Hyundai Terracan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AirTechViggen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 58
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 31,580
Herkese merhabalar,
Terracan ile ilgili faydalı bilgiler paylaşılmış. Ben de gümrükten direkt 2 adet alıp kullanmış ve şuanda da 3. terracanımı kullanan biri olarak merak edilenleri cevaplayabilirim.
Aynı zamanda kaporta dahil parça ihtiyacı olan varsa benimle irtibata geçebilir.

MERHABA SİZLERE BİR SORUM OLACAK
BEN HYUNDAİ SONATAYA BİNİYORUM 2,0 OTOMATİK LPGLİ
ALMAK İSTEDİĞİM ARAÇ İSE HYUNDAİ TERACCAN 2,5 OTOMATİK DİZEL
BANA TECRÜBELERİNİZ İLE BİLGİ AKTARIRMISINIZ TAVSİYE İLE EKSİ VE ARTILARINI

MERHABA SİZLERE BİR SORUM OLACAK
BEN HYUNDAİ SONATAYA BİNİYORUM 2,0 OTOMATİK LPGLİ
ALMAK İSTEDİĞİM ARAÇ İSE HYUNDAİ TERACCAN 2,5 OTOMATİK DİZEL
BANA TECRÜBELERİNİZ İLE BİLGİ AKTARIRMISINIZ TAVSİYE İLE EKSİ VE ARTILARINI

Hepinize selamlar iyi aksamlar. Oncelikle merak edilen guzel bir konu actiginiz icin ve diger arkadaslarada destekleri icin tesekkur ederim.
Yilda birkac kez kampa gidiyorum ve ailem 6 kisilik dolayisiyla mpv veya suv sinifi araca ihtiyacim oluyor.Fiat freemont kullaniyorum aracimdanda cok memnunum fakat nakit ihtiyacindan satip elime biraz nakit kalmasini istiyorum.
Malum satilik ilan sitesinde gezerken terracani farkettim ve arastirirken buraya geldim.Yorumlarinizi tektek okudum hosumada gitti arac.
.Benim satilik gordugum arac 2.5luk cok hantal kalirmi ?
.Agirlikli s.ici kullanilacak sehiricinde yorarmi?
. Yakit sarfiyati ne kadardir?
.Kronik sorunu varmidir?
.Gumruk girisli oldugu icin km dusurme olayi cok rahat olabilir bunu anlamanin yolu var midir?
.son sorum aracini satmayi dusunen var midir?
Biraz uzun oldu ama affiniza siginiyorum..şimdiden cok tesekkur ederim hepinize

Merhaba wrcharun. 2002 2.9 terracan var. bana tavandaki pusula ekranı lazım. Sizde varmı acaba. Tamir edilemedi.

Selamun aleykum arkadaşlar 2004 3.5 v6 terracan aldim jantlar 15 inç 16 inç jant arıyoruz hangi araçlarla uyumludur bilgisi olan yardımcı olabilirmi veya kendi orjinal jantini nerden bula biliriz yardımcı olursanız memnun olurum teşekkür ederim .

Merhaba slm bana son ön salıncak lazım hundai terracan 2002 model numaram 05334275871 bana ulaşırsanız çok memnun olurum
Herkese merhabalar,
Terracan ile ilgili faydalı bilgiler paylaşılmış. Ben de gümrükten direkt 2 adet alıp kullanmış ve şuanda da 3. terracanımı kullanan biri olarak merak edilenleri cevaplayabilirim.
Aynı zamanda kaporta dahil parça ihtiyacı olan varsa benimle irtibata geçebilir.

Ekli dosyayı görüntüle 506792

Hepinize selamlar iyi aksamlar. Oncelikle merak edilen guzel bir konu actiginiz icin ve diger arkadaslarada destekleri icin tesekkur ederim.
Yilda birkac kez kampa gidiyorum ve ailem 6 kisilik dolayisiyla mpv veya suv sinifi araca ihtiyacim oluyor.Fiat freemont kullaniyorum aracimdanda cok memnunum fakat nakit ihtiyacindan satip elime biraz nakit kalmasini istiyorum.
Malum satilik ilan sitesinde gezerken terracani farkettim ve arastirirken buraya geldim.Yorumlarinizi tektek okudum hosumada gitti arac.
.Benim satilik gordugum arac 2.5luk cok hantal kalirmi ?
.Agirlikli s.ici kullanilacak sehiricinde yorarmi?
. Yakit sarfiyati ne kadardir?
.Kronik sorunu varmidir?
.Gumruk girisli oldugu icin km dusurme olayi cok rahat olabilir bunu anlamanin yolu var midir?
.son sorum aracini satmayi dusunen var midir?
Biraz uzun oldu ama affiniza siginiyorum..şimdiden cok tesekkur ederim hepinize

Merhabalar,
İki buçuk yıldır, 2001 model Terracan 2.5tci JX 250 araç kullanıyorum. Aracı aldığımda 238.000km de idi şimdi 266.000km'de. Genel olarak 2. jenerasyon Mitsubishi Pajero ile çok konuda ortaklar. Ancak detayda farklılıkları mevcut. Şase, şanzıman ve yürüyen neredeyse bire bir aynı. Ancak motor kökende Mitsubishi 4D56'dan türetilmiş ve Hyundai kodu ile D4BH. sanılanın aksine Galloper ve Starex ve H100 ile birebir aynı motor değil evet blokları aynı ancak Terracan'da covec-f adını verdikleri bir elektronik motor yönetim sistemi var. 105HP güç üreten 2477cc turbo beslemeli, inetrcooler'lı bir motor mevcut. ağarlığı 1985kg ve aisin warner aw03-72L tipi japon yapımı 4 ileri otomatik şanzımanla yürüyor .Şehir içinde yazın 12 kışın 13lt mazot, uzun yolda 9-10lt mazot (100-110km/h hızla) tüketiyor. Performans için söylenecek çok bir söz yok, hızlı değil ama sakin araç kullanımına sahip biriyseniz de sizi çok rahatsız edecek gibi de değil. 105hp 1985kg bir araç ne kadar seri olabilirse o kadar seri. genel anlamda yol tutuşu ve yolda kullanılabilirliği çok başarılı. yumuşak süspansiyon yapısı sayesinde konforlu bir yol sürüşü var. ön ve arkada disk fren ve pek çok modelinde ABS seçeneği var. Tek hava yastıklı,otomatik dijital klimalı, far ve yağmur sensörlü, kendiliğinden kararan iç dikiz aynası, katlanır yan dikiz aynaları, 5 adet 15 inç aluminyum alaşım jantları, merkezi kilit, 4 elektrikli cam 7 adet koltuk, 6'li CD değiştiricili direksiyondan kumandalı 6 hoparlörlü müzik sistemi altimetre,barometre ve dijital pusula araçta mevcut. standart halde araca 31 inç lastik sorunsuz takılabiliyor aldığım hafta lastikleri bu şekilde değiştirdim. halen de bu biçimde kullanmaya devam ediyorum. "memnun muyum?" diye soracak olursanız hiç şüphesiz evet derim. çünkü 2. nesil pajerodan daha ucuz daha teknolojik ve daha donanımlı bir araç. bugünkü fiyatlarla aracın kondisyonu, donanımı ve motor tipine göre bence 40 ile 50 bin arasında alınabilecek araçlar. bu fiyatlara baktığınız zaman ancak 93 model civarında pajero 2.5 dizel alınabiliyor ki zaten ortalama Terracan kilometrelerinden çok daha fazla yol yapmış ve daha az donanımlı araçlar bunlar. Yedek parça durumuna gelince pek çok sarf nitelikli parça sorunsuzca mitsubishi ya da hyundai kökenli olarak bulunabiliyor. bu parçalrın fiyatları oldukça makul. olası durumda lazım olacak gövde parçalrı için(far, sinyal , stop lambası , tampon vb gibi) Hyundai yetkili servislerinden sipariş yolu ile temini mümkün. fiyatları da diğer ithal otomobillerin parçaları gibi ne çok pahalı ne çok ucuz. geçtiğimiz 2018 haziran ayında yapılan bakımın maliyeti 450tl ve içeriginde hava,polen,yağ filtreleri, motor yagı (7lt) ön fren balataları ve ön disk tornalaması ve işçilik de dahil olmak üzere bir liste var. aldığımdan bu yana 250.000km civarında 2000tl pompa ve enjektör revizyonu dışında bir masraf yapmadım desem yeridir ki bu masraf da bu km'deki bir araç için normal sayılabilecek bir durum. yakın zamanda turbo ihtiyacı söz konusu olabilir ki Garrett marka orijinal turbosu 1850tl yan sanayi dediğinizde bu rakam yarı yarıya değişiyor. sonuç olarak iç hacmi, konforu ve kolay kullanılabilir olması bu aracın artıları bence tek eksi noktasıysa eski nesilden uyarlanan ve pek de ekonomik olmayan vasat performanslı motoru ve bunun getirdiği pek de az sayılmayacak yakıt tüketimi. mazot ve benzin fiyatları neredeyse denk olunca dizel kullanmak hele de bunun gibi eski nesil dizel kullanmak maalesef hiç de ekonomik olmuyor artık. günün birinde aracımı satıp değiştirmek söz konusu olursa aklımdaki ilk seçenek Terracan JX 290 2.9crdi modeli. zira bu araç 22 yıldır arazi aracı kullanan biri olarak beni çok memnun etti.Arazi performansını soracaklara söyeleyeceğim tek şey var o da bu arabanın arazi karakteri birebir pajero ne eksik ne de fazla pajero kullanmak arazide nasıl keyifli ise bunda da aynen öyle.

Merhaba

Ben araç bakarken karşılaştım terracan ile ve çok beğendim. Adana da satlık 2,9 buldum. biraz araştırma yapayım derken bugün bir de baktım satılmış.

umarım tekrar bulurum ve aranıza katılırım.

İyi günler dilerim.

s.a arkadaşlar bende 10 gün önce 2003 model 2,9 terracan aldım gayet memnunum yalnız araç ile ilgili bazı bilgilere ihtiyacım var aracın 8 adet cd takılan yer bağajda yazıyor tam olarak nerde ?
birde sol stop camı lazım yardımcı olabilecek var mı ? ön takım parçaları detaylı bir şekilde hangi araçlarınkiyle uyumlu yardımcı olursanz sevinirim şimdiden teşekkürler

Merhaba

Ben araç bakarken karşılaştım terracan ile ve çok beğendim. Adana da satlık 2,9 buldum. biraz araştırma yapayım derken bugün bir de baktım satılmış.

umarım tekrar bulurum ve aranıza katılırım.

İyi günler dilerim.
bende var 2003 model 2,9 terracan eger düşünürsen 5524965037 arayabilirsin.

Merhaba; 2 hafta önce terracan 2.5 Manuel araç satın aldım ve kullanıyorum. Geri vites müşürü ve yol bilgisayarı ihtiyacım vardır. Parcalari bulmam için yardimci olabilir misiniz? Teşekkürler.

Herkese selamlar bende de bir Hyundai terrecan 2.9 150cv var ama basim dertten kurtulmadi araba 3000 début i gecmiyor bilgisayar bqgliyoruz siliyoruz problemim Ama 100 150 km sonra yeniden 3000 i gecmiyor akismetre degisti égr yi kaldirttim Ama halen cozum bulamadik fikri olan var mi arkadaslar...goturmedigim usta kalmadi

Mepaylaşılmış. Ben de gümrükten direkt 2 adet alıp kullanmış ve şuanda da 3. terracanımı kullanan biri olarak edilenleri cevaplayabilirim.
Herkese merhabalar,

Ay
Herkese selamlar bende de bir Hyundai terrecan 2.9 150cv var ama basim dertten kurtulmadi araba 3000 début i gecmiyor bilgisayar bqgliyoruz siliyoruz problemim Ama 100 150 km sonra yeniden 3000 i gecmiyor akismetre degisti égr yi kaldirttim Ama halen cozum bulamadik fikri olan var mi arkadaslar...goturmedigim usta kalmadi
nı olay bendede vardı ne yapsam olmadı en son motor hava alıyor dediler yaptılar şuan öyle bi durum kalmadı

Herkese merhabalar,

Merhaba bendede 2.9 terracan var kaza yaptım fakat kaporta parçalarını bulamıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim inşallah sayfayı kontrol edersiniz

Hyundai Terracan
Bu yazıyı yazmaktaki amacım aracım ile alakalı bildiğim bilgileri paylaşmak ve bu forum sayesinde Terracan sahibi olanları bir araya toplayarak diğer marka ve modeller gibi biz Terracan sahiplerinin de birbirlerinin tecrübelerinden faydalanabileceği faydalı bilgileri yaymaktır. Gezenbilir sayesinde insanlar beğendiği araç hakkında bilgilere ve yaşanmış tecrübelere ulaşabiliyor. Lütfen yazdıklarımı değerlendirirken bu araçların Türkiyede hiç satışa çıkarılmadığını ve yalnızca gümrükler aracılığıyla girdiğini unutmadan ve kıyaslamalarınızda bunlara dikkat ederek değerlendiriniz..

Hyundai Terracanlar bildiğim kadarı ile Türkiyede acentalar aracılığıyla hiç satışa sunulmadı. Yakın geçmişte Türkiye gümrüklerine toplu halde gelen Terracanlar Tasiş tarafından ihale yolu ile satışa sunulmuştur. Dolayısı ile hepsi gümrük girişlidir.

Üretim platformunu Pajero mk2 kasa ile paylaşan Terracanlar off-road konusunda oldukça başarılı. Rusya taraflarında oldukça yaygın olan Terracanlar Avrupa ve Avusturalya taraflarına kadar yayılmıştır. Özellikle çılgın Ruslar tarafından oldukça sevilir.

Motor olarak 3 farklı motor tipi vardır. Dizel olarak 2.5 litre 100 bg ve 2.9 litre 150 bg(2005 modeller itibari ile 163 bg olmuştur) motorlar bulunurken benzinli olarak 3.5 v6 200bg bir motor kullanılmıştır. Türkiyede en yaygın 2.5 ve 2.9 litrelik dizeller bulunmakta nadire 3.5 v6 benzinli olanlara rastlanır. Şanzıman olarak 5 ileri manual ve 4 ileri otomatik şanzıman kullanır. Arazi şanzımanı olarak iki tip mevcut biriei 3 kademeli << 2H-4H-4L >> diğeri iki kademeli << AUTO-LOW>>. İkinci tipteki Terracanlar sürekli dört çekerdir.

Donanım olarak araçtan araca değişmekle beraber dışardan içeri doğru kısaca yazmak gerekirse; Mercekli far ve sis farları, ayarlanabilir tavan rayları, sunroof, yan basamaklar, solar camlar, ısıtmalı silecekler, farklı renklerde olabilen deri döşemeler( koltukların rengine bağlı olarak torpido ve trimlerde aynı renkte olur), ısıtmalı koltuklar, elektrikli koltuklar, bagajda ve ön konsolda güç çıkışları, 3. sıra koltuk, çoklu cd çalar(kimilerinde 6 adet kimilerinde 8 adet alır ve yeri bagajdadır. Konsolda anlık takıp çıkarmak için bir tane daha cd girişi olur), kaset çalar, elektrikli katlanır aynalar, hava yastıkları, modellere göre değişen müzik sistemi, otomatik veya manual klima, far yükseklik ayarı, kendiliğinden kararır dikiz aynası, iki adet gözlük saklama(güneşliklerin içinde olur), elektronik pusula/altimetre/barometre, otomatik far ve silecek, hız sabitleme, park sensörü, tam boy alaşım jantlı yedek lastik, yükseklik ayarlı direksiyon ve başka ufak tefek şeyler. Bu özellikler her Terracanda olması gereken özellikler değil. Bunlar benim bildiğim Terracanlarda bulunan özellikler. Belkim aralarında opsiyon olanlar vardır belkim donanım paketleri ile beraber geliyordur.

2.5 litre dizel motorlu Terracanlar bildiğin Starex motoru kullanır. 8 valftir ve tam bir çiftlik veya ağırlıklı arazide kullanılabilecek bir motordur. Günlük kullanımda pekte efektif değildir. 2.9 litre dizel motorlu Terracanlar 16 valf motora sahiptir ve daha verimli motorlardır. Günlük kullanımda seyahatte veya arazi kaçamaklarında kısacası her şartta kullanılabilir ve bunlardan dolayı daha efektiftir.

Gel gelelim bir Terracan sahibi olma kısmına;
2.5 litrelik Terracanların motorları Starex motoru olduğu için parçaları vs sahip olmak isteyenleri korkutmuyor. Bu yüzden 2.5 litrelik motorlar ve bakımları hakkında daha fazla yazmama gerek yok.
Bence asıl merak edilen 2.9 CRDI motorlu Terracanlar. Bu motor Hyundai grubunun kendi motoru olduğundan Kia Carnival araçlarında da kullanılır. Enjektör ve pompa grubu DELPHI marka ve bu marka Türkiyede yaygın. 2.9 motorlar artık iyice yayıldı ve herhangi bir motor parçası kolaylıkla bulunabiliyor. Tabi burdaki “kolaylıkla bulunabilir” kısmı biraz göreceli. Eğer gidip yetkili servislerden medet umarsanız işiniz zor. Fakat buradan şu anlaşılmasın, araçta kesinlikle ve tabiki orijinal parça kullanmak istenecektir ve bu orijinal parçaları Hyundai/Kia parçaları satan fakat biraz büyükçe yerlerden temin edebilirsiniz. 2.9 lar Türkiyede artık iyice yayıldığı için parçacılar artık bu araçların yedek parçalarını bulundurmaya başladılar. Terracanların ön takımları Pajero mk2 ile uyumlu.

Şanzıman ve arazi şanzımanı kısmına gelecek olursak 2.9 litre otomatik şanzımanlar AISIN marka ve Jeep Cheeroke 4.0 araçların şanzımanı ile aynı. İki kademeli arazi şanzımanı <AUTO-LOW> olan modeller Kia Sorentolar ile uyumlu.

Peki bu Terracanların hiç mi parça sorunu yok?? Tabikide bir gümrük girişli ve acentalar tarafından ülkeye getirilmemiş bir araç olarak parça sorunu var. Ama bu özellikle kaporta parçalarında geçerli. Yazdığım üzere motor ve şanzıman olarak ortak araçlar olduğundan ve bu ortak araçlar ülkede yaygın olduğundan bir sorun yaşanmıyor.

Kullanım karakterlerine gelince bir Terracan 2.9 CRDI kullanıcısı olarak, bu aracı almadan önce var olan yol tutuş ve konfor önyargılarım aracı aldıktan sonra yıkıldı. Terracan yüksekliğine ve ağırlığına rağmen oldukça iyi yol tutuyor. Bunu viraja girene kadar arkamdan kovalayan araçların viraj çıkışında benden oldukça geride kalmalarından ve daha önce sahibi olarak veya sahibi olmadan kullandığım onlarca araca göre kıyas yaparak yazıyorum.

Sonuç olarak sayın Gezenbilir takipçileri, aracımı sizlere tanıtmaktan mutluluk duyuyorum ve merak edilen bilgileri siz forum takipçileri ve Terracanlar hakkında bilgi sahibi ve hatta belki bir Terracan sahibi olmak isteyenlere gelecek olan taleplere göre tabiki yaşamış, tecrübe etmiş veya bilgi sahibi isem elimden geldiğin
Merhaba terracan 2.9 bende kullanıyorum herşeyinden memnunum fakat kaporta parçalarını bulamıyorum yardımcı olucak biri varsa çok memnun olurum iletişim numaram 05452139776 bu numaradan ulaşabilirsiniz

Merhaba bende hyundai terracan 2.9 dizel sahibiyim aracımdan çok memnunum fakat aracın kaporta parçalarını bulamıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim numaram 05452139776 buradan ulaşabilirsiniz

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri