Iddalı Bir Karavan Projesine Başlıyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cem bilgin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 72
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,939

Etiketler

Bu araç bir kazaya karıştığında orjinal hali kadar hasar almalı veya vermeli, aynı sağlamlıkta olmalı, o giren çıkan şeyler, dişliler- uzun demir çubuklar, hepsi tehlikeli şeyler ve herhangi bir çarpışma testinden falan geçmeyecek öylemi ? Ve saatli bomba gibi trafikte dolaşacak bu araç ? Sanmıyorum . TÜV takılacak döner koltuklardan bile CE belgesi, çarpışma testlerinin yapılmış olması falan dünya bürokrasi istiyor, bu kadar ağır tadilata ses çıkarmaz diyorsunuz ? Enteresan.
hocam alt tabanda duran ve aracın yarısına kadar gelen 1 adet kalın tij, o tijin kaza anında karşıya veya araca bir sorun yaratacak duruma gelmesi için her birimizin 200 ile 2 büyük aracın kafa kafaya girmesi falan lazım. şasinin ortası denebilecek konumda yani en güvenli yerde.

Aracınız 213 cdi, 15 yıldır kullandığım Sprinter’le (212 d) ebatları ve azami taşıyabileceği yük bakımından aynı, sadece motorları farklı. Benim Sprinter’de 5 silindir, 120 beygir gücünde motor var.

Sprinter 213 CDI Kombi lang 2,8t – 129 HP

Forumda bir kaҫ defa yazdım. Şu anda karavan yapmak iҫin bir Sprinter almak istesem mutlaka 3’lü seriden (örneğin: 313 veya 312) gibi bir araҫ alırdım. 213 cdi veya 212 d azami yüklü ağırlığı 3 tonu geҫmeyen araҫlar. 313 cdi veya 312 d 3,5 tona kadar kapasitesi olan araҫlar.

Aracımı kendim yaptım. En hafif malzemeleri kullandım. Su depom 40 litre civarında, duş, elbise dolabı yok, ҫok küҫük üstten kapakllı bir buzdolabı var ve iki kişiyiz. Uzun gezilerde aracı bir kaҫ defa tarttım, 2900 kilonun altına hiҫ düşmedi. Devamlı karavanın taşıyabileceği en yüksek ağırlıkla yollarda olmak zorundayım ve bu durumdan hiҫ memnun değilim ama yapacak bir şey yok.

Size önerim, aracınıza başlamadan yapacağınız her şeyin ağırlığını iyi hesaplamanız. Aracınızın, sizin planladığınız şeyleri taşıyabileceğinden emin değilim.

Başarılar.
hocam forumu bir süredir takip ediyorum, üslubunuz babacanlığınız ve konulara hakimiyetiniz ile, forumda gönlümün krallarından birisiniz. zaman ayırıp ayrıntılı açıklamalarınız için teşekkür ederim. tüm dolap, ayırıcı panel gibi şeyleri, aliminyum iskeletli marine tip kumaş ile yapmayı düşünüyorum, en ince mdf, plywood gibi malzemelere oranla inanılmaz hafif olacak. yaptığım araştırmada karavana max 8+1 ruhsat alabileceğim yönünde. 15 kişilik aracta , koltuk artı kişiyi 100 kg den hesaplasak, kullanabileceğim 700 kilo kapasitem var zira tam hesap yapmadım ama yeterli gibi. benimkisi bir macera, çığır açmak istiyorum üstadım, hiç kullanılmamaış veya yapılmamış şeyleri denemek istiyorum, başarısız olma pahasına, başarılı olabilmek için risk almayı tercih edecek bir karakterim.
motoru özellikle 212 cdi seçtim zira en az yakanı bu araç, motoru 12 km önce ankarada bir özel mercedes servisinde yapılmış. inanılmaz atik geliyor bana, tam yüklü iken tabiki bu kadar atik olmayacak ama araç çok yol yapacağı için yakıt tasarrufu çok önemli.

Hayırlı olsun, Sonu da iyi olsun inşallah...
yücel hocam ofisim konur sokakta, alt taraf ortaklarımın cafe barı, Haymatlos mekan, iddalı bir dünya mutfağı menümüz var, kullanıyorsan alkol, yemek, çay kahve artık ne istersen, senden öğrenecek ve sana soracak çok şey var. ilk fırsatta beklerim, herhangi bir mesai kavramım olmadığı için senin dediğin herhangi bir saat veya güne randevu verebilirsin.

bugün elektrik ile ilgili nihai kararı verip siparişleri geçemek istiyorum. aklıma takılan en büyük soru lfp pillerimi, şarj etmek için lfp mppt yeterlimi, yani voltaja duyarlı röle ile alternatörden şarj veya jenaratöre bağlı, 12 volt x amper adaptörü ayrı bir röle sistemi ile mppt ye verdiğimde herşey tamammı yoksa 220 için ayrı bir şarj ediciyemi ihtiyaç var?

yücel hocam ofisim konur sokakta, alt taraf ortaklarımın cafe barı, Haymatlos mekan, iddalı bir dünya mutfağı menümüz var, kullanıyorsan alkol, yemek, çay kahve artık ne istersen, senden öğrenecek ve sana soracak çok şey var. ilk fırsatta beklerim, herhangi bir mesai kavramım olmadığı için senin dediğin herhangi bir saat veya güne randevu verebilirsin.
Nazik davetiniz için teşekkürler...

bugün elektrik ile ilgili nihai kararı verip siparişleri geçemek istiyorum. aklıma takılan en büyük soru lfp pillerimi, şarj etmek için lfp mppt yeterlimi, yani voltaja duyarlı röle ile alternatörden şarj veya jenaratöre bağlı, 12 volt x amper adaptörü ayrı bir röle sistemi ile mppt ye verdiğimde herşey tamammı yoksa 220 için ayrı bir şarj ediciyemi ihtiyaç var?
Yapacaklarınızı düşündükçe, kablolama hariç en son işlerinizden biri bu eksik sorduğunuz soru. Eksik derken neyi , ne amaçla, nasıl, ne kadar zamanda tüketeceğiniz belli değil. Hepsi de ayrı kullanım şekli için olabilir.

.
Cem bey, resminizi görünceye kadar, böyle renkli bir tasarım için gerekli tecrübe yerine doğrudan iddaya vurgu yapmanın, daha genç yaşlara uygun olduğunu düşünmüş ve etraflıca yazmayı açıkcası anlamsız bulmuştum.
Umarım başka alanlardaki başarılarınız burada da devam eder ve bizi meraklandırmak için açtığınız bu başlığı sonuna kadar sürdürsünüz ?

Tasarımınızı tecrübeleriyle eleştirenlerin de yapıcı bir katkıda bulunmaktan başka bir amaçları olmadığından emin olun derim.
Zaten tecrübeden tek kelimeyle bile bahsetmemiş olsanız da cevap verilmesi, ciddiye alınmanın göstergesi sayılmalı.

Yaklaşımınızda onlara ilaveten ilginç bulduklarım:
* Panelvan boyutundaki karavanların, hareketi kısıtlayan iç yapısı ve özellikle soğuk ve yağışlı günlerin, iki buçuk kişi üzerindeki kullanımını sorunlu kıldığı halde, sizin on kişiyi hedeflemeniz.
Umarım sonuç, minibüsleriyle kamp yapmak için yola çıkmış, on çadırlı karavancıyla nihayetlenmez ? ;) :yum:

* Portatif (?) bile olsa üç tuvaleti gerekli bulmanız.

* Doğru anladıysam aracınızı dışından yalıtmak istemeniz.

* Slide-out’un panelvanlara getirisini fantezi sınırınının altında görmeniz.

* Konum, mevsim ve tüketim verileri olmadan kapasitesi bilinse bile bir akünün hangi solar panel büyüklüğü ile dolacağını sormanız.
Ayrıca daha sonra yazdıklarınız da bütün tüketim verilerini kapsamıyor.

(LFP aküler için BMS önemli. MPPT ise PWM gibi sadece verim ile alakalı.
DC-DC çevirici, LFP akülerin alternatöre bağlanmasında en verimli araç.
Şebeke dolum cihazı ise karavancılar için vazgeçilmez demirbaş. Bu aletlerin doğrusal akım (doğru değil) yerine çok fazlı dolum yapanlarını tercih etmeniz yerinde olurdu.
Kaliteli bir solar regülatörün MPPT özelliğinden önce yine çok fazlı dolum yapabilmesi mutlak ve bulunabilirse VRLA aküler için de hücre eşitleme özelliğinin olması aranmalı. Böylelikle sülfatlanmadan korunmak için periyodik olarak şebekeye bağlanma zorunluluğunuz kalkabilir.
Bütün aletlerin güvenilir olması tabi ön şart.
Jeneratörün yer bulma ile size ve çevreye olan gürültü sorunu küçümsenmemeli. Kalitelilerinin de fiyat/fayda oranı yetersiz.
Tüketimi bilmeden sistemi kurmak, işe kuyruğundan başlamak demek
)

Biliyorsunuz heyecan bazen kalitenin katili oluyor..
Tasarımınızın basit bir eskizini görmek için bizi merakta bırakmayın lütfen.

Eğer forum sakinleri sonucu dediğiniz gibi “Muazzam” bulurlarsa, o sıfatlamayı severek sizden önce üstleneceklerine eminim.

Uğraşınız kolay ve eğlenceli gelsin.. 🙂

Son düzenleme:

.
Cem bey, resminizi görünceye kadar, böyle renkli bir tasarım için gerekli tecrübe yerine doğrudan iddaya vurgu yapmanın, daha genç yaşlara uygun olduğunu düşünmüş ve etraflıca yazmayı açıkcası anlamsız bulmuştum.
Umarım başka alanlardaki başarılarınız burada da devam eder ve bizi meraklandırmak için açtığınız bu başlığı sonuna kadar sürdürsünüz ?

Tasarımınızı tecrübeleriyle eleştirenlerin de yapıcı bir katkıda bulunmaktan başka bir amaçları olmadığından emin olun derim.
Zaten tecrübeden tek kelimeyle bile bahsetmemiş olsanız da cevap verilmesi, ciddiye alınmanın göstergesi sayılmalı.

* Panelvan boyutundaki karavanların, hareketi kısıtlayan iç yapısı ve özellikle soğuk ve yağışlı günlerin, iki buçuk kişi üzerindeki kullanımını sorunlu kıldığı halde, sizin on kişiyi hedeflemeniz.
Umarım sonuç, minibüsleriyle kamp yapmak için yola çıkmış, on çadırlı karavancıyla nihayetlenmez ? ;) :yum:

* Konum, mevsim ve tüketim verileri olmadan kapasitesi bilinse bile bir akünün hangi solar panel büyüklüğü ile dolacağını sormanız.

Şebeke dolum cihazı ise karavancılar için vazgeçilmez demirbaş. Bu aletlerin doğrusal akım (doğru değil) yerine çok fazlı dolum yapanlarını tercih etmeniz yerinde olurdu.
Kaliteli bir solar regülatörün MPPT özelliğinden önce yine çok fazlı dolum yapabilmesi mutlak ve bulunabilirse VRLA aküler için de hücre eşitleme özelliğinin olması aranmalı. Böylelikle periyodik olarak sülfatlanmadan korunmak için şebekeye bağlanma zorunluluğunuz kalkabilir.
Jeneratörün yer bulma ile size ve çevreye olan gürültü sorunu küçümsenmemeli. Kalitelilerinin de fiyat/fayda oranı yetersiz.
)

Eğer forum sakinleri sonucu dediğiniz gibi “Muazzam” bulurlarsa, o sıfatlamayı severek sizden önce üstleneceklerine eminim.

Öncelikle kolay gelsin, projeniz hayırlı olsun
Ben de aynı şekilde düşünüyorum
Bu araçlar 10 metreküp civarında diye biliyorum
Ne kadar hareketli ve dışa açılarak genişleyen bir yapısı olsa da 9 kişi yatırmak için yeterli bir alan oluşmaz
Ayrıca 8+1 karavan ruhsatı almanız imkansız
Çünkü 9 kişi için; onaylı, orjinal, emniyet kemerli 9 koltuk olması gerekiyor
9 kişilik yatak göstermeniz gerekiyor

Bir de uygulamayı düşündüğünüz genişlemelerin, hareketli sistemlerin bir animasyon şeklinde bilgisayarda video şeklinde bir ön çalışması var mı?
Yoksa herşey sadece kafanızın içinde mi?
Nasıl olacağı konusunda biraz daha demonstratif bir bilgi verebilirmisiniz?

herkese merhaba, hafta sonu en çok çalıştığımız günler olduğu için yazamadım. 10 kişi yi yatırma konusunda bence sorun yok, aracın üstünde, açılır kamp çadırı denilen çadırlardan olacak, 2metreye 2metre kare tip, açıldığında 4 metreye 2 metre, lik bir alan olacak, bu çadır ayrı bir ünite , kendi özel tuvaleti, enerji ve aydınlatması var, minibüsten webasto ve klima bağlantıları yapılmış halde thermal kumaş denilen yalıtımlı kumaşla son derece lüks ve konforlu şekilde 4 kişi yukarıda yatıcak. 6 kişinin yeri kafamda zaten minibüsde hazır. ve bu kombinasyon araç ta hiç uzatma işlemi yapılmadan yakalayabildiğim bir kombinasyon. mercedes ve ww lerde kullanılan arkaya 45 derece yatar katlanır ve 3 noktalı emniyet kemerleri olan raylı koltuklardan alıcam.

görüştüğüm bir firma tüm isteklerimi mobil ofis olarak geçirebileceğini söyledi., genede bi tse ye gidip birkaç nüansı sormamı tavsiye etti, bugün tse ye gittim mühendis arkadaşlar ile sohbet ettim, prensipte sorun yok gibi, 10 kişi yolcu kapasiteli, ve 10 kişi konforlu, zorda kalsak 20 kişiye kadar yatılabilen, 2 master yatak odası, 3 tuvalet bir banyo, mutfak ve yemek masası ve ofisi olan bir araç tasarlıyorum.
Yapacaklarınızı düşündükçe, kablolama hariç en son işlerinizden biri bu eksik sorduğunuz soru. Eksik derken neyi , ne amaçla, nasıl, ne kadar zamanda tüketeceğiniz belli değil. Hepsi de ayrı kullanım şekli için olabilir.
dolar karışık olduğu için bir an önce bazı şeyleri satın almak istiyorum, o yüzden acele etmeliyim.
.

Kaliteli bir solar regülatörün MPPT özelliğinden önce yine çok fazlı dolum yapabilmesi mutlak ve bulunabilirse VRLA aküler için de hücre eşitleme özelliğinin olması aranmalı. Böylelikle sülfatlanmadan korunmak için periyodik olarak şebekeye bağlanma zorunluluğunuz kalkabilir.
)

hocam öncelikle öngörünüz doğru, 41 yaşındaki bu bedenin içinde 23 yaşında bir delikanlı var biraz uçarı olduğumda söylenebilir, beyfendiliğiniz ve bana sabrınız için teşekkür ederim.

bms li 55 amper lfp pil sipariş verdim, bu pilin görevi, 8 kw webastoya güç vermesi, kısa süreli 40 watt dış aydınlatma.

1- 1.000 lik tam sinüs inverter için 55 amper lfp pil yetermi yoksa inverteri 800 veya 600 mü seçeyim?

2 fiyat performans mottom, victron mppt ye 4 bin veremem.

aman! sakın yapma! demiyorsanız ben bu ürünü bu gece alıcam, lfp desteği olan, arm işlemcili, uzun süredir sektörde olan bir firma hepsiburada da ürünleri var, şikayetvar.com hiç şikayetleri yok bence kafi... panelleri şimdilik almıyorum, üst dizayn prensipte bitmedi nekadar bir alanım kalacak bilmiyorum. bana dcdc çevirici ve alternatör için gerekli bir set varsa marka, kapasite, link vede 220volttan şarj için gerekli elemanların marka kapasite, link paylaşırsanız sevinirim
Bir de uygulamayı düşündüğünüz genişlemelerin, hareketli sistemlerin bir animasyon şeklinde bilgisayarda video şeklinde bir ön çalışması var mı?
Yoksa herşey sadece kafanızın içinde mi?
Nasıl olacağı konusunda biraz daha demonstratif bir bilgi verebilirmisiniz?
sınav büyük 10 kişi yatmalı,prensiptede tmm. çizimler için bugünkü gelişmeleri bekliyordum, hayırlısıyla bu gece başlıycaz...

…bana sabrınız için teşekkür ederim.
Estafurullah ne haddime.
Üstelik forumun acilen renge gereksinimi var..😉

Aletler için Havensis’i salık verebilirdim.
Bursa merkezli ve sahibinden doğrudan yardım alma olanağınız var.
Çeşitli açılardan gayet uygun aletler üretmekteler.
Solar regülatörleri de çok fazlı ve LFP uyumluydu galiba..

Buradan bilgi edinebilirsiniz.

İnverter bence karavanda kulağı ters elle gösteren bir alet..

Daha projenizin eskizi bile ortalıkta yokken alet aşamasına geçmeniz pek alışılmış bir tarz değil diyecektim ama heyecanınızın hızı, dövizin yükseliş hızını bile geçiyor olmalı ? 😋

Son düzenleme:

Bir zamanlar birisi vardı,bir karavan alıp içinde sürekli yaşamak istiyorum' diye bir konu açıp, bizden aylarca tavsiye almıştı.
Sonra tâbi ki yapmadı.
Bir de Turbolinea vardı..
Bu proje biterse bir yaşıma daha gireceğim
:smiley:

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR