Hymer Camp 55 - İlk Motokaravan Deneyimimiz...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan karanfiller Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 90
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,844

karanfiller

Kamp I
Yer
İzmir
Herkese merhaba,

İsmim Gökçen. Bir süredir denk geldikçe forumu sessizce takip ediyorum :smiley: Daha önce bir kaç kısa paylaşımım oldu. Yaklaşık bir sene kadar Careeta 1500 model çekme karavan kullandık. Kızımız tahminimizden huzlı boy atmaya başlayınca içine üç kişi sığamaz olduk ve kamp aracımızı büyütmeye karar verdik.

Kısa bir araştırmadan sonra, ani bir kararla geçen hafta ilk motokaravanımızı aldık - Hymer Camp 55. Aklımızda bu denli teferruatlı bir araç almak yoktu aslında, hatta ağırlıklı olarak çekme karavanlara bakıyorduk. Fakat herşey çok hızlı gelişti :smiley: İlanı gördük, aynı gün gittik aracı gördük, eşim de bende çok beğendik, aracı satan arkadaşla el sıkıştık ve bir hafta sonra satın aldık. Bir iki gün sanayide elden geçti, sağı solu toparlandı ve nihayet Cuma akşamı eve getirdik. Hafta sonu da hasta olmamıza ve aracı henüz temizleyememiş olmamıza rağmen ilk kısa günübirlik tecrübelerimizi yaptık :smiley:

Aracın motoru, şasisi, yürür aksamı çok iyi durumda gözüküyor. Yaşam alanı da oldukça iyi muhafaza edilmiş. Bu tip bir aracı ilk kez kullandığımız için iç aksamını henüz tam keşfedemedik. Bu konuda buradaki tecrübeli karavancıların yardımlarına çok ihtiyacım ız olacak :smiley:

Şimdilik elimdeki ilk bir kaç fotoyu paylaşıyorum.

Herkese selamlar, keyifli geziler...

1148939 10152065922172585 847327157 n

1511901 10152066470612585 589529388 n

1185802 10152237616044641 692848277 n

1920584 10152066415787585 936461913 n

1926861 10152237646299641 1554607348 n

Etiketler

Merhaba,
Karvanınız haylı olsun, güle güle kullanın . mahsuru yoksa aldığınız fiyat nedir ? yazarmısınız .

Selamlar.

Merhabalar, Karavaniniz hayirli olsun.Ayni Model Karavani 15 yil kullandik ,Cocuklar Kücükken cok rahat oluyor.Oturma gurubunu yatak yapinca Cocuklar ve Büyükler rahat bir sekilde yatabiliyor.Fiat arac olarakda cok iyi, 15 yilda 100000 km yaptim aldigimda 50000 km idi . Tavsiyem Motor kayisina baktirin degistirmek zorunda kalirsaniz Su Pompsinada baktirin yahut degistirin, ben su Pombasina baktirmamistim yolda kaldim,Bir seferde 5. Vites bu Fiatlarda hastalik olarak söyleniyor yaptirmak zorunda kaldim 5. vitesesten yavaslayinca atiyordu.Bunlar 150000 km yapan arac icin normal idi . Hymerler Kaliteli bir Karavan Mobilya ve iscilik birinci kalite.Yakinda olsak hala yeni bir Arka Kapi elimde duruyor verebilirdim :smiley: . Karavaninizi güle güle kullanin,Saglikli ve Güzel geziler dilegiyle.

Rıza Bey iyi dilekleriniz için teşekkür ediyorum, fiyatı özel mesaj ile paylaşmak istedim sizinle fakat mesaj atmayı beceremedim, nasıl atılıyor?

gezgör' Alıntı:
Merhabalar, Karavaniniz hayirli olsun.Ayni Model Karavani 15 yil kullandik ,Cocuklar Kücükken cok rahat oluyor.Oturma gurubunu yatak yapinca Cocuklar ve Büyükler rahat bir sekilde yatabiliyor.Fiat arac olarakda cok iyi, 15 yilda 100000 km yaptim aldigimda 50000 km idi . Tavsiyem Motor kayisina baktirin degistirmek zorunda kalirsaniz Su Pompsinada baktirin yahut degistirin, ben su Pombasina baktirmamistim yolda kaldim,Bir seferde 5. Vites bu Fiatlarda hastalik olarak söyleniyor yaptirmak zorunda kaldim 5. vitesesten yavaslayinca atiyordu.Bunlar 150000 km yapan arac icin normal idi . Hymerler Kaliteli bir Karavan Mobilya ve iscilik birinci kalite.Yakinda olsak hala yeni bir Arka Kapi elimde duruyor verebilirdim :smiley: . Karavaninizi güle güle kullanin,Saglikli ve Güzel geziler dilegiyle.

Ercan Bey merhaba,

İyi dilekleriniz için size de teşekkür ediyorum. Bizim araç Citroen C25, 2.5Turbo. Kayışlarını kontrol ettirdim, triger kayışı gayet iyi durumdaymış, direksiyon kayışını değiştirdile. Su pompasını da kontrol ettirdim, o da temiz, değiştirmeye gerek yok dediler. Şimdilik vitesler gayet çok rahat geçiyor, 5. vitesle ilgili henüz bir sıkıntı yaşamadım :smiley: Araç 87.000km de, aracı satan arkadaş km nin orjinal olduğunu ve motorun hiç açılmadığını söyledi. Gösterdiğim ustalar da motora anahtar deymemiş dediler. KM olarak dinç bir araç fakat senelerin getirdiği yorgunluk mutlaka vardır dediler. Araç 1990 model, TR ye 99da girmiş, benim aldığım arkadaş TRde 3. sahibiymiş.

Araç son iki senedir neredeyse çekme karavan şeklinde kullanılmış, yani yatmış. Buna bağlı olarak kullandıkça ufak tefek şeyler çıkacaktır diye tahmin ediyorum. Çıkarsa bile umarım hep ufak tefek kalır çıkaracağı sorunlar :smiley: İlk etapta tüm hortumları değişti, aks körükleri ve sol ön tekerin rulmanları değişti, arka tekerlerin fren pompaları (sanırım pompaydı isimleri:smiley: ) değişti, 4 adet tekerlek değişti, ve tabi ki yağ su, filtre vs. gibi bakım işeri yapıldı.

Umarım bizi çok üzmez ve keyifli günlerimiz olur :smiley:

Aracın yaşam alanındaki hemen herşey orjinal. Henüz 220 voltu deneme fırsatım olmadı. Mutfak bölümündeki su tesisatı çok iyi çalışıyor fakat duştan su yeterince tazyikli gelmiyor nedense. Buzdolabını 12V ve gazla çalıştırdım, gayet iyi (özellikle gazla). Her iki ocak da çalışıyor. Camlar, kapılar, havalandırmalar tıkır tıkır çalışıyor, yalnız iki camdaki storlar ve sineklikler biraz ilgi istiyor. Boileri denemedim henüz. Truma ısıtıcıyı çalıştıramadım bir türlü. Çakmak çakıyor fakat mavi alevi göremiyorum. Biz süre sonra da kırmızı bir ışık yanıyor ve çakmak çakmayı kesiyor - umuyorum bir şeyleri yanlş/eksik yapıyorumdur. Bir de araç kabinindeki kalorifer çalışmıyor. Havalandırma fanı üflüyor fakat sıcak hava alamıyoruz bir türlü. Tente gayet iyi durumda. Solar panel ve inverter yok araçta. Televizyon yok.

Şimdidlik aklıma gelenler bunlar... :smiley:

Aramıza hoşgeldiniz, sevgili 'karanfiller'... Özellikle İzmir'den bir karavancı arkadaşımızın daha aramıza katılması, bizim için sevindirici... :smiley: :smiley:

Gezilerinizde, sağlık, huzur ve keyif hep sizlerle olsun...
Selamlar....

Ülker&Yavuz

egeli' Alıntı:
Aramıza hoşgeldiniz, sevgili 'karanfiller'... Özellikle İzmir'den bir karavancı arkadaşımızın daha aramıza katılması, bizim için sevindirici... :smiley: :smiley:

Gezilerinizde, sağlık, huzur ve keyif hep sizlerle olsun...
Selamlar....

Ülker&Yavuz

Teşekkürler Yavuz Bey,

Bir gün bir kamp alanında tanışmak dileğiyle :smiley:

Hayırlı olsun karanfiller,

aracınız istanbuldan gitmedir gümrükten alan arkadaşı tanırım daha sonra b.çekmecedeydi. Bende birsüre camp 51 modelini
kullandım iyi karavanlardır.

2.5 turbo motorlu forumda aktif iki arkadaşımız var, benim kullandığım 2.5 düz dizel modeliydi.

trumanın kapağını söküp alevin göründüğü camı temizleyin tozdan pilot alevi görmemiş olabilirsiniz, gaz vanalarını aç-kapa yapın
gazın geldiğinden emin olmalısınız.
Boileride 10 lt lik olmalı yeterli su ısıtır,suyun tazyiksiz oluşu hidrofor değil dalgıç pompa kullanılmıştır. Hidrofor ile yeterli basıncı
elde edersiniz ancak 100 lt yi çok hızlı tüketirsiniz,dalgıç pompa su sarfiyatını azaltır.

iyi günlerde kullanın, selamlar

Başlığınızı Motokaravan başlığımıza taşıyorum.

Ynt: Hymer Camp 55 - İlk Motokaravan Deneyimimiz...

Levent Bey teşekkürler,

Ben konuyu buraya açmıştım diye hatırlıyorum (yanılıyor olabilirim), sonra bir şekilde genel konular altına taşındı, şimdi yine burdayız :smiley:

Gümrükten çıkartan arkadaşı tanıyorum demişsiniz, aracın mazisi ile ilgili daha detaylı bilginiz var mı? Örneğin çok yattı mı ya da çok gezdi mi vs. :smiley:

Aktif olarak bu modeli kullanan İnsel Bey var sanıyorum, diğer arkadaş kim bilmiyorum.

Trumayı çalıştırabildim bugün. Kapağı söktüm, etraflıca temizledim. Tekrar denedim ve çalıştı. Akşam üzeri tekrar açtım, İzmir'de havalar ılık ama gayet iyi ısıtıyor gibi geldi bana, fanı açmaya gerek kalmadı bile (içerisi oturulmayacak kadar sıcak oldu). Pilot alevini gösteren deliği kapatan mika cam çok kirliydi gerçekten, hiç görüş vermiyordu.

Boileri henüz hiç deneme fırsatım olmadı. Işıkları yanıyor fakat uzun uzadıya denemedim henüz.

Bugün buzdolabını da tekrar denedim. Üç saat kadar açık bıraktım gazla. Oldukça soğuktu içi. Yazın sıcaklarda nasıl olur bilemiyorum tabi.

Dalgıç pompayı değiştirmelimiyim sizce hidroforla? Bu akşam fark ettim ki banyodaki musluğu açınca pompa sesi hiç gelmiyor, zaten su da neredeyse hiç akmıyor. Fakat mutfaktaki musluk gayet iyi çalışıyor. Acaba banyo için ayrı bir pompa var ve o arızalı mı?

Açıkçası henüz kendimi tamamen verip etraflıca inceleme fırsatım da olmadı yaşam alanını. Zaman içerisinde keşfederim diye umuyorum detayları. Sorunları da sırası ile çözerim. Umarım :smiley:

Tekrar teşekkürler...

Bu arada, son bir haftadır, İnsel Bey'in, Ahmet Bey'in ve sizin Hymer'larınızla ilgili açtığınız konuları inceliyorum tekrar tekrar zaten :smiley: Tam aldık getirdik karavanı evin önüne diyordum, bu sefer de hastalık vurdu, yoğun bir griple yatıyorum evde. İçim gide gide camdan bakıyorum melül melül karavana :smiley: Bir iki güne kalkarım ayağa ve girişirim işlere umarım.

Hoş geldiniz,hayırlı olsun...Paylaştığınız fotoğraflardaki sıcaklık karavanınıza ne kadar ısındığınızı yansıtıyor,trumaymış hidroformuş,bunlar evelallah gezenbilirin geniş ailesinin katkılarıyla bir çırpıda halledilecek sorunlar,hakkını verip güzel gezilerinizi takip edeceğimiz günler yakın gibi duruyor....İyi gün ve geziler diliyorum...

bulent kocoglu' Alıntı:
Hymer'in en sevdiğim modeli "55"

Karavanı ben alacaktım.
Ankara'dan gidemeden satıldı :smiley:

Sağlıcakla binin.

Sağolun Bülent Bey,

Kısmet herhalde biraz, ben de bu aracı görmeden bir hafta önce başka bir aracı kaçırmıştım. AYnı şehirde olmasına rağmen gidip görme fırsatım olmamıştı. Bu aracı da ilana çıktığı gün gidip gördüm ve satan arkadaşla aynı gün el sıkıştık :smiley:

Umarım siz de gönlünüze göre bir karavan bulursunuz en kısa zamanda.

Selmalar...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,433
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR