Hyundai Ix35 2.0 R 4x4 Style Plus İzlenimlerim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mauvais Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,262

mauvais

Zirve
Yer
İstanbul
Merhaba,

yeni aldığım bu araç hakkında izlenimleri paylaşacağım.

almadan önce internette detaylı bir arama yaptım ama çok yüzeysel bilgiler bulabildim, özellikle de 2.0 R dizel 4x4 olan model az olduğu için pek kullanıcı yorumu yok, 1.6 motorlu olanlar hakkında DH de yeterli bilgi bulunabiliyor sadece.

öncelikle neden bu aracı seçtiğimi anlatayım;
bir çok binek aracımdan sonra 4 sene kadar önce 2003 WJ ile 4x4 maceram başladı, yanında ikinci bir sedan aracım da olduğu için sadece keyif amaçlı kullanıyordum. akabinde iki aracı da satıp 2006 3.0 Grand Cherokee WH aldım, yaklaşık 1,5 sene / 32 bin km sonrası sattım (büyük hata) ve uzun yol ekonomisi için 2015 Pejo 508 aldım. önceki araçlarımdan sonra (yaklaşık 6 senedir 2.0 ve üstü araç kullanıyorum) 1.6 hdi motor yeterliydi ama pek keyif vermedi. akabinde temiz bir WH arayışına girdim ama uçuşa geçen fiyatlar yüzünden bütçeme göre (80-90 bin) temiz bir araç bulamadım. bu araç hiç aklımda yokken ilanda gördüm, fiyat mantıklı geldi ve aldım.
alırken yaptığım araştırmalarda kronik bir problemine rastlamadım.
style plus paket olan aracımda neredeyse yok yok.

aracın artılarına gelirsek
  • motor 184hp ve gaza dokunduğun anda tepki alıyorsun, ara hızlanmaları mutlu ediyor, yüksek hızlara çıkarken (170/180) tereddütsüz hızlanıyor
  • yol tutuş çok çok iyi, virajlarda fazla yatmıyor, hızlı şerit değişikliklerinde sorun çıkartmıyor.
  • donanım çok yüksek, en önemli farklı arka koltuklarda ısıtma mevcut ve komple cam tavan var
  • yakıt tüketimi bana makul geldi (ortalaması kış lastikleri ile 8-8,5 lt civarı şehir içi)
  • başarılı klima sistemi
  • araç yüksek, yolda emniyetli hissediyorsun, iç hacmi geniş, arka koltuk diz mesafesi de iyi
  • bagaj kendi sınıfı için iyi
  • içinde herhangi bir trim sesi yok
  • yedek parçası bol
eksileri ise
  • içeri beklediğimden daha fazla yol / lastik sesi alıyor (ön cam yan sanayi ile değişmiş ve kış lastiği var, bunların da etken olduğunu düşünüyorum)
  • çok iyi yol tutuş bozuk yollarda konforsuz yolculuğa sebep oluyor (benim için problem değil)
  • araçta arka kısım için havalandırma çıkışı yok
  • yol bilgisayarı düğmesi direksiyonun arkasında kalıyor, ulaşımı zor
  • araç ayarlarının yapılabileceği bir menusu yok
  • 18" jantlar görüntü olarak iyi ama konfor olarak pek tercih edilir değil
şimdilik ilk aklıma gelenler bunlar.
yakın zamanda detaylı tüketim değerlerimi de paylaşacağım ama fikir vermesi açısından

kış lastikleri ile /// Petlas 225/60/18 (sıfır aldım)
hızlı otoban kullanımında (140-160) 9/ 9,1 lt civarı
normal otoban kullanımı (110-130) 7,8/8,3 lt civarı
şehir içi 8-8,5 lt arası

fotolar, bakım ve ufak arızalarla ilgili konuları daha sonra paylaşacağım.

Etiketler
araç ile yaklaşık 1500 km yol yaptım, bu sırada eksikleri ve çalışmayan aksamlarını da hallettim.

öncelikle bakımla ilgili detayları vereyim;

aracın bakımına 4000 km vardı, ama son 2 bakım kayıtlı bir yerde yapılmadığı ya da bende kaydı olmadığı için güvenemedim. periyodik bakımı mazot filtresi de dahil olmak üzere yaptırdım.

öncelikle netten iyi bir özel hyundai servis aradım ama bulamadım, bu sırada Bursa İnallar yetkili servisini önerenler olmuştu. aracımda da aşağıdaki sorunlar vardı ve randevu alıp İnallar a gittim
  • yağmur sensörü çalışmıyordu
  • sunroof çok yavaş açılıp kapanıyordu, sanki elimde kalacak gibiydi
  • far sensörü yolda iken açma kapama yapıyordu kendi kendine ama aracı kapatıp kilitleyip gidince yapmıyordu ve farlar açık kalıyordu
  • sağ ayna açma kapama yapmıyor bununla beraber ayna kısmı da içerden ayarlanamıyordu, kısaca hiç çalışmıyordu
öncelikle inallar gerçekten de forumlarda anlatıldığı gibi bir servismiş. bir yetkili servisten ancak bu kadar memnun kalınabilir. Yusuf bey gayet ilgiliydi ki kendi sabit müşterileri değildim ve sadece kontrol için gitmiştim.

5 yaş üstü araçlarda bakım kampanyası vardı ve mazot filtresi hariç 680 tl (güncel euro kuru ile 105€) bakım fiyatı aldım ki çok çok makul bir fiyat, özellikle de aracın 8lt yağ aldığı düşünülürse...

• yapılan kontrolde ön cam orijinal olmadığı için yağmur sensörü konusunda yardımcı olamadılar.
  • şansıma sunroof da bakım kampanyası varmış ve 150 tl ye sorunum çözüldü
  • far sensöründeki problem ise şoför kapısı sensörü yerinden oynamış ve kapının kapandığını algılamıyormuş, bu sebepten ötürü de farları kapatmıyormuş, gevşeyen vidayı sıkıp tamir ettiler ki burada kötü niyetli davranıp sensörü değiştirip işçilik dahil 150-200 tl istemiş olsalardı hemen yapın derdim, ama ücretsiz olarak tamir edildi.
  • sağ ayna meğerse kırıkmış ve iç düzeni ondan çalışmıyor ve katlama yapmıyormuş. yerine de bir vida ile tutturmuş üç kağıtçılar.. ondan dolayı da biz tamir yapamıyoruz değişim gerek dediler. fiyat 1800 TL.
kısaca sunroof bakımı, genel check up ve kapı sensör tamiri için toplam 230 TL ödeyip çıktım :smiley:
Bursa ve çevresinde yaşayan herkese tavsiye ederim.

araç kayıtlı olmadığı için (en son 75 bin bakımında servise gitmiş) periyodik bakımı burada yaptırmadım, özel servis arkadaşımda yaptırdım ama 680 TL yetkili servis için bedavadan hallice bir rakam, kayıt devam etseydi kesinlikle yaptırırdım.

sağ ayna için maslak da art oto ya gittim, 350 TL ye sorunu hallediyordu ama biraz beklersin dedi, elinde sağlam çıkma varmış, içini benimki ile değiştirdi ve 400 TL ye sorunu hallettim.

en korktuğum konu olan yağmur sensörü içinde art oto sağ olsun çözüm önerileri ve hemen arkalarında yer alan cam merkezini önerdi. kendilerinin ismini verdim, servis incelemeye başladı ve sensörü yerinden söktü.
gördük ki daha önce cam değişimi sırasında sensörü yerine takan HAYVAN sensörü sabitlemek adına japon ile yapıştırmış bu da sensörü yakmış ve beyazlatmış, bundan dolayı da çalışmıyormuş, toplam 100 TL ye sorunumu hallettiler ve buradan da çok mutlu ayrıldım :smiley:

mazot filtresi ve ön disk balata dahil servis işlemini arkadaşımın servisinde yaptırdım, bazı parçaları netten direk aldığımız için uygun fiyata çıktı ondan dolayı yanıltıcı olmaması adına fiyat bilgi paylaşmıyorum(Bursa İnegöl de Mobil bakım merkezi).

şu an için çok şükür bir sorunum kalmadı.
bakım sonrası kış lastikleri ile otoban yakıt tüketimim;
110 km sabit hız, 7,1 lt oldu ki çok memnun edici bir değer, ara sıra gazlama yapmasam ve yaz lastikleri ile bu değer daha da düşebilir. yakın tarihte depo doldurup net ölçüm de yapacağım.

Güle güle kullanın hocam. Fiyatı yüksek ve masraflı araçları böyle ucuza bakımdan geçirince insan gerçekten mutlu oluyor.

Güle güle kullanın hocam. Fiyatı yüksek ve masraflı araçları böyle ucuza bakımdan geçirince insan gerçekten mutlu oluyor.
teşekkürler.

evet özellikle ucu açık işleri insani fiyatlara halledince daha bir mutlu oluyor insan. yağmur sensörü için 300-500 de isteseler mecbur verecektim, bu şekilde halledilmesi iyi oldu.

dip not: bu genel bilgi cam firması tarafından verildi.
eğer ön cam değişimi yapılmış bir araçta yağmur sensörü çalışmıyorsa ilk bakılacak kısım sensör ile cam arasına sürülen özel sıvı imiş, cam değişiminde bu jeli sürmeyi unutuyorlarmış bazen ve bu jel olmadan da çalışmıyormuş.
tüm okuyanların bilgisine..

kış lastiği seçimini Petlas dan yana kullandım.
daha önce de çeşitli binek araçlarda ben ve ailemden de başka kişiler almış ve memnun kalmıştık.

benim seçim kriterim öncelikle yerli marka kullanmaktan yanaydı sonrasında da fiyat performans.
her iki açıdan da petlas beklendimi karşıladı.

orijinal lastik ebadı 225/55/18, aracın amortisörleri de sert olduğu ve jant değişimine de gidemeyeceğim için yanak ölçüsünü bir boy büyük olanı tercih ettim, araç hem konfor olarak rahatladı hem de çok az da olsa yükselmiş oldu.
ayrıca lastikler çamurlukları tam doldurdu ve daha iyi bir görüntü elde ettim.
ilk başta bir sorun olur mu ya da performansta sorun yaşar mıyım diye tereddütlerim oldu ama risk alıp
225/60/18 ölçüsünü taktım ve sorunsuz olarak kullanıyorum.

2 gün önce Bursa nın tepelerine kar yağınca Kestel tarafındaki dağ köylerine çıktım, tam da kar yağışı başlamıştı.
yerde tahminen 4-5 cm kar vardı.

kardaki yol tutuştan çok memnun kaldım, aracı özellikle dik yokuşlarda durdurdum ve kalkış denemeleri yaptım, 4x4 e almadan ve patinaja bile neredeyse hiç düşmeden araç önden çeker olarak sorunsuz kalktı.
düz yol ve yokuş aşağı fren denemelerimde de hiç bir sıkıntı olmadan durdu.
kar yağışının yoğun olduğu zamanlarda tekrar denemeler yapıp sonucu burada paylaşacağım.

otoban yol ve viraj performansında da herhangi bir düşüklük yok. sert virajlarda ve hızlı şerit değişimlerinde beni memnun etti.

özet olarak fiyat performans açısından şu an ki izlenimlerime göre kesinlikle tavsiye ederim.

aracın büyük lastik sonrası fotoları.
önceki halini çekmediğim için karşılaştırma olmadı ama dileyen webden bakabilir :smiley:

IMG 0153

IMG 0152

IMG 0158

yakıt tüketimi ölçümlerim devam ediyor.
yol bilgisayarının doğruluğunu ölçmek için depoyu fulledim, akabinde ışık yanana kadar aracı kullandım.
yaptığım hesaplara göre yol bilgisayarı neredeyse %97 oranında doğru gösteriyor.
530 km yol (şehir içi ve dışı karışık, performanslı kullanım)
46,5lt motorin aldı
fiş ve yol bilgisayarı görüntüleri aşağıdaki gibi.
depo ölçümü 8,65 lt, yol bilgisayarı 8,5 lt

IMG 0471

IMG 0469

depoyu doldurduğumdan beri eco modda full şehir içi kullanımım 7,8lt
ekonomi odaklı bir sürüş için bile olsa 7,8 lt çok çok iyi bir değer.

Son düzenleme:

Yaklaşık 5 senedir bu araci kullanıyorum. Aracı Eksiksiz olarak çok güzel anlatmissiniz.
Yakit performans fiyat olarak degerlendirince, mükemmel bir araç diyebilirim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR