Honda Jazz 2008 Model Otomotik Vites Ile 950 Kg Karavan Çekebilirmiyim?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan karavana Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,358

karavana

Yeni Üye
selam arkadaşlar;

saly 4.25 çekme karavan alacağım 3 aya kadar, honda jazz 2008 model otomatik vites ile karavanı çekebilirmiyim. aracımın ruhsatta max. 1155 kg çekebilir ifadesi var. alacağım karavan 950 kg . eğer saly marka petite 3.25 modelini alırsam o da 840 kg . 2 si arasında kaldım. şu an aracımın torkunu bilmiyorum. değerli yorumlarınıza ihtiyacım var. aracımı D değilde S viteste kullanırsam dah mı rahat ederim.

Etiketler
selam arkadaşlar;

saly 4.25 çekme karavan alacağım 3 aya kadar, honda jazz 2008 model otomatik vites ile karavanı çekebilirmiyim. aracımın ruhsatta max. 1155 kg çekebilir ifadesi var. alacağım karavan 950 kg . eğer saly marka petite 3.25 modelini alırsam o da 840 kg . 2 si arasında kaldım. şu an aracımın torkunu bilmiyorum. değerli yorumlarınıza ihtiyacım var. aracımı D değilde S viteste kullanırsam dah mı rahat ederim.
Aşağıdaki linkte hangi aracın hangi karavanı çekebileceği belirtiliyor. Aracınızın marka, model, yıl bilgilerini girdikten sonra karavan kısmında Sally markası olmadığı için başka markaların benzer boy ve kilodaki modelini seçerseniz aşağı yukarı bir fikre ulaşabilirsiniz.
Outfit matching

saly petite 3.25 s alacağım. ancak sınırlar buna yetiyor. 840 kg saly petite s , ilginçtirki geçen sene aynı ürün için 740 kg ruhsat gerekmez diyordu aynı firma. kullanacağım araçta sadece 2 kişi olacağız. sanırım bu da önemli bir etken. yani araçta 5 kişi olup arkada da karavan olursa daha zorlu olurdu sanırım. çünkü aracım 1150 kg azami yüklü 1550 kg olabilir diyor. arabada 2 kişi olmanında bir avantajı olacak karavan çekerken.

Geçmişte 2009 model i-shift 100bg Jazz kullanıcısı olarak benim düşüncem Jazz'ın çekme karavan için yetersiz kalacağıdır. Jazz'ın torku düşük kalacaktır. Bunlar tabi benim kendi düşüncelerim. Jazz ile karavan çekmiş arkadaşlar varsa aramızda onlar tecrübelerini aktarırlarsa daha iyi olur.

merhaba,

karavan olayından anlamam ama arabalardan iyi anlarım..
Jazz ın bu gibi bir aktivitede kullanılması pek mümkün değil. özellikle CVT şanzıman ile yetersiz kalır.
kaldı ki 4 kişi biraz da bagajla bile çekişin nasıl düştüğünü görmüşsünüzdür (yokuş çıkarken)
arkada 950kg karavan ki eminim bunun içine extra ağırlık da girecektir, 2 kişi ile yolculuk düz yolda belki evet ama yokuş çıkarken bir yerden sonra araç problem çıkartır.

daha güçlü bir araç düşünmeniz gerek.

merhaba,

karavan olayından anlamam ama arabalardan iyi anlarım..
Jazz ın bu gibi bir aktivitede kullanılması pek mümkün değil. özellikle CVT şanzıman ile yetersiz kalır.
kaldı ki 4 kişi biraz da bagajla bile çekişin nasıl düştüğünü görmüşsünüzdür (yokuş çıkarken)
arkada 950kg karavan ki eminim bunun içine extra ağırlık da girecektir, 2 kişi ile yolculuk düz yolda belki evet ama yokuş çıkarken bir yerden sonra araç problem çıkartır.

daha güçlü bir araç düşünmeniz gerek.
palio ile araç çekenler varmış bu forumda dün okumuştum. aracım 4 kişi ile 160 çok rahat basıyor . ama yokuşta zorlandığı doğru. karavan için araç değiştirme fikride bana cazip gelmiyor. artık deneyip göreceğim yazın :smiley:))

bende çekmez demiyorum :smiley: zorlanır diyorum, ayrıca 160 basması önemli değil, 160 a ne kadar sürede çıktığı önemli.
kaldı ki arkada karavan ile 80-110 arası gideceksiniz...
sorun şu ki çekme işlemini yapan palio düz vites
ayrıca dizel ise torku da yüksektir ki çekme işlemi için beygir değil tork önemli.
tek tavsiyem yolculuğa çıkmadan önce yokuşlu bir alanda denemeler yapın, uzun yolda sorun çıktı mı arkada karavan ile durum zor olur.

2005 model otomatik Jazz ile 5 kişi yokuş yukarı çıkarken tıkanmışlığımız vardır. Karavan çekebileceğine pek ihtimal vermiyorum. Biraz deneme yanılma olacak sizin durum sanırım. Önce Karavanı alıp çekmeyi denersiniz, sonra Jazz'ı değiştirip karavan çeken bir araç alırsınız sanırım. Ancak Jazz severler Jazz'dan başka bir araç tanımıyor genelde, vazgeçemiyorlar.

Aracın güç olarak zorlanmasindan ziyade CVT ile büyük problem yaşarsınız. Kasnaklar arasindaki kayışın sürtünmesi esası ile çalışan bu vites çok konforludur ama zorlanmaya gelmez. Jazz'da güzel çalışan bu vites daha ağır araçlarda (cmax, xtrail vs) genelde soruna sebep olmuştur. Yani zorlandığında arıza verme ihtimali yüksek ve bu arizalar da az buz bir maliyet ile çözülmüyor.

teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. söylediklerinizi tekrar düşünüp karavan konusunda ona göre karar vereceğim. 740 kiloluk saly petite modelini de çekmez mi diyorsunuz? o halde son sorum şu olsun, çekme demiri olan bir araç kiralayım diyorum, düşük maliyetli ve bu karavanı çekebilecek hangi arabayı kiralayabillirim????

mesala reno clio , accent çeker mi bu karavanı?

teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. söylediklerinizi tekrar düşünüp karavan konusunda ona göre karar vereceğim. 740 kiloluk saly petite modelini de çekmez mi diyorsunuz? o halde son sorum şu olsun, çekme demiri olan bir araç kiralayım diyorum, düşük maliyetli ve bu karavanı çekebilecek hangi arabayı kiralayabillirim????

mesala reno clio , accent çeker mi bu karavanı?
Kesinlikle min. 1.6 diesel araç alın.
Bir ileri adım, bu araç ta Alman malı 1.6D olmasın.
Onlarda ne hikmetse (yakıt pampa tekniği ile ilgili...) güç ve tork yeni 1.6 D lerden oldukça düşük.
2.El multijet 1.6 zannederim uygun olabilir.

Genel yazdım acele ile, en doğrusu teknik verileri inceleyin.
Min. Tork 250-275 Nm olursa çekiş sorunu yaşamazsınız.
Yalnız kiralık bu özelliklerde çeki demirli araç var mı? Sanmıyorum.

Hayırlı olsun.

iş araç kiralamaya geldiyse zaten günlük 100-120 civrından düşük fiyata o klasmanda araba kirlamak çok zor.
e zaten o fiyatları verdikten sonra, bir de karavan maliyeti ve giderlerini ekleyince otelle aynı fiyata gelmiyor mu?
ben çok sık tatile çıkan ve fiyatları iyi bilen biri olarak örnek vermek isterim

misal;

Haziran ayı (ramazan olmadığını varsayalım)
Kaş / göcek / marmaris / datça gibi bölgelerde günlük 100-150 tl ye oda kiralamak mümkün (Kaş ve Göcek için adres bile verebilirim)
şimdi bu paraya elektrik, su (sıcak su da ) ve sabah kahvaltısı dahil + klimalı odalar.

siz zaten araç kiraladı mı min. 100-120 TL buna full kasko eklendiğinde +20TL (dandik senetle kiralama yapan yerlerde astarı yüzünü geçer)
üstüne kahvaltı parası + su vs derken maddi olarak zaten içerdesiniz...

kaldı ki çeki demirli araba kiralayamazsınız bence çünkü olma ihtimali çok düşük)

karavanın olayı uzun süre kendi aracıyla genelde doğal mekanlarda tatil tabi diğer amaç da bunu uygun maliyet ile yapabilmek diye biliyorum.

iş araç kiralamaya geldiyse zaten günlük 100-120 civrından düşük fiyata o klasmanda araba kirlamak çok zor.
e zaten o fiyatları verdikten sonra, bir de karavan maliyeti ve giderlerini ekleyince otelle aynı fiyata gelmiyor mu?
ben çok sık tatile çıkan ve fiyatları iyi bilen biri olarak örnek vermek isterim

misal;

Haziran ayı (ramazan olmadığını varsayalım)
Kaş / göcek / marmaris / datça gibi bölgelerde günlük 100-150 tl ye oda kiralamak mümkün (Kaş ve Göcek için adres bile verebilirim)
şimdi bu paraya elektrik, su (sıcak su da ) ve sabah kahvaltısı dahil + klimalı odalar.

siz zaten araç kiraladı mı min. 100-120 TL buna full kasko eklendiğinde +20TL (dandik senetle kiralama yapan yerlerde astarı yüzünü geçer)
üstüne kahvaltı parası + su vs derken maddi olarak zaten içerdesiniz...

kaldı ki çeki demirli araba kiralayamazsınız bence çünkü olma ihtimali çok düşük)

karavanın olayı uzun süre kendi aracıyla genelde doğal mekanlarda tatil tabi diğer amaç da bunu uygun maliyet ile yapabilmek diye biliyorum.
doğru söylüyorsunuz, babamda dacia duster var, baktım teknik verilere 200 torku var. 740 kg lık karavanı rahat çeker sanırım. tek sorunum babamın arabasına çeki demiri nasıl bağlatıp, birde ruhsata nasıl işleteceğim. babamı ikna ettim mi elimde güçlü hazır bir araba olacak. peki max. 200 torku olan dacia duster 1.5 dci arabayla kaç kg lık bir karavanı çekebilirim?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR