İlk Adımı Attım Sonunda - Ducato 12,6 M3 - Karavan Yaptırıyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mustafaatk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 62
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 51,362

mustafaatk

Kamp II
Yer
İstanbul
Merhabalar,
yaklaşık 3 yıldır gezenbiliri takip ediyordum bunun son bir buçuk yıllık kısmını foruma üye olarak geçirdim. Son iki yılımı ise eşimi karavan konusunda ikna ve ısındırma çabaları ile geçti :D
En sonunda eşimi 2014 yılının sonlarında ikna edebildim ve son iki ayım araç araştırarak geçti. İmkanlarım ölçüsünde 2.8 JTD 2005 model 196 binde 12.6 m3 lük bir araç aldım. El becerimin olduğuna inanmama rağmen, içişleri bakanının talimatları sonucunda aracı İstanbul'da yaptıracağım. Bir aksilik olmazsa Nisan ayının sonlarına doğru aracın bitmesi planlanıyor.
Aracı Antalya'dan aldım. Saat 10 gibi noter işlemleri bitmesine rağmen sigorta işlemlerin bitmesi saat 12:00 yi buldu. Çok entresan bir durum, daha önce forumda herkes sigorta fiyatlarının çok yüksek olmasından şikayetçi idi fakat ben koru sigorta adında bir sigortaya aracı sigorta ettirdim ve ödediğim rakam sadece 427 tl idi ve bu 427 tl nin 100 tl si, sigortaya (kooperatif yapısında bir sigortaymış) ortaklık bedeli idi. Aslında sigortayı 327 tl olarak düşünebiliriz.
Antalya İstanbul yolculuğumda çok değişik bir tatta geçti. Saat 12:30 gibi Antalya'dan yola çıktım. Hayatım boyunca hep binek tipte araç kullanmış birisi olarak (üstelik bunun son 4 senesi sadece otomatik arabalardı), ilk kilometreler benim için oldukça terletici ve panik değil ama çok heyecanlı geçti. İlk 50 km lik yol maksimum 60 km/s hız ile geçince bu yol bitmez dedim kendi kendime. Sonrasında araca alıştıkça bende inanılmaz bir rahatlama oldu ve hızım yavaş yavaş 80 km/s lere çıktı. Sonra iyice alıştım galiba 100-110 km/s hız ile yolculuğa devam ettim. İstanbul Kartal'a vardığımda saat 21:15 i gösteriyordu. Bu kadar süre aracı kullanmama rağmen ne yolculuk boyunca ne de yolculuk bittikten sonra en ufak bir yorgunluk hissetmedim. Bu bana çok enterasan geldi. Araca bayağı ısındım ve sürüşünden keyif aldım diyebilirim. Hele yolculuğun 2. saatinden sonra arkama iyi yaslanıp, bir elimi kol dayamaya koydum ve kendimi on yıllık ducato şöförü gibi hissettim ::smiley:
Araç ile yola çıkmadan önce yakıt almam gerekiyordu çünkü lamba yanıyordu. 250 tl lik yakıt aldım araca depo ful gösterdi (3.85 tl civarıydı galiba aldığım yakıtın litresi). 220 km nin sonunda ilk çeyrek bitmişti. 430 km sonunda ise yarım depoya gelmiştim. Depo kaç litre bilmiyorum ama yakıt anlamında iyi gibi geldi araç.

Etiketler
Ynt: İlk Adımı Attım Sonunda - Ducato 12,6 M3 - Karavan Yaptırıyorum

Güle güle iyi günlerde kullanın. Aman unutmayın biraz açıktan alacaksınız. Hiç beklemediği bir anda takıyor insan.

hayırlı olsun, güle güle kullanın.karavan olamaya namzet yeni aracınız.gelişmeleri merakla bekliyoruz.darısı başıma

Hayırlı olsun,güle güle kullanin.

selcuk

Teşekkürler Eralp Bey, uyarınızı dikkate alacağım,
Teşekkürler Levent Bey, dediğiniz gibi darısı başınıza olsun. umarım gönlünüze göre bir karavan yaptırırsınız.
Teşekkürler Yücel Bey, Selçuk Bey.

Yakıt deposu 80 litredir.Yakıt bitti lambası depoda 15-10 litre mazot kaldığında yanar.
yaklaşık olarak 1 litre mazot ile 10-11 km gitmişsiniz,ben ekonomik devre dikkat ederek ve boş araç kullanımı ile şehirler arasıyolda 14-15 km gidiyorum.

ince999' Alıntı:
Yakıt deposu 80 litredir.Yakıt bitti lambası depoda 15-10 litre mazot kaldığında yanar.
yaklaşık olarak 1 litre mazot ile 10-11 km gitmişsiniz,ben ekonomik devre dikkat ederek ve boş araç kullanımı ile şehirler arasıyolda 14-15 km gidiyorum.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, yolda 80-90 km/s ortalama hız ile yol aldığımda yakış anlamında tutumlu olduğunu hissedebildim fakat 3 kere 15 dakikalık molalar ile 8 saat 45 dakikada antalya'dan istanbula geldim. ilk 2 saatten sonra otobanda ve bölünmüş yollarda 110-120 km/s zaman zamanda 130 km/s hızlar ile yol aldım. Dolayısı gelirken biraz fazla yakmış olması normaldır. Birde Kütahya çıkışında Bozöyük yolunu kaçırdım navigasyon Seyitömer üzerinde oldukça virajlı ve sürekli yokuş bir yoldan yaklaşık bir 100 km kadar oldukça bozuk bir yoldan götürdü. Bu kadar yakması normal gibi geliyor bana.
Normalde böyle kullanan birisi değilim ama İstanbul da aracı çok geç olmadan teslim etmem gerekiyordu. Çok yakıtına dikkat ederek kullanamadım yolda.
Yine de bir litre mazot ile 15 km bana biraz iddalı bir rakam gibi geldi. eğer düzgün kullanım ile araç bu rakamları yakalayabiliyor ise bayağı tutumlu olduğunu söyleyebiliriz bu durumda.

Hayırlı olsun. İstediğiniz türde karavana bir an önce sahip olabilmenizi temenni ederim. Selamlar.

Bu aracın en ekonomik sürüş rejimi 1600-1800 devir dakikadır.(Kendi el kitabında yazar).Bu devirle 5.vites düz yolda 80 km hız elde edersin.Zaten bu aracın hız sınırı da 80 km/saat tir.Ben hep bu rejim ile kullanırım ve yazdığım yakıt harcama değerlerini elde ederim.Tabiki aracım karavan tarzında değil henüz yani boş ağırlığında.
Yakıt tüketimini ölçerken kesinlikle yakıt deposu kapağına kadar dikkatle doldurur,sonra yolun gerektirdiği kullanma tarzına göre
ortalama 100 km civarında depoyu yeniden doldurup tüketimi LİTRE olarak km ile not edip bu işi bir kaç kere tekrarlarım sonuç ta ortalama alırım.Karadeniz Kıyı yolu kullanım açısından çok rahat bir rotadır iniş çıkış sert viraj yoktur,aracımı jilet gibi 1700 devir dakikada bir kaç saat kullanabiliyorum burada 15km /1 litre mazot tüketimini her zaman yakalıyorum.
Saygılar

ince999' Alıntı:
Bu aracın en ekonomik sürüş rejimi 1600-1800 devir dakikadır.(Kendi el kitabında yazar).Bu devirle 5.vites düz yolda 80 km hız elde edersin.Zaten bu aracın hız sınırı da 80 km/saat tir.Ben hep bu rejim ile kullanırım ve yazdığım yakıt harcama değerlerini elde ederim.Tabiki aracım karavan tarzında değil henüz yani boş ağırlığında.
Yakıt tüketimini ölçerken kesinlikle yakıt deposu kapağına kadar dikkatle doldurur,sonra yolun gerektirdiği kullanma tarzına göre
ortalama 100 km civarında depoyu yeniden doldurup tüketimi LİTRE olarak km ile not edip bu işi bir kaç kere tekrarlarım sonuç ta ortalama alırım.Karadeniz Kıyı yolu kullanım açısından çok rahat bir rotadır iniş çıkış sert viraj yoktur,aracımı jilet gibi 1700 devir dakikada bir kaç saat kullanabiliyorum burada 15km /1 litre mazot tüketimini her zaman yakalıyorum.
Saygılar
2.8 JTD motorun teknik özellikleri de dediklerinizi destekler nitelikte aslında. Motor, maksimum torkunu 300 NM olarak 1800 devirde veriyor. Bu devirde kullanmak yakıt anlamında tasarruf sağlayacaktır. Boş olsa da 6,6 lt ortalama 100 km için çok güzel değerler. İçi yaptırıldıktan sonra sanırım bu tarz kullanım ile 8-8,5 lt ler arasında bir ortalama yakalayabiliriz.
verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler.

Destan06' Alıntı:
Bu kervana katılmanıza sevindik. Hayırlı ve gönlünüzce olur inşallah.
Teşekkürler Vahit Bey, sizde inşallah karavanınızı istediğiniz şekilde ve planladığınız zamanda bitirirsiniz.

Hayırlı olsun,karavanınıza enkısa sürede kavuşmanız dileğiyle...

Mustafa Bey aracınız hayırlı olsun. Panelvan araçlarda biraz yüksekte oturduğumuz için öndeki trafiği daha iyi görebiliyoruz. Eğer fazla hız yapmazsak bence panelvanlar küçük araçlardan daha güvenceli ve yolculuk daha az stresli. Yakıt konusunda benimde yukarda yazılanlara benzer deneyimlerim var. Yol ve hava durumuna göre 90-100 kilometre ile yapılan yolculukta yüz kilometredeki yakıt miktarı 8-9 litre dizel. Bazı yollarda 8 litrenin altına da düşer. Aracım Sprinte‘ nin yoldaki yüklü ağırlığı 3 tona yakın. Karavan olarak aracın devamlı taşımak zorunda olduğu bu ağırlık, taşıyabileceği en yüksek ağırlık. Bu nedenle de fazla süratli gitmemekte fayda var. Böylece güvenceli yolculuk yapıyoruz ve aracı zorlamıyoruz. Ayrıca aracımızın teknik bakımdan uzun ömürlü olmasını sağlamak bir bakıma kendi elimizde diyebiliriz sanıyorum. Geçenlerde okuduğum bir dergide, bir araç markasında karavanların motorlarının daha sık arıza yaptığını yazıyordu. Nedenlerden birisi olarak, bu araçların taşıyabilecekleri en yüksek ağırlıkla yolda oldukları gösteriliyordu. Bence bu tespitte gerçek payı büyük. Aracı kullanırken bu noktayı akılda tutmakta fayda var sanıyorum.

Size arzu ettiğiniz gibi güzel bir karavan dilerim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR