Hevesliyim Ve Araştırıyorum; Nereden Başlamak Gerekli :)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan paramecium Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 71
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,365
Selam,

Webasto sorusu:
-Webasto için üfleme boruları döşemek şart mı; yolcu koltuğu altına konması yeterli efektif ısınma sağlar mı?
-Webasto iç ortam sıcaklığına göre güç regülasyonu yapar mı?

Benim kafamdaki projemde, aracı kullanımım pek soğuk havada gerçekleşmeyecek. Ama ileride ne olur bilmiyorum. En azından sonradan çok uğraşa sebep olmadan eklenebilir olmasını sağlamayı düşündüm.

Saygılar.

Etiketler
Selam,

Bir soru daha:
Araçlar iç yüksekliği 200-210cm civarında oluyor. Zemine yapılan ıslah çalışmaları fazla bir kayıba sebebiyet veriyor. tavan izolasyonu da öyle çok büyük mesafeler götürmüyor.

Peki aracın tavan yüksekliğinin mümkün olduğunca fazla bırakılmasını mı önerirsiniz -ki bence sıcak seson için daha mantıklı bir uygulama olur-;
yoksa zeminde yükseltilmiş taban mı uygulanmasını önerirsiniz, eşya gözleri veya tesisat için servis alanı amaçlı?

Saygılar.

Selam,

Webasto sorusu:
-Webasto için üfleme boruları döşemek şart mı; yolcu koltuğu altına konması yeterli efektif ısınma sağlar mı?
-Webasto iç ortam sıcaklığına göre güç regülasyonu yapar mı?

Benim kafamdaki projemde, aracı kullanımım pek soğuk havada gerçekleşmeyecek. Ama ileride ne olur bilmiyorum. En azından sonradan çok uğraşa sebep olmadan eklenebilir olmasını sağlamayı düşündüm.

Saygılar.

Karavanlarımda (orta boy Sprinter) kullandığım Truma ısıtıcılarında sadece ısıtıcının üfleme yerini kullandım. Bir defa -10 derecede iyice soğumuș aracı ısıtıncaya kadar oldukça uzun sürdü. Onun dıșında sıfırın üzerindeki soğuk günlerde araç yarım saat sonra ısındı. Üfleme yeri fazla olunca araç mutlaka daha çabuk ısınır.

Benim araç büyüklüğündeki karavanlarda yer sorunu var. Üfeleme yerlerine sıcak hava götüren borularda yer kaplıyor. Bence bir diğer önemli nokta, sıcak hava tașıyan borular ısınıyor ve geçtikleri yerleri de ısıtıyorlar. Bu boruların geçtiği yerlere yiyecek, içecek ve akü koymamakta fayda var.

PSA araçlarada L4H2 ( kabin 4070cm / 1870cm ) araçlarda aşağıdaki yerleşim planında yatak sonrası gelen mutfak tezhahı kısmı için planlamada deneyim ve öneriler.

* Tezgah uzunluğu yatak bitiminden sonra kayar kapıya kadar 160cm , Yatak sonrası yaklaşık 56cm teker davlumbazı üzerine denk geliyor. Tezgah boyunu 185cm olarak revize etmek ve tüm kurulumu alta yapmak giriş konforunu boza rmı? Ne yapılabilir?
* Tezgah altında kayar kapı tarafına en yakın kısımda 90lt 12V buzdolabı , kaportada ilave bir havalandırma kısmı kesilmemesi için düşünüldü.
* Lavabo altında 2x50 lt. ( 45x24x50cm) depo temiz su ve gri su olarak kullanılacak. Temiz su tezgah üzerine bağlantı ile sabitlenen şarjlı su pompası çözümü ile kullanılacak.
Temiz su dolumu dışarıdaki su kaynağına bağlanan hortum ile depo doldurularak yapılacak.
* Boşaltma alanlarında kirli su ikinci bidondan dalgıç pompa ile tahliye edilecek.
* Ocak da kullanılacak tüp tezgah altında oluşturulacak kapalı alanda yerleştirilecek. ( 12kg Uzun Tüp 30x57cm veya 12kg Şişman Tüp 36x46cm )
* Tezgah altında 3 çekmeceli bir depolama alanı oluşturulacak.

1601584133263

1601581528405

Yukarıdaki benzeri yerleştirmede çekmeceli alan ve buzdolabı yerleşimi ? . (24cm + 24cm Depolar + 30 cm Tüp+ 10cm çalışma alanı ) + Çekmece alanı 50cm + Buzdolabı bölümü 50cm )

1601584497643

1601581769058

1601581801917

1601582176263

Tezgah altı tüp yerleşimi sıkıntı yaratırsa alternatif , yatak altında tezgaha yakın kısma oluşturulacak benzeri bir tüp kabini. Bagaj bölmesi yerine kabin içinden oluşturulacak koridordan ulaşılabilen giriş kısmı tüp sökme ve yenisini takmada uygun bir çözüm sağlar mı?

.
L4H2 aslında uzunlamasına yatak gereksinimi için hedeflenen bir araç boyutu. Yatağın enlemesine konumunda banyo, davlumbazlar yüzünden, görüntüyü gereksiz engelleyen sürücü arkasına alınmak zorunda kalınıyor.
Bence bir kısa boy, klasik tarzıyla sorunlara yeterli ve daha karmaşasız cevap verirdi. İkinci çocuk yatağı ise iki büyüklük için de çözüm bekliyor..

...
Şimdi teknik bölümü kapayıp, bir dakika için kendimizi işin felsefesine verelim..:yum:

Karavan düşüncesi için kendi yaşamımızı da katarak bütüncül düşünmek yanlış olmamalı ? Zaten yaşamımız ilerde karavan için dengesini bulup kararını verecek.

Karavanı neden istiyoruz ?
Gezip, görmek, istediğimiz zaman yollarda olmak için mi ?
Yoksa tahmini bildiğimiz karavan veya karavana inancın kendisi için mi ?

Eğer birinci olasılık için ise,
ona ulaşmak yolunda sandığımızdan fazla sorularla mı karşılaşmaktayız ?
Bunların çözümü için gerekli çaba, onsuz yaşamızdaki olumsuzluklarından daha mı fazla ?
Karavansız da akıllı uslu çözümler yok mu ?
Özgür olalım derken sakın bağlanıyor olmayalım ?
Kısaca, mutluluğun tek adı “karavan” mı ?..

Güzel “Müslüman mahallesinde salyangoz satmak” diye, dense dense, tam da buna denir..:yum:
Fakat planlamasına haftalar, yapımına aylar, kullanımına yıllar vereceğimiz birşey için bir iki dakika ayırmak, ara sıra kendimize ve düşüncemize az da olsa dışarıdan bakmak neden yanlış olsun ki ?

Yoksa burası sırf karavan müritlerinin mabedi yahut karavan militanlarının cephesi kadar, ayni zamanda sadece “karavanı düşünenler”in de yeri değil miydi ?... :yum:
.

Son düzenleme:

.
L4H2 aslında uzunlamasına yatak gereksinimi için hedeflenen bir araç boyutu. Yatağın enlemesine konumunda banyo, davlumbazlar yüzünden, görüntüyü gereksiz engelleyen sürücü arkasına alınmak zorunda kalınıyor.
Bence bir kısa boy, klasik tarzıyla sorunlara yeterli ve daha karmaşasız cevap verirdi. İkinci çocuk yatağı ise iki büyüklük için de çözüm bekliyor..

...
Şimdi teknik bölümü kapayıp, bir dakika için kendimizi işin felsefesine verelim..:yum:

Karavan düşüncesi için kendi yaşamımızı da katarak bütüncül düşünmek yanlış olmamalı ? Zaten yaşamımız ilerde karavan için dengesini bulup kararını verecek.

Karavanı neden istiyoruz ?
Gezip, görmek istediğimiz zaman yollarda olmak için mi ?
Yoksa tahmini bildiğimiz karavan veya karavana inancın kendisi için mi ?

Eğer birinci olasılık için ise,
ona ulaşmak yolunda sandığımızdan fazla sorularla mı karşılaşmaktayız ?
Bunların çözümü için gerekli çaba, onsuz yaşamızdaki olumsuzluklarından daha mı fazla ?
Karavansız da akıllı uslu çözümler yok mu ?
Özgür olalım derken sakın bağlanıyor olmayalım ?
Kısaca, mutluluğun tek adı “karavan” mı ?..

Güzel “Müslüman mahallesinde salyangoz satmak” diye, dense dense, tam da buna denir..:yum:
Fakat planlamasına haftalar, yapımına aylar, kullanımına yıllar vereceğimiz birşey için bir iki dakika ayırmak, ara sıra kendimize ve düşüncemize az da olsa dışarıdan bakmak neden yanlış olsun ki ?

Yoksa burası sırf karavan müritlerinin mabedi yahut militanlarının cephesi değil, ayni zamanda “karavanı düşünenler”in de yeri değil miydi ?... :yum:
.
Cevabımız tabi ki birinci olasılık.
Pandemi süreci nedeni ile altı aydır İstanbul dışında Düzce de ikamet ediyoruz. Okulların online olması nedeni ile ilk sömestr aynı şekilde devam etme kararı aldık. Gündüz saatlerim köyde bir çok koşturma ile yıllardır olmadığı kadar renkli ve zevkli geçiyor. Bu arada tempolu bir şehirden köy yaşantısına gelince vaktimiz de oldukça fazla.
Aracımızla fazla uzaklara gidemez isek de gezenbilir forum ile ilgilenecek zaman bol buluyoruz. Yalnız karavan değil benzer mesaiyi hatta daha fazlasını köydeki eski evimize başlayacağımız tadilat içinde yapıyoruz. İkisi içinde artık harekete geçme zamanımız ve hazırlıklarımız tamalandı sayılır. Hatta Düzce de kalma süremiz uzadığı için ev ile ilgili süreci yakın zamanda başlatacak planlamayı tamamladık. Karavan için ise evin maliye bakanlığı kendi çözümlerini bul dediği için yılbaşına kadar beklemek zorundayım.
Aslında soru ve fazla çabamız yok. Araç gözümün önünde olduğunda kendiliğinden arkası gelecek. Ama eğitim hayatımızdan gelen planlama mühendisliği rahat durmuyor.

PSA araçlarada L4H2 ( kabin 4070cm / 1870cm ) araçlarda aşağıdaki yerleşim planında yatak sonrası gelen mutfak tezhahı kısmı için planlamada deneyim ve öneriler.

* Tezgah uzunluğu yatak bitiminden sonra kayar kapıya kadar 160cm , Yatak sonrası yaklaşık 56cm teker davlumbazı üzerine denk geliyor. Tezgah boyunu 185cm olarak revize etmek ve tüm kurulumu alta yapmak giriş konforunu boza rmı? Ne yapılabilir?
* Tezgah altında kayar kapı tarafına en yakın kısımda 90lt 12V buzdolabı , kaportada ilave bir havalandırma kısmı kesilmemesi için düşünüldü.
* Lavabo altında 2x50 lt. ( 45x24x50cm) depo temiz su ve gri su olarak kullanılacak. Temiz su tezgah üzerine bağlantı ile sabitlenen şarjlı su pompası çözümü ile kullanılacak.
Temiz su dolumu dışarıdaki su kaynağına bağlanan hortum ile depo doldurularak yapılacak.
* Boşaltma alanlarında kirli su ikinci bidondan dalgıç pompa ile tahliye edilecek.
* Ocak da kullanılacak tüp tezgah altında oluşturulacak kapalı alanda yerleştirilecek. ( 12kg Uzun Tüp 30x57cm veya 12kg Şişman Tüp 36x46cm )
* Tezgah altında 3 çekmeceli bir depolama alanı oluşturulacak.

Ekli dosyayı görüntüle 521137

Ekli dosyayı görüntüle 521133

Yukarıdaki benzeri yerleştirmede çekmeceli alan ve buzdolabı yerleşimi ? . (24cm + 24cm Depolar + 30 cm Tüp+ 10cm çalışma alanı ) + Çekmece alanı 50cm + Buzdolabı bölümü 50cm )

Ekli dosyayı görüntüle 521138

Ekli dosyayı görüntüle 521134

Ekli dosyayı görüntüle 521135

Ekli dosyayı görüntüle 521136

Tezgah altı tüp yerleşimi sıkıntı yaratırsa alternatif , yatak altında tezgaha yakın kısma oluşturulacak benzeri bir tüp kabini. Bagaj bölmesi yerine kabin içinden oluşturulacak koridordan ulaşılabilen giriş kısmı tüp sökme ve yenisini takmada uygun bir çözüm sağlar mı?

Kendi deneyimlerime ve Almanya'da Araçlarda gaz sistemi yönetmeliğine göre bazı noktalara değinmek istiyorum.

Ilk karavanlarımdan birisinde su bidonları lavabo altındaydı. Karavanda hemen hergün temiz su doldurma atık su boșaltma ișini yapıyoruz. Temiz su alınacak musluğa çok zaman hortumla ulașmak mümkün olmuyor. Bu nedenle temiz su musluğuna ya ilave bir 10 litrelik bidonla veya büyük bidonun kendisiyle giderim. Bunun için dalgıç pompayı bidondan çikarmak bir kaç saniyelik bir iș. Ayrıca dolap içindeki su bidonuna etrafı ıslatmadan bir bașka bidonla su doldurmak kolay değil. Bir de bu iși hergün tekrarladığımızı düșünürsek.

Atık su bidonunn altına bir delik açarak aracın altına bir musluk koymak bence daha kullanıșlı çözüm. Karavanı yaparken biraz fazla çalıșarak ilerde karavanla yașamı daha kolay hale getirebiliriz.

Ocağın altına gaz tüpü konulacaksa tüple ocak arasını gaz sızdırmayacak șekilde ayırmak lazım. Ikinci nokta, gaz tüpünün alt yan tarfında hava delikleri varsa (tüplerden birisinde görülüyor) aracın tabanına açılacak delik (Türkçe mazgal mı oluyor) doğrudan tüpün durduğu yere de yapılabilir (Alman gaz yönetmeliğinde bu mümkün). Tüp deliğin üzerine konulabiliyor.

Son düzenleme:

Gündüz saatlerim köyde bir çok koşturma ile yıllardır olmadığı kadar renkli ve zevkli geçiyor. Bu arada tempolu bir şehirden köy yaşantısına gelince vaktimiz de oldukça fazla.

Janberk bey, YuuTuber’ler sizin yaşantınızı yaşam felsefesi sosuyla sunarak, kendilerini internette aleni aleni gerçekleştirip, üstüne üstlük, kuruş kuruş akçe topluyorlar..
Galiba böyle şeyleri yaşamak yerine, göstermek daha bir önem kazandı ?

Belki tıklıyanı olmayınca, yaşadıklarına kendileri de emin olmuyorlardır ?
Sanırım siz de benim gibi geçen yüzyıldan kalmış olmalısınız ? :p
Keyifli günler, sizlerin olsun..:yum:
.

Son düzenleme:

Janberk bey, YuuTuber’ler sizin yaşantınızı yaşam felsefesi sosuyla sunarak, kendilerini internette aleni aleni gerçekleştirip, üstüne üstlük, kuruş kuruş akçe topluyorlar..
Galiba böyle şeyleri yaşamak yerine, göstermek daha bir önem kazandı ?

Belki tıklıyanı olmayınca, yaşadıklarına kendileri de emin olmuyorlardır ?
Sanırım siz de benim gibi geçen yüzyıldan kalmış olmalısınız ?
Keyifli günler, sizlerin olsun..:yum:
.

Bu yılın başlarında Netflix de gösterime giren "The Social Dilemma - Sosyal İkilem adlı belgesel filmi yakınlarda seyrettim, sonrası bir çok sosyal ag ile ilişkim kesildi, telefondaki bir çok uygulama silinip mevcutların çoğunun da uygulama izinlerini kapatmam ile cihaz hafızam ve pil şarjım rahatladı.
Artık sadece kendi istediklerimi görüp, önerileri görmüyorum..
You Tuber'ların avuç avuç topladıklarını perdedeki gösteri devam ederken, avuç avuç daha fazlası ile nasıl geri aldıklarını umarım zarar görmeden fark ederler.
Karavanlar daki sosları da yakından görüyoruz ...
Aslinda tıklanıp beğenildikçe yaşam dan kopma daha hızlı oluyor...
Hepimiz bir ucundan yaşayacağız...

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

Bence bunlar teknolojinin getirdiği sosyalleşme imkanları. Ben yalnız yaşıyorum ve sosyal ağlarda bulduğum insanların bana faydası da oluyor. Gün içerisinde kendimi yalnız hissetmiyorum. Çok nadir de olsa sosyal ağlardan arkadaş edindiğim de oldu. Zararlı tiplerin bulaştığı da oluyor haliyle. Onları eleyip yola iyilerle devam ediyorsunuz sonuçta...

VIA_F2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

.
Yok ben sosyalleşmeye falan gönderme yapmıyorum.
Yoksa bu düzeni sorunlu, katılımcısına kusurlu platformda ne işim var ki ?

Benim tuhafıma giden şu selfie tutkunluğu..
Andy Warhol herkez birkaç dakikalığına meşhur olacak demişti.
Bunların İngilizcesi kıt olmalı, süresini yaşam boyu anlamış olacaklar..:yum:
Herkezin herzaman yaptığını yapıp, tıklanmayı bekliyorlar.
Durum traji- komikten bile öte olmalı ?
.
Tıklanıyorum, o halde varım..

Son düzenleme:

Mesut abi maalesef öylede bir kitle var. Önüne gelen yemeğin tadına bakmadan sosyal medyada paylaşan, doğal güzelliği olan bir yere gittiğinde tadını çıkarmak yerine ilk iş en güzel foto açısını bulmaya çalışan ama kolunda örümceği görüncede çığlığı basan :smiley: . Tabi bu kadar emeğin karşılığında izlenme ve tıklamayı bekliyorlar. :smiley:

Her insanda beğeniilme arzusu var. Ama bunun yanında diğer konu hayatının tanığı olma ihtiyacı. Bu da yaptığınız şeylere tanık olacak insanlar arayıp bulmanız demek. Normalde hayatımızın tanığı yakınlarımızdır. Yeni keşfettiğimiz çin lokantasını yakınımıza anlatırız. Ama artık internet sayesinde hayatımıza tanıklar buluyoruz. Hatta tanıdıklarımızı da internetten takip ediyoruz. böyle bir noktaya geldik. Bir de takipçi sayısı meselesi var tabii...

Aslında sosyal medya mecrasında her şey insanın psikolojik ihtiyaçları gözönüne alınarak yapılmış. Ben başkalarının hayatına tanık olmayı seviyorum da. Örneğin gezen bir karavancı çiftin bugün nereyi gezdiğini takip ediyorum. Beğeniyorum istersem, hatta yorum da yapıyorum. Facebook'u etkin kullanan biriyim. Zaten beğenip yorum yapmayacaksanız ne arıyorsunuz Facebook'ta?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri