Heybeliada Faaliyeti (25-26 Temmuz 2009)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orion Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,361

orion

Alaman Mucizesi Volkswagen T3'ün hastasıyız
Yer
Sinop
Web
www.volkankaya.com.tr
25 - 26 Temmuz 2009 tarihinde yapılan Heybeliada faliyetinin raporu, yeni üyemiz Alpay Oğuş'un anlatımıyla aşağıdadır.
Keyifli okumalar :smiley:

İlk olarak telvizyonda belgesel kanallarından birinde izlemiştim kano(şimdilik böyle söylüyorum, doğrusunu öğrendim) sporunu. Durgun bir suda yol alıyor ve arkasından istedikleri kıyıya kamp atarak geceyi geçiriyorlardı. Israrla ‘Kıyı Kanosu’ deniyordu. Benimde aklımda öyle kalmış. İlgi çekici bir sürü tarafı var. Öncelikle malzemeler sırtta taşınmıyor. Dağlarda olduğu gibi yanaşabildiğin kıyılar çoğunluk tarafından ulaşılamayacak yerler. Özgürlük kokusu almıştım. Ama tabii ilgilenemedim. Paraşüt ve babalık son zamanlarda en çok ilgilendiğim sporlar.

2 hafta önce eski dostum Fikret Rakıcı’dan bir mail düştü. Sea kayak eğitimi. Ne alaka dedim aradım hemen. Sea kayak yapmaya başlamış istanbul merkezli bir dernekte. Eğitim ve tanıtım faaliyeti düzenliyorlarmış. Hemen uçtum.

Paşabahçede buluşuldu. Merkezi ve kayakların durduğu yer burada. Kayaklar denize indirildi. Eğitim alanına götürüldü. Bizde karadan yakın olan yere götürüldük. Eğitim başladı. Aklımda hemen Yamaç paraşütü eğitimleri belirdi. Çok sancılı bir süreçti. Acaba dedim bunun eğitimleri ne kadar sürecek. Hani biliyordum kayakları eğitimden sonra gün sonunda kullanacaktık.

İlk önce kayak temel bilgileri anlatıldı. Çağatay sağolsun. Ardından kano devrildiğinde tahliye yöntem ve kuralları üzerinde duruldu. Bu kısım özellikle uzun tutuldu. Herkes kayağı devirdi. Kendini kurtardı. İleri tekniklerde ROLL yapmak ve arkadaşını kurtarmak hakkında bilgi verildi. Bunlar ileri düzeylerde karşımıza çıkacaktı. Ardından sırayla kayaklara binilerek 10 dk lık turlar başladı. Tabii ben elimden geldiğinde boş kayak buldukça testlerimi sürdürdüm. Ardından bir sonraki haftalardan birinde bir test sürüşü hayali ile evlerimize ayrıldık.

Sonrasında bir mail düştü. Heybeli ada kamplı kayak turu. Ağzım sulandı ama dedim almazlar beni. Daha eğitim bitmedi. Aradım fikret’i. Kampa katılalım bizde vapurla geliriz orda biraz kayak kullanırız diyecektim ki . Oolum sen gel yaparsın dedi. ‘Ne dedin sen’ demedim bile atladım. Ayça’da ‘bizde erinle kampa geliriz’ dedimi. Ahhaaa bundan iyisi şamda kayısı. Onuda şimdi spariş etsen 2 ayda ancak gelir.

Hemen eksikler tamamlandı. Program yapıldı. Kadim dostumuz Kaan’a kamp için haber verildi. Oda programa dahil oldu bisikleti ile.

[attachment=1]
[attachment=2]

Ama her rüyanın kötü koku veren yanı olması gibi bunda da hemen bir aksilik çıktı. Çağatayın maili düştü. Arkadaşlar Poyraz var programı değiştirelim. Heybeliada çok açıtıcı olurmuş. Tahmin edersiniz böyle söylemedi ama benim kafamda kalan kısa açıklama bu iki kelime ‘Dikkat acıtır’. Tabii bu probleme benim yapacağım birşey yok. Ben diğerine odaklandım. Kamp yeri hakkında bilgi toplayayım dedim. Ayça gelecek erin gelecek. Soruyorum bilen varmı. Yok. Daha önce kamp atan varmı. Yok. Eee dedim tam delilere çattık. Ardından öğrendim ki kamp deniyor ama kimisi evinde yatacak kimisi evin çatısında. Ardından bir mail daha ‘kamp yeri hakkında bilgi yok. İstersen ailen gelmesin.’ Aaa dedim türkiye’de kamp atmadığım yer kalmadı. Adalar mı bilinmiyor dedim. Fikret’te destekleyince gitmeye karar verildi.

Ama poyraz nasıl olacak. Fikret arıyor konuşulanlardan anlıyorum trafik çok. Şu bu derken Cadde bostan’dan yola çıkarsak poyraz da olsa birşeyler yapılır tadında. Bana fikir soruyor. Ben ne anlarım dedim. Poyrazı bilen sizsiniz. Kayak bilen sizsiniz. Fikret tamam alpay yaa yaparız olmadı ben seni çekerim deyince haaa dedim demek böyle birşeyde var. Çekmek. Ama tuzağa düşmedim. Fikretin en büyük amacı arkasına ben bağlı böyle bir fotoğraf elde etmek. Antalya kaya tırmanışı şenliğine giderken ayrılan vagon parçasında tuvalette, tamamen farklı bir yere gitmesini hazmedemiyor anlaşılan. Serde delikanlılık var. Verirmiyim böyle fotoğraf. Vermeeeem.

Sabah program 2 saat geçe alınıyor. Fiko bunuda bana söylemiyor. Sabahın 05:00 de ben karşıya geçmeye çalışan garip, yorgunluğun dibine vuruyorum. Meğerse buluşma 08:00 e alınmış. Hmm anlaşılan fikret kafaya koymuş beni çekecek.

Paşabahçeye vardık. Kamyon alacak bizi Caddebostana götürecek ordan çıkacaz. Şevket abinin sesini duyuyorum. Burdan çıkalım sayımız az keyifli olur. Fikret bana sorunyor. Yaparmıyız. Neyi yaparmıyız. Bilmiyorum ki.

Kayak üstüne otururmuyuz mu? demek istiyorsun. Evet otururuz öğrendik.
Küreği 2 elle tutarmıyız mı? demek istiyorsun. Evet tutarız öğrendik.
Yandan bakarak artistik poz verirmisin? mi demek istiyorsun. Evet veririz öğrendik.

Ama gidermiyiz işte bunu bilmiyorum. Gitmedim hiç daha.

Eksikler tamamlandı. Verdik kendimizi denize. Önce kürek teknikleri. Yumruk at. Çekme it. Ee tamam kaymak gibi su gidiyoruz. Boğaz, insanlar el sallıyor.

Mevkii tam bilemeyeceğim. Ortalık karışmaya başladı. Makarna tenceresi gibi kaynıyor kimi kısımlar. Gemi dalgaları. Akıntılar. 1. Köprü gölgesinde dinlenmeler. Keyif iyi. Sıkıntılı yerler var ama daha devrilmedik. Ardından şevket abinin sesi duyuldu. –Arkadaşlar marmaray kısmını çok hızlı geçmeliyiz. Orası karışık. Vapuru var, teknesi var, iti var, kopuğu var. Pardon dedim nereye gidiyoruz gelmedik mi?

Neyse orayı da aştık. Moda da biraz mola. Taytlarla acayip bakışmalar. Dinlenme, ama benim kollar kopmuş. Çay içecek halim yok. Teknik yanlış dediler. Çekme it. Yaa ben bir iticem şimdi. İtiyorum yahu. İtiyorum

Hava durgun Moda’dan direk Kınalı. Tamam dedim. Şimdi geri dönüş yok işte. Bastık. Hava durgun arasıra gemi dalgaları karıştırıyor. Pedallarla kendimi rotada tutmaya çalışıyorum. Önce Kınalı ardından Burgazada ve heybeli. Kürek çekerken arada kollarımı dinlendirme tekniklerini keşfetmeye çalışıyorum. Ama bu arada kürek çekmeyi hiç bırakmadım. Sanırım sadece çekerek bir teknik uyguluyor olsam dayanmam mümkün değil. Var ara sıra birşeyler rahat oluyor ama tam anlayamadım. Neyse anlarız.

[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]

Güzel kıyı şeridi ve bitmek üzere olan kollardan sonra Çamdibi koyuna geldik. Ayça’ları bulduk. Erin ortalıkta dolanıyor. Beni görünce şöyle bir şaşırdıktan sonra.

-Bende yapabilimmi

diyerek kanoya atladı. İnsanlar boşaldı. Kamp sorunları helledildi. Çevre temizliği yapıldı. Keyif buram buram yükseliyor. Ağrıyan kollarım gece bitmesin istiyor. Fikret, kaan geyiği gecenin içinde nerden çıkacağı belli olmayan sivrisinekler gibi sokup kaçıyor. Patates li bir şeyler olmuş ama ben oraları kaçırdım. Erini uyuturken bende dalmışım. Sonra kalktım ama herkesin rengi uyku olmuştu. Erin çadırların içinden çıkmadı. Hepsi ile yüzlerce kez oynadı. Arada 3-4 uyanma ile sabah ve hazırlıklar.

Sevket abinin yanına gelip suratını görene kadar ben gece ne güzel esti. Uyuduk diyerek dolanıyordum. Poyraz abarmış dönüş acıtacak arkadaşlar dedi. Nasıl yaa dedim. Dün acıtmıştı. Bu gün başka birşey olmalı. Öylede oldu. Bugün bağartttı. Argosunu doğrumu yazdım bilmiyorum ama koydan çıkar çıkmaz göz kapaklarını kapatan bir rüzgara karşı yol almaya çalışıyoruz. Mehter takımı gibiyiz. 4 kürek çek 2 git. Aman tanrım bugün nasıl biter.

Deniz karaterler gibi. Her yerde faklı bir yüzü var. Heybeliada Burgazada arası çok dar olduğundan inanılmaz bir çalkantı ile karşılaştık. Fikret sürekli çek alpay farketmiyorsun ama ilerliyorsun diyor. Farkediyorum Fikret, çekiyorum ve ilerlemiyoruz. Önce yukarı doğru kıyıdan. Sonra tam karşıya Burgaza. Ancak adanın arka kısmına çıkabiliyoruz. Burgaz Kınalı arası daha az şiddetli ama daha uzak. Kınalıda çay molası. Ciddi ciddi kayakları vapura koyup dönmeyi düşünüyorum. Burdan caddebostan beni aşacak. Sevket abiye bakıyoruz. Bundan sonrası daha düzgündür diyor. Erim ile beraber tamam gidelim ozaman diyoruz.

Evet daha düzgünmüş...

Rüzgar deniz suyunu gözlerime öyle vuruyor ki suratımı temizlemeye çalışıyorum, dalga çakıyor, kürek gidecek gibi oluyor. Dalgalardan öndeki adam bir görünüyor bir yok oluyor. Benim kayak file si arızalı. Nalgen’im suya düştü. Yakaladım.Ardından pet şişe düştü yakaladım. Ardından nalgen bir daha yakaladım. Pet gitti. Her yakalama hamlesi dalgaları hazırlıksız yememe sebep oluyor. Hadi onu toparla. OOOO fikret ile şevket abi ufukta günbatımı olmuşlar. Haydi onlara yetişeyim derken bizi bekliyorlar. Bakıyorum şevket abi besleniyor. Bakımını yapıyor. Fikret sağa sola gezmeye gidip geliyor. Tam yanlarına varıyoruz. Şevket abi su için çocuklar önemli diyor. Tekrar devam dinlensek fark acayip açılacak gene. Caddebostana yaklaştıkça hava duruldu. Rutin oturdu. Sanırım dalgalı deniz tekniğimi biraz faydalı oldu. Rahatım.

Arada takılmak amaçlı abarttığım oldu. Ama dalgalı denizi ben çok sevdim. Kaya Tırmanışı gibi, yamaç paraşütü gibi. Dalgaların açı ve şiddetleri hiçbir an benzer değil. Satranç oynar gibi ilerliyorsun. Sürekli olarak bir hesaplama yapmak zorundasın. Sanırım 1-1,5 m lik dalgalar içinde ilerledik. Daha fazlası ne kadar keyifli olur kestiremiyorum.

Denizde her yer farklı bir özellikte. Bu özellikler her seferinde farklı bir şekilde karşınıza çıkıyor. Rutin bir şey yok. Bence bu spor Sıradışı.

Sea kayak beni etkiledi. Bu işe gönül vermiş olan insanlarla daha çok keyifli zamanlar geçireceğimizi umuyorum.

Ağrıyan kollarımı dinlendirme zamanı.

Alpay Oğuş
İstanbul. 29.07.2009

Rota gidis

Rota don

1

9

7

Etiketler
Ynt: Heybeliada Faaliyeti (25-26 Temmuz 2009)

Fotolara devam

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]

10

11

14

15

8

Volkan, festivalimizden sonra bu fotoğrafları görmek beni çok mutlu etti, keyifli olmuş, ayrıntılı açıklamalar için de ayrıca teşekkürler..

Zerrin Hanım geç cevap için özür dilerim, uzun zamandır planladığımız bir turdaydık.
İlginize teşekkür ederim. Bu sene gezenbilirin düzenlediği şenliğe katılamadık, seneye bizler de varlık göstericez inşallah.
Bahsettiğim turun faliyet raporu ve fotoları da yakında gezenbilirde... :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.