İlk Arazi Aracım Grand Cherokee 4.7

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Burakbekar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,990

Burakbekar

Kamp I
Merhaba arkadaşlar.

İlk başta niyetlendiğim 2.7 CRD'den vazgeçerek 4.7'de karar kılmıştım. Salı günü de uygun bulduğum aracı aldım.

Bu kasa eskiden beri hayalimdi. Bu zaman nasipmiş.

Araç 2001 model, 235.000, 4.7 LTD. Zevoli (yanlış yazmıyorsam) lpg var. Silindir tüp mevcut ama bana bagaj lazım olduğu için kısa zaman içinde simit tüp yaptıracağım.

Aracın ciddi bir kazası yok. Ufak tefek çarpmalar var. Yer yer boya var. KM'si orjinal.

Yan aynalar kapanmıyor. Bir tanesine çarpma olmuş. Sanırım ikisini birden değiştirmişler ve otomatik kapanmayan model takmışlar.

Yan basamakları var ama bağlantı aparatı yok, takamadık.

Motoru sıfır yapılmış 1000 km önce. Yapılma nedeni lpgnin neden olduğu sibop yuvaları düşmesiymiş.

Bostancı'da GH Motor Sport servisindeki tanıdığım Ramazan Usta aracı almamda çok yardımcı oldu. Aracı o baktı. Benim hiç anlamadığım bir mevzu çünkü bu olaylar.

Aracın şu anda sadece arka amortisorleri değişmesi gerekiyor. Biraz böyle idare edeceğim. Bugün ön-arka balatar, arazi keçesi, ve yanlış hatırlamıyorsam rotil başları değişti. Bir de beyinleriyle beraber xenon far takıldı. Sis farlarınınkini de daha sonra değiştireceğim. Bütçem kalmadı :smiley:

4.7 ile ilgili birçok yazı okudum. Şanzımanın uzun ömürlü olması için frene basıp vites geçişleri gibi. Ama yine de sizin olmazsa olmaz diyeceğiniz öneriler varsa paylaşırsanız çok sevinirim. Çünkü bu arazi taşıtları konusunda hiçbir tecrübem yok.

Benim de birkaç sorum olacak. Aslında en önemli sorum All Time ve Lo vitesleri. Ama bunlarla ilgili bilgi kesin vardır. Araştıracağım.

1) Normal vitesin üstünde O/D var. Ne olduğunu bir türlü anlayamadım. Sağlıklı bilgi bulamadım.
2) Işıklarda beklerken N'ye almalı mıyım?
3) Rampada (iniş ve çıkış) beklerken D'de mi beklemeliyim? N'ye almalı mıyım? D'de bekleyeceksem durduktan sonra ayağım frende kalmalı mı?
4) Jantlar orjinal mi bilemedim. 2. postta jant resmi mevcut.
5) Aracın kabartma yazılarını ve camların altındaki siyah çıtaları kromla değiştirmek istiyorum. Bunları nereden ve ortalama kaç TL'ye bulabilirim. Orjinaline gücüm yetmez. Yan sanayi öneriniz varsa sevinirim.
6) Direksiyonun solundaki radyo seek tuşuna aşağı veya yukarı basınca sürekli arama yapıyor. İlk istasyonda durmuyor. Bunun bir çözümü var mı?
7) Üst konsolda set ve menü düğmelerinin ışıkları yanmıyor, C/T ve Reset yanıyor. Bu ikisinin yanmaması normal mi?
8) Lastikler Marshal Matric STX 255/65/16. Nasıldır bu lastikler?

Fazla oldu sorularım ama mazur görün acemisiyiz :smiley: Şimdiden herkese teşekkürler.

1

2

3

4

5

Etiketler

Ynt: İlk Arazi Aracım Grand Cherokee 4.7

Hayırlı olsun Allah kaza bela vermesin güzel araba.

İyi günlerde kullanın,beğendiğim bir araç ama sahibi değilim,bildiklerimi paylaşayım.
O/D tuşu basılı iken tabloda ışığı yanar.Bu durumda şanzımandaki en üst vitesi kullanmazsınız.
Alçak viteslerde de belli hızlarda gittiğinizde sık sık vites değiştirme olayı yaşamazsınız.
Yani kısaca O/D basılı iken vites değiştirme aralığınız uzar,devirler daha yüksek olur.
Bu,tamamen şanzımanı korumak,araç içindekilerin konforunu artırmak için yapılmıştır.
Yokuşlarda ve römork çeken araçlarda da bu sayede devir düşüklüğü pek yaşanmaz.

Işıklarda beklerken N pozisyonuna almanız gerekmez.Peki N ne zaman kullanılacak derseniz anlatayım.
Yazın klima çalışır beklerken,kışın kalorifer çalışır halde beklerken,P yi kullanmadığınız zamanlarda.
Başka araç tarafından çekilirken,vinciniz olup siz dururken başkasını çektiğiniz durumlarda.

Rampalarda beklemelerde her zaman ayağınız frende olmalı,bu değişmez kuraldır.
N ye almanız gerekmez.Eğer rampada park edecekseniz aracı stop etmeden el frenini çekiniz.
Aracın el freniyle iyice sabitlendiğinden emin olduktan sonra P konumuna alınız ve aracınızı stop ediniz.
Bu sayede şanzımana yük bindirmez ve tekrar yola çıkarken rahatça R,N,D konumlarını kullanabilirsiniz.

Şahsi bilgi ve tecrübelerimden bazılarıdır,yardımcı olmasını umarım.
Diğer sorularınıza daha tecrübeli ve bilen arkadaşlar cevap verirler.

bence sağlam bir şanzımanda yokuşlarda park ederken elfreni veya drek p de hiç bişiy olmaz kanaatindeyim.. sıkıntı varsa p den r ye gelirken küt diye ses yapıyo zaten .. bilmem yanlışmı hatırlıyorum.

jantlar orijinal değil ancak şekilleri çok hoş. kumlanıp gri renge boyansa şahane olur. ben çok sevdim. otomatik viteste hiçbirşey yapmanız gerekmez. aracı durdurmadan vitesi ileri geri değiştirmeyin, parktayken tam fren yapmadan vitese almayın yeter. birde yağın durumunun iyi olduğundna emin olun. hepsi o. seek tuşu bazen bizdekinde de aynı şekilde davranıyor. ne gariptirki tüm aynı model radyolarda bu var. sanırım modeli böyel bunların :smiley: hayırlı olsun.

ttogan' Alıntı:
O/D tuşu basılı iken tabloda ışığı yanar.Alçak viteslerde de belli hızlarda gittiğinizde sık sık vites değiştirme olayı yaşamazsınız.
Yani kısaca O/D basılı iken vites değiştirme aralığınız uzar,devirler daha yüksek olur.
Bu,tamamen şanzımanı korumak,araç içindekilerin konforunu artırmak için yapılmıştır.

Öncelikle teşekkür ederim. O/D tuşuna basınca ekranda O/D off yazıyor. Aracı istop tekrar çalıştırınca yine basmak gerekiyor. Yani default olarak O/D on olarak başlıyor araba.

Dediğinize göre vites yüksek devirde geçiyorsa bu yakıt tüketimini arttırmaz mı?

arslanamca71' Alıntı:
bence sağlam bir şanzımanda yokuşlarda park ederken elfreni veya drek p de hiç bişiy olmaz kanaatindeyim.. sıkıntı varsa p den r ye gelirken küt diye ses yapıyo zaten .. bilmem yanlışmı hatırlıyorum.

Hocam ben P'den R'ye alırken araba bi vurum yapıyor ileri mi geri mi hatırlamıyorum ama sanki araca bi anda arkadan veya önden biri çarpmış gibi. Benim şanzıman sıkıntılı mı acaba?

Mustafa E' Alıntı:
Hayırlı olsun Allah kaza bela vermesin güzel araba.

Çok teşekkürler.

oguz28' Alıntı:
Hayırlı olsun keyifli günlerde kullanın

Çok teşekkürler.

KLL' Alıntı:
jantlar orijinal değil ancak şekilleri çok hoş. kumlanıp gri renge boyansa şahane olur. ben çok sevdim. otomatik viteste hiçbirşey yapmanız gerekmez. aracı durdurmadan vitesi ileri geri değiştirmeyin, parktayken tam fren yapmadan vitese almayın yeter. birde yağın durumunun iyi olduğundna emin olun. hepsi o. seek tuşu bazen bizdekinde de aynı şekilde davranıyor. ne gariptirki tüm aynı model radyolarda bu var. sanırım modeli böyel bunların :smiley: hayırlı olsun.

O zaman jantları ileride bütçeyi toparlayınca orjinal güzel birşey yaparım artık :smiley:

Dünkü tecrübelerimi aktarayım.

Kaloriferim sanırım iyi ısıtmıyor. HIGH derecede en güçlü fan ayarında arabanın içi idareten sıcak oluyor.

Benim 99 model Sephia yarı derece ve seviyede bile aracın içini haman yapıyordu.

Bir de kalorifer bazen kendiliğinden duruyor. Çalışmıyor.

Bir de kasislerde, ya da aracı arka ön dikey sallayacak yerlerde dönüş sırasındaysam arka taraf saki ön taraftan bağımsız salınım yapıyor gibi geliyor. Yani şöyle söyleyim özür dileyerek aracın popusu başı ayrı oynuyor gibi.

Aracı ilk aldığımda üstünde 16 inç binek araç kar lastiği vardı. Böyle birşey hissetmiyordum. Dün orjinal lastikleri takılıp, rot-balans yapıldıktan sonra böyle hissetmeye başladım.

Bir de rot-balans yapıldığı halde araç halen çok hafif sağa çekiyor. Düz yolda aracı tutmak için direksiyonu hafif zorlamak zorunda kalıyorum.

Arkadaşlar, aracı yeni aldığım için bu sorunlar biraz canımı sıktı. Bilgilendirme yapabilirseniz çok sevinirim.

Benim Renault Fluence'ın kaloriferi çok iyidir. Kısa sürede arabanın içini aşırı sıcak yapabilir. Bir süre önce sabah işe giderken baktım ısıtmıyor. Hava da çok soğuktu. İşe gelince servise gönderdim. Radyatör delinmiş, su boşalmış iyi mi! Allahtan hava soğuk ve işyeri yakın da hararet yapmadan motoru yakmadan gelmişim.

Radyatör niye delinir diye sorduğumda araç önden darbe almış, tampon bağlantı braketi kırılıp önden radyatöre girmiş dediler. Araç darbe alsa ben bilmem mi, tampon kırılmaz mı, en azından çizilmez mi? Park halindeyken öndeki araba geri manevrada tamponunuza yaslanıp braketi kırmış olabilir dediler. Tampon o kadar esner ve kırılmayabilirmiş. Ben de farkına varmayabilirmişim.

Neticede radyatör kasko kapsamında değişti, suyu kondu ve kalorifer normale döndü.

Yok hocam, delik oldugunu sanmiyorum. Araci alirken ayrintili baktik. İslaklik yok zaten.

Gogus izgaralarinin 5'inden biri hava ufluyor sadece. Sanirim yeterli isitmamasinin sebebi bu.

Kalorifer ariza kodunu calistirdim 54 yaziyor.

Ayrica kaloriferi az once calistirdim. Simdi durdu kendi kendine.

Duzeltme: Yukaridaki mesaji yaziktan iki dk sonra kaloriferin durma sorununu cozdum. Yolcu tarafinda ayak kisminda bi kablo var soketli. Hareket ettirince calisiyor.

O/D on konumundayken elbette yakıt biraz artar.Burada amaç şanzımanı ve motoru korumak.
Rampa tırmanırken ikide bir vites değişmesinin vereceği rahatsızlığı motor,şanzıman ve yolculardan uzak tutmak.
Manuel vitesli bir araçta üçüncü vitesle tırmanacağınız yerde dörde atarsanız çekiş düşer,tekrar vites küçültürsünüz.
İşte ikide bir, bir üst bir alt vites değişimi yapmamak için belli bir devirde sürmek isteyeceğiniz pozisyonu sağlıyor.

Çok teşekkürler. Konuyu anladım. Bu özellik aynı zamanda trafikte yoğunluğa göre de gereksiz vites değişimini engellemek için kullanılabilir.

Ama şunu sorayım. Aracı ilk çalıştırdığımda zaten O/D açık şekilde başlıyor. Düğmeye bastığımda gösterge panelinde O/D off yazıyor.

Yani ben bu özelliği kullanmak istemiyorsam, her seferinde aracı çalıştırdıktan sonra düğmeye basıp O/D'yi kapatacağım? Çünkü sürekli rampa çıkmıyorum, veya trafikte kalmıyorum.

Yokuşu tırmanırken çekişin düştüğü yerde aktif hale getirip,yokuş tepesine gelince off yaparsanız idealdir.
Ancak ben bunlarla uğraşmak istemem derseniz off konumunda bırakın ve hiç ellemeyin,şanzıman herşeyi halleder.
O/D etkin kullanılabilirse yakıtı artırmaz hatta iç yapısını bilen biri tasarruf bile edebilir.

ttogan' Alıntı:
Yokuşu tırmanırken çekişin düştüğü yerde aktif hale getirip,yokuş tepesine gelince off yaparsanız idealdir.
Ancak ben bunlarla uğraşmak istemem derseniz off konumunda bırakın ve hiç ellemeyin,şanzıman herşeyi halleder.
O/D etkin kullanılabilirse yakıtı artırmaz hatta iç yapısını bilen biri tasarruf bile edebilir.

Hocam samimiyetinize inanarak, bana özelden telefonunuzu yazar mısınız?

Cherokee için bahsettiğiniz şekilde başlaması normalmidir bilemiyorum ama Japonlarda nerede bırakırsanız orda başlar.
Yani siz aracı stop ederken on konumunda bıraktıysanız tekrar çalıştırdığınızda on konumunda başlar.
Yine iddia etmeyeyim benim kullandıklarımda böyle olabilir,Cherokee sistemi farklı olabilir.
Servise danışmanızda fayda vardır.Dediğiniz gibi trafikte her zaman on konumu gerekmeyebilir.
İhtiyaç anında kullanılacak bir opsiyon sonuçta.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri