Honda Crv Hafif Arazi Icin Ne Kadar Konforlu Ve Ne Kadar Uygun?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ejkaya Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,463

Ejkaya

Ana Kamp
Merhabalar,

Bu konu ile ilgili cesitli basliklar olmasina ragmen aklimdaki soru isaretlerini daha ayrintili bir sekilde cevaplandirmak icin bu konuyu acmis bulunuyorum.

Son donemlerde ilgimi eken bazi araclari asagida siralayip fikirlerimi belirtecegim. Bu konuyla ilgili olarak deneyimleri ve bilgisi olan arkadaslarimdan yardim bekliyorum.

Beklentilerim: Normalden daha yuksek, yuksek oldugu icin uzun yolda yol tutusu saglamasi acisindan surekli 4 ceker bir arac ariyorum. Ayni zamanda bana uzun yol konforu vermesi acisindan otomatik vites, cruise control, genis ic hacim, performans gibi bazi saplantilarim mevcut. Tabii ki beklentilerim sadece uzun yol konforu degil. Ayni zamanda cok sik olmasa da kamp yapma, hafif arazide kullanabilme, ama surpriz zorlu sartlari da bir sekilde atlatabilme ozelligi ariyorum. Bir diger aradigim ozellik de, arka koltuklarin yatmasiyla bagaj kismina en azindan bir kisilik sisme yatak koyabilme luksu. Bazi yerlerde cadirda kalmak yerine arabada yatmayi tercih ediyorum. . Acikcasi 30-40 bin gibi de bir butce araligim var ama tum bunlara degecek bir arac buldugumda bu rakami 50 ye cikarabilirim. Bu isteklerim dogrultusunda inceledigim araclar artilariyla eksileriyle sunlar oldu:

Land Rover Discovery TD5 2003: Tek kelimeyle muhtesem bir arac. Ancak temizini ikinci elde bulabilmek, guvenebilmek gerekiyor. Forumlarda Land Rover in kroniklesmis yag kacirma vs. problemlerinden bahsediliyor. Vergisi biraz yuksek, temizi bulunabilirse de 55-60 bin araliginda. Ancak yukarida belirttigim tum ihtiyaclara uygun gorunuyor.

Land Rover Freelander TD4 2006: Yakit verimliligi ve arazi performansi acisindan cok uygun bir arac ama yine temizini bulmak icin en az 50 bini gozden cikarmak gerekiyor. Vergisi dusuk. Ancak aracin arkasina yatak sigdirmak mumkun gozukmuyor. Elektronik aksaminda problem oldugu bazen yanginlara yol actigi bile soyleniyor. Tabii bunlar dedikodu da olabilir.

Jeep Grand Cherokee 2.7 CRD Limited 2003: Yine cok konforlu bir arac ve arazi performansi tartisilmaz. 45 bin lira civarinda bulabilmek mumkun ancak denedigim bir tanesinde motorun neredeyse bitmis oldugunu fark ettim. Vergisi cok yuksek, 6 ayda bir 800 lira bayiliyorsunuz.

Suzuki Vitara: Bu forumda arazi performansi konusunda cok ovgu oldugunu fark ettim. Ancak benim icin sadece arazi performansi yeterli bir kriter degil. Normal seyirde yuksek ve 2 ceker bir arac bana guvenli gelmiyor. Bu araci kullanip virajda savrulan arkadaslarim oldu. Bir de gordugum kadariyla arkaya yatak sigdirmak mumkun degil. Tabii ki kisa sasenin askida kalmama gibi bir artisi oldugunun da farkindayim. Otomatik vites de yok bildigim kadariyla.

Subaru Forester 2003: Guzel, guclu ancak yakit konusunda uzucu, ayrica lpg taktirmada problemli oldugunu duydum. Bir de tabi Adana da yasadigim icin servis problem var.

KIA Sorento 2003-2006: Bu konuda cok bilgi sahibi degilim ve cok yaktigini biliyorum. LPG uygulamalari konusunda bilgisi olan varsa paylasirsa sevinirim.

HONDA CRV 2.0i 1999-2001: Cok fazla OFFRoad tavsiye edilmese de uzun yolda yuksek konfor, guvenlik ve surekli 4 ceker sunuyor. Fiyati cok makul, LPG konusunda sikintisi yok. Hafif arazi de problemsiz oldugu soyleniyor. Arka koltuklari yatirdigimizda yatak konulabilir gibi duruyor ama deneyimleme sansim olmadigi icin fikirlerinize ihtiyacim var. Vergisi dusuk. Motoru saglam.

Tum bu bilgiler dogrultusunda CRV bana mantikli bir arac gibi geliyor ama fikirlerinizi almak istiyorum.

Simdiden tesekkurler.

Etiketler
Honda crv sürekli 4 çeker değil, önden çekişli, patinaja düşerse arkaya güç iletiyor.
Yol tutuşun bu özellikle ilgili olduğundan ise şüpheliyim. Arkadan itişli olmasın ve bağımsız süspansiyonlu olsun yeter.
Arazi kabiliyetine gelince, hiç kullanmadım gerçi ama patinaja düştükten sonra 4 çekmeyi akıl eden araçlardan biraz şüpheliyim o konuda, kullanan daha iyi bilir gerçi.
O bir yana bence zaten çokta işiniz düşmez ona, çamur olduğunu zannettiğiniz yerlerin altı genelde taş olduğundan zaten sorun değildir, karlı olduğunu düşündüğünüz yerlerde ise asıl ihtiyacınız olan şey kışlık lastiktir.
Hafif araziden kastınız belediye yolları açtığı sürece kışın gezinti yapmaksa, iş görür. Daha ötesi için zaten çok daha farklı bir araç bakmanız gerekiyor, benzerleri ile kıyaslamak bile vakit kaybı olur.

Honda crv sürekli 4 çeker değil, önden çekişli, patinaja düşerse arkaya güç iletiyor.
Yol tutuşun bu özellikle ilgili olduğundan ise şüpheliyim. Arkadan itişli olmasın ve bağımsız süspansiyonlu olsun yeter.
Arazi kabiliyetine gelince, hiç kullanmadım gerçi ama patinaja düştükten sonra 4 çekmeyi akıl eden araçlardan biraz şüpheliyim o konuda, kullanan daha iyi bilir gerçi.
O bir yana bence zaten çokta işiniz düşmez ona, çamur olduğunu zannettiğiniz yerlerin altı genelde taş olduğundan zaten sorun değildir, karlı olduğunu düşündüğünüz yerlerde ise asıl ihtiyacınız olan şey kışlık lastiktir.
Hafif araziden kastınız belediye yolları açtığı sürece kışın gezinti yapmaksa, iş görür. Daha ötesi için zaten çok daha farklı bir araç bakmanız gerekiyor, benzerleri ile kıyaslamak bile vakit kaybı olur.

Freelander surekli 4 ceker konusunda CRV gibi mi? Yani sadece patinaja duserse mi arkaya guc iletiyor?

Hangi model olduğuna göre değişiyor.
Nerden mi biliyorum, hepsini kullandım:smiley:
Kullanmadım tabi.

Burda yazıyor: Land Rover all wheel drive explained

Liste uzun olduğu için ben size tabirlerin türkçesini yazayım.

automatic all wheel drive: otomatik 4 çeker (crv gibi patinaja düşünce 4 çeker demek)

permanent all wheel drive: her daim 4 çeker demek. bunlar ön ve arka aks ortasında ve genelde şanzıman içinde diferansiyel içerir. örnek : 1. ve 2. nesil rav4'ler böyleydi, sonradan ne oldu bilmiyorum. yeni 1.6 vitaralar böyle.

differential lock: diferansiyel kilidi. daimi 4 çeker kullanan adam hafif araziden ötesi ile ilgilenmek istiyorsa buna ihtiyacı olur. otomatik 4 çeker kullanan adama lazım olmaz, onun öyle bir umudu zaten yoktur (istisna teşkil edebilecek 1-2 ilginç araç varsa kaideyi bozmaz, ben görmedim.).

viscous coupling: yarı akışkan bağlantı (mekanik yöntemle otomatik 4 çeker yapmanın yolu)

low range : arazi şanzımanı. hafif araziden ötesi ile ilgilenen herkese lazım olan şanzıman

haldex: avrupa kökenli bir otomatik 4 çeker sistemi üreticisi firma

solid axle: sabit (direk tercümesi aslında 'katı') aks (ucuza nasıl sağlam araba yapılır mantıklı süspansiyon sistemi. bu arabaların hiçbiri bizim memlekette ucuz olmadığı için pratikte bizi ilgilendirmiyor). yol tutuşu kötüleştirir.

independent suspension: bağımsız süspansiyon. konfor ve yol tutuş odaklı süspansiyon sistemi. sağlamını yapmak maliyetli iştir.

Bir de bir zamanlar eski vitaralarda olduğu gibi orta bağlantısı manuel ayrılan araçlar var. Bunlar 4 çeker moduna aldınız mı her daim 4 tekere güç iletir ama ortada diferansiyel yoktur, dolayısı ile de kilidi de lazım olmaz. Bu şartlarda 4 çeker modunda iken nasıl viraj alırlar devrilmeden ben bilmiyorum, eski vitara kullanıcıları denk gelirse anlatırlar. Tahminim böyle bir aracı belli bir süratin üzerinde iken 4 çeker modunda kullanmanın 'kullanıcı hatası' sayılacağı yönünde. Not: ortada diferansiyeli olduğu halde manuel kilitlenebilen araçlar ayrı bir konudur, karıştırmamak lazımdır, ama onlarla da bu türden viraja girme işleri diferansiyel kilitli iken yapılmaz, hata düz yol olsa bile kuru zemin üzerinde kesinlikle kilitlenmez...

Umarım fazlasıyla kafa karıştıran bu konuyu biraz açıklayabilmişimdir.

Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Hangi model olduğuna göre değişiyor.
Nerden mi biliyorum, hepsini kullandım:smiley:
Kullanmadım tabi.

Burda yazıyor: Land Rover all wheel drive explained

Liste uzun olduğu için ben size tabirlerin türkçesini yazayım.

automatic all wheel drive: otomatik 4 çeker (crv gibi patinaja düşünce 4 çeker demek)

permanent all wheel drive: her daim 4 çeker demek. bunlar ön ve arka aks ortasında ve genelde şanzıman içinde diferansiyel içierir. örnek : 1. ve 2. nesil rav4'ler böyleydi, sonradan ne oldu bilmiyorum. yeni 1.6 vitaralar böyle.

differential lock: diferansiyel kilidi. daimi 4 çeker kullanan adam hafif araziden ötesi ile ilgilenmek istiyorsa buna ihtiyacı olur. otomatik 4 çeker kullanan adama lazım olmaz, onun öyle bir umudu zaten yoktur (istisna teşkil edebilecek 1-2 ilginç araç varsa kaideyi bozmaz, ben görmedim.).

viscous coupling: yarı akışkan bağlantı (mekanik yöntemle otomatik 4 çeker yapmanın yolu)

low range : arazi şanzımanı. hafif araziden ötesi ile ilgilenen herkese lazım olan şanzıman

haldex: avrupa kökenli bir otomatik 4 çeker sistemi üreticisi firma

solid axle: sabit aks (ucuza nasıl sağlam araba yapılır mantıklı süspansiyon sistemi. bu arabaların hiçbiri bizim memlekette ucuz olmadığı için pratikte bizi ilgilendirmiyor). yol tutuşu kötüleştirir.

independent suspension: bağımsız süspansiyon. konfor ve yol tutuş odaklı süspansiyon sistemi. sağlamını yapmak maliyetli iştir.

Bir de bir zamanlar eski vitaralarda olduğu gibi orta bağlantısı manuel ayrılan araçlar var. Bunlar 4 çeker moduna aldınız mı her daim 4 tekere güç iletir ama ortada diferansiyel yoktur, dolayısı ile de kilidi de lazım olmaz. Bu şartlarda 4 çeker modunda iken nasıl viraj alırlar devrilmeden ben bilmiyorum, eski vitara kullanıcıları denk gelirse anlatırlar. Tahminim böyle bir aracı belli bir süratin üzerinde iken 4 çeker modunda kullanmanın 'kullanıcı hatası' sayılacağı yönünde. Not: ortada diferansiyeli olduğu halde manuel kilitlenebilen araçlar ayrı bir konudur, karıştırmamak lazımdır, ama onlarla da bu türden viraja girme işleri diferansiyel kilitli iken yapılmaz, hata düz yol olsa bile kuru zemin üzerinde kesinlikle kilitlenmez...

Umarım fazlasıyla kafa karıştıran bu konuyu biraz açıklayabilmişimdir.

Kolay gelsin.

Eyvahlar olsun, bu yaziyi okuduktan sonra 4 ceker arac secimi yaparken daha bir zorlanacagim :smiley: Ayrintili bilgi icin cok tesekkur ederim. Simdi tek tek araclarin eski modellerine gidip bu nasil bir dort cekermis diye arastirmam gerekiyor. Cahilken ne kadar mutluydum oysa :smiley:

Simdi tek tek araclarin eski modellerine gidip bu nasil bir dort cekermis diye arastirmam gerekiyor. Cahilken ne kadar mutluydum oysa :smiley:

Ben hepsini bildiğim halde gidip 1.6 motorlu 3 kapılı yeni vitaralardan aldım, ne diferansiyel kilidi var ne arazi şanzımanı, ama sürekli 4 çeker en azından. Neden? Fiyat faktörü, devlete ötv adı altında hava parası ödemeyi sevmeyenlerdenim. O kadar araştırma yapmandan önce bir de buna bakarsanız daha kestirme bir sonuca ulaşabilirsiniz. Ha sonradan belediyenin ilgilenmediği yollardan kışın bunla yaylaya gidilmiyor yanlış yönlendirdiniz demeyin... ama size bir ip ucu vereyim, crv ile de, rav4 ile de, freelander ile de gidilmiyor.

Bende yıllarca pickup ve arazi araci kullandim ve şu anda forester kullaniyorum ve de beklentilerinizi yam anlamiyla karsilayacagina eminim.yakit olayina gelince....saydiklarinizin hepsinden daha az yakmasi....lpg de de hic sorun yasamadim....

erhan_41 / tuzla

Bende yıllarca pickup ve arazi araci kullandim ve şu anda forester kullaniyorum ve de beklentilerinizi yam anlamiyla karsilayacagina eminim.yakit olayina gelince....saydiklarinizin hepsinden daha az yakmasi....lpg de de hic sorun yasamadim....

erhan_41 / tuzla
Forester in hangi model yilina bakmamda fayda var? Bir de servis yedek parca gibi durumlari nasildir? Bilgilendirirseniz sevinirim.

2004 2005 model 2.0xt veraiyonuna bakin derim.sorun çıkarmaz,,,ciksada parcalari emin olun saydiginiz diğer araclardan daha bile ucuz.tek fiyatli olan arka amortisörler. Adana tarafinda mersin de bol bol parca bulabilirsiniz.

erhan_41 / tuzla

2004 2005 model 2.0xt veraiyonuna bakin derim.sorun çıkarmaz,,,ciksada parcalari emin olun saydiginiz diğer araclardan daha bile ucuz.tek fiyatli olan arka amortisörler. Adana tarafinda mersin de bol bol parca bulabilirsiniz.

erhan_41 / tuzla

erhan_41 / tuzla
Cok degerli bilgiler, cok tesekkur ederim

Hocam gunaydin sizin ozelliknolatqk talepte bulunmus oldugunuz araclarin turkiyedeki adi hyundai tucson 4wd ve kia sportage 4wd eski kasadir. Hyundai 2008-9-10 modelleri uzerinde 2000 cc 153 hp lik bir makine var cok cok iyidir.esp cruise control vardir 40 km ye kadar 4 ceker daha sonradan onden çekene gecer istenildiginde tusla 4wd yi gecersiniz borg warner arazi sanzimani vardir ve iyidir kacirma yapmaz, tam bir arazi araci degil tabi ama unimogu olan biri olarak soyluyorum hanimin tucson beni, bende onu arazide cok uzmedim. Ekonomiktir asfaltta yukarida sayilan araclarin hepsinden ustundur, parca servis zaten sorun degil bence bir bakin derin(sportage tamamen ayni aractir fakat onun 150 hp lik versiyonu hic gelmedi 110 hpdir )

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İlave edeyim 4wd ye secildiginde ön/arka % 50/50 calisir elektronik sanziman kilidi vardir aracta

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

iyi akşamlar...
yaklaşık 4 aydır 2015 honda crv kullanıyorum ve oldukça memnunum. daha önceden kullandığım 2011 corollanın yolda süzülüşünü bulamıyorum fakat bu ayrı bir tarz ve konfor şekli tabi. mevcut durumda bekledigim vede merak ettigim yakıt degerlerinin fabrika degerlerine ne kadar yaklaşacağı. fabrika verileinde şehir içi 6 şehir dışı 4.9 geçiyor.karma olarakda 5.3 sanırım. 10000 km yaptım ama hala ortalama yakıt tüketimi 7 litrede.

Selamlar bende Avcı olarak arazi aracı bakıyorum ayni arkadaşın yazdıkları bana uyuyor bende almak istiyorum fakat bütçe açısından Honda crv 2.0 99-2001 ve Suzuki vitara 1.6 jlx arasında kaldım suan tek düşündüğüm şey vitaranin araziye uygun olduğu ama hacmi beni korkutuyor. Avcılığı bilenler bilir tam takım ve ekip ile gittiğinizde herseyinizin kopekler dahil yanınızda olması gerekiyor. Arkaya kopek yuvası üste bagaj konursa bi ihtimal. Bu seferde Honda geniş hacmi aklımda kalıyor bir turlu karar veremedim tabi şehir icinde de kullanım olarak Honda güzel geliyor :(

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Son düzenleme:

Honda crv 2003 model aracım ve hafif offroad kır gezileri için çok ideal.
Ayrıca baya zor yollarda dahi iyi iş çıkıyor.
Araçta diff kilit veya low range vites kutusu yok
Sadece 1.vites var ve oda yetiyor.
Yüzde 80 asfalt yüzde 20 arazi kullanim durumuma çok uygun bir araç.
Tam otomatik sorunsuz bir sanzumani
2.0 vtec lpg tam uyumlu motoru ile harika bir araç.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR