İzmir'de Otokar Sultan 145s City C Motokaravan Dönüşümü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan drankara Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 179
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 50,586

Doktor Bey,

Elektrik tüketecek cihazlarınızı marka, model varsa tüketim bilgisi ile yazın, basit bir hesap yapmaya çalışalım.
Şuan için sadece elektrikli 2 cihazım mevcut..
1-LG F8K5XNK4 A+++ 2 kg 700 Devir Çamaşır Makinesi 220 v amper değerini bilmiyorum
2-Next YE-22020KT HD 22" 55 Ekran LED Televizyon 12 v mevcut aldıklarım
Almayı planladıklarım ise;
1 -Uğur UES 273 D2K A++ 273 lt Statik Buzdolabı 220 v Enerji tüketimi 0,47 kWh/24h
2- 12 v hidrofor
3-LED lamba en az 4 adet, büyük ihtimalle şerit led şeklinde..
başka bir ihtiyaç çıkar mı şuan için bilmiyorum.. amper değerlerini bilmiyorum..

Bu tarz motokaravanları pek seviyorum. İçinde uzun süre yaşamak için ilerde düşünebilirim ben de...
aslında 2 ve 4 yaşlarında küçük çocuk, 4 kişilik bir aile olmasak büyük araç düşünmezdim.. İlk olarak ducato, iveco daily, ford transit, citroen jumper, Volkswagen Crafter bakıyordum.. ancak fiyatları covid19 ile birlikte iyice yükseldi. Panelvana koltuk ekletmez zor olduğundan uzun süre minibüs aradım. birlikte görev yaptığım mesai arkadaşımın ducato 15 m3 aracında arkadaki yatağın durumunu görüp en arkanın ranza haline gelmiş halini düşünüp (ki onlar 2 kişi, onlar için son derece yeterli bir araç) bana göre dar olacağını göz önüne alınca daha geniş bir araç bakmaya başladım.. İç ferahlığı yani yaşam alanının daha geniş olması nedeniyle Midibüs yani ruhsatta otobüs sınıfına döndüm.. Isuzu, Iveco, Otokar sultan, Temsa prestij bakmaya başladım.. Tabii bu araçlar otobüs olarak geçiyor.. D ehliyetle kullanılıyor. Ağırlıkları ve yakıt gideri diğerlerine göre çok daha fazla.. ancak yukarıda da bahsettiğim gibi yaşam alanları daha geniş..

Şuan için sadece elektrikli 2 cihazım mevcut..
1-LG F8K5XNK4 A+++ 2 kg 700 Devir Çamaşır Makinesi 220 v amper değerini bilmiyorum
2-Next YE-22020KT HD 22" 55 Ekran LED Televizyon 12 v mevcut aldıklarım
Almayı planladıklarım ise;
1 -Uğur UES 273 D2K A++ 273 lt Statik Buzdolabı 220 v Enerji tüketimi 0,47 kWh/24h
2- 12 v hidrofor
3-LED lamba en az 4 adet, büyük ihtimalle şerit led şeklinde..
başka bir ihtiyaç çıkar mı şuan için bilmiyorum.. amper değerlerini bilmiyorum..
Fırın, otomatik uydu anteni, mikro dalga, kahve makinesi, kettle, sinek kovucu, bilgisayar vb kullanacak mısınız?
12V aydınlatma vb yazdığınızdan fazla miktarda hem içeride hemde dışarıda kullanırsınız, bilginize.

Fırın, otomatik uydu anteni, mikro dalga, kahve makinesi, kettle, sinek kovucu, bilgisayar vb kullanacak mısınız?
12V aydınlatma vb yazdığınızdan fazla miktarda hem içeride hemde dışarıda kullanırsınız, bilginize.
Belirtmeyi unutmuşum.. Neta MBA28 Mobil Araç Karavan Uydu Anteni aldım. Fırın, mikro dalga, kahve makinesi duşunmuyorum.. kettle, leptop kullanabilirim.. Mümkün olduğunca başka ek elektrikli cihaz kullanmayı düşünmüyorum..

Belirtmeyi unutmuşum.. Neta MBA28 Mobil Araç Karavan Uydu Anteni aldım. Fırın, mikro dalga, kahve makinesi duşunmuyorum.. kettle, leptop kullanabilirim.. Mümkün olduğunca başka ek elektrikli cihaz kullanmayı düşünmüyorum..
Doktor Bey,

Büyük buzdolabı, su ısıtıcısı gibi ürünler karavanlarda çok tercih edilmezler. Nedeni enerji tüketimleridir. Akü ve panel alma sırası geldiğinde bu tercihlerinizde daha fazla netleşir, arzu ederseniz bu satın alma öncesinde hesabınızı yapalım.

Evet, Büyük buzdolabı derken 200 LT civarında olacak diye planlıyordum ancak şimdi verimlilik konusu işin içine girince bu sefer 100-150 lt civarına boyutu düşüreceğim galiba.. henüz buzdolabını netleştirmedim.. Başka bir sayfada belirttiğim gibi ya hazır 12 v dönüşümü yapılmış ancak çin mali olmayan komprüsörlü buzdolabı alacağım veya buzdolabını alıp izmirde dönüşüm yapan firmalardan birisine çin mali olmayan büyük ihtimalle kore veya italyan malı komprösör taktıracağım.. Ancak suan taktırsam bile aracın içinde henüz çalışmaya yeni çalışacağım için yer sorunum olacağından buzdolabı alım işini erteleyecek gibi görünüyor.. Buzdolabı dışında ısıtıcıda olacak tabii bunu belirtmeyi unutmuşum.. Isıtıcı fiyatlarıda cep yakacak gibi görünüyor. webasto ciddi pahalı.. yerli üretim Dai Shava S4 benim aracım için yeterli olacak gibi.. ancak onunda pek ucuz olduğu söylenemez..
Dün güneş enerjisi ve akü sistemi için İzmir Karşıyakadaki Babligoo ya aracı götürdüm. Bu arad ehliyeti aldıktan sonra ilk defa aracı kullandım.. yaklaşık 200 km dan fazla yol gidip geldim.. Araç yüksek olduğundan otoyolda Rüzgarlı havada dikkatli kullanmak gerekiyor...Arada araç yüksek olduğundan rüzgarı hissettiriyor .. :smiley:
Babligoda yer için ölçüm yapıldı. Yukarıda tamda arka-ortada klima olduğundan ön hekiyle klima arasındaki 175 cm lik boy, 200 cm en olan kısma panelleri konumlandıracağım.. 2 tane panel ancak sığacağı yer var.. 2 tane Lexron 330 v güneş paneli, Çamaşır makinesi sebebiyle 3000 w inverter olacak.. Aküler için ayrıca hesaplama yapılacak.. Akü ve elektrik sistemleri için giriş tarafındaki altön depoyu kullanmayı planlıyorum. Aracın içine akü ve diğer elektrik tertibatını sokmayacağım. Araçta 220 ve 12 v sistem olacak. Ayrıca dışardan elektrik alabilecek ve aracın mevcut 24 v aküsünden de yani araçtan da yaşam aküleri şarj olabilecek.. Babligo yetkilileri bugün sistemin ayrıntılarını ve tekliflerini iletecekler..

.
Bilmem karavanda çamaşır makinasını bir yerde mi gördünüz, birisi mi tavsiye etti yoksa sadece sizin fikriniz mi ? Kurumu için yapacağınız harcama ve vereceğiniz zaman, sizin gibi yakında çocukları için yaz tatiline bağlı olacak karavancılara avantajından çok sorun getirmeli ?
Makinanın kaplayacağı hacıma, hani dışarıda yıkattırmasanız bile, 3-4 haftalık yaz tatillerinizde kullanacağınız giysilerin sığabileceğini düşünüyorum.
Solar panel ve akü kazancınızdan bahsetmedim bile.
Hatta ısıtıcı bile gereksinim görülmesine kadar ertelenebilir bir alet konumunda.
Eşimle bana 40 litrelik buzdolabı hakkıyla yetiyor ve inverterimiz de yok diyerek kafanızı daha da karıştırarak şimdi neme lazım sizinle papaz olmayayım..:yum:

Kısaca karavanı ev alışkanlıkları üzerinden tasarlamamak faydanıza olmalı ?
Kolay gelsin Levent bey.. :smiley:

...
Bilmem 12V buzdolabı çevirimi için aşağıdaki adres hala geçerli mi ?
ATOM ELEKTRİK ELEKTRONİK İMALAT TAMİR İLETİŞİM İÇ VE DIŞ TİCARET
1. Sanayi Sitesi 2840 Sokak No:23/A-201 Çamdibi -İZMİR
TEL: +90 (232) 433 70 81 - 433 70 86 - 449 92 93 | FAKS: 449 13 62

Son düzenleme:

.
Bilmem karavanda çamaşır makinasını bir yerde mi gördünüz, birisi mi tavsiye etti yoksa sadece sizin fikriniz mi ? Kurumu için yapacağınız harcama ve vereceğiniz zaman, sizin gibi yakında çocukları için yaz tatiline bağlı olacak karavancılara avantajından çok sorun getirmeli ?
Makinanın kaplayacağı hacıma, hani dışarıda yıkattırmasanız bile, 3-4 haftalık yaz tatillerinizde kullanacağınız giysilerin sığabileceğini düşünüyorum.
Hatta ısıtıcı bile gereksinim görülmesine kadar ertelenebilir bir alet konumunda.
Eşimle bana 40 litrelik buzdolabı hakkıyla yetiyor ve inverterimiz de yok diyerek kafanızı daha da karıştırarak şimdi sizinle papaz olmayayım..:yum:

...
Davut bey merhaba. Buzdolabı için dönüşüm yapan bu firma artık faal değil. Yerine kadar gidip baktım ve ne web siteleri ne de telefonları aktif değil. Bilginize.

.
Eşimle bana 40 litrelik buzdolabı hakkıyla yetiyor ve inverterimiz de yok diyerek kafanızı daha da karıştırarak şimdi neme lazım sizinle papaz olmayayım..:yum:

...
Sadece eşim ve ben olsak sorun değil.. ancak 2 ve 4 yaşında 2 kızınız varsa ve de yemekleri kendileri, üst başlarıyla birlikte yiyorlarsa çamaşır makinesi ne yazık ki gerekiyor.. Bazıları için su ısıtıcısı, çamaşır makinesi, televizyon, uydu anteni hatta aki ve güneş enerjisi şart olmaya bilir ancak bu ihtiyaçlar göreceli bir kavram.. kişiden kişiye ihtiyaçlar değişebiliyor.. LG nin çamaşır makinesi 220 v, ancak yıkama kapasitesi 2 kg, yani az olsada çocuk kıyafetlerini az ısıda bile olsa yıkayabilecek kapasitede.. Enerji Sınıfı: A+++.. Tabi bu olsada İnverter olarak bana 3000 v vede daha yüksek akü kapasitesi olarak dönmekte.. Ürün Boyutları (Y x G x D): 36 x 60 x 65 cm.. Aracım Otokar Sultan 145S.. arkada bazalı olmasını planladığım 200x150 cm yatağın altında yeterli miktarda yere sahibim. buraya konumlandıracağım..

Evet, Büyük buzdolabı derken 200 LT civarında olacak diye planlıyordum ancak şimdi verimlilik konusu işin içine girince bu sefer 100-150 lt civarına boyutu düşüreceğim galiba.. henüz buzdolabını netleştirmedim.. Başka bir sayfada belirttiğim gibi ya hazır 12 v dönüşümü yapılmış ancak çin mali olmayan komprüsörlü buzdolabı alacağım veya buzdolabını alıp izmirde dönüşüm yapan firmalardan birisine çin mali olmayan büyük ihtimalle kore veya italyan malı komprösör taktıracağım.. Ancak suan taktırsam bile aracın içinde henüz çalışmaya yeni çalışacağım için yer sorunum olacağından buzdolabı alım işini erteleyecek gibi görünüyor.. Buzdolabı dışında ısıtıcıda olacak tabii bunu belirtmeyi unutmuşum.. Isıtıcı fiyatlarıda cep yakacak gibi görünüyor. webasto ciddi pahalı.. yerli üretim Dai Shava S4 benim aracım için yeterli olacak gibi.. ancak onunda pek ucuz olduğu söylenemez..
Dün güneş enerjisi ve akü sistemi için İzmir Karşıyakadaki Babligoo ya aracı götürdüm. Bu arad ehliyeti aldıktan sonra ilk defa aracı kullandım.. yaklaşık 200 km dan fazla yol gidip geldim.. Araç yüksek olduğundan otoyolda Rüzgarlı havada dikkatli kullanmak gerekiyor...Arada araç yüksek olduğundan rüzgarı hissettiriyor .. :smiley:
Babligoda yer için ölçüm yapıldı. Yukarıda tamda arka-ortada klima olduğundan ön hekiyle klima arasındaki 175 cm lik boy, 200 cm en olan kısma panelleri konumlandıracağım.. 2 tane panel ancak sığacağı yer var.. 2 tane Lexron 330 v güneş paneli, Çamaşır makinesi sebebiyle 3000 w inverter olacak.. Aküler için ayrıca hesaplama yapılacak.. Akü ve elektrik sistemleri için giriş tarafındaki altön depoyu kullanmayı planlıyorum. Aracın içine akü ve diğer elektrik tertibatını sokmayacağım. Araçta 220 ve 12 v sistem olacak. Ayrıca dışardan elektrik alabilecek ve aracın mevcut 24 v aküsünden de yani araçtan da yaşam aküleri şarj olabilecek.. Babligo yetkilileri bugün sistemin ayrıntılarını ve tekliflerini iletecekler..
Doktor Bey,

Akü, panel vb enerji ile ilgili kısmın satın almasını en sona bırakın, hem güç hesabınız eksiksiz olur hemde panel ve akünün ömründen yememiş olursunuz.

.

...
@Doğrucu Davut , Levent bey ile beraber oluşturduğumuz ayrı bir paylaşım grubumuzda benzer kafa karışıklığını ben yapıyorum. Yakalarsa önce beni yakalar siz rahat olun. :yum:
Bizim en büyük şansımız rastgele girdiğimiz Gezenbilir forum sayfasının ilk günlerinde, siz ve bizimle benzer geziler yapan gezginler ile karşılaşmak oldu. Basit uygulamalar ile yapılan ilk gezilerimiz olmasa hangi üreticinin veya kendi mükemmel karavanını yapanların peşinden sürüklenecektik. Geçen üç yıl da , basit ve çözüm kolaylığına sahip çok ürün çıktı ve arkası da kesilmeyecek.
Levent bey'e büyük aracı için ilk başta basit uygulamalar ile yollara çıkmasını ve deneyimleri sonrası gerçek isteklerine göre kendi karavanını oluşturması yönteminin daha kullanışlı olacağını düşündüğümü söyledim.
Bir de çocuklar için bir sistem isteği doğal olarak daha hassas.

.
Janberk bey, umarım Levent bey yazımın tonunu farklı yorumlamamıştır ?
Karavana neler konulacağı üzerine yasalar dışında mutlaklık taşıyan bir öğe bulunmamakta. Bizimkisi olsa olsa tecrübe ve alışılmışlara dikkat çekmekten başka birşey değil. Zaten karavancı karavanına neyi gerekli görüyorsa akan suların durması gayet normal. Yukarıdaki iletim de bu sınırlar içindeydi.

Yine de konuya çomak sokan ihtiyar imajımı zedelememek için bir noktaya daha dikkat çekmeden duramayacağım. :p
Çocuklar bizim yaşam merkezimiz ama biz onların sizin de yaşadığınız üzere ancak belirli bir zaman dilimine sığabiliyoruz.
En azından Levent beyin yumurcaklarının pek yakında saray adabıyla yemeğe geçeceklerinden eminim..
O zamana kadar çamaşır makinasının getirip götürdüklerine de alışılır sanırım.

Bereket hepimiz farklıyız. Yoksa karavancılık pek yeknesak olurdu.
Yeter ki çevre ve yasaları es geçmeden kendimizle uyumlu kalalım.

Alışkanlık hoş görün, pazarları buraların vaaz günü de..:yum:

Son düzenleme:

Güneş panelleri ve akü konusunu sizlerinde belirttiği gibi biraz ötelemekte yarar var.. En azından izolasyon ve elektrik tesisatı döşenene kadar.. Tabii bu durumda eve yakın bir yerde elektrikten uzak bir şekilde ilk etapları halletmem gerekecek.. Evin konumu ve sokağın nedeniyle araca elektrik çekemeyeceğim.. Her türlü ve öneriye herzaman açığım.. Zaten bu öneriler olmasa hataları baştan engelleme düzletme şansımız olmayacak.. Örneğin, Janberg beyin önerisiyle siyah su deposundan vazgeçtim ve kasetli tuvalete döndüm.. Elektrik konusu da bu şekilde.. En azından iç elektrik 220 v ve 12 v olarak şekillenecek, Aracın sisteminden 24 v dan-12 v jel akuye besleme olacak.. Aküler ve invertör vb elektrik sistemini alt depoya yerleştirmeyi planlıyorum..
Sıcak su ısıtıcısı konusu ayrı bir muamma..Gazlı yani tüplü boyler, elektrilkli termosifon, motordan tahrikli eşanjör, ockta su ısıtma, güneş ışıgından yararlanmak ıcın dışarı siyah renkte su bidonu koyma... şeklinde uygulamalar var.. Önce motor suyundan yararlanma şeklinde eşanjör takılması olayını düşündüm.. Ancak bu yöntemde sıcak suyun devamlılığı için birisinin önde gaz verme durumu var.. Yolda giderken sıcak su olduğu yerde dökülmeden sıcak suyu koruyacak şekilde stoklansa gezilerde oldukça pratik olabilir .. ancak sabit birkaç günlüğüne durduğunuz yerde bu çok prarik bir uygulama gibi görünmüyor..
İkinci yöntem olarak Ariston un Andris Lüx 10-30 lt arası elekrrikli termosifonları var.. Kullanan bir karavancının videsosnunu izledim. Temiz güzel bir görüntüsü var.. Ancak 10 LT lik su alan termosifonuda 1200 watt elektrik çekmekte.. 20 dak suyu ıstmakta kullanıyor.. 5 dakika duşu açtığınızda 5. dakikanın sonunda su soguyor.. MrMystery nin yaptığı hesaplamayla, dakikada 20 w, 20 dak da 400 w, 12 v sistem içinde 33,3 amper harcadığını hesapladı. 200 amperlik bir akünün %20 si bu tek kişinin 5 dakikallık yıkanmasıyla harcanmış oldu..Tabii güneş enerjisiyle tekrar bu yerine konuyor ancak 4 kişilik bir aile için tek tek duşa girmeyi düşünürsek benim için çok da verimli pratik görünmedi bana.. 12 v luk su ısıtıcılarına baktım.. Isınma süresi 3 saati bulmakta.. bu da pratiklik açısından çok mantıklı görünmedi... Diğer anlık su ısıtan elektrikli ısıtıcılar zaten aşırı elektrik akımı çektiklerinden kullanılamıyor..
Hermetik şofben kullanan hatırı sayılır bir grup var.. Termodinmik, çogunluklada daxom hermetik şofben kullanıyorlar.. Tabii dışarı gaz atımı için boru çıkarılması ve tüpe ek bağımlılık sistemin eksileri.., 2 si küçük 3 bayanla yapılacak bir gezide ancak istenilen zamanda sıcak suyun sağlanması da sistemin artısı.. :smiley: Araçta bir baca eksikti.. Böyle giderse hermetik şohbeni seçersem birse baca deliğim olacak gibi görünüyor.. Alında hazır delmişken üzerinde yemek pişirebileceğim, kestane koyabileceğim, içinde börek yapabileceğim odunlu kuzune ortaya yapmak daha güzel olurdu ya.. böylece yazın hamam işini de araç içinde hallederdik :smiley:
ŞAka bir yana Tüplü boyler, hermetik sofben, ocakta su ısıtmak,... hatta tavana acaba siyah boyanmış su deposu mu bağlasam diye düşünmedim değil :smiley: :smiley: 18 li silindirik güneş paneli de olmaz herhalde tavana :smiley: Sıcak Su konusu bütçeye göre şekillenecek gibi görünüyor.. şimdilik aklımda en mantıklı 15-20 litrelik kamp duşu ve ocakta ısıtılan su gibi görünüyor.. Tek olsam sorun değil.. 2 küçük kız çocuğu ve eşimde olunca işler biraz değişiyor..
araştırmaya devam..

.

...
Mesut Bey, bu gün Gökhan Atom bey ve işyerini çok araştırdım. İzmir Kamp ve Karavan derneği sayfasında bir paylaşımda vefat etmiş olduğunu öğrendim. :unamused: . Üzücü bir haber oldu.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri