İgloo 63177-1 Kişilik Çadır Hakkında Biligi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ecemete Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,097

ecemete

Sea Wolf
Yer
Balıkesir
Web
dogayakacis.com
Merhaba Arkadaşlar,

İgloo'nun 63177-1 Kişilik çadırını kullanan varmı? Varsa çadır hakkında ki değerlendirmelerini öğrenebilirmiyim?

http://www.andoutdoor.com/store/ProductDetails.aspx?productid=95413

B63177

Etiketler
Ynt: İgloo 63177-1 Kişilik Çadır Hakkında Biligi

Sanırım, bu çadırı kullanan arkadaş yok. Ben de mecburen kullanıcı referansı olmadan, firma bilgilerine bakarak satın aldım.

Bu cumartesi akşamı bir orman kampında çadırı deneme fırsatım oldu.

Tüm gece boyunca devam eden sağanak yağış ve zaman zaman sert esen bir rüzgar, oldukça iyi bir test ortamı oluşturdu.

İşte edindiğim izlenimler.

İGLOO outdoor malzemeleri üreten bir Amerikan firması. Esas uzmanlık alanı kamp soğutucuları. İkincil olarakta orta segment kamp çadırı üretiyor. Benim bu ikinci İgloo çadırım. Birincisinden çok memnun kalmıştım. O nedenle pek çok seçenek arasında tercih sebebim oldu.

ÖNCELİKLE BU ÜÇ MEVSİM BİR ÇADIR. YOĞUN KIŞ ŞARTLARINDA KULLANIMI MÜMKÜN DEĞİL. ANCAK DİĞER MEVSİMLERDE ÜLKEMİZİN HER YERİNDE GÜVENLE KULLANABİLİRSİNİZ.

1.OLUMLU YÖNLERİ:

A. Oldukça küçük bir paket boyutu var. (35x16 cm.) Bu nedenle sırt çantasında taşımak mümkün.

B. Ağırlık 2.1 Kg.

C. İç hacim oldukça geniş. Sizi boğmuyor. Yükseklik başucu 90 cm. ayak ucu 50 cm. En ise 100 cm.

D.Başucunda ve ayak ucuna yakın iki adet cebi mevcut. Ayrıca çadır feneri asmak için ipler mevcut.

E. Su geçirmezlik oldukça iyi. Tüm gece boyunca yağan sağanak yağmurda su almadı.

F. Orta şiddette esen bir rüzgarda hiç sorun çıkarmadı. Tünel tipi bir çadır olması, gergi ipleri sisteminin oldukça iyi olması nedeniyle, daha sert rüzgarlara da dayanabileceği hissini veriyor.

G. Dış tente, iç tenteyi tamamen kapacak şekilde yere kadar iniyor. Bu nedenle sıçrayan yağmur damlalarının içeri girme şansı yok. Bu özellik aynı zamanda soğuk gecelerde daha iyi bir koruma sağlıyor.

H. Fiyat kalite ilişkisi çok iyi. Ben ucuzsepet.com'dan kargo dahil 97 TL'ye aldım. Tedarikçi firma And Outdoor da ise 104 TL.+ Kargo

2. OLUMSUZ YÖNLERİ:

A. Bagaj alanı çok küçük. Ancak ayakkabılarınızı koymanız mümkün. Sırt çantasını koymak ise imkansız. Ancak boşaltılmış sırt çantasını, çadırın içine, yanınıza almanız mümkün.

B. Önce iç tente kuruluyor. Daha sonra dış tente. Bu nedenle yağışlı havalarda çadırı kurarken, iç tenteyi ıslatmak kaçınılmaz.

C. İç tenteyi kurduktan sonra garip bir şekil ortaya çıkıyor. Çünkü poller baş-ayak eksenine dik değil. Yaklaşık 30 derecelik bir açıyla takılıyor. Simetri hastasıysanız yandınız. Aslında bu bir olumsuz yön değil. Farklı bir tasarım. Sanırım kullanım kolaylığını ve rüzgar dayanımını arttırmak için yapılmış.

D. Poller fiberglass. Sanırım 7.9 mm. Pol lastikleri biraz gevşek ancak ilk polden düğümü çekip biraz aşağıdan tekrar düğümlediğinizde istediğniz sertlikte ayarlamanız mümkün.

SONUÇ OLARAK, ''İGLOO 63177'' LİKYA YOLU, ST:pAUL YOLU GİBİ UZUN SOLUKLU SOLO YÜRÜYÜŞLER İÇİN GÜVENLE KULLANABİLECEĞİNİZ EKONOMİK BİR ÇADIR. DAHA İYİSİ İÇİN ÇOK DAHA YÜKSEK MEBLAĞLAR ÖDEMEK GEREKİYOR..

ecemete' Alıntı:
Sanırım, bu çadırı kullanan arkadaş yok. Ben de mecburen kullanıcı referansı olmadan, firma bilgilerine bakarak satın aldım.

Bu cumartesi akşamı bir orman kampında çadırı deneme fırsatım oldu.

Tüm gece boyunca devam eden sağanak yağış ve zaman zaman sert esen bir rüzgar, oldukça iyi bir test ortamı oluşturdu.

İşte edindiğim izlenimler.

İGLOO outdoor malzemeleri üreten bir Amerikan firması. Esas uzmanlık alanı kamp soğutucuları. İkincil olarakta orta segment kamp çadırı üretiyor. Benim bu ikinci İgloo çadırım. Birincisinden çok memnun kalmıştım. O nedenle pek çok seçenek arasında tercih sebebim oldu.

ÖNCELİKLE BU ÜÇ MEVSİM BİR ÇADIR. YOĞUN KIŞ ŞARTLARINDA KULLANIMI MÜMKÜN DEĞİL. ANCAK DİĞER MEVSİMLERDE ÜLKEMİZİN HER YERİNDE GÜVENLE KULLANABİLİRSİNİZ.

1.OLUMLU YÖNLERİ:

A. Oldukça küçük bir paket boyutu var. (35x16 cm.) Bu nedenle sırt çantasında taşımak mümkün.

B. Ağırlık 2.1 Kg.

C. İç hacim oldukça geniş. Sizi boğmuyor. Yükseklik başucu 90 cm. ayak ucu 50 cm. En ise 100 cm.

D.Başucunda ve ayak ucuna yakın iki adet cebi mevcut. Ayrıca çadır feneri asmak için ipler mevcut.

E. Su geçirmezlik oldukça iyi. Tüm gece boyunca yağan sağanak yağmurda su almadı.

F. Orta şiddette esen bir rüzgarda hiç sorun çıkarmadı. Tünel tipi bir çadır olması, gergi ipleri sisteminin oldukça iyi olması nedeniyle, daha sert rüzgarlara da dayanabileceği hissini veriyor.

G. Dış tente, iç tenteyi tamamen kapacak şekilde yere kadar iniyor. Bu nedenle sıçrayan yağmur damlalarının içeri girme şansı yok. Bu özellik aynı zamanda soğuk gecelerde daha iyi bir koruma sağlıyor.

H. Fiyat kalite ilişkisi çok iyi. Ben ucuzsepet.com'dan kargo dahil 97 TL'ye aldım. Tedarikçi firma And Outdoor da ise 104 TL.+ Kargo

2. OLUMSUZ YÖNLERİ:

A. Bagaj alanı çok küçük. Ancak ayakkabılarınızı koymanız mümkün. Sırt çantasını koymak ise imkansız. Ancak boşaltılmış sırt çantasını, çadırın içine, yanınıza almanız mümkün.

B. Önce iç tente kuruluyor. Daha sonra dış tente. Bu nedenle yağışlı havalarda çadırı kurarken, iç tenteyi ıslatmak kaçınılmaz.

C. İç tenteyi kurduktan sonra garip bir şekil ortaya çıkıyor. Çünkü poller baş-ayak eksenine dik değil. Yaklaşık 30 derecelik bir açıyla takılıyor. Simetri hastasıysanız yandınız. Aslında bu bir olumsuz yön değil. Farklı bir tasarım. Sanırım kullanım kolaylığını ve rüzgar dayanımını arttırmak için yapılmış.

D. Poller fiberglass. Sanırım 7.9 mm. Pol lastikleri biraz gevşek ancak ilk polden düğümü çekip biraz aşağıdan tekrar düğümlediğinizde istediğniz sertlikte ayarlamanız mümkün.

SONUÇ OLARAK, ''İGLOO 63177'' LİKYA YOLU, ST:pAUL YOLU GİBİ UZUN SOLUKLU SOLO YÜRÜYÜŞLER İÇİN GÜVENLE KULLANABİLECEĞİNİZ EKONOMİK BİR ÇADIR. DAHA İYİSİ İÇİN ÇOK DAHA YÜKSEK MEBLAĞLAR ÖDEMEK GEREKİYOR..

Tecrübenizi yazdığınız için teşekkür ediyorum. Şu anda çadır satın alma araştırmasındayım. Listeme igloo'yu da ekliyorum.

izlenimlerinize göre çadır gayet başarılı. fiyatıda kalitesine göre uygun gözüküyor. tek kişilik çadır gereksinimim yok ancak ilerde olursa almayı düşünebilirim.

Arkadaşlar,

Çadırı Likya yolunda, oldukça da sert şartlarda deneme imkanı buldum.

Öncelikle şunu söylemeliyim. Çok güvenilir. Saatlerce yağan yağmurlarda bir damla su almadı. Ayrıca Bezirgan yaylasında belkide hızı saatte 60 km bulan rüzgarda bana mısın demedi..

Ancak hava şartları nedeniyle, çadıra hapsolduğunuzda işkence oluyor. Bunuda yaşadım. Tabii bu kişisel bir şey. Başka biri rahatsız olmayabilir.

Merhaba, şu an 2 kişilik çadırım var. Tek kişi kampa çıktığımda paket boyutu ve ağırlığı rahatsız ediyor. Bir de çadırın içinde üşümesi de çabası :smiley:

Tek kişilik çadır almayı düşünüyordum. Fiyat olarak igloo iyi gözüküyor fakat internette fazla yorum bulamadım. (Sizin yorumlarınız hariç :smiley:

iki çadır arasında kararsız kaldım :smiley:

igloo 63177-1 . Fazla resim olmadığı için de çadırın tasarımı tam anlayamadım. Birbirine paralel 2 pol ile mi kuruluyor. Yani demek istediğim bu çadır orta kısmı desteği nereden alıyor ? Acemiliğimi bağışlayın, kullanmış biri olarak sizden daha iyi yanıt alacağımı düşünüyorum. Aslında rüzgar ve yağmur testlerinizden sonra çadırın destek kısmında fazla şüphem kalmadı da yine bir soru işareti var kafamda :smiley: Bir de kurulumu pratik mi?

Aslında değişik açılardan resimlerini paylaşma imkanınız varsa çok seviniriz.

2. olarak sizinde şüpheye düştüğü gibi EVOLİTE SUMMİT çadırı :smiley: Bu çadırı kullanan birinden gördüğüm için olabilir diye düşünüyorum. Kurulumunda poller çapraz takılıyor. bu da çadırın desteğini arttırıyor. Sanırım, alan sıkıntısı tüm tek kişilik çadırlarda aynı :smiley: O yüzden alanı sıkıntı olarak görmüyorum :smiley: (Bir de internetteki bazı ağırlık ve fiyat yorumları soğuttu bu seçenekten)

Çadırı kullanmış biri olarak farklı bir çadır alsaydım dediğiniz oldu mu? (Mutlaka daha iyi çadırlar vardır fakat, fiyat - kullanım açısından)

ayrıca, bu çadır hakkında başka örneğini bulamadığımız önceki yorumlarınız için teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar. Belli başlı markaların tek kişilik çadırlarının özellikleri hemen hemen aynı. Tabiki Ferrino Bivy HL gibi bivak türü çadırları konumuzun dışında tutuyorum. İncelediğimiz tek kişilik çadırların artıları ve eksileri birbirlerine yakın değerde. Ama bazı şeylere de dikkat edelim. Mesela buna: (İgloo için) " Dış tente, iç tenteyi
tamamen kapacak şekilde yere kadar iniyor. Bu nedenle sıçrayan yağmur
damlalarının içeri girme şansı yok. Bu özellik aynı zamanda soğuk gecelerde
daha iyi bir koruma sağlıyor." Bunun yanında bilindik markaların ürünlerini tercih edelim. Çin malı vs. ürün almayalım. Diğer bir konu ise fiyat konusu. Eğer çadırı 3 mevsim kullanacaksak fiyatı uygun olan çadırları tercih edebiliriz. Ki zaten bu çadırlar için 4 mevsim deniliyor ama bence kış şartlarında bunlara güven olmaz. Aşırı soğuklarda bu çadırlarla aktivite yapmayalım. Şayet yaparsak da uyku tulumlarımız çok kaliteli markalardan olmalı ve en az -20 derece konfor sıcaklığı olmalı derim. Bunlar benim şahsi tecrübelerimdendir.

Bir de iç tentesi tül olan çadırları almayalım. bu çadırlar yazlık çadırlardır. İçeri sürekli rüzgar girer. Soğuk havalarda donabiliriz. İç tente nefes alabilir kumaşlardan olmalı. Benim çadır Karrimor X Lite X 1. İki dezavantajı var. Birincisi bütün tek kişilik çadırlarda olduğu gibi bagaj alanı yetersiz. Profesyonel bir kampçı ultralight malzemelerle kamp yaparsa bagaj sorunu olmaz. Amatör bir kampçı lazım olur diye herşeyi sırt çantasına koyarsa malzemelerin bir kısmı çadırın dışında kalabilir. Diğer dezavantajı ise dış tente çadır tabanında iç tenteyi tamamen kapatmıyor. Bu durumda nefes alabilir iç tente rüzgarı çok az miktarda içeri alıyor. Belki de iç tentenin dikiş yerleri ısıl işlemle bantlanmadığı için buralardan rüzgar geliyor olabilir. Rüzgar dediysem bildiğiniz rüzgar değil, hafif bir hava akımı oluyor. Bu akım belki iç tentenin terlememesi açısından ve içeride sürekli temiz hava olması açısında iyidir ama bende sinüzit var pek hoşlanmadım. Ama rüzgarlı havalarda çadırın içinde başıma şapka vs. takarsam bu sorun çözülür.

Ahmet bey merhaba,

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Dediğiniz çadır verdiğiniz bilgiler doğrultusunda listeme girdi. Hatta fiyatı araştırınca şu an ilk sırada ;) ancak birkaç sorum olacak, yağmurlu ve rüzgarlı havada kullandınız mı? Çadırın içinde yazın sakin havalarda da hava akımı oluyor mu? Havasızlık da kötü bir durum :smiley:

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Yağmurlu havada kullanmadım ama yağmur geçirmezlik değerleri çok yüksek. Karrimor bir İngiliz firması. İngiltere de bir Avrupa Birliği ülkesi. Dolayısıyla Avrupa Birliği standartları çerçevesinde üretim yapıyorlar. Ürünün su geçirmezlik değerleri çok yüksek. Ve bu değerler sahada da kendini kanıtlayacaktır. Avrupa Birliği'ne dahil firmalar yalan söyleyemezler. Aksi halde müşteriler milyonlarca euro tazminat davası açarlar. Bu nedenle satın aldığımız ürünler Avrupa veya Amerikan malı olmalı. Tabi çadırın su geçirmezlik değerleri çok yüksek diye çadırı hor kullanıp yıpratmamalıyız. Sert rüzgarda kullandım hiçbir sorun yok. Tabi kazıkları iyi sabitlemek gerekiyor. Tek girişli çadırlarda yazın hava akımı çift kapılılara göre daha az olur. Karrimor'un hava akımı nefes alabilir kumaşından dolayı zaten çok iyi. Çadır gölgede olduğu sürece hava akımı sorun olmaz. Tabi gündüz sıcakta dış tenteyi çıkarıyoruz. Sadece iç tente olunca daha fazla hava akımı oluyor. Bende The North Face VE-25 de var. güneşli havada onun içi de sıcak oluyor. Ama gölgede olunca sorun yok. Kumaş nefes alabilir olsa bile dışarıdaki hava akımı ister istemez içeri tam girmiyor. Bu bütün çadırlarda mevcut olan bir durumdur. Ama gölgede kabul edilebilir seviyede hava akımı oluyor.

Evolite Summit de güzel bir çadıra benziyor ama benim anladığım iki dezavantajı var. Birincisi bir kullanıcı çadırı tartmış 3 kilo gelmiş. Eğer sırt çantası ile aktivite yapıyorsanız tek kişilik çadır için 3 kilo ağır olacaktır. Bir de Evolite Summit'ın polleri plastikmiş. Plastik aşırı soğuklarda esnekliğini kaybedip kırılabiliyor. Yani kışın kullanmak risklidir. Dolayısıyla Evolite Summit bence 3 mevsim bir çadırdır. Yada polleri alüminyum pollerle değiştirilmelidir.

Bu gün itibari ile Karrimor X Lite X1 siparişi vermiş bulunmaktayım. Hayırlı uğurlu olsun. her ne kadar -15 derecelerde kamp yapmasak da, verdiğimiz paraya göre kaliteli olsun diyoruz.

Evolite 'tan vazgeçtim. çok kararsız yazılar okudum.

Alüminyum pollü, 2 Kg. ve ufak paket ölçüleri ile çeşitli sitelerde fotoğraflarla anlatılanlar doğrultusunda 160 TL. 'nin fazla olmadığı kanısına vardım. Bu kararda sizin açıklamalarınız da oldukça etkili oldu. Teşekkürler.

Şu an gönderilmesini beklemekteyiz :smiley:

Çadırınız hayırlı olsun. İyi günlerde kullanın. Fermuar tutacaklarını şuna benzer şekilde sağlam bir iple değiştirmenizi öneririm. Zira fermuar tutacağı ipler kaliteli değil.

http://farm7.staticflickr.com/6049/6234706542_0414095a81_z.jpg

http://3.bp.blogspot.com/-ff2fAzPytZk/Tgwq-R9_IGI/AAAAAAAAN5k/soZPJdylyLg/s200/CIMG0398%2B640x.jpg

Birde çadırın kazıklarını yere çakarken taşa denk gelirse zorlamayınız. Taş küçük ise taşı çıkarıp kazığı tekrar çakınız. Çadırınız ile doğanın tadını çıkarın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri