İklim Değişikliği Ve Daha Az Karbon Ayak Iziyle Karavancılık Yapma Yöntemleri Üzerine...

 • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yugun Tarih:
 • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
 • Cevaplar 8
 • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,162

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Mesajlar
17,063
Tepkime Puanı
4,370
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Arkadaşlar biliyorsunuz her hareketimiz arkamızda bir karbon ayak izi bırakıyor. Bu başlığı daha az karbon ayak izi bırakarak kampçılık yapma önerileri için açtım.

Mesela kamplarda birkaç kişinin devasa ateşler yakıp normalin üç beş katı odun yakması bence çok yanlış.

Yine karbon ayak izimizi küçültmek için belki motorumuzu ve enjektörlerimizi bakımlı tutmamız yararlı olacaktır.

Ben bu sene mazot fiyatı nedeniyle çok durağan bir yaz geçirdim. Karbon ayak izim de küçüldü.

Yine sürüş açısından da yapılabilecek çok şeyler vardır herhalde.
 

Etiketler

kartalveat

Zirve
Mesajlar
1,338
Tepkime Puanı
1,181
Yer
İSTANBUL
Kamplarda 3-5 odun yakmamakla karbon ayak izi azaltmaya çalışırken dünyanın her yerinde hektarlarca orman yanarken bu çabanın etkisi ne olacaktır?

Dünyadaki tüm araçlardan salınan atık gazlar,patlayan püsküren volkanların atmosfere yaydıkları gaz ve küllerin yanında etkisi nedir bunun tespiti yapıldımı acaba?

Fosil yakıt araclar yerine pompalanan elektrikli araçların üretiminden vazgeçtim sadece aküsünün üretimi için gereken ham maddenin elde edilmesi sırasında doğaya vereceği zararlar neden görmezden geliniyor? Üstelik bu aküler miadını doldurunca çevreye zarar vermeden nasıl berteraf edileceğinin bilgisini de verdilermi?
Üstelikte bu akülerin şarjı için gereken elektriğin elde edilmesi için ilave sözde çevreci sayılan hidrolik santral yapılsa bile ciddi doğa tahribatı yaptığının kaç kişi farkında ?

Tüm işler yani karbon ayak izi masalı ile yeni ekonomik pazarlar yaratma çalışmaları olamaz mı?
Karbon ayak izinin azaltılması için getirilecek her ilave tedbirin, üretim maliyetlerini artıracağı başka değişle tüketiciye nihai ürünü çok daha pahalıya satın almasını doğurmayacak mı?

Çevreye daha az zarar vermek için yapılacak çabalara elbette destek oluruz.
Fakat bu karbon ayak izi azaltma planın ciddi olarak artısı ve eksisi ile değerlendirilmesi gerekmiyor mu?
Sağlam bilimsel verilerle bizlere açıklanması lazım değilmi?


Bireysel olarak çevreye duyarlı olmak herkesin insanlık görevi.
Politik ve ekonomik değişimler için birileri tarafından yaptırılan manipülasyon ve zorlamalarla bu düzene geçiş olmamalı diye düşünüyorum.
 
Son düzenleme:

bartek

Zirve
Mesajlar
2,914
Tepkime Puanı
1,581
Elektrikli araçların karbon izinin de çok fazla olduğu söyleniyor hocam. Elektrik bedavaya üretilmiyor.
Yediğimiz ekmekte bile çok.
Un üretimi, nakliyesi hep karbon izi.
Fruteryan olursak belki karbon izimiz azalır. :smiley:
 

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Mesajlar
17,063
Tepkime Puanı
4,370
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Eskiden İzmir'de her gün Çiğli'den Bayraklı'ya yaptığım yolculuğu arabamla değil de İzban'la yapar ve önemli bir Karbon Ayak İzi küçültmesi yapardım. Bugün de her gün okula aracımla gitmek yerine Lojmanda kalarak önemli bir Karbon Ayak izi küçültmesi yapacağım. Herkesin yapabileceği kendine göre ufak tefek şeyler vardır herhalde. Elbette Karbon Ayak İzini sıfırlamak pek mümkün değil ama çevre sorunlarına duyarlı yaşamak mümkün bence...
 

Mesajlar
1,674
Tepkime Puanı
2,260
Yer
Kuzey Ren / Almanya
.
Herkes Amerikalı gibi yaşasa 5, Alman gibi yaşasa 3 dünyaya gerek var. Daha Temmuz bitmeden bu senenin biyo kapasitesini tükettik. Korona salgınında yavaşlayan dünyamızın bilançosu bile beklediğimiz gibi çıkmadı. Durumumuz, Petri kutusunun sınırlı alanında kendi toksinleri yüzünden üreyemiyen bakterilere benziyor.
Geleceği söylenen iklim değişikliğinin ise kendimizi hiç kandırmayalım, aslında bal gibi tam içindeyiz !

Burada önümüzdeki iki haftanın havası, geçen dört hafta gibi olacakmış.. Almanya’da 46 senedir böylesini yaşamadım.
50AA469B-3849-42FB-AF34-59478FC70A66.jpeg

Bütün çimenler sapsarı. Gel de şimdi kötümser olma..

Çevre için yapılacaklar konuşulurken tabii ki onların etki değerleri de konuşulmalı. Fakat bütün olumsuzluklara rağmen kendimizi nihilizme kaptırmak, en azından ahlaki açıdan olacak iş değil.

Önce amacın sadece karbon ayak izini azaltmak olduğunu atlamamalıyız. Zaten onu sıfırlamak kendimizi inkar etmek olurdu. Yani böyle bir hedef yok.

Gelelim Yücel beyin mütevazi başlığının konusuna.
Peki çevre için karavan bağlamında neleri mercek altına alabiliriz ? Belki buna karavanın kendisini de eklemek yanlış olmazdı ?

Eğer karavanda gereksinimlerimizi evimizde olmadığımızı unutmadan karşılıyorsak, bundan daha çevreci bir yaklaşım olmamalı ? Gerçi karavanın fiziksel yapısı da buna uygun değil ama yine de mesela musluğu uygun debili, depoyu yeterli seçmenin, hesapsızca elektrik sistemi ve solar kurmamanın, özellikle yaz karavancıları için gereksinim üzeri alana odaklanmamanın kısaca çoğu alet, eşya ve sistemi basit ve yeterli seçmenin faydası yadsınmamalı ?

Eğer karavan sene lclnde ne kadar sık kullanılıyorsa ama o kadar da çok yol yapmıyorsa o kadar çevreci olmalı.
Laf aramızda son cümlemi ben bile tam anlayamadım. 🙄😊
Nasıl olacak bu iş acep ? 🤔
.


Benim gibi senede baharları 3 ay kadar yollarda olan biri için belki zor olabilir ama yatlardaki gibi “ortak karavan” düşüncesinin neden popüler olmadığını pek çıkaramıyorum.
Özellikle Almanya'da evlerin önünde 11 ay boyunca mahsun mahsun yatan karavanları gördükçe de tüketim toplumunun bizlerle nasıl oynadığını düşünmeden edemiyorum.
Bereket torunlarımız bizden hesap sormaya geldiklerinde onları duyacak halimiz olmayacak. 😊
 
Son düzenleme:kartalveat

Zirve
Mesajlar
1,338
Tepkime Puanı
1,181
Yer
İSTANBUL
.......

Eğer karavan sene lclnde ne kadar sık kullanılıyorsa ama o kadar da çok yol yapmıyorsa o kadar çevreci olmalı.
Laf aramızda son cümlemi ben bile tam anlayamadım. 🙄😊
Nasıl olacak bu iş acep ? 🤔
.
.......

O zaman en çevreci karavancılar/kampingciler ülkemizde yaşıyor olmalı.
Hemen hemen tüm kamp alanlarında neredeyse senenin 12 ayı demirlemiş ,etrafı çitlerle ,çevresi saksılarla donatılmış çekme yada motokaravanlarla dolu.
Bu insanlara kullanma hakkımızı gasp ediyorlar diye bazen kızıyorken, sizin bu çevresel hatırlatmanız üzerine onlara birden saygı duyasım geldi. ;)
 
Son düzenleme:

Mesajlar
1,674
Tepkime Puanı
2,260
Yer
Kuzey Ren / Almanya
.
Michigan Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, enerji verimliliği açısından uçaklar otomobillerin oldukça önünde gelmekte. Araştırmaya temel alınan Amerikan otomobilleri panelvanlarımız kadar yaktığından, çalışma sayısal açıdan bize de uyuyor.

1970'lerde uçaklar kişi başı otomobillerden iki kat daha fazla enerji tüketirken, bugün durum yine iki kat olarak fakat tam tersine çalışmakta. Uçaklar giderek enerjide daha fazla tasarruflu ve daha fazla yolcu taşır hale geldiler. A-380, 520 kişi taşıyor ! Airbus A-350, diğer tüm uçak tiplerinden en ekonomik olanı. Yolcu başına100 kilometrede sadece 2,5 litre kerosin yakıyor.

Karayolu ulaşımında temel sorun, çok sayıda bireysel yolculuk yapılması. Uçmanın kişi başı daha uygun enerji verimliliğine karşı, kara yolu ulaşımı vasıta ve kişi sayısı ile farklı şekiller alabilmekte. Tek kişi yerine iki kişiyle seyahat edildiğini hatta otobüs veya tren yolculuğu yapıldığını düşünün. Zaten araştırma da uçağın tüketimine, arabada 2,3 kişi ile ulaşabileceğini söylemekte.

Araştırmayı okuduğum gazete makalesi, geri dönüşüm faktöründen bahsetmemekte. Bir uçak dolusu kişinin kullanacağı araç sayısını düşünün. Ayrıca uçakların kullanma ömrü de yaklaşık iki misli olmalı..
Yani bütüncül düşününce, ara daha da açılmalı.

Doğrusunu söylemek gerekirse araştırma panelvanımıza uysa da karavan hedefimize uymamakta.
Yine de kıssadan hisse; ne kadar çok kişi olarak ve deli dana gibi gezmedikçe, torunlarımıza bakacak kadar çok yüzümüz olacağı kesin.
Ayrıca Türkiye’de olduğu gibi ikinci el panelvandan karavan yapmanın, yenisini almaktan daha çevre dostu olduğunu düşünüyorum.

Çekme karavanlar ise daha az gezmekte ve ömürleri uçaklar gibi uzun olmakta. Sanırım bizde yerlileri ve sahipleri için aynisini söylemek biraz zor ?
 
Son düzenleme:

kartalveat

Zirve
Mesajlar
1,338
Tepkime Puanı
1,181
Yer
İSTANBUL
.
Michigan Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, enerji verimliliği açısından uçaklar otomobillerin oldukça önünde gelmekte. Araştırmaya temel alınan Amerikan otomobilleri panelvanlarımız kadar yaktığından, çalışma sayısal açıdan bize de uyuyor.

1970'lerde uçaklar kişi başı otomobillerden iki kat daha fazla enerji tüketirken, bugün durum yine iki kat olarak fakat tam tersine çalışmakta. Uçaklar giderek enerjide daha fazla tasarruflu ve daha fazla yolcu taşır hale geldiler. A-380, 520 kişi taşıyor ! Airbus A-350, diğer tüm uçak tiplerinden en ekonomik olanı. Yolcu başına100 kilometrede sadece 2,9 litre parafin yakıyor.

Karayolu ulaşımında temel sorun, çok sayıda bireysel yolculuk yapılması. .....

Bu araştırmayı yapan Amerikalıların ya boş vakitler çok ,can sıkıntısından çalışma yapmışlar yada onlara "Elma ile armutun toplanmayacağı" öğretilmemiş.

Madem elma ile armudu karşılaştırıyorlarsa; Türk ürünü dolmuşlardaki (ve hatta otobüslerdeki )yolcu sayılarına bakarak hesaplama yapsalardı ,kesin uçakların enerji verimliliği daha kötü çıkacaktı.
Baktığın açıya göre manzara farkı çıkar

1661861578314.png


İşin aslı

1661861598223.png


Not:Fotolar alıntıdır. İlgili haber linki
 

Mesajlar
280
Tepkime Puanı
252
Yer
Ankara
Yılların KPSS sorusu Kyto protokolü gibi anlaşmaları pekte taraf olmayanlar, olaki taraf olurlarsa bu konuda sıkıntının çuğu çözülecektir.

Google Amca ne diyor bakalım hemen;

 1. China, with more than 10,065 million tons of CO2 released.
 2. United States, with 5,416 million tons of CO2
 3. India, with 2,654 million tons of CO2
 4. Russia, with 1,711 million tons of CO2
 5. Japan, 1,162 million tons of CO2
 6. Germany, 759 million tons of CO2
 7. Iran, 720 million tons of CO2
 8. South Korea, 659 million tons of CO2
 9. Saudi Arabia, 621 million tons of CO2
 10. Indonesia, 615 million tons of CO2
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,455
Mesajlar
1,505,669
Kayıtlı Üye Sayımız
170,945
Kaydolan Son Üyemiz
Yasir

SON MESAJLAR

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Üst