İzmir'de Otokar Sultan 145s City C Motokaravan Dönüşümü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan drankara Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 179
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 50,665
Bu arada arkadaki 300 lt dalgakıranlı su deposu için aldığım gergi kayışları ve yere sabitlmek için aldığım halkalı sabitleyiciler geldi.. Su deposu sabitlendi ve dışarıdan su dolum ağzı takılarak görsellerde görüldüğü gibi eğimli su dolum borusu yani gırtlak boru takıldı..
Mutfakta tezgah masif çam olacak.. Tabii ki ham olarak konulmayacak.. zımparalanıp elden geçip verniklenecek.. Örnek olarak bir tabaka koyduk aynı şekilde evyeyi de görsel olarak yerine koyarak fotoğrafladım..

3 Şubat 2022 tarihli Son Durum aşağıdaki videoda paylaşılmaktadır..

Video: https://youtu.be/b9ixI533dw8

WhatsApp Image 2022 02 03 at 144804

WhatsApp Image 2022 02 03 at 143901

WhatsApp Image 2022 02 03 at 143825

WhatsApp Image 2022 02 03 at 143815

WhatsApp Image 2022 02 03 at 143728

WhatsApp Image 2022 02 03 at 143650

Karavanım için mart ayında LG F8K5XNK4+++ 2 Kg 700 Devir Çamaşir Makinesini almıştım.. Çamaşır makinesini almamın sebebi 2,5 ve 4,5 yaşlarında 2 kızımın olması nedeniyledir.. Sonuçta yemek yiyişimiz ile kıyafetlerin değişimine sebep olabiliyor... :smiley: Karavan için çamaşır makinesi zaruri ihtiyaç mıdır derseniz, tabii ki değil.. ancak küçük çocuğunuz varsa nezaman neye ihtiyacınızın olduğu belli olmuyor.. eksik olmasındansa elimin altında olmasını tercih ederim..
Çamaşır makinesini uzun süredir evde tutuyordum, eşim sürekli çocukların odasında duran kutunun gitmesini istiyordu.. en sonunda makine yuvası ile buluştu ve kutu açılışını yaptım.. karavanda mutfakta hazırladığımız yerine yerleştirilmesini yaptık.. Tabii ki henüz ilk yerlestirme yapılmıştir.. bağlantısını çalıştırmasını yapmadık.. Daha sonra araç bittiginde kullanima dair su ve elektrik sarfiyatınının değerlendirmesini yapacağım.. Ancak söylenen 50 lt kadar su harcadığından bahsediliyor.. :smiley: yani karavan hayatı için oldukça lüks bir makina denilebilir.. Güneşli havalarda ve çeşmenin başındayken herhalde makinayı çalıştıracağım :smiley:

LG F8K5XNK4+++ 2 Kg 700 Devir Çamasir Makinesi
Video: https://youtu.be/E2Bde0wOPQs

WhatsApp Image 2022 02 04 at 164614

WhatsApp Image 2022 02 04 at 164424 1

WhatsApp Image 2022 02 04 at 164424 2

WhatsApp Image 2022 02 04 at 164424

.
Aracınızın içersindeki su deponuz için bir sorum olacaktı.
50 Km/saat hızındaki iki aracın önden çarpışmasında 72 mili saniye boyunca nesnelerin ağırlıkları 19,7x2=39,4 misli artmakta.
Deponuzun enine konumlu kayışlar ve takozlarla bu güce karşılık verebileceği bence şüpheli gibi gözükmekte ?
Resimler aldatıcı olsa bile, böyle bir izlenim verdiğinden izninizle sormak istemiştim..

Araçların çarpışma testlerinde standart alınan bu değerler, yerçekimi ve araçların sönümleme özellikleri yüzünden gidiş istikameti yönünde oluşan ataleti aslında pratikte gerçek kütlenin ancak ~35 misline kadar çıkarabilmekte.
Fakat hareketsiz bir engel durumunda oluşabilecek ~18 katı değer bile özellikle çocuklarınız için dikkat gerektirmeli diye düşünmüştüm.

Akademik kişiliğiniz rakamları kaldırabilir diye böyle sıkıcı yazdım..😋

Son düzenleme:

Rakamlarla konuşmayı severim.. Çünkü gerçeği daha net görmemizi sağlıyor.. :smiley:
Kayışlar kamyonlarda yük amaçlı kullanılan kayışlardan olsada normal sürüşte yana savrulmayı azaltır.. Her nekadar Dalgakıranlı su deposu olsa da çarpışmalarda araç içinde sizinde belirttiğiniz şekilde kat ve kat bir itme kuvveti oluşacaktır.. Tabiiki uyarınızı dikkate alıp su deposunun hem yan hemde ön güçlendirmelerini arttıracağım.. Tabii bunu nasıl yapacağım üzerinde düşünmem kafa yormam gerekecek.. ;)

Tekrar merhaba.. İlerlememiz devam ediyor..
5 Şubat tarihinde mutfak tezgahımız geldi.. Ayrıca arka klima kapağına ızgara takıldı.. Daha sık bir görünüme kavuştu.

Video: https://youtu.be/Ar4DA6boR7U

5 şubat mutfak tezgahi geldi. Yerine konuldu.. Tabii henüz ham haliyle.. elden geçecek.. zımparalanıp verniklenecek..

Video: https://youtu.be/eyKDWGKMOjk

9 subat 2022 tarihinde klima kapagi takıldı, buzdolabı artık çalışır hale geldi..

Video: https://youtu.be/TixyGI_SHtA

10 subat 2022 tarihinde karavanımıza takılan Lg çamaşir makinesini çalıştırdık.. 49 dakika süren yıkama sırasında 50 Lt yakın su harcadık.. iyi su harcıyor ancak ihtiyaç halinde kullanacagım ki 2 küçük çocuğum var.. elektrik harcaması hakkında suan bir ölçüm yapmadım..

WhatsApp Image 2022 02 05 at 162548

WhatsApp Image 2022 02 05 at 162533

WhatsApp Image 2022 02 05 at 162448

WhatsApp Image 2022 02 05 at 162426

WhatsApp Image 2022 02 05 at 162417

WhatsApp Image 2022 02 10 at 213300

Takipteyiz. Kolaylıklar dilerim.
Teşekkür ederim.. Yapım sürecine ve bunu belgelemeye devam ediyoruz..

12.2.2022 Cumartesi günü tekrar sanayiideydim.. Araçta kullanılacak köşebent ve pervazların verniklenmesi işlemine başlandı.. Vernik olarak selülozik vernik aldım.. Mat vernik, seslülozik tinerle karıştırılıpp boya tabancasıyla 2 kat olarak pervazve küşebentlere uygulandı.. Bu arada 30 m marin 4 mm dış bağlantı kablosunun karavan dışında normal prizlere takılabilmesi için bir ucunu söktüm ve 16 amperlik dış topraklı normal priz başlığını monte ettim.. Araç yarı kapalı alanda durduğundan aküler tam şarj olmayabilir diye prizden şarj için bu şekilde şimdilik bir çözüm buldum.. Daha sonra prizlere sürekli tak çıkar yerine ek dişi erkek priz alıp ek bir kısa kablo yapıp elektrik prizlerine uygun aparat yapmayı düşünüyorum..
Şimdillik bu şekilde bir tarafı normal erkek priz diğer tarafı benim karavan elektrik girişi başlığıyla idare edeceğim..
Bu arada araçtaki tüm dolaplar için kapak siparişi verildi.. cuma günü gelecek deniyor.. Aracın muayene süreside geldi.. 18 Şubatda muayenesi bitiyor.. Yani TUVTÜRK muayene süresi geldi.. 22 Şubat 2022 tarihinde de aracın trafik sigortası doluyor.. Yani yapım iş gecikince sorunlar yavaş yavaş başgöstermeye başladı.. benimde trafik sigortası ve muayene sürem bitti diyebiliriz.. TSE işlemlerini büyük ihtimalle menemende yaptıracagım.. Sigortayı otobüs olarak yeniler sonra ruhsatı alınnca iptal ederim diyorum ancak muyayenesiz olarak trafiğe çıkıp gidecek gibi görünüyorum ki bu pekde hoş bir şey olmayacak.. Neyse sona yaklaştım.. dikkatlice gidip geleceğim.. TSE de de umarım sorun yaşamam.. Yolda Ceza yemem, denetlemeye girmem, TSE den geçersem 2-3 gün sonrada tadilat muayenesine gecikme cezasını ödeyerek gitmeyi planlıyorum.. Bakalım planlama bu, gerçekleşme durumu nasıl olacak..

12 2 2022 tarihli Pervaz ve köşebentlerin verniklenmesiyle ilgili kısa video..
Video: https://youtu.be/XfwyhKZBbnU

WhatsApp Image 2022 02 14 at 105119

WhatsApp Image 2022 02 14 at 105120 1

WhatsApp Image 2022 02 14 at 105120

Son düzenleme:

Tekrar merhaba.. 15 Şubat 2022 salı günü itibarıyla aracın son durumunu anlatmak gerekirse, fotoğraflardan ve videodan da görüleceği üzere pervaz ve köşebentler şöför taraıfndan başlanarak yerleştirilmeye başlandı.. Tavan ve cam kenarlarında konumlandırıldı. Bu arada banyo kısmına duşakabin şeklinde tek tarafltan açılan bir kapı planlıyordum.. Her nekadar dusakabinlerin cam olarak araçta kullanımının tehlikeli olacağını dusunduğumden mika türündeki dusakabini seçsemde, duşakabinin dışarıdan içinin çokda görünmeyeceği söylensede ki pek inandırıcı olmadığını sizlerde evlerinizden bilirsiniz , üstüne ince yatay pvc takviyesi yaparak içeride ışık açıldığında dışarıdan içerisinin görünmemesi bu şekilde sağlanacak.. Dışarıdan tüm araçta olduğu gibi beyaz ağırlıklı bir görünüm devam edecek.. Özet olarak Banyo içinden bakıldığında su damlası şeklinde duşakabin sistemi, dışarıdan bakıldığında ise beyaz renkte pvc cizgili şekilde olacak.. Ölçüler normal standart ölçülerde olmadığından fiyatta da ona göre biraz daha artışa yol açtı.. Her nekadar daha az malzeme kullanılıyor ebatı normal duşakabinlere göre küçük desemde çok birşey farketmedi.. :smiley: Duşakabin Ölçülerim 107,5x173 cm.. zaten diğer kısımlar banyoda fibrosan ctp panel şeklinde..
Pazartesi günü montajı yapılacak.. maliyet derseniz fiyatlar uçmuş gitmiş.. E tabii birde izmir içinden fiyat alıp git gel taktırma imkanı pek olası olmadığından buradan yani bulunduğum ilçeden işi yaptırmak zorunda kaldım.. Kasımdan sonraki her zammı iyice hissetmeye devam ediyorum diyebilirim.. Aracın yapımındaki gecikme bana maliyette artış olarak dönmeye devam ediyor.. Buyük ihtimalle eylül gibi ortalama 1000- 1200 civarına yaptırabileceğim sisteme dıştan pvc panel takviyesiyle birlikte şuan 1950 TL veriyorum.. Herşeyde olduğu gibi bu kalemde oldukça pahalanmış.. Tek tesellim karavandaki %80 malzemeyi ekim öncesinde almam oldu.. yoksa aynı malzemelerle bu maliyetleri kaldırmam oldukça zordu.. malzemeden ve şuana kadarki kaliteden ciddi ödün vermek zorunda kalacaktım diye düşünüyorum.. Aşağıda araçtaki son duruma ait görselleri ve videoyu paylaşıyorum..

15 Şubat 2022 Tarihli Otokar Sultan Karavan Dönüşümünde Son Durum Videosu:

Video: https://youtu.be/-S9uFH5YMQk

WhatsApp Image 2022 02 15 at 183159

WhatsApp Image 2022 02 15 at 183147

WhatsApp Image 2022 02 15 at 183103

WhatsApp Image 2022 02 15 at 183054

WhatsApp Image 2022 02 15 at 183004

WhatsApp Image 2022 02 15 at 182917

Merhaba,
şimdi resimlere bakınca buzdolabınızın tezgah altı olduğunu gördüm,
araç ve yeriniz müsaitken neden biraz daha büyük bir dolap seçmediniz merak ettim.
Bende de iki küçük çocuk var ve eski karavanımda tezgah altı dolabı bize yetmiyordu.

Ekli dosyayı görüntüle 638630
Área Cámper Mazarrón · Ctra. Mazarrón , al Puerto, Km 2,5, 30870, Murcia, Spanien

Dün Campercontact karavanpark sitesinde bu resmi görünce sizin karavanınız aklıma geldi.

Karavanın durduğu yer Ispanya’da bir karavanpark (karavancıların en ҫok favori olarak göstediği bir karavanpark)

Karavanınız güzel oluyor. Güzel geziler.
:smiley: Teşekkür ederim.. Tabii benim araç fotoğraftakine göre oldukça küçük kalıyor.. Türkiyede de 1980 li yıllardan kalm 302 lerden karavan yapanlar var. youtubeden bazılarını takıp ediyorum, ancak bendeki cins v model yani isızu, otokar, iveco vb yarım orobüs diye gecen buyuk servis minibüsü olarak kullanılan araçlar 100 km de 15 lt ortalma yakarken 302 model bu otobüsler 100 km de 30-40 lt gibi bir değerde yakıt harcadığndan bahsediliyor.. Türkiye şartlarında oldukça yüksek bir ulaşım maliyeti anlamına geliyor.. Hoş zaten daha çok bu araçlar sabit ev gibi kulanılıyor.. sürekli geziler için pek maliyet etkin görünmüyor.. Ama genişliğine bakınca karavandan çok ev gibi bir ferahlığa sahip olduğu kesin.. :smiley:

Merhaba,
şimdi resimlere bakınca buzdolabınızın tezgah altı olduğunu gördüm,
araç ve yeriniz müsaitken neden biraz daha büyük bir dolap seçmediniz merak ettim.
Bende de iki küçük çocuk var ve eski karavanımda tezgah altı dolabı bize yetmiyordu.
Sitede de 12 v 150 lt üstü buzdolaplarının verimliliği üzerine yazılan yazıları okumuştum.. Aslında ilk olarak Ugur un buyuk çirt kapılı buzdolabını 220v olarak seçecektim.. Ancak hem verimlilik, hem 220 v kullanımını mümkün olduğunca araçta azaltmak istemem sebebiyle 12v tezgahaltı bir buzdolabını tercih ettim.. Tabiiki en büyük etkenlerin biride buzdolabını tıkabasa doldurup uzun süreli gezme gibi bir düşüncem yok. buz kullanma gibi bir düşüncemde yok zaten.. buzluğuda çok büyük olmasına gerek duymadım.. ek oto buzdolabım için buz gerekirse buzluğundan istifade ederim..
çalışma hayatım zaten uzun süreli tatillere pek izin vermiyor.. 12v küçük bir buzdolabı yeterli olacaksa zaten büyük bir buzdolabına gerek yok deyip 12v 128 lt lik buzdolabını tercih ettim.. Buzdolabını tezgah altına koyarak hem bu şekilde mutfakta tezgah üstünde daha çok yer sahibi oldum.. Bu arada ayrıca Mobicool MB32 12Volt DC 32 Litre Çanta Tipi Oto buzdolabım da var.. Aşırı randımanlı olduğunu düşünmesemde gerektiği durumlarda en azından sebzeleri meyveleri içecekleri koyabileceğim ek soğutma alanı sağlayacak..
Bu arada hem kasetli tuvalet hemde 12v buzdolabı için Janberk beyle ve yine gezenbilir sitesinden şimdi buradaki nik adını unuttum ama İzmirden Emre arkadaşımızla hayli telefon görüşmesi yaptıktan sonra seçimlerimi yapmıştım.. Onların bu konudaki katkı bilgilendirmeleri hayli fazla oldu diyebilirim..

Son düzenleme:

16 Şubat tarihinden devam edeyim.. Arka ve ranza kısmının pencere kenarları ve tavan pervazları takıldı.. 16.02.2022 tarihinde artık Otokar Sultan Karavan Dönüşümünde Orta ve Arka Kısım Pervaz ve Kösebentleri tamamlanmak üzere diyebiliriz.. genel hatlarıyla köşebent ve pervazlar takıldı.. Özellikle ranza kısmı görsel anlamda biraz daha düzgün görünmeye başladı.. Tabii henüz araç içindeki duvarların ve yer pervazları henüz takılmadı..

16.02.2022 Otokar Sultan Karavan Dönüşümünde Son Durum videosu ,

Video: https://youtu.be/I1DVYsMpb5c

WhatsApp Image 2022 02 16 at 182535

WhatsApp Image 2022 02 16 at 182510

WhatsApp Image 2022 02 16 at 182502

WhatsApp Image 2022 02 16 at 182451

WhatsApp Image 2022 02 16 at 182416

WhatsApp Image 2022 02 16 at 182410

17.02.2022 tarihinde de Banyo ve arka yatak odasının her iki yan taraftaki 40x20 ebatlarındaki pencerelerin çerçeveleri takıldı.. Tabii daha sonra bu pencerelerin üzerine sineklikte takılacak.. Su an sineklikler köşede takılacağı günü bekliyor..

17 Şubat 2022 tarihinde aracın durumunu çektiğim video..
Video: https://youtu.be/g8hCBjvl-_0

WhatsApp Image 2022 02 17 at 192204

WhatsApp Image 2022 02 17 at 192154

WhatsApp Image 2022 02 17 at 192142

18.02.2022 cuma tarihinde karavanin ranzasının kenarlıkları takıldı, arka yatak alt depo girişi baglantı kapağı ve arka kapıdan yatak altı depo diş giriş kapağı yapımına başlandı. Karavandaki ranzalarda 10 cm lik sert sünger yatak kullanacağım.. 3-4 ay önceden aldım.. bu sebeple ust ranzada sürgülü dışa açılır ek bir yükselti yaptırdım.. aşırı yüksek olmasada az çok bir yükselti sağlıyor..
Arka kapıdan yatak altındalki depoya bu kapak sayesinde ulaşılabilecek.. Yani alt depoya içeriden yatak altındaki kapak ile, istersem baz şeklinde tüm yatağı kaldıırarak, dışarıdan da arka kapıdan yeni yapılacak kapıyı açarak alt depoya ulaşabileceğim.. En azından yatakta biri uyurken baza kaldırmamak mantıklı olur diye içeriden ve dışarıdan alt yatak altı depoya ulaşabilirliği sağlamış oldum.. Yatağı ben rahat kaldırıp indirebiliyorum ancak yatak altından birşey alınmak istese eşim ve kızların bazayı kaldırıp indirmeleri oldukça zor olacaktı.. Ondan bu iç kapak oldukça işlevsel olacak.. Arka kapıdan depoya ulaşım kapağıda sandalye masa mangal vb gibi şeylerin içeriden dolaştırılmadan dışarı çıkarılmasına imkan verecek.. Tabii planlama şu an bu.. gerçekleşme nasıl olur zaman gösterecek :smiley:
Karavanın dolaplarının kapaklari da en sonunda geldi, kulp vb yerlerin açılması için cnc ye gönderildi. Fotograflar ve video cuma gününe aittir.. cuma gününden sonra aracı bende henüz görmedim.. Cumartesi, pazartesi nöbetçi olduğumdan ilerlemenin boyutunu bugün saat 17 gibi gittiğimde bende göreceğim.. youtubede aynı gün içinde videoları paylaşıyorum.. 3-4 gün gecikmelide olsa buradan da fotoğraf ve videosunu sizlerle paylaşmaya devam edeceğim..
Bu arada aracın 2 gün önce tuvtürk muayenesi ve bugünde araç sigortası sona erdi.. Artık araç tamamen bittiğinde izmir menemene tse ye giderken tekrar otobüs şeklinde zorunlu araç sigortasını yapıp yola çıkmayı düşünüyorum.. muayene bitti, gidip gelirken trafiğe yakalanırsam cezayı yiyeceğim artık.. zaten 1 hafta süre veriyorlar muayene için.. TSE den geçersem zaten tadilat muayenesine gireceğim.. yapacak birşey yok..

18.02.2022 tarihli Karavan dönüşümündeki değişikliklerin videosudur..
Video: https://youtu.be/xoQUNKKjszQ

WhatsApp Image 2022 02 18 at 180019

WhatsApp Image 2022 02 18 at 180009

WhatsApp Image 2022 02 18 at 180001

WhatsApp Image 2022 02 18 at 175908

WhatsApp Image 2022 02 18 at 175857

Son düzenleme:

18 Şubat 2022 tarihinden araca ait fotoğrafların devamıdır.. Ranzaya tırmanmak için arka duvara duvar içindeki demirlere vidalanmış bir tutamaç ta eklenecek.. yerini belirledik.. arka yatağa basarak tutamaçtan tutarak veya yere bir basamak koyarak ranzaya çıkabileceğiz.. denemesini yaptım.. şimdilik çocuklar küçük, büyük ihtimalle bir merdiven koyacağız ancak ben bu şekilde üst ranzaya rahat çıkabiliyorum.. pratikte yaşayarak deneye yanıla karar vereceğiz..

WhatsApp Image 2022 02 18 at 175842

WhatsApp Image 2022 02 18 at 175823

WhatsApp Image 2022 02 18 at 180035 1

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR