Hevesliyim Ve Araştırıyorum; Nereden Başlamak Gerekli :)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan paramecium Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 71
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,373
Selam,

PSA grubu değil de sanırım FORD üstünden ilerleyeceğim. Şimdilik ölçülerde onu referans alıyorum.

@Doğrucu Davut 'un belirttiği çözüm aslında güzel. Ama pek bulaşmak istemediğim bir modifikasyon :( Panelin kesilmesinden ziyade yerleştirilecek olan parçanın köşeleri radiuslu metalden yapılması ve gövdeye kaynatılması falan derken yanan boyanın kazınıp çinko boya ve sonrasında boyanması falan derken iş uzuyor. Kötü bir kaynak sebebiyle sacda gerilme ve çarpılma bile olabilir :( TIG kaynağı elimden gelir ama o iş için becerime güvenmek biraz cahil cesareti olabilir :p

Yurtdışında araca göre hazır modüller olması süpermiş :\

Saygılar.

Etiketler
.
Dörtgen tepsiye benzer şeklinde preslenmiş çelik bir levhanın kenar uzantılarını, ona uygun açılarak kenarları eğelenmiş ve boyanmış kaporta boşluğuna, epoksit yapıştırıcıyla içten uygulamak neden sorun olsun ki ?
Alternatif olarak belki polyester çalışması da düşünülebilir ?

Zaten aracınızda metal birleşimleri için düşündüğünüzden fazla yapıştırıcı kullanılmış durumda. Dış kısım için birkaç mm lik minimal macun + belki boya işlemi gerekse bile iç bölüm herhangi ekstra birşey istememeli ?
.

Son düzenleme:

Selam,

PSA grubu değil de sanırım FORD üstünden ilerleyeceğim. Şimdilik ölçülerde onu referans alıyorum.

@Doğrucu Davut 'un belirttiği çözüm aslında güzel. Ama pek bulaşmak istemediğim bir modifikasyon :( Panelin kesilmesinden ziyade yerleştirilecek olan parçanın köşeleri radiuslu metalden yapılması ve gövdeye kaynatılması falan derken yanan boyanın kazınıp çinko boya ve sonrasında boyanması falan derken iş uzuyor. Kötü bir kaynak sebebiyle sacda gerilme ve çarpılma bile olabilir :( TIG kaynağı elimden gelir ama o iş için becerime güvenmek biraz cahil cesareti olabilir

Yurtdışında araca göre hazır modüller olması süpermiş :\

Saygılar.
Bu konuyu ELEN karavan ile bir görüşün, yanlış hatırlamıyorsam onların benzer çalışması oldu. Malzeme ve işlem için oldugu kadar TSE sureci hakkında da bilgi alabilirsiniz.
Ford araç ile ilerliyorsanız Mesut Bey' in alternatifi dışında tek çözüm yatak dik olacak. Bu da kolay ulaşılır bir depolama alanının iyi tasarlanmasını gerektiriyor.

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Selam,

Bir soru daha;
Sürgülü kapının iptali veya blokesi sonrası klasik tip karavan kapısı nasıl yapılır?

Sürgüden dolayı çok şikayet duydum; gürültü oluyor, iyi kapanmıyor falan. Peki karavan kapısı hazır satılıyor mu?

Saygılar.

Selam,

Bir soru daha;
Kaplama malzemesi olarak plastik kullanımının bir sakıncası var mı?

Saygılar.

Selam,

Bir soru daha;
Sürgülü kapının iptali veya blokesi sonrası klasik tip karavan kapısı nasıl yapılır?

Sürgüden dolayı çok şikayet duydum; gürültü oluyor, iyi kapanmıyor falan. Peki karavan kapısı hazır satılıyor mu?

Saygılar.

Bir yer daha vardı ama hatırlayamadım...

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Selam,

Bir soru daha;

Saygılar.

Ben Ducato üzerine ön araştırma yapıyorum. Proje detayları için önce profesyonel bir yardım alacağım. Kafamdaki tüm detayları projelendireceğim sonra uygulamaya geçeceğim.
Halen malzeme seçimi ve planlamasıyla meşgulüm. Tabii forumu bir çok başlıkta takip ediyorum.
Ben de sürgü kapıyı iptal edeceğim. Forumda bu yönde iki uygulamayı gördüm.
Benim Ducato için çözüm önerim çift kabin Ducato kamyonetin sağ yan arka kapısının uyarlanıp uyarlanamayacağı hususunda kaporta ustalarıyla görüşmede netleşecek.
Kaporta eğimleri ve yatay çizgiler panelvanla aynı. Sadece 17m3 kasada kapı üzerinin ek parçayla kapatılması gerekecek.
Ben arka kapıları da iptal edip yatak kısmını düz duvar alt bagajı maraton kapak dedikleri şekilde revizyon düşünüyorum.
Tabi arkadan acil kaçış kapısı olarak da 55 x 145 ebadında orjinal karavan penceresi planlıyorum.
Arka cephede panoramik görsellikte sağlayacak bu pencere.
Yakşaşık 450 Euro pahalı fakat işlevselliği ve emniyeti düşündüğümde değecek.
Bahsettiğim kapı fikrini benden önce uygulayan olursa ayrı bir başlık açarak paylaşırsa iyi olur.
Bu arada benzer çözüm Ford için de geçerli.
Çift kabinin yan arka kapı kıvrımları ile panelvan kıvrımları aynı gibi

Çift kabin kapı görselleri

Manuel vites beyaz renk ducato resimleri 25048 360x280 1

Resim 479552 w900 h530 1

Screenshot 2020 09 25 22 49 07 1

.
Acil çıkış durumu çözülmüş olsa da, arka ve sürgülü kapıları iptal etmek, acaba sıcaklar için hava devinimini kısıtlamayacak mı dersiniz ?
Açıkcası deneyimim olmasa da oldukça çekincem var..

Kapılardan ses, hava ve toz girimini engellemek için de herşeyden önce fitillerin yenilenip menteşelerin elden geçirme opsiyonu denenmeli diye düşünüyorum. Üstelik kapı ve pencereler de yazın hep açık değil mi ?

Sürgülü kapıyı kapatırken son duruma getirip iki elle beraberce üzerine basarak itmek, alçak desibelli “trak” sesinden fazlasına sebep olmamakta. Böylece kamp sakinleri de rahatsız edilmemiş oluyorlar.. Ön ve arka kapılar için de benzeri durum söz konusu.

Benim için en önemli sebep ise, onlara verilecek parayla bir mevsim boyu paşa gibi kafa çekilebilecek olması.. Daha sonra da zaten, ses de toz da kimsenin umrunda bile olmazdı.. 🥴 😄
Aslında karavancının gürültü ve tozdan kurtulduğu tek yer, ayrıldığı evi !..;)

Bence yorganı yakmaya gerek yok, tekrar düşünün derim..:yum:
.

Son düzenleme:

.
Acil çıkış durumu çözülmüş olsa da, arka ve sürgülü kapıları iptal etmek, acaba sıcaklar için hava devinimini kısıtlamayacak mı dersiniz ?
Açıkcası deneyimim olmasa da oldukça çekincem var..

Kapılardan ses, hava ve toz girimini engellemek için de herşeyden önce fitillerin yenilenip menteşelerin elden geçirme opsiyonu denenmeli diye düşünüyorum. Üstelik kapı ve pencereler de yazın hep açık değil mi ?

Sürgülü kapıyı kapatırken son duruma getirip iki elle beraberce üzerine basarak itmek, alçak desibelli “trak” sesinden fazlasına sebep olmamakta. Böylece kamp sakinleri de rahatsız edilmemiş oluyorlar.. Ön ve arka kapılar için de benzeri durum söz konusu.

Benim için en önemli sebep ise, onlara verilecek parayla bir mevsim boyu paşa gibi kafa çekilebilecek olması.. Daha sonra da zaten, ses de toz da kimsenin umrunda bile olmazdı.. 🥴 😄
Aslında karavancının gürültü ve tozdan kurtulduğu tek yer, ayrıldığı evi !..;)

Bence yorganı yakmaya gerek yok, tekrar düşünün derim..:yum:
.

Yaşamsal mekanların ediniminde kadın söz sahibidir. Erkeğin, edinimi kendi tercihine göre yaptığını sanması ise Türk kadınının hissedilemeyen yönetim başarısıdır.

Konut alımında kadın evin mutfağına, banyosuna ve yatak odasına odaklanır ve beğenirse almaya karar verir. Bodrumu, garajı, temeli kadını ilgilendirmez.

Tekne ve karavan ediniminde de benzer bir durum söz konusudur. Denizciler arasında yaygın söylemdir; Tekne aldığında ya kadınından olursun ya teknenden olursun. Bence bu muhtemelen karavan içinde geçerlidir. Konsensüsün sağlanabilmesi kadının tercihlerinin dikkate alınmasıyla mümkün.

Her erkek kadınının nereden arıza çıkaracağını bilir ve önlemini baştan alır. Yoğurdu üfleyerek yer. Bilir gereksiz masraf ettiğini ama mecburdur aksi takdirde “hayalinden olur”

Zordur Türk kocaların işi Türk kadınının karşısında! Daima dengeleri gözetmek zorundadır.

Başaranlar ise hayatın tadını çıkaranlardır :smiley:

.
Doğru söylüyorsunuz ama yine de bunu Türk kadınlarıyla kısıtlayarak diğer ülkelerin kadınlarını gücendirmenizin pek isabetli olmadığını düşünüyorum. :p

Düsseldorf fuarını gözleri açık gezenler, firma ilgililerinin karavan satışlarını hanım odaklı işlemelerini görürler. Satıcılar hep hanımlarla konuşur ancak aracın motoru gibi konularda beylerin sorularına lütfen cevap verirler..
Onları zaten çantada keklik görmeliler.. (Tabi biraz abartıyorum) :yum:

Yani durum her yerde aşağı yukarı ayni merkezde.
Benim en büyük şansım ise eşimin beni benden daha iyi tanıdığından, “karavanımızı sen yapma” demesinden başka karavana karışmaması oldu.
Bu gün bir litre su ile bir öğün bulaşık yıkıyor.
Yarabbim her karavancıyı böylesinin eline düşürsün..:yum:

Galiba istemeden tezinizi kuvvetlendirdim ama şansımdan bahsetmesem de olmazdı yani.. :yum:
.

Son düzenleme:

Selam,

Kapı yüzünden bir yerde dayak yemeyecek veya içlerinden dâhi küfür etmeyeceklerse ben kapı ile oynamaktan vazgeçerim :smiley:

Bence aracın 2 yana açılan kapısı, sabit halde ek işlev kazandırmak için bulunmaz bir nimet. Benim aklımda açık kapılara gerilecek bir branda ile dış ortam duşu, üst kısıma gerilecek sineklik ile akşamları daha ferah bir uyku kaynağı falan gibi :smiley:

Saygılar.

Selam,

Ek bilgi:
Marin kablo eğer MYY denen tür ise izolasyonları alev yürümeyen, yağa dayanıklı PVC oluyor. Ama genelde -20 ile 75°C arasında sıcaklığa dayanırlar. Neme karşı izolasyonun altında kılıfları oluyordu diye hatırlıyorum. Kalay kaplı olması opsiyon :smiley:

Silikon kablolar -60 ile 180°C arasında kullanılabilirler. Yine kalay kaplı olması opsiyon :smiley:

Bence kalaylı olmasında bir sakınca yok, bakır oksidasyonuna karşı çok daha iyi olur hatta.

Saygılar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR