İstanbul - Bostancı Performans Servis Deneyimim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Canovar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,448

Canovar

Yeni Üye
Merhaba,

Bugün aracımda(GC WJ 4.7) ABS lambası yandığı için ve lamba yanarken sistem devre dışı kaldığından güvenli sürüş sağlamadığı için bir an önce yaptırmak(aceleci davranmamalı ve en azından 3 ustadan tespit istemeliydim) amacıyla burada konusu olan ve tavsiye edilen Performans Servis'e gittim. Servisten girer girmez golü yedim aslında direkt çıkmalıydım ama işte musibet nasihat olayları vuku bulacak ya, devam ettim. Gol arıza tespitten geldi, içerideki usta eğer cihaz bağlayıp tespit yaparsak ve tamiratı onlarda yaptırmazsam 150tl bedeli olduğunu, tamirat durumunda bunun alınmadığını söyledi. Ben de büyük ihtimalle sensörlerde arıza vardır biri değişir diye kabul ettim.
Cihaz bağlandı ve hatanın ABS beyninde olduğu söylendi, dedim ki nedir arıza, ne yazıyor cihazda, beyinde arıza var daha önceden çok gördük, bunlarda hastalık muhabbeti oldu. Bu da 2. gol oldu. Bir daha bu hastalık lafını duyduğum yerden hızla uzaklaşacağım. Neyse sonra tamir yapılır dediler ve 600tl fiyat verdiler ve 3-4 saat sürebiliyor dediler, tamam dedim yapalım. Daha önceki araçlarımın da bu aracımın da periyodik bakımda bile başından ayrılmam. Bazı tecrübelerim sonucu ne yapıldığını sonuna kadar görmek isterim.
ABS beyni söküldü ve usta bakım odasına girdi, ben de peşindeyim. Başka bir görevli uyardı bu noktada beni odaya girmemem konusunda, tabi ben ısrarcıyım ne yapıldığını göreceğim. Recep ustaya çıktık dedim böyle böyle görmek istiyorum ne yapıldığını. Usta diyor ki meslek sırrı orası tamirat alanı tamirat yapılıyor. Ben arızayı görme ve tam olarak ne yapıldığını öğrenme konusunda ısrarcıyım. Sonunda ustayla beraber indik baktık ki beyni söken usta ABS beyni kutusunu köşeden kesmiş ufak bir parça adeta bir kasap edasıyla. Baktım kart üzerinde bir yanık, çizik vb. yok fotoğrafını da çektim. Ne yapılacağını sordum ve kartın görünmeyen arka tarafından lehim attığını ve üstüne tekrar lehim yapılacağını söylediler. Ön tarafında lehim mükemmel durumda bu arada. Ben böyle nokta atış arıza tespitinin nasıl yapıldığını merak ettim ve yılların deneyimi olduğu cevabını aldım. Bu noktadan sonra artık ne desem boş başa gelen çekilir diyerek bekledim işlemleri, lehimlendi tekrar kart açık kısmından, bize bakan ön yüzünden, yani mükemmel durumda gözüken yerden. Sonra kesilen yer kapatılıp silikonlandı ve araca takıldı. Ustayla çıktık baktık ABS devreye giriyor arıza gitmiş.
Şimdi arıza geçti, pekii beynin soketlerinden oksitlerin temizlenmesi mi yaptı bunu yoksa nokta atışı arıza tespit ve lehim üstüne atılan lehim mi? Kesin olarak bunun cevabını bilemeyeceğim ama 2dk da lehimin üstüne lehim atarak beyin arızası gideren ustaya da asla ve kat'a araba götürmeyeceğim gitmek isteyen tanıdıklarımı da yoldan çevireceğim.
Son olarak kendime ve bu yazıyı okuyup ibret almak isteyen titiz kullanıcılara tavsiyem, herhangi bir forumdan usta tavsiyesi almayınız. İnsanların beklentileri çok farklı olabiliyor.

Sağlıklı günler,
Can

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri