İkinci Arazi Aracım Galiba Samurai Olacak.(bilgilerinize İhtiyacım Var...)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan xendasouc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,702

xendasouc

Hayat ilerledikçe görüntüler bulanıklaşır...
Yer
rize
ilk arazi aracım lada nivaydı aracı satalı 2 yıl oldu ve şimdi tekrardan bir araç almayı düşünüyorum.suzuki samurai tam anlamıyla nasıl bir araç.arazi viteslerinde orta difransiyel kilidi varmı.rampalarda hararet olayı nedir.kolay kolay parça bozarmı vrya kırarmı.parçaları çokmu pahalıdır.hangi modelini önerirsiniz..(aracı gezi ve günlük kullnım amacı için almayı düşünüyorum)

Etiketler
Ynt: İkinci Arazi Aracım Galiba Samurai Olacak.(bilgilerinize İhtiyacım Var...)

sahin in motoru ve sanzumanini takarsaniz baya hizli bir araba oluyor tek bildigim bu :smiley: arazide de harikalar yaratiyo hafifligi lastik mesafesinden dolayi bide sahin motoru koyarsaniz gayet iyi bir kg&hp orantisi olur.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Size bir araç tavsiye edeyim:

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-mitsubishi-guclu-kuvvetli-pajero-fiyat-dustu-171548052/detay

Araçla yada sahibiyle bir alakam yok. Bir arkadaş tavsiye etti bana da çok merhetti aracı. Isterseniz blr bakın.

xendasouc 'un sorusu tam da benim merak ettiğim konuları barındırır türdendi. Bende bugünlerde ikinci araç olarak bir SJ araştırmasına giriştim.

burak bey teşekkür ederim fakat pajero benim için ideal bi araç değil ben 2 kapılı bir araç düşünüyorum ve suzukiye kafayı takmış durumdayım. coğrafi olarak Rize'nin rampası bol ve hafta sonu gezileri için düşünüyorum fakat kafamdaki sorulara cevap bulamıyorum.1.3 motorun verimliliği nedir.helozonlumu - makaslımı alınmalı ve bunların arazi viteslerinde orta kilit varmı ön arka %50 çalışıyormu hararet olayı varmıdır bu araçlarda...

Arabaya yük atar dört kişi binerseniz size yeterli geleceğini sanmam. Ama iki kişi tıngır mıngır gezeriz diyorsanız size yeter samurai. Hani derler ya keçi gibi diye. Hafif ufak aynen öyle takılırsınız.

Merhaba,hararet olayından başlayalım.Sistem sağlıklı ve bakımlıysa sorun olmaz.
1.3 motorlu olanı tercih etmeniz yolda da nispeten hızlı olmanıza yarar.
Aşırı ilaveler,çok büyük lastikler olmazsa parça marça kırmadan gider.
Aslında çok meşakkatli olmayan,sade,basit bir motoru vardır.

Makaslı mı yoksa helezonlu mu tercihe göre değişir.
Makaslıları daha serttir.Asfaltta daha dikkatli olmayı gerektirir.
Arazide de sert hoplama zıplamaya daha dayanıklı cevap verir.
Yükseltme istediğinizde küpeleri çevirir,epey yükselebilirsiniz.

Helezonlu daha yumuşaktır.Sürüş konforu daha iyidir.
Arazide fazla sert zıplamalardan inişte çamurluğa sürtme olabilir.
Yükseltmelerde makaslıya göre daha sınırlı kalabilir.
Ama bu demek değildir ki yeterince yükselmez,yeterki isteyin,mümkün.
Helezonun artikülasyonu makasa göre daha fazla ve yeterlidir.

Bildiğim kadarıyla orta diferansiyeli,yani şanzıman diferansiyeli yok.
Ön arka diferansiyellerde de herhangi bir kilit ne yazık ki fabrikadan yok.
İstedikten sonra herşeyi,hepsini yaptırmak mümkün.

Aracını tamamen bu işe adayanlar 1.3 motorlu araca 1.0 motorlunun şanzımanını takarlar.
Bu şanzıman arazide çok daha fazla güç üretmeye yardımcı olan dişli yapısındadır.
Buna karşılık elbette asfaltta kendi şanzımanına göre biraz yavaş kalacaktır.
Kendi şanzımanı da normalde son derece yeterlidir,ben orjinalden yanayımdır.

Vitara eski kasa üç kapıya da bakabilirsiniz,onda modifikasyon için herşey fazlasıyla var.
Araziye uyumlu hale getirebilmek için bir çok parça daha kolay bulunabiliyor.
Ancak Samurai'ye göre elektrik ve elektronik olarak biraz daha narin olabilir.

Tavsiyem power direksiyonlu bir modele bakmanızdır.
Arazide kıymeti zamanla daha çok anlaşılmaktadır.
Şahsi bilgi ve tecrübelerimden bazılarıdır.
Faydalı olmasını umarım.

SELAMLAR,

BU GÜN GEZENBİLİR'E ÜYE OLDUM. ÜYELİK TEMEL NEDENİM SUZUKİ SAMURAİ VE KAMPCILIK KONUSUNDA BİLGİ PAYLAŞIMI.

BEN YAKLAŞIK 3 SENE ÖNCE ÇOK SEVDİĞİM İÇİN TRAKYA'DAN 1982 MODEL BİR SJ 413 ALDIM. ÜSTÜ ORİJİNAL DEMİR (TENTESİZ) VE ORİJİNAL KLİMALI. KASAPLARDAN GÜNÜME KURTULMUŞ BİR ARAÇ. SANIRIM ORİJİNAL KM'DE, YAKLAŞIK 120 BİN. ALDIKTAN SONRA ARKA DİFRANSİYEL TÜM RULMANLAR DEĞİŞTİ, DAĞILMIŞTI VE DONMUŞTU, İŞ MAKİNASI TAMİRCİSİSNİN PRESİNDE ZOR ÇIKTI. AMA O HALDE ARABA İSTANBULDAN BODRUMA GİTTİ. SONRA FREN KALİPERLERİ, ÖN VE ARKA SIKMAYA BAŞLADI, ÇIKMA HONDA CIVIC MERKEZ VE WESTİNGHOUS TAKILDI. FRENLER VE HORTUMLAR SIFIRLANDI, GEREK YOKTU AMA DEBRİYAJ, BASKI, BİLYA DEĞİŞTİ.

ARABAYI 4 İNCH KALDIRDIM VE 4 İNCH AYAK İZİNİ GENİŞLETTİM.

GEÇEN CUMA ARABAYI TEKRAR TAMİRE BIRAKTIM, FARLAR İYİ DEĞİL DEĞİŞECEK, RADYATÖR ŞİŞLENİP, TEMİZLENİP, BOYANIP VERİNE TAKILACAK, BUJİ, TRİGER KAYIŞI DEĞİŞECEK. BİRAZ ÜFLÜYOR, ACABA SEGMANMI ATSAK FİLAN DİYE USTAM İLE KONUŞTUM GEREK GÖRMEDİ.

SUZUKİ SAMURAİ SJ SERİSİN GÖNÜL VERMİŞ ARKADAŞIM, ÖZET OLARAK BİRAZ PASLI MASLI OLMASINA RAĞMEN İNAN GÖZÜMÜ ÜZERİNDEN ALAMIYORUM. ŞANZUMAN ESKİ AMA ŞIKIR, ŞIKIR SÜRMENİN TADINA DOYAMIYORSUN. ARAÇ DAR VE KISA OLDUĞU İÇİN ARAZİDE BAŞARILI, HOŞ, ÇOKTA ZORLAMIYORUM. ASFALTTA 80 KM/SAAT İLE 5. VİTESTE GİDERKEN SANKİ 150 KM/SAAT İLE GİDİYORSUN VE ARABADAN SANKİ ELEKTRİK MOTORU VAR. BU BAKIMDAN ÇIKSIN, YAVAŞTAN KAPORTAYA GEÇECEĞİM.

VAKTİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER,
SİNAN

1946sinan' Alıntı:
SELAMLAR,

BU GÜN GEZENBİLİR'E ÜYE OLDUM. ÜYELİK TEMEL NEDENİM SUZUKİ SAMURAİ VE KAMPCILIK KONUSUNDA BİLGİ PAYLAŞIMI.

BEN YAKLAŞIK 3 SENE ÖNCE ÇOK SEVDİĞİM İÇİN TRAKYA'DAN 1982 MODEL BİR SJ 413 ALDIM. ÜSTÜ ORİJİNAL DEMİR (TENTESİZ) VE ORİJİNAL KLİMALI. KASAPLARDAN GÜNÜME KURTULMUŞ BİR ARAÇ. SANIRIM ORİJİNAL KM'DE, YAKLAŞIK 120 BİN. ALDIKTAN SONRA ARKA DİFRANSİYEL TÜM RULMANLAR DEĞİŞTİ, DAĞILMIŞTI VE DONMUŞTU, İŞ MAKİNASI TAMİRCİSİSNİN PRESİNDE ZOR ÇIKTI. AMA O HALDE ARABA İSTANBULDAN BODRUMA GİTTİ. SONRA FREN KALİPERLERİ, ÖN VE ARKA SIKMAYA BAŞLADI, ÇIKMA HONDA CIVIC MERKEZ VE WESTİNGHOUS TAKILDI. FRENLER VE HORTUMLAR SIFIRLANDI, GEREK YOKTU AMA DEBRİYAJ, BASKI, BİLYA DEĞİŞTİ.

ARABAYI 4 İNCH KALDIRDIM VE 4 İNCH AYAK İZİNİ GENİŞLETTİM.

GEÇEN CUMA ARABAYI TEKRAR TAMİRE BIRAKTIM, FARLAR İYİ DEĞİL DEĞİŞECEK, RADYATÖR ŞİŞLENİP, TEMİZLENİP, BOYANIP VERİNE TAKILACAK, BUJİ, TRİGER KAYIŞI DEĞİŞECEK. BİRAZ ÜFLÜYOR, ACABA SEGMANMI ATSAK FİLAN DİYE USTAM İLE KONUŞTUM GEREK GÖRMEDİ.

SUZUKİ SAMURAİ SJ SERİSİN GÖNÜL VERMİŞ ARKADAŞIM, ÖZET OLARAK BİRAZ PASLI MASLI OLMASINA RAĞMEN İNAN GÖZÜMÜ ÜZERİNDEN ALAMIYORUM. ŞANZUMAN ESKİ AMA ŞIKIR, ŞIKIR SÜRMENİN TADINA DOYAMIYORSUN. ARAÇ DAR VE KISA OLDUĞU İÇİN ARAZİDE BAŞARILI, HOŞ, ÇOKTA ZORLAMIYORUM. ASFALTTA 80 KM/SAAT İLE 5. VİTESTE GİDERKEN SANKİ 150 KM/SAAT İLE GİDİYORSUN VE ARABADAN SANKİ ELEKTRİK MOTORU VAR. BU BAKIMDAN ÇIKSIN, YAVAŞTAN KAPORTAYA GEÇECEĞİM.

VAKTİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER,
SİNAN
kucuk harfler kullansaniz daha iyi olur.araciniza bi an once kavusmaniz dilegi ile ;)

xendasouc' Alıntı:
ilk arazi aracım lada nivaydı aracı satalı 2 yıl oldu ve şimdi tekrardan bir araç almayı düşünüyorum.suzuki samurai tam anlamıyla nasıl bir araç.arazi viteslerinde orta difransiyel kilidi varmı.rampalarda hararet olayı nedir.kolay kolay parça bozarmı vrya kırarmı.parçaları çokmu pahalıdır.hangi modelini önerirsiniz..(aracı gezi ve günlük kullnım amacı için almayı düşünüyorum)

araç 2 , 4, 4L olarak 3 modlu araziye sahiptir.
genelde 2 çeker kullanılır, arazide 4 ve 4L yapılır.
4 çekerde ön arka eşit dağılır, "orta defransiyel kilidi" tabir edilen bir yapıya sahiptir.
şehir içi 4 çeker kullanılamaz çünkü direksiyon awd ler gibi rahat değildir, eşit dağılım olduğundan.
zaten ihtiyaçta yok.

hidrolik direksiyonlu , helezon yaylı , 1,3 motor bulursan , arızası da yoksa alınır.
hidrolik olmayan direksiyon , makaslı, araç şehir içi yorar.

17-20 bin civarı konforlu keyifli bir araç bulunabilir belki,

16-18 arası helezon ve hidrolikli biraz zor gibi. genede ilanlara bakarsınız.

hepinize teşekkür ederim.galiba araştırmaya başlamalıyım 96 ve üzeri bir araç düşünüyorum.

öncelikle merhabalar.
arkadaşlar bir çok konuda gerekenleri söylemişler.
bende eski bir Niva'cı yeni bir samurai kullanıcısı olarak Niva daki "konfor"u samu da arama bende almadan önce buradan yardım almıstım bir arkadasımız demiştiki Lada , Şahin'in 4*4 versiyonu :smiley:) hakikaten de öyleydi.
Samuya gelecek olursak ben benzinde kullanıyorum 30-35 kr arası yakıyor , Lada bunu lpg de yakıyordu.
Samu arazide gerçekten çok kemikli bir araç çok sağlam. isterseniz benim araca bir bakın satıyorum nasipse grand vitara 2,5 v6 alacam. hosunuza giderse konsuruz.detaylı bilgilendiririm sizi.
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-suzuki-atom-karinca-yeni-sahibini-ariyor-helezon-yayli-165966313/detay/

ARABA6

ARABA 1

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri