereberce ama arka görüntüye mani olmamak üzere ~5 er cm şeklinde kaportanın dışarıya çıkıntılı konumda kısmi değişiminden geçmekte.

Şimdi bulamadığım ilgili bir başlıkta resimleri yüklenmiş bulunuyordu.
Değişimin yasal boyutu üzerine bilgim ise yeterli değil..

.

Son düzenleme:

Selam,

Bir konuda fikir almak istiyorum;
Boyum 187cm. Dönüşüm esnasında yatağı yanlamasına koyma şansım olmuyor gördüğüm kadarıyla çünkü kasa içlerinin eni 183cm civarında. bu tarz durumlarda yatak nasıl konumlandırılıyor??? :smiley:

Saygılar.
PSA grubunda yatay yatak problemi yok. Benim de boyum 187. Pencere derinliklerini kullanırsanız yaklaşık iki taraf toplamı 14cm kazanılıyor.

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR