Hummer H1 mi? Unimog 406 mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan unimog-cu in mystery Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 170
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 50,716

• H1 Hummer?

Kullanılan: 31 31.0%
  • 406 Unimog MB?

Kullanılan: 69 69.0%

• Kullanılan toplam oy
    100

unimog-cu in mystery

Ben bu 4x4 belasından :) ne zaman usanacağım
Yer
A>Z>İstanbul >
Web
jeepci37.sitemynet.com

Geçenlerde babamla Discovery Channel' de Hummer' larla ilgili bir program izliyorduk. Irak' ta görevde olan humvee lerin bir tanesinin dahi hiç arıza çıkarmadığı vs. konularından bahsediyordu. Bende humvee? 406 mog mu? diye sordum... Humvee dedi. Yol tutuşunun daha iyi olduğunu, daha ağır, daha atik olduğunu söyledi... Bende 406 mog dedim tabiki de. Tartışmamız epeyce genişledi...

Sizlerin görüşü?

Etiketler
Ynt: Hummer H1 mi? Unimog 406 mı?

Benzer ortamlarda faaliyet gösteren ancak farklı amaçlar için üretilen iki araç...

Hummer : Çok amaçlı ancak ağırlıklı olarak hızlı ve çevik hareket eden bir silah paltformu...
MOg : her işe uygun ancak ağırlıklı olarak bir iş makinası gibi düşünmek lazım...

Hummer vs. Defender 110 mantıklı olabilir ama sonuç her halükarda Hummer olur...

Skarabacak' Alıntı:
Hummer vs. Defender 110 mantıklı olabilir ama sonuç her halükarda Hummer olur...
valla söyleyenlerin yalancısım Defender için HRV (Hummer Recovery Vehicle) diyorlar ;D

Serdara katılıyorum Mog ve Hummer aynı kategoride değiller
olay motor ve lastikte biter bence, Hummer standart olarak güçlü bir araç, Defender ise 300TDI kullanıyor, tak ona V8 işler değişir
Tatbikatta Defenderların Hummerları kumdan topladığını unutmamak gerek ;D
lastik seçimi de çok önemli, lastiğin ebadı performansını belirler aracın

He he hummer aslında Defender'dan daha oturaklı ve daha geniş kullanım alanı olan bir araç... Amerikalılar onu alçak hedef izi, kumda ve farklı hava koşullarında uygunluk, Roket ve her türlü güdümlü silah ateşlenebbilecek bir platform, hızlı baskın yapan bir izci araç, gerektiğinde darbeye yapısal olarak dayanıklı olacak biçimde monokok şasili bir şekilde üretiyor.

Multirole düşüncesi...

Defender, kısmen CJ ile çok benzeşiyor kullanım alanı olarak... Personel transferi asıl amaç... Platform olarak ray şasi sebebyile yine farklı silah üstyapılarına izin veriyor ancak atak ve yapısal olarak dirençli çok değil... Ancak bakım kolaylığı, tek filo olma ve uzun süredir hizmette bulunma önemli avantajlar..

İngiliz özel kuvvetleri farklı versiyonlarını baskıncı, hızlı taktik aracı olarak kullanmak istesede... İnsanın aklına hep Defender deyince :smiley: Ormanda ve afrikada yol alan bir araç geliyor...

Üreticinin sömürü bölgesine göre sınıflamak lazım... İngiliz sömürgeleri = Defender = Orman =Afrika
Alman = Ekonomi = Tarla süren = asfalt döken Unimog
Amerika = Heryer sömürge = Uçaktan atılabilen = Tank gibi = Hummer

Her ne kadar H1 motor hacmi ve tonaj olarak kamyonet-kamyon sınıfına uygun olsa da,sonuçta defender disco lc pajero vs. sınıfındadır.406 ise ağır 4x4 aracı.Bu açıdan karşılaştılamaz diye düşünüyorum.Ancak illa karşılaştıralım denilirse iş sayısal verilere düşer;
H1 %60 eğime tırmanabilirken 406 %100 eğime tırmanabiliyor.
Hummer'da önce serilik gelirken,Unimog'da önce engel aşma gelir.
H1in crawl ratio değeri 45:1 iken,406'da birinci viteste 97:1;karınca şanz. birinci viteste 300:1
Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Ben degisik bir yorum getireyim,

Bar kapılarında hava basacaksan Hummer H1,

Arazide yıllarca kullancaksan Unimog.

Not: H1 ile (askeri versiyonu) humvee arasinda ciddi farklar var birinin içi cj veya defender benzeri dökülecek parça yok diğeri lüx cadde ciplerine benziyor.

Not 2 : Tarihteki ilk ve tek Türk-Amerikan-Yunan ortak çıkartma tatbikatını izlemiştim bütün hummerlar karaya çıkar çıkmaz kumlara gömüldü, onları toplama görevi Bizim aslan yürekli defenderlere kaldı. ;D

Not 3 : Can % 100 eğim düz duvar olmuyomu ? Nası tırmanıyo Unimog oraya, 45-50 cmlik düz duvarı anlarımda 100 metrelik bir tırmanış ancak vinçle olur heralde.

Yavuz abi %100 eğim 45 dereceye tekabül ediyor.Dik kenar üçgenin hipotenüsüne tırmanabiliyor yani kaba tabirle.

mogzilla ceyar' Alıntı:
Yavuz abi %100 eğim 45 dereceye tekabül ediyor.Dik kenar üçgenin hipotenüsüne tırmanabiliyor yani kaba tabirle.

şimdi kafam bastı yaw bende dedim bunda çivili dağcı botu var heralde ;D. Verdiğin bilgi için teşekkür ederim. Ben dereceyle egim yüzdesini karıştırmışım.

Selamlar Nadir abiyede ayrıca selamlar.

Tartışmamız genişledi derken şu soruda vardı, tartışmanın içinde. Unimog ile Humvee' yi birbirlerine bir demirle bağlasak hangisi çeker?
Angry27

Şimdiki görüşünüz ?..

Bence kesinlikle yanlışın var Can, mog %100 yani 45 derece eğime tırmanır ancak Hummer %60 değil 60 derece eğime tırmanır yoksa %60 çok basit bir eğim 25 derece civarına karşılık gelir benim eski arabam Polo bile tırmanır o eğime :smiley:

Buyur abi,

"The HUMMER H1 can do things no other vehicle can do – such as scale 22-inch (559 mm) rock ledges, ford 30 inches (762 mm) of water and climb 60-percent grades. These uncompromised, unrivaled off-roading capabilities enable the H1 to stake its claim as the ultimate all-terrain vehicle"

http://www.conceptcarz.com/vehicle/z10011/default.aspx

Climb 60-percent grade,%60'lık bir değeri(eğim) tırmanabiliyor demek değil midir?

Deep' Alıntı:
Bence kesinlikle yanlışın var Can, mog %100 yani 45 derece eğime tırmanır ancak Hummer %60 değil 60 derece eğime tırmanır yoksa %60 çok basit bir eğim 25 derece civarına karşılık gelir benim eski arabam Polo bile tırmanır o eğime :smiley:
Ayrıca birde,406 karınca şanzımanla en ağır devirde 300:1 sürünme oranı yaratabilirken,H1'in 45:1 ile 406'dan daha dik bir eğime tırmanabilmesi mümkün olamaz asıl.

Hadi benim okuduğum sayfadaki eğim değeri yanlış olsa bile,dediğim gibi crawl ratio 406'nın 6'da 1'i iken 406'dan daha dik bir eğime asla tırmanamaz.En ağırda 406 H1'den 6 kat daha fazla tork iletiyor tekerleklere sonuçta.

Defender ve Discoveryler de 45 derece eğime tırmanabiliyor ancak bildiğim kadarıyla Hummer 60, Lada Niva 59 derece eğime tırmanabiliyor, bahsettiğin makalede bir eksik yazım söz konusu
çünkü %60 eğim gerçekten komik bir eğim, 45 derecenin altı çok kötüdür zaten, SUV lar bile 40 dereceye tırmanır

mogzilla ceyar' Alıntı:
Ayrıca birde,406 karınca şanzımanla en ağır devirde 300:1 sürünme oranı yaratabilirken,H1'in 45:1 ile 406'dan daha dik bir eğime tırmanabilmesi mümkün olamaz asıl.

Hadi benim okuduğum sayfadaki eğim değeri yanlış olsa bile,dediğim gibi crawl ratio 406'nın 6'da 1'i iken 406'dan daha dik bir eğime asla tırmanamaz.En ağırda 406 H1'den 6 kat daha fazla tork iletiyor tekerleklere sonuçta.

Vallahi benim de kafam karıştı ama bu da Hummer'in resmi sitesi;
h1alphaxp4.jpg

Burada da yüzde üzerinden 60 demiş.Grade'in üstüne basınca yüzde cinsinden aracın tırmanabildiği eğim yazıyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.