İç Di̇zayn Ve Pandemi̇ Sonrasi Banyo İhti̇yaçlari İçi̇n Neler Yapilabi̇li̇r

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan janberkaydemir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 113
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,941
Yer
İstanbul
VW Caravella gezilerimiz sonrası daha önce birkaç paylaşımda bahsettiğimiz isteklerimize çözüm için daha büyük bir araç düşünmeye başladık. @Doğrucu Davut " Ne Kadar Karavan " çalışması aslında bizim gibi uzun km ve kısa ( bir / iki gün ) konaklamalı gezenler için, bizimde planladığımız çözümleri sıralamış. Bizim için günlük ihtiyaç dışında karavanda aşırı su taşımak ve bağımlı kalmak en istenmeyen işlem. Hafif bir araç isteğindeyiz. Suyun ortaya çıkardığı sürekli bir temizlik işi ve nem problemi de başka bir problem. Fakat pandemi sonrası, daha önce kullandığımız çözümler temas ve bulaşma tehlikesinden riskler içermeye başladı.
Aşağıda L2H2 için düzenlenmis bir yerleşimi , L3H2 yada L4H2 ( Uygun bulacağımız aracı şu an piyasada tahmin etmek çok zor) bir panelvan da , ön tarafta sürücü koltuğu arkasında bir banyo kabini oluşturarak çözümlemeyi düşünüyoruz.
Mutfak kısmında tezgah altı oluşturacğımız sistem de aşağıdaki resimlerdeki gibi.
Banyo kısmında içerde portatif tuvalet ve ocakta / solar çantalarda ısıtılarak hazırlanmış su ile doldurulmuş 30lt bidondan dalgıç pompa ile bir duş. Bu kısımda araç altı depo olmadan pis su tahliyesi için ne alternatifler düşünülebilir?
Enerji deposu en kullanışlı nerede konumlandırılabilir? ( Aydınlatma kablosuz olacak, 2 çakmak girişi ( masa yanı ve mutfak tezgahı yanında, 1 adet 220v prizi olacak, inverter kullanılmayacak, 2x190watt panel, 150/200Ah saat bir adet akü, Bosch C7 akü şarj cihazı , Alternatörden yaşam aküsü desteklenecek).
@Doğrucu Davut, @Akdeniz45 , @bartek, @kartalveat, @suleymancirit, @ince999, @SNN76, ve katkı sağlayacak tüm katılımcılara...

DSC 2417JPG

DSC 2471 k4ilz9pw

DSC 2588JPG

2

Banyo ksm

Bagaj depolama ksm

Son düzenleme:

Etiketler

sık sık aşağıda linkini verdiğim Mevcut panelvanını;istediği zaman karavan,istediği zamanda özel işlerinde yada taşımacılıkta kullanmak isteyenlere veya yüksek karavan sigortası ve vergileri ödemek istemeyenler için fikir verecek beğendiğim bir karavan uygulama videosunun özellikle 2:50 dakikasındaki katlanır banyo yapılırsa diğer tasarımlardaki gibi gereksiz alan daraltılması yapılmamış olur.Bu tasarımında acil wc ihtiyac durumunda dezavantajlı yanları var.

Pissu deposu kullanmayacağınıza göre Duş gideri doğrudan dışarı verilmesi durumunda çıkış ucuna hortum jakı monte edilirse bir hortum vasıtası ile karavanınızın etrafını ,araç önündeki oturma alanınızı su içnde bırakmadan istediğiniz ağaç bitki örtüsüne uzatıp tahliye edebilirsiniz. Doğada çözülen ,zarar vermeyen sabun veya şampuan kullanmakta uygun olur.
Mutfak lavabosu içinde tezgah altı 25 litrelik bidonu pis su tankı olarak kullanmak en basit çözüm.

sık sık aşağıda linkini verdiğim Mevcut panelvanını;istediği zaman karavan,istediği zamanda özel işlerinde yada taşımacılıkta kullanmak isteyenlere veya yüksek karavan sigortası ve vergileri ödemek istemeyenler için fikir verecek beğendiğim bir karavan uygulama videosunun özellikle 2:50 dakikasındaki katlanır banyo yapılırsa diğer tasarımlardaki gibi gereksiz alan daraltılması yapılmamış olur.Bu tasarımında acil wc ihtiyac durumunda dezavantajlı yanları var.

Pissu deposu kullanmayacağınıza göre Duş gideri doğrudan dışarı verilmesi durumunda çıkış ucuna hortum jakı monte edilirse bir hortum vasıtası ile karavanınızın etrafını ,araç önündeki oturma alanınızı su içnde bırakmadan istediğiniz ağaç bitki örtüsüne uzatıp tahliye edebilirsiniz. Doğada çözülen ,zarar vermeyen sabun veya şampuan kullanmakta uygun olur.
Mutfak lavabosu içinde tezgah altı 25 litrelik bidonu pis su tankı olarak kullanmak en basit çözüm.
Videoyu daha önce sizin bir paylaşımınız da izlemiştim, başarılı bir çalışma olsa da bu kadar sök tak ve metal aksam itici geliyor bize.
Ama mutfak altında düşündüğümüz çözümü banyoda uygulamayı atlamış olduğumuzu bize gösterdiniz. Sizin yönteminize ek olarak, banyodan doğrudan dışarı tahliye yaparak, pis suyu hortum jakı ile alt tarafa veya araca yakın bir konuma yerleştirilen pis su bidonu içine toplamak ve uygun servis alanında bu bidonu boşaltmak da kullanışlı bir çözüm olacaktır.

.
İzninizle nokta atışı yapayım.

*Sürücü arkası banyo daral sebebi olmakta.
*Döner koltuğun hacım kazandırdığı unutulmamalı.
*50lt gri su deposu iç ve kapı yanı için gayet kullanışlı konumda.
*Bazı aletler bir Avrupa gezisinde temin edilebilirler.
*Baş tarafı dolapsız yatakta rahat oturulabilmekte.
.*Baş altı akü, kablodan kazandırmalı.

Banyosuz olanı hemen benimseyebileceğim temiz ve sevimli bir alternatif. :yum:

Arkamdan ilk defa “dede” diyen bir yumurcağı duyduğumdan şimdilik fazla yazamıyorum.. :p
.

Bu araçtaki iç yerleșim planı Avrupa’da yeni yapılan panelvan, alkoven ve yarı integre araçların yüzde sekseninden fazlasında uygulanıyor (enlemesine yatak panelvan araçlarda). Burada bence çok önemli olan ön iki koltuğun geriye dönebilir olması. Böylece araç en az 40 cm boydan kazanıyor. Ikinci önemli nokta solda gördüğümüz iki kișilik koltukla (emniyet kemerli) aracın ruhsatında 4 kișilik yer oluyor. Bu iki kișilik koltuk yukarda saydığım araç kategorilerinde standart olmuș durumda. Bütün araçlarda aynı yerde, șasiye bağlı ve emniyet kemerli. Bir araç iki kișilik olsa da araçta dört koltuk var. Fazla yatağa ihtiyacı olan iki kișilik koltuk, yemek masası ve ön koltuk üzerine yatak yapabiliyor.
Sitzpltze

.
İzninizle nokta atışı yapayım.

.*Baş altı akü, kablodan kazandırmalı.

Banyosuz olanı hemen benimseyebileceğim temiz ve sevimli bir alternatif. :yum:

Arkamdan ilk defa “dede” diyen bir yumurcağı duyduğumdan şimdilik fazla yazamıyorum.. :p
.

Söylediğiniz gibi L2H2 540cm araçta bu daralma çok fazla. Aslında Caravella ile uzun gezilerimizde ben banyo problemi hiç yaşamadım. Fakat tüm gün yaptığımız yaya şehir gezilerimiz sonrası araca döndüğümüzde bazen park ettiğimiz pozisyonlarda dışarıda duş imkanı olmuyor. Eşimin de her ortamda dış duş esnekliği yok ( Sizin araç içerisinde tek lavabo durumunun psikolojik etkisi gibi) . Araç içerisinde bir alan yaratmamız bu nedenle gerekli oldu.
@Akdeniz45 'in paylaştığı yerleşim ilk düşüncemizdi ( Banyo profesyonel bir çözüm gerekliliği ortaya çıkardığı için önce L3H2 model ile banyoyu aynı yere cama dayalı düşündük. Fakat gerek banyo gerekse mutfak sonrası tavana kadar bir dolap yatak ve ön bölüm arasında ferahlığı çok bozuyor. Bu nu istemediğimiz için bir çok karavancının benzer modeller ile ön de banyo ve banyosuz paylaşımlarını seyrettik. Sonrasında yukarıda ki iki yerleşimi bir araya getirmeye çalıştık.
Döner koltuk faydası olan bir seçenek ama biz 2+1 durumunu önemsiyoruz ve kaybetmek istemeyiz. Eşimin kendi arkadaşları ve benim evin gençleri ile kafa dinleme seanslarımız oluyor.Ayrıca Caravella gezilerimizde hiç bir sorun hissetmedik... Bazen canımızı sıkacak olsada , önden ani gelen kirliiği de egale edecektir.
Mutfak altında bir temiz ve bir gri su deposu yukarıdaki resimlerdeki gibi çözümü sağlıyor. Ayaklı pompa Türkiye de bir çok stokta kalkmış bakmak lazım. Gerekirse dalgıç pompa ve ayrı küçük bir akü ile çözümleme de sağlanabilir.
Kapı yanında kalacak bölüme 50lt bir gri su deposu koyarak banyo suyu tahliyesini nasıl çözebiliriz? Seviyeden dolayı.
@kartalveat paylaşımı sonrası mutfaktakine benzer duş teknesinden aracın altına bir hortum bağlantısı ve altına 50lt bidon yerleştirilerek çözüm bana kullanışlı geldi.
Türkiyede bulunamıyan veya fırsat ürünleri takip etmeye çalışıyoruz. Bir çok ülkede arkadaşlarımız var. Online satın alım yaparak onların adreslerinde toplayabilir, yolda kendimiz de satın alabiliriz. Bu madde ile ilgili tavsiye ve fırsat ürünleri dikkatinizi çekerse paylaşırsanız da değerlendirmeye çalışırız.
Bu bizim de en başta yer alan seçeneğimiz.
*Baş altı akü, kablodan kazandırmalı.
Bu maddeyi anlamadım... Açarsanız memnun olurum.
Aküden bir tek 12v buzdolabı ( 90lt tezgah altı düşünüyoruz, Mutfak bakanlığını ikna edersem 40lt bar tipi yada üstten açılır model benim esas tercihim.Yolumuzdaki her market buzdolabı, günlük taze yiyecek varken pek de ihtiyacım yok. Sabah açılışta Lidl kapısından girmek bazen çok zevkli oluyor. ) ve webasto ( Norveç ve 66. Paralel üstü planımız için gerekiyor) dışında pek ihtiyacımız yok. Yeterli sayıda Pilli- Şarjlı aydınlatma ve powerbank stoklarımızda...
Banyosuz olanı hemen benimseyebileceğim temiz ve sevimli bir alternatif.
Evet ferah ve neşe veren bir alternatif, her gün bir farklı resmini whatsapp dan eşime atıyorum, bir kaç tur dönersem belki kabullenir ve banyodan kurtuluruz.
Arkamdan ilk defa “dede” diyen bir yumurcağı duyduğumdan şimdilik fazla yazamıyorum..
Bugün keyfinizi kimse bozamaz o zaman... Ne güzel...

Resimde görülen portatif banyodan esinlenerek büyük leğen yerine duş teknesi boşaltma ucu araç zeminde açılan ucunda hortum jakı olan gider borusu içine yerleştirilir.
Banyo işi bitince
1-Ya yerinden kaldırılıp yatak altı deposunda muhafaza edilir
2-Yada duş teknesi sabit yapılır.Tahta levhalarla kaplanarak mufaza içine alınır ve üst kapak geçirilerek ilave sehpa görünümü kazandırılarak ayrıca işlevselleştirilir.
Banyo perdesi kullanıldığı için iş bitince perde kenara çekildiğinde görsel daralma yaşanılmamış olur.

1599074927569

başka örnek çekmeceli tip
1599075098268

Çekmeceli tipe başka örnek
1599075143570

Resimde görülen portatif banyodan esinlenerek büyük leğen yerine duş teknesi boşaltma ucu araç zeminde açılan ucunda hortum jakı olan gider borusu içine yerleştirilir.
Banyo işi bitince
1-Ya yerinden kaldırılıp yatak altı deposunda muhafaza edilir
2-Yada duş teknesi sabit yapılır.Tahta levhalarla kaplanarak mufaza içine alınır ve üst kapak geçirilerek ilave sehpa görünümü kazandırılarak ayrıca işlevselleştirilir.
Banyo perdesi kullanıldığı için iş bitince perde kenara çekildiğinde görsel daralma yaşanılmamış olur.

Ekli dosyayı görüntüle 520671

başka örnek çekmeceli tip
Ekli dosyayı görüntüle 520672

Çekmeceli tipe başka örnek
Ekli dosyayı görüntüle 520673

İkinci resimdeki tuvalet portatif olacağı için, duş teknesinin üzerine konulabilir. Duş teknesi hareketli olmadan kabin içinde olduğunda boşaltma kısmı sizin soylediğiniz gibi araç tabanında açılan gider borusuna bağlandığında kolay bir çözüm olacak.

SM-N9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

.
Savulun bre karavancılar, saltolar devam ediyor !... :yum:

* Baş altı akü ile bir prensibi değil, örneklerde gözüken mutfağa yakınlığı kast etmiştim.

* Sanırım öndeki üçüncü kişiye arkada yeterli yaşam olanağı görülmüyor.
Olası günleriyle üçüncü kişi böylelikle belki, her gün için kısıtlı kalınmaya yol açabilir ? Teraziye koymak yanlış olmamalı ?

* Duşu kısa araca sığdırma kördüğümü, İskender tarzı kesip atılabilir mi ?
Biz öyle yaptık diye hayıflandığımızı hatırlamıyorum. Tabi Avrupa daha az sorunlu.
Fakat çoğumuz için duşsuzluk sorununu, külfetlerinden kurtulma tesellisi ile yatıştırabilmek kolay olmamalı ? Olmayana teselli metodu :p

Karavanda fantezi bitmez, deyip devam edelim.
Su deposuna dalgakıran, banyosuna hela taşı koyup, aracını ziftle kaplayıp içine odun sobası kuran varsa bizim hayal gücümüzün neyi eksik ola ki ? :yum:
Perdeli duşda, leğenin işlevini yerden de kazandıran, küçük bir çocuk şişme havuzu neden görmesin ? Gri su sonradan, sifonla dış bidona gönderilebilirdi ?
Bu güne kadar isteyip de denemediğim halde, başkasına akıl verme özgürlüğümü kullanıyorum. :yum:
Özellikle hanımların perdeli olsa da dış duşa bakışını anlayışla karşılamak lazım. İşin bir de soğuk günleri var.

Toplarlarsam; yön doğru olduktan sonra, pürüzlere katlanmak sorun olmamalı ?
Sihirbaz da olmadığımızdan başardığımızla neden yetinmeyelim ?
Zaten evi de evde bırakmak istememiş miydik ?
Konu gezmek ise, karavan bahane olmalı ? Slogan tutkusu 68 lerden yapıştı kaldı.

Gelelim can soruya:
Ne zaman, nerede buluşuyorduk ? :yum:
.

Son düzenleme:

.
Savulun bre karavancılar, saltolar devam ediyor !... :yum:

* Baş altı akü ile bir prensibi değil, örneklerde gözüken mutfağa yakınlığı kast etmiştim.

* Sanırım öndeki üçüncü kişiye arkada yeterli yaşam olanağı görülmüyor.
Olası günleriyle üçüncü kişi böylelikle belki, her gün için kısıtlı kalınmaya yol açabilir ? Teraziye koymak yanlış olmamalı ?

* Duşu kısa araca sığdırma kördüğümü, İskender tarzı kesip atılabilir mi ?
Biz öyle yaptık diye hayıflandığımızı hatırlamıyorum. Tabi Avrupa daha az sorunlu.
Fakat çoğumuz için duşsuzluk sorununu, külfetlerinden kurtulma tesellisi ile yatıştırabilmek kolay olmamalı ? Olmayana teselli metodu

Karavanda fantezi bitmez, deyip devam edelim.
Su deposuna dalgakıran, banyosuna hela taşı koyup, aracını ziftle kaplayıp içine odun sobası kuran varsa bizim hayal gücümüzün neyi eksik ola ki ? :yum:
Perdeli duşda, leğenin işlevini yerden de kazandıran, küçük bir çocuk şişme havuzu neden görmesin ? Gri su sonradan, sifonla dış bidona gönderilebilirdi ?
Bu güne kadar isteyip de denemediğim halde, başkasına akıl verme özgürlüğümü kullanıyorum. :yum:
Özellikle hanımların perdeli olsa da dış duşa bakışını anlayışla karşılamak lazım. İşin bir de soğuk günleri var.

Toplarlarsam; yön doğru olduktan sonra, pürüzlere katlanmak sorun olmamalı ?
Sihirbaz da olmadığımızdan başardığımızla neden yetinmeyelim ?
Zaten evi de evde bırakmak istememiş miydik ?
Konu gezmek ise, karavan bahane olmalı ?

Gelelim can soruya:
Ne zaman, nerede buluşuyorduk ? :yum:
.

Üçüncü kişiye fazla rahat etme imkanı yaratırsak, her gezimizde üçleriz. Arka koltuk yada yere kıvrılsın yeter bence...
Su doldurma ve boşaltma işi ben de olacağı için bir fantazi de biz bulacağız artık.

Can alıcı sorunun cevabı ise, şu anda Düzce de bulunuyoruz bekleriz. Köydeki bahçemiz her türlü karavan ihtiyacınıza cevap verir. Bu kadar karavan yeter derseniz, Şehir merkezindeki evimizde ( Köyde tadilat baslayacağımız icin evi bosalttik) üçüncü kişilere yere kıvrıl demiyoruz. Rahat olun... .
Düzce etrafında da güzel yerler var. Vakit ayırabilirseniz seviniriz.
21 Eylül okullar açılana kadar buralardayız, okulların açılacağını tahmin etmediğim için süre uzayabilir. Istanbul'a ne kadar geç gitsek bizim için o kadar keyifli.
Tüm dostlara bahçemiz açık ...

İşaretli yer
Arapçiftliği, 2979 Sk., 81100 Düzce Merkez/Düzce yakınında

Bugün internet de aşağıdaki ilk fotoyu gördüm ve hemen evde aynı sistemle bir bulaşık denemesi yaptım. Iki kişilik bir karavan da olabilecek bulaşık işinin çok kısa sürede ve az su ile halledileceği ortada. Daha detay isteyen bir dalgıç pompaya veya ayak pedalına da gerek yok. Gezerken evdeki şarjlı pompaları yanımıza almak yeterli bir çözüm. C3fa6a4283b5f6887cc315d70e1ae3b9 C7117942b58c8463993060f6ef94a678 //cloud.tapatalk.com/s/5f51316b888a3/20200903_210123.mp4

.
Buluşma ile yolları kast etsem de nazik davetiniz için candan teşekkürler Janberk bey.:smiley:

Elime alıp inceleyemediğim şarjlı su pompası karavancılara biçilmiş kaftan.
Pintilik sınırını farklı çizebilen karavancı zaten kazançta oluyor.
Örn. Islak kağıt mendille ön temizliği yapılan iki kişilik bulaşığı bir litre su ile yıkayıp durulamak sorun değil. Sanırım uygulayanı vardır ama yine de ayrı bir başlık açmak yerinde olmalı.
.

Son düzenleme:

.
Buluşma ile yolları kast etsem de nazik davetiniz için candan teşekkürler Janberk bey.:smiley:

Elime alıp inceleyemediğim şarjlı su pompası karavancılara biçilmiş kaftan.
Pintilik sınırını farklı çizebilen karavancı zaten kazançta oluyor.
Örn. Islak kağıt mendille ön temizliği yapılan iki kişilik bulaşığı bir litre su ile yıkayıp durulamak sorun değil. Sanırım uygulayanı vardır ama yine de ayrı bir başlık açmak yerinde olmalı.
.
Düzce buluşmasında herkes yan çiziyor. @suleymancirit de Abant topuk yaylasında soğuk alınca kestirmeden kendini termallere attı. Halbuki biz onu bahçede çalıştırıp ısıtacakdık...:yum:
Yollarda buluşma için artık gelecek yıla güveniyoruz. Gerçi bizim ortanca kızın üniversite giriş sınavı var ama bir ayarlama sorun olmaz herhalde.
Pompayı eşime ilk söylediğimde su akışı için uygunluğunu az buldu. Ben 2lt bir kap doldurarak denediğimde . Ev muslugu 15.8 saniye , şarjlı pompa 41.4 saniyede dolum yaptı. Ev musluğu benzeri kullanımda oldukça fazla su gereksiz yere harcanıyor, bunun taşınarak depolandığı hesaba katılırsa iki kişilik bir yemek sonrası bulaşık da ürünün şarjlı kullanım süresi de uygun olduğundan hidrofor ve tesisat gibi detaylar ile uğraşmaya hiç gerek yok gibi. Sonuçta 1- 2 litre gerektiren bir işlem için süre ve akış uygun. Geçen yıl yaptığımız gezide nasıl unuttum ve yanıma almadım kendime kızıyorum...
Aydınlatmanın tesissatsız olması ve su tesisatında da benzer çözümler araç da daha sonra olacak teknik aksaklıklarda konforlu bir durum yaratacaktır.
" Perdeli duşda, leğenin işlevini yerden de kazandıran, küçük bir çocuk şişme havuzu neden görmesin ? Gri su sonradan, sifonla dış bidona gönderilebilirdi ? " Üzerinde düşündükçe ve denenmişleri seyrettikçe farklı yollar bulunacaktır.
Pintilik sınırı konusu çevremiz için de farklı. Karavan ve gezi deneyimi olmayan ama bizden etkilenerek konuya ilgi duyanlar önlerine sunulan hazır modellerini ve hayal ettikleri gösterişli bir aracı düşünüyorlar. Onlara bu tercihlerin bir maliyet detayı olmadığını anlatmak çok zor oluyor. Uzun tempolu maraton gezilerimizde üreticilerin birçok güzel çalışması bizim için çok da anlam kazanmayan ilave taşıdığımız yükler. Birçok farklı tarz gezginin de işine yarayacak uygulamalar olduğu da doğru. Bizi yolda bırakma ihtimali olmayan temiz bir araç içinde istediğimiz uygulamaları sorgulamadan yapacak bir üretici ve ürün bulmak da çok zor. Çoğu benzer bir tasarıma da imza atmak istemiyor herhalde..:tearsofjoy:.
Aracı buradan alıp içinde bir şişme yatak ile yola çıkıp yolda hazır sistemler ile tamamlamak ve bitmiş araç ile dönmek daha güzel olur herhalde. Sadece her türlü detay ve malzeme bilgisini görebildiğimiz, yedek kapağı dahil tüm uygun bağlantı yedek parçaları olan bir su bidonu bile bu ülkede bulma imkanı olmuyor..

Düzce buluşmasında herkes yan çiziyor. @suleymancirit de Abant topuk yaylasında soğuk alınca kestirmeden kendini termallere attı. Halbuki biz onu bahçede çalıştırıp ısıtacakdık...:yum:
Yollarda buluşma için artık gelecek yıla güveniyoruz. Gerçi bizim ortanca kızın üniversite giriş sınavı var ama bir ayarlama sorun olmaz herhalde.
Pompayı eşime ilk söylediğimde su akışı için uygunluğunu az buldu. Ben 2lt bir kap doldurarak denediğimde . Ev muslugu 15.8 saniye , şarjlı pompa 41.4 saniyede dolum yaptı. Ev musluğu benzeri kullanımda oldukça fazla su gereksiz yere harcanıyor, bunun taşınarak depolandığı hesaba katılırsa iki kişilik bir yemek sonrası bulaşık da ürünün şarjlı kullanım süresi de uygun olduğundan hidrofor ve tesisat gibi detaylar ile uğraşmaya hiç gerek yok gibi. Sonuçta 1- 2 litre gerektiren bir işlem için süre ve akış uygun. Geçen yıl yaptığımız gezide nasıl unuttum ve yanıma almadım kendime kızıyorum...
Aydınlatmanın tesissatsız olması ve su tesisatında da benzer çözümler araç da daha sonra olacak teknik aksaklıklarda konforlu bir durum yaratacaktır.
" Perdeli duşda, leğenin işlevini yerden de kazandıran, küçük bir çocuk şişme havuzu neden görmesin ? Gri su sonradan, sifonla dış bidona gönderilebilirdi ? " Üzerinde düşündükçe ve denenmişleri seyrettikçe farklı yollar bulunacaktır.
Pintilik sınırı konusu çevremiz için de farklı. Karavan ve gezi deneyimi olmayan ama bizden etkilenerek konuya ilgi duyanlar önlerine sunulan hazır modellerini ve hayal ettikleri gösterişli bir aracı düşünüyorlar. Onlara bu tercihlerin bir maliyet detayı olmadığını anlatmak çok zor oluyor. Uzun tempolu maraton gezilerimizde üreticilerin birçok güzel çalışması bizim için çok da anlam kazanmayan ilave taşıdığımız yükler. Birçok farklı tarz gezginin de işine yarayacak uygulamalar olduğu da doğru. Bizi yolda bırakma ihtimali olmayan temiz bir araç içinde istediğimiz uygulamaları sorgulamadan yapacak bir üretici ve ürün bulmak da çok zor. Çoğu benzer bir tasarıma da imza atmak istemiyor herhalde..:tearsofjoy:.
Aracı buradan alıp içinde bir şişme yatak ile yola çıkıp yolda hazır sistemler ile tamamlamak ve bitmiş araç ile dönmek daha güzel olur herhalde. Sadece her türlü detay ve malzeme bilgisini görebildiğimiz, yedek kapağı dahil tüm uygun bağlantı yedek parçaları olan bir su bidonu bile bu ülkede bulma imkanı olmuyor..
65 yaşına gelmiş bir adam , çalışma lafını duyunca hemen kirişi kırar , süleyman abin gezmeye çıkmış siz çalışmaktan bahsediyorsunuz , ahududuları yemekten ben vaz caydım , teşekkürler Canberk bey , siz genç karavancıları davet edin artık

Çalışmaktan kastımız ahududuları ve diğerlerini kendi ellerinizle toplamanızdı.
Sonuçta tüm ağaçlar yerinde, seneye bekliyoruz. Buluşana kadar yolunuz düşerse biz olmasak da teyzemiz karşılar. Bahçe sizindir...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.