İnverterin (modifiye Sinüs) Nötr Çıkışlarında Da Elektrik Var!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan denizari82 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,060

denizari82

Yeni Üye
Konteyner de kullanmak için 2 ay önce aldığım güneş paneli sistemini ilk defa bu gün konteynerin elektrik hattına bağladığımda prizlerdeki nötr hatlarında da elektrik olduğunu fark ettim. Sistemi ayırıp, İnverterin (modifiye sinüs) üzerindeki fiş yuvalarına kontrol kalemiyle baktığımda nötr çıkışlarında elektrik olduğunu gördüm. Bu normal bir durum mu, yoksa bu inverter arızalı mı?

Son düzenleme:

Etiketler
Konteyner de kullanmak için 2 ay önce aldığım güneş paneli sistemini ilk defa bu gün konteynerin elektrik hattına bağladığımda prizlerdeki nötr hatlarında da elektrik olduğunu fark ettim. Sistemi ayırıp, İnverterin üzerindeki fiş yuvalarına kontrol kalemiyle baktığımda nötr çıkışlarında elektrik olduğunu gördüm. Bu normal bir durum mu, yoksa bu inverter arızalı mı?

İnverter çıkışların her iki ucunda kontrol kalemi ile baktığınızda elektrik var görmeniz normal durumdur.
İnverterin iki çıkış ucundan bir ucu topraklanmadığı zaman her iki uçunda faz veren durumundadır,yani inverterin nötürü yoktur.
Nötürü oluşturmak için konteyner tesisatınızda eğer şebeke bağlantınız yoksa iki faz olarak gördüğünüz ucun birini nötr yapmanız gerekir.Bunun için bir ucuna topraklama yapılmalıdır.
2 faz ucu çıkışlı olarak da cihazlara doğrudan bu şekilde beslenme yapılır, sadece hassas cihazlar kullanacaksanız sakıncalı olabilir.

İnverter çıkışların her iki ucunda kontrol kalemi ile baktığınızda elektrik var görmeniz normal durumdur.
İnverterin iki çıkış ucundan bir ucu topraklanmadığı zaman her iki uçunda faz veren durumundadır,yani inverterin nötürü yoktur.
Nötürü oluşturmak için konteyner tesisatınızda eğer şebeke bağlantınız yoksa iki faz olarak gördüğünüz ucun birini nötr yapmanız gerekir.Bunun için bir ucuna topraklama yapılmalıdır.
2 faz ucu çıkışlı olarak da cihazlara doğrudan bu şekilde beslenme yapılır, sadece hassas cihazlar kullanacaksanız sakıncalı olabilir.
Öncelikle çok teşekkür ederim, en azından cihazın arızalı olmadığını anlamış oldum ve iade veya servis süreciyle uğraşmayacağım için içim rahatladı açıkcası. Konteyner'de elektrik hattı, dörtlü sigorta kutusu vs. hepsi var bu arada, yani şebeke hattı bağlanılabilir durumda ama şebeke hattı bağlı değil (eğer kastettiğiniz buysa). Peki, tek ucu nasıl Nötr yapabilirim? Elektrik bilgim çok kısıtlı bu arada.

Öncelikle çok teşekkür ederim, en azından cihazın arızalı olmadığını anlamış oldum ve iade veya servis süreciyle uğraşmayacağım için içim rahatladı açıkcası. Konteyner'de elektrik hattı, dörtlü sigorta kutusu vs. hepsi var bu arada, yani şebeke hattı bağlanılabilir durumda ama şebeke hattı bağlı değil (eğer kastettiğiniz buysa). Peki, tek ucu nasıl Nötr yapabilirim? Elektrik bilgim çok kısıtlı bu arada.

Elektrik bilginiz azsa bu işi daha profesyonel olan bir elektrikciye yaptırınız diyeceğimde onuda civarınızda bulurmusunuz bilemem.Önüne gelen elektrikciyim diye piyasada iş yapıyor.

Şebekeden gelen bir hattınız yoksa (abonelik yapılarak direkten enerji alınmasını kast ediyorum) ve konyetneri yerine monte edilirken topraklama çubuğu yada topraklama levhası toprağa gömülmediyse bu işi yapmanız veya yaptırmanız , ayrıca en az 16 mm2 sarı yeşil renkli topraklama kablosu ile konteyner panosuna hattı çektirmeniz gerekir.
Topraklama hattı çekildikten sonra inverterin bir ucunu topraklama kablosuna,inverterin diğer ucunu da ana sigortanızın girişine bağlayınız.
Yada inverter kılavuzunu kontrol edin belkide sadece üzerinde topraklama işareti olan bir vidaya bağlantı yapmanızda ( inverter içinden topraklama vidası ile çıkış uçlarından biri bağlantılı olabilir) işinizi görebilir.

Genelde çoğu kimse inverter için topraklama yaptırmıyor.Aydınlatma,buzdolabı gibi şeyler için sıkıntısız işlerini görüyorlar.

Gerekiyorsa aracınızı topraklayın özellikle dışardan elektrik alırken. İnvertörün çıkışının her iki ucu da yüzen (float) gerilimdir. Bu nedenle her ikisi de toprağa göre 110V gibi gerilime sahip olur. Bu bir problem oluşturmaz. Şebekede yapısı gereği nötr hattı toprak potansiyeline yakın gerilimdir. Ancak güvenlik amacıyla faz istenmeyen bazı uygulamalarda 220V/220V izolasyon trafosu kullanıldığında da aynı durum oluşur.

Elektrik bilginiz azsa bu işi daha profesyonel olan bir elektrikciye yaptırınız diyeceğimde onuda civarınızda bulurmusunuz bilemem.Önüne gelen elektrikciyim diye piyasada iş yapıyor.

Şebekeden gelen bir hattınız yoksa (abonelik yapılarak direkten enerji alınmasını kast ediyorum) ve konyetneri yerine monte edilirken topraklama çubuğu yada topraklama levhası toprağa gömülmediyse bu işi yapmanız veya yaptırmanız , ayrıca en az 16 mm2 sarı yeşil renkli topraklama kablosu ile konteyner panosuna hattı çektirmeniz gerekir.
Topraklama hattı çekildikten sonra inverterin bir ucunu topraklama kablosuna,inverterin diğer ucunu da ana sigortanızın girişine bağlayınız.
Yada inverter kılavuzunu kontrol edin belkide sadece üzerinde topraklama işareti olan bir vidaya bağlantı yapmanızda ( inverter içinden topraklama vidası ile çıkış uçlarından biri bağlantılı olabilir) işinizi görebilir.

Genelde çoğu kimse inverter için topraklama yaptırmıyor.Aydınlatma,buzdolabı gibi şeyler için sıkıntısız işlerini görüyorlar.
Teşekkürler, anladığım kadarıyla yapabileceğim kadar basitmiş aslında.
1- Topraklama bakır çubuk, topraklama kablosu ve kelepçe alıp, baplantıyı yapıp toprağa gömeceğim.
2- Topraklama kablosunu inverterden gelen mavi kabloyla bağlantı yapacağım.
3- Yine inverterden gelen faz kablosunu da direkt sigorta kutusundaki ana sigortaya bağlayacağım.
Bu şekilde mi olacak, doğru mu anladım?

İnvertörünüzü fazladan hiç bir şey yapmadan kullanın
Ama tehlike oluşturmaz mı? Konteynerin içi (ve kabloların geçtiği iç yüzey de) plastik lambiri ve strafor yalıtım köpükleriyle kaplı! Bu şekilde ben mini buzdolabı, monitör tv + mini uydu alıcı ve mini çamaşır makinesi de kullanacağım. Bir sorun oluşturmaz mı?

Teşekkürler, anladığım kadarıyla yapabileceğim kadar basitmiş aslında.
1- Topraklama bakır çubuk, topraklama kablosu ve kelepçe alıp, baplantıyı yapıp toprağa gömeceğim.
2- Topraklama kablosunu inverterden gelen mavi kabloyla bağlantı yapacağım.
3- Yine inverterden gelen faz kablosunu da direkt sigorta kutusundaki ana sigortaya bağlayacağım.
Bu şekilde mi olacak, doğru mu anladım?

Sırayla yanıtlayım.
1-Topraklama işi yazıldığı kadar basit iş değil.Topraklama cubuğu yada levhasını yönetmeliklerine uygun gömmeniz sonrasında da topraklama direncini ölçmeniz (bu evdeki avometre ile ölçülmez) ve uygun topraklama direnç değerinde olduğunu teyit etmeniz gerekir.Bunları yapmadığınız sürece Mevlam beni kayıradan öteye gitmez bu işlem.
Mahalle elektrikcileride topraklama direncini ölçemez hatta çoğu yönetmeliğini bile bilemez.Bilen ve topraklama ölçüm aleti olan birini bulursanız, kendinizi çok şanslı olduğunuzu kabul edebilirsiniz.

2-3 İnverterinizi bilmediğim için bahsettiğiniz kablo renkleri neye karşılık geliyor bilmiyorum.Fakat mantığını doğru anlamışsınız.

Son düzenleme:

Ama tehlike oluşturmaz mı? Konteynerin içi (ve kabloların geçtiği iç yüzey de) plastik lambiri ve strafor yalıtım köpükleriyle kaplı! Bu şekilde ben mini buzdolabı, monitör tv + mini uydu alıcı ve mini çamaşır makinesi de kullanacağım. Bir sorun oluşturmaz mı?

Bahsettiğiniz yangına yönelik tehlikeler; kablonun taşıyacağı akımdan daha büyük akım geçirmenizden , kablo ve ek bağlantıların düzgün yapılmamasından dolayı ark oluşturmasından ve bu riskleri karşılaması gerekirken yanlış sigorta seçimi yada kaçak akım şalterinin olmamasından kaynaklanır.

İnverteriniz gücü nedir? bahsettiğiniz tüm tüketim güçlerini karşılayacak kapasitede mi?
İnverteriniz kalitelimi, ısındığı zaman kendini soğutma kapasitesine sahip mi?

Topraklama yani invertere nötr oluşturmadan da cihazı kullanabilirsiniz ,unutulmaması gereken şey bazı TV ler için riskli durum yaşatabilir.Bazı motor ,pompa motoru içeren cihazlarında çalışmama durumu yaşanabilir.

Son düzenleme:

Bahsettiğiniz yangına yönelik tehlikeler; kablonun taşıyacağı akımdan daha büyük akım geçirmenizden , kablo ve ek bağlantıların düzgün yapılmamasından dolayı ark oluşturmasından ve bu riskleri karşılaması gerekirken yanlış sigorta seçimi yada kaçak akım şalterinin olmamasından kaynaklanır.

İnverteriniz gücü nedir? bahsettiğiniz tüm tüketim güçlerini karşılayacak kapasitede mi?
İnverteriniz kalitelimi, ısındığı zaman kendini soğutma kapasitesine sahip mi?

Topraklama yani invertere nötr oluşturmadan da cihazı kullanabilirsiniz ,unutulmaması gereken şey bazı TV ler için riskli durum yaşatabilir.Bazı motor ,pompa motoru içeren cihazlarında çalışmama durumu yaşanabilir.
Kusura bakmayın, kişisel yoğunluk nedeniyle geç cevap veriyorum. İnverterin gücü 1200 Watt ve evet, karşılıyor. İnverter Çin üretimi, kalitesi konusunda pek bir fikrim yok ama kötü de görünmüyor. Üzerinde iki adet fan mevcut fakat henüz hiç yükte kullanma şansım olmadığı için ısınma ve fan performansını göremedim. TV olarak "22 inch LCD monitör + Mini Uydu Alıcı" kullanacağım, büyük bir TV kullanmayacağım. Fakat mini buzdolabı da kullanacağım. Belki endişem mini buzdolabında bir sorun yaratabilir...

Sırayla yanıtlayım.
1-Topraklama işi yazıldığı kadar basit iş değil.Topraklama cubuğu yada levhasını yönetmeliklerine uygun gömmeniz sonrasında da topraklama direncini ölçmeniz (bu evdeki avometre ile ölçülmez) ve uygun topraklama direnç değerinde olduğunu teyit etmeniz gerekir.Bunları yapmadığınız sürece Mevlam beni kayıradan öteye gitmez bu işlem.
Mahalle elektrikcileride topraklama direncini ölçemez hatta çoğu yönetmeliğini bile bilemez.Bilen ve topraklama ölçüm aleti olan birini bulursanız, kendinizi çok şanslı olduğunuzu kabul edebilirsiniz.

2-3 İnverterinizi bilmediğim için bahsettiğiniz kablo renkleri neye karşılık geliyor bilmiyorum.Fakat mantığını doğru anlamışsınız.
Mutlaka öyledir, belli bir standardı zaten olmalı fakat burada o cihazla çalışmayı bilen bir insan evladı olabileceğini düşünemiyorum bile (Erzincan).

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.