Hidroforun Kesik Kesik Çalışması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 37,520

pasolvon

karavansız karavancı
Yer
İstanbul
Web
kampingler.com
Merhabalar,

Karavanım ERBA 5.25 2017 model. Hidroforumda değişik bir problem yaşamaya başladım. Musluğu açtığımda su kesik kesik akıyor. Bu esnada hidrofor sürekli açılıp kapanıyor. Hidrofor içinde basınçlandırma ile ilgili bir problem olduğunu düşünüyorum. Görünürde bir su sızıntısı yok. Problem ne olabilir?

Etiketler
Merhabalar,

Karavanım ERBA 5.25 2017 model. Hidroforumda değişik bir problem yaşamaya başladım. Musluğu açtığımda su kesik kesik akıyor. Bu esnada hidrofor sürekli açılıp kapanıyor. Hidrofor içinde basınçlandırma ile ilgili bir problem olduğunu düşünüyorum. Görünürde bir su sızıntısı yok. Problem ne olabilir?
Hidrofordan hemen çıkan boruyu sökün , dışarı su basıyorsa , hidrofor sağlamdır , sistemde tortu veya tıkanıklık vardır .

Yatçıların forumlarında araştırdığım kadarıyla hıçkıran hidrofor diyorlar bu problemin genel adına. Benim hidrofor jabsco par-max 2.9. Genellikle hava tankının içindeki lastik balonun patlamasından ya da basıncının düşmesinden kaynaklı oluyormuş. Haftasonu sökecektim hidroforu ancak depom dolu olduğundan ve depo çıkışına vana koymadıklarından sökemedim. Depoyu boşaltmaya da vaktim yoktu.

Depoyu boşaltıp hidroforu söküp yapabilirsem yapacağım, yapamazsam yeni bir hidrofor takarım diye düşünüyorum. Şöyle ekonomik ve sorunsuz bir hidrofor önerisine de hayır demem tabi.

Bu videoyu bugün çektim. Problem tam olarak bu şekilde. Hidrofor neredeyse her saniye devreye girip çıkıyor su açık olduğu sürece. Ben basınç anahtarından şüpheleniyorum. Tecrübeli karavancı üstadların yorumu nedir?

Son düzenleme:

Dün bir şey daha farkettim. Banyo soğuk su tam açıkken bu problem yaşanmıyor. Sıcak su tarafına geçtiğinde tam açık olsa bile yine yapıyor. Bir şekilde basıncı çoğaltan bir şey var tesisatta ki basınç sensörü kapatıyor mutfak tarafında sürekli sanırım. Hidroforu değiştirdiğimde biteceğini bilsem problem yok ama hala emin değilim.

Bu model teknik dökümanlarına göre basınç 1.4bar olduğunda çalışıyor 2.5bar olduğunda kapatıyor. Bu durumda eğer basınç anahtarında bir problem yoksa tesisattaki basınç ara ara 2.5bara çıkıyor demektir. By-pass moduna geçemiyor bir türlü.

Genleşme tankının basıncı düşük. Membranı yırtılmış veya havası kaçmış olabilir.

Sadece pompa alırsanız Waterflo gibi, tanksız da kullanabilir siniz. Flow switch ile çalıştığı için musluk açıldığında çalışır. Kapanırsa durur.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sea flo olarak N11 de var mış. Ama geçen yaz kurların fırlamasından önce 150 TL civarındaydı. 180 belki. Şimdi 450 olmuş.

Link vermedim, reklam olmasın diye.

Bu pompalar 12 Volt elektrik ile çalışan son derece pratik ve kullanışlı pompalardır. Kurulumu kolay üzerinde bağlantı ekipmanlarıyla birlikte gönderilmektedir(giriş çıkış hortum bağlantıları ve emiş de pislik tutucu filtre). 12 Volt olması sebebiyle tekne, yat, karavanlarda ve daha bir çok alanda akü yardımıyla yada güneş enerjisiyle çalışan bir pompadır. 4,1 bar basıncı ve saatte 1.2 ton su debisiyle tekne yat ve karavanlarda ve normal elektriğin bulunmadığı akü yada güneş enerjisi olan küçük daire ve yazlıklarda bütün su ihtiyacını karşılayabilecek mükemmel bir üründür. Otomatik bir hidrofordur direk su hattına bağlantısı yapılır ve siz musluğu açtığınızda çalışır kapattığınızda durur. 1.8 metre derinliğe kadar emiş yapabilme kapasitesiyle depo ve tankların üzerinden de emiş yapabilmektedir. Piyasada tekne ve yat hidroforu, karavan hidroforu, 12 volt hidrofor gibi isimlerle anılmaktadırlar.

Pompa yatay veya dikey olarak bağlanabilir. Dikey bağlandığında pompanın başı asağı gelmelidir.

Pompa kuru ve havalandırmalı bir yere monte edilmelidir.

Titreşimi engellemek için lastikler aşırı sıkılmamalıdır.

Yüksek basınçlı esnek hortum kullanılmalıdır.

Hava basıncını engellemek için hortum kelepçesi kullanınız.

Filtre, pompa ile depo arasında kullanılmalıdır. (ürün ile birlikte filtre gönderilmektedir.)

Sürekli kullanım için uygun değildir. Belirli aralıklarla dinlendirilmesi gerekir.

VoltajAmper Basınç Debi Giriş-Çıkış

Emiş

12 Volt8 Amper 4.2 Bar 20 litre / dakika1/2 inç 1.8 metre

[https://n11scdn2]

Genleşme tankının basıncı düşük. Membranı yırtılmış veya havası kaçmış olabilir.

Sadece pompa alırsanız Waterflo gibi, tanksız da kullanabilir siniz. Flow switch ile çalıştığı için musluk açıldığında çalışır. Kapanırsa durur.

bendeki seaflo pompa olduğu halde aynısını yapıyor.

Sorun tahminim:
Pompalar yüksek kapasiteli olduğu için düşük debide basıncı çok yükseltiyor ve musluk kapandı zannediyor.

Çözüm tahminim:
Hidroforun su girişine mini vana takıp vanayı biraz kısmak. Hidrofor basıncı yükseltemeyeceği için kendini kapatmayacak.

Sea flo olarak N11 de var mış. Ama geçen yaz kurların fırlamasından önce 150 TL civarındaydı. 180 belki. Şimdi 450 olmuş.

Link vermedim, reklam olmasın diye.

Bu pompalar 12 Volt elektrik ile çalışan son derece pratik ve kullanışlı pompalardır. Kurulumu kolay üzerinde bağlantı ekipmanlarıyla birlikte gönderilmektedir(giriş çıkış hortum bağlantıları ve emiş de pislik tutucu filtre). 12 Volt olması sebebiyle tekne, yat, karavanlarda ve daha bir çok alanda akü yardımıyla yada güneş enerjisiyle çalışan bir pompadır. 4,1 bar basıncı ve saatte 1.2 ton su debisiyle tekne yat ve karavanlarda ve normal elektriğin bulunmadığı akü yada güneş enerjisi olan küçük daire ve yazlıklarda bütün su ihtiyacını karşılayabilecek mükemmel bir üründür. Otomatik bir hidrofordur direk su hattına bağlantısı yapılır ve siz musluğu açtığınızda çalışır kapattığınızda durur. 1.8 metre derinliğe kadar emiş yapabilme kapasitesiyle depo ve tankların üzerinden de emiş yapabilmektedir. Piyasada tekne ve yat hidroforu, karavan hidroforu, 12 volt hidrofor gibi isimlerle anılmaktadırlar.

Pompa yatay veya dikey olarak bağlanabilir. Dikey bağlandığında pompanın başı asağı gelmelidir.

Pompa kuru ve havalandırmalı bir yere monte edilmelidir.

Titreşimi engellemek için lastikler aşırı sıkılmamalıdır.

Yüksek basınçlı esnek hortum kullanılmalıdır.

Hava basıncını engellemek için hortum kelepçesi kullanınız.

Filtre, pompa ile depo arasında kullanılmalıdır. (ürün ile birlikte filtre gönderilmektedir.)

Sürekli kullanım için uygun değildir. Belirli aralıklarla dinlendirilmesi gerekir.

VoltajAmper Basınç Debi Giriş-Çıkış

Emiş

12 Volt8 Amper 4.2 Bar 20 litre / dakika1/2 inç 1.8 metre

[https://n11scdn2]

Bu ürünü kullanıyorum sorun aynı. Musluğu tam açtığımda normale dönüyor.
Hidrofor su girişini kısmayı denemek lazım.

Akım değeri hatalı olabilir 12v olanın değeri 17 amper olmalı.

Şiber vana kullanmanız lazım. Küresel vana ile reglaj yapamazsınız.

Ya da ufak bir Genleşme deposu koyup, pompanın şalt sayısını azaltmak mümkün.

Sorun dediğiniz gibi küçük debi. Şiber vana ile bile çözüm sınırlı olabilir. En sağlıklı çözüm 12 lt bir Genleşme deposu. Kombilerde kullanılan yassı depolar olur mesela.

Şans eseri problem kendiliğinden çözüldü. Karavan bir önceki park yerinde 1 parmak kadar sola eğimliydi. Karavanın yerini değiştirdim. Eğimi neredeyse sıfıra inince olması gerektiği gibi çalışmaya başladı hidrofor. Eğim ekstra basınç yapabiliyormuş demekki tesisatta. Bu da böyle bir tecrübe oldu.

Şans eseri problem kendiliğinden çözüldü. Karavan bir önceki park yerinde 1 parmak kadar sola eğimliydi. Karavanın yerini değiştirdim. Eğimi neredeyse sıfıra inince olması gerektiği gibi çalışmaya başladı hidrofor. Eğim ekstra basınç yapabiliyormuş demekki tesisatta. Bu da böyle bir tecrübe oldu.
1 parmak ile olmaz böyle bir sorun. Acaba pislik mi gelmişti emişe? Yer değiştirince onu atmış olmasın?

Akünüz bitiyor olabilir:smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri