İlk Defa Karavan Alımına Dair Deneyimler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan trek71 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 174
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 160,110

trek71

Özgürsen, Varsın!
Telsiz Çağrı Kodu
TA2OBY
Tüm Gezenbilir üyelerine merhaba,

Siteyi son 1.5 aydır üye olmadan ziyaret ediyordum ve bu sürede edindiğim değerli bilgiler için hem üyelere hem de site yönetimine gerçekten teşekkür etmek isterim.

Burada ilk çekme karavanımızı sipariş etme sürecinde yaşadıklarımızı benzer durumda olan kamp/karavan sevenlerle paylaşmak ve fikirlerinizi almak istedim. Belki verceğim bazı bilgiler eskiler için sıradan gelebilir ama tüm forumları dolaşıp gerekli bilgileri derlemek de epey zahmetli oluyor doğrusu. Bu yazıyı önemli noktalara değinmek için kaleme aldım; umarım site kurallarını ihlal etmiş olmam.

Mayıs 2013 ortasında eşimle bir karavan almaya niyetlendik ve hiçbir araştırma yapmadan 5000TL'ye 2. el bir şey buluruz diye düşündük. Ben çekirdekten kampcıyım; eşimle birlikte de epey bir motorsikletle minimalist uzun tatil deneyimimiz mevcut; ancak karavan konusuna gelince hiçbir fikrimiz yoktu. (Neyse ki çabuk öğrenen tipleriz! :smiley: ). Ucuz bir 2. el alırsak tecrübe edinir; yenisini daha bilinçli olarak seçeriz diyorduk.

1) 2. El Karavan Araştırması

Sahibinden.com'a bakınca gerçekten de 5000-7000TL civarına karavanlar vardı ama çoğu uzun yıllardır bir noktada sabit olarak kullanılan; sahipleriyle de konuşunca sık yol yapmaya müsait olmadığını anladığınız karavanlardı. Bizim için önemli konulardan biri de karavanı alacağımız kişinin kamp/karavan kültürüne aşinalığı idi. Maalesef telefonda konuştuğumuz çoğu insan karavanı "ucuz yollu konaklayacak bir yer olsun" diye almıştı; imkan olsa 5 yıldızlı otelleri tercih edeceklerdi zaten.

Belirlediğimiz ilk fiyat aralığındaki karavanların iç donanımı da genelde 3. sınıf kooperatif inşaatlerinden hallice gözüktüğünden aramalarımızı 15000TL seviyesine kadar çektik; ne var ki içimize sinen; karavan estetiğini yansıtan bir şey bulamadık. Bir de "bu kadar para vereceksek zaten sıfıırını alalım bari" düşüncesi hasıl oldu.

2) Sıfır Karavan Araştırması

Istanbul'da olduğumuz için atlayıp Sakarya'ya gittik ve çok tanınan üç karavan üreticisini de (Basşoğlu, ERBA, Sally) yerinde gördük. 3 Kardeşe ait bu firmalar sanırım Türk Karavan piyasasının en az %80'e hakimler. Sahipleri de düzgün insanlar; gerçi içlerinde bizi en çok etkileyen Sally oldu; sahibinin rahat tavrı ve frekansımızın tutması sonucu orada epey bir vakit geçirdik. Neredeyse 6m'lik bir karavanı alıyorduk (5.25 vs derken olmuşken büyüğü olsun; şanımız yürüsün noktasına gelmiştik). Bu arada bütçemizi ilk düşündüğüöüz rakamın 5 katına kadar çıkarmıştık. Ancak ödemede şeklinde ufak bir vade isteyince bu mümkün olmadı; biz de hüsranla ayrıldık. Bir de istisnasız her üç kardeşin de birbirlerinin iş yapış tarzını ve ürünlerini kötülemeleri biraz rahatsızlık yarattı desek yalan olmaz.

İnsan karavan almaya niyetlenince aynı yatlarda olduğu gibi iç tasarımının, kullanılan malzemenin bu kültürü yansıtır şekilde olmasını istiyor. Gördüğümüz karavanlarda ise eski-yeni ayrımı olmadan istisnanız, bildiğimiz ev mutfaklarında kullanılan kalın suntalam mobilyalar; 4 gözlü setüstü ocaklar vs. vardı. Yani sınırlı bir m2'ye en işlevsel şekilde neyi nasıl yerleştiririm konusunda alınacak epey yol olduğu gözüküyordu. Gene de insan bir kere heveslendi mi eli boş çıkmak istemiyor; bazı noktaları es geçmeye yatkın oluyor.

Hevesimiz kursağımızda kalmış; umutsuzlukla Istanbul'a döndüğümüzde "madem gönlümüze göre birşey yok; bekleyelim de bir Hymer alırız ileride" diye kendimi teselli ediyordum. Gece yattığımda beynim hala "Nasıl olur da Türkiye'de 2013 yılında avrupa standartlarında düzgün bir yerli karavan bulamıyoruz?" sorusuna cevap arıyordu. Uyku tutmadı; biraz da internet araştırması yaparken Gezenbilir'in bir forumunda "Pino Karavan da çok beğeniliyor" notunu gördüm.

Siteyi inceleyince iç tasarım/kalite/estetik açısından düşündüğümüze çok yakın karavanlar olduğunu farkettim. Ertesi gün Pino Karavan'ı aradım ve gece 21:30'da bizi o saate kadar fabrikada bekleyen firma sahibi Faruk Bey'in yanındaydık. Gece yarısına kadar üretimin tüm aşamalarını inceledik; standard ekipmanın yüksek kalitesine baktık. Fiyat/Performans konusunda çok iyi bir noktada olduğuna kanaat getirince siparişimizi verdik.

Bizi en çok etkileyen tabii ki üretime yansıyan estetik anlayış ve detaylar oldu. İşlevsellik ve estetik beraberce sağlandığında aslında 3.75m bir karavanın bile 4 kişi için konforlu bir yaşam alanı sağladığını gördük. Şu anda üretim aşamasında olan 4.25'lik Pino karavanımız daha elimize geçmeden içimize sindi. Teslimata kadar 2 ay kadar bekleyecek olmamızın nedeni Almanya'dan sipariş edilen ALKO dingil/şasi; geç olsun da güç olmasın :smiley:

3) Enerji ve Ekipman

Buzdolabı 220V ya da 12V ile mi çalışmalı yoksa LPG'yi de destekleyen 3 sistem mi olmalı? Ekipmanlar ne kadar az elektrik enerjisine bağımlı ise hayat o kadar kolay olacak. Aklımda mümkün olduğunca dışarıya bağımlı olmayan (kampingler); dağ başında da konakladığımda 4-5 gün rahat rahat idare edecek bir sistem kurmak vardı.

Ancak karavanın temel maliyetleri zaten bütçeyi ciddi zorlar noktaya gelince stratejiyi değiştirmek elzem oldu. Maliyeti 3-4 bin TL'yi bulan üç sistem buzdolabı yerine ucuz A sınıfı 220V'la çalışan bir büro tipi buzdolabı başlangıç için iyi bir seçenekti.

Aydınlatma ilk etapta çadırda da kullandığımız az enerji tüketen pilli/güneş enerjili LED sistemlerle de yapılabilir diye düşündük. (Çözümler için Decathlon ve Praktiker'e bakılabilir). Şerit LED ekipmanlar insanın gözünü çok aldığı için ben fazla tercih etmedim. Zaten yıldızlara aşığız; kamp hayatında geceyi gündüze çevirecek bir görgüsüzlüğe gerek yok.

Yaklaşık 350W harcayan buzdolabını sürekli çalıştıracak ve arada laptop/cep telefonu şarj etmek için yeterli akü kapasitesini kabaca 200Ah olarak hesapladım. Bağımsızlık adına güneş panelleri akıllıca bir seçimdi ama kapladıkları alana/ağırlıklarına oranla verimlilikleri konusunda teknoloji maalesef henüz ideal olmaktan çok öte. Gene de her biri 140W/h kapasiteli 2 paneli (standart bir oda kapısından az daha küçük boyuttalar) ve aküyü şarj etmek için cihazı ekipmana ekledik. Artık sistemi devreye alınca ne derece işe yarıyor göreceğiz. Kaba hesaba göre 200Ah'lik aküyü yaz ayında ortalama şartlarda 48 saatte epeyce doldurmasını bekliyoruz.

Güneş enerjisi konusunda internette tonla site var ama işe yarar ve partikte satın alabileceğiniz ürünleri olan firma sayısı oldukça az. Bu konuda bize yakın olduğu için Istanbul Ataşehir'de EZG ile görüştük ve teknik bilgileriyle sorularımıza tatminkar yanıtlar verince ekipmanı oradan aldık.

Sonradan mobil çözümler konusunda uzmanlaşmış bir firma olan ELTESAN Mobil'i keşfettik; 1300W'lık WAECO tam sinüs invertörümüzü de oradan temin ettik. Neden 1300W derseniz; Gezenbilir'deki yazılara göre invertör seçiminde ihtiyacın biraz üzerinde bir kapasitenin düşünülmesi ve pratikte 1000W'ın altında düşmemek gerekiyordu. Bu tür ürünlerin sağladığı enerji çıkıcı ortam ısısına göre farklılaştığından (hava ısındıkça çıkış gücü azalıyor) 1300W mantıklı geldi. Tabii cihaz ne kadar güçlenirse 12/220V dönüşümü sırasında kayıp oranı da o kadar artıyor. Aldığımız ürün azami %92 verimle çalışacak (inşallah) ve aküdeki enerjimizi çokça boşa harcamayacağız diye umuyoruz.

Akü konusu ise ayrı bir macera:

Derin deşarja/çevrime (deep cycle) dayanıklı; starter tip olmayan; servis/yaşam aküsü olarak tasarlanmış ürünleri bulmak çok zor. Araştırmalarda Mutlu, Varta ve Deco ön plana çıktı.

Mutlu Akü'ye yerli ve kaliteli bir firma olması nedeniyle çok sıcak bakıyordum. Full Energy serisi aküleri tam da amaca uygun gözüküyordu ama piyasa da ara ki bulasın! Mutlu Akü'ye doğrudan yazıp yardımlarını istedim; sağolsunlar ilgilendiler ve normal/bölge bayiilerine yönlendirdiler. Ne var ki hiçbirinin elinde bu seri akü yoktu. Mutlu'da fabrikadan doğrudan satış yapmıyordu. "Bir bayii den ödeme yapayım ama aküyü kendim gelip fabrikadan teslim alayım" dedim ama mümkün değldi.

Bu şekilde 2 gün uğraştıktan sonra maalesef aküyü Mutlu'dan temin edemedik.

Deco Akü ise rakam olarak bir hayli yüksek ama teknik verilere göre "derin çevrim" açısından ortalama performansa sahipti (%50 deşarj'da 500 şarj çevrimi)

Varta'nın Professional Deep Cycle modellerinde golf arabaları için üretilmiş olanlar hep 6V ve %80 deşarjda 800 şarj çevrimi desteklediği belirtiliyor. AGM modeli ise 12V ama daha düşük performansı var (niye ki?). 2 tane 6V akü'yü seri bağlayıp 12V elde etme fikrimi ise uzun dönem voltaj stabilitesi açısından fazla riskli buldum.

Zaten Varta'nın bu modelleri Türkiye'ye çok yeni gelmiş ve 85Ah'lik akünün fiyatı bile dudak uçuklatıyor (700TL civarı).

Sonuçta hem akünün ağırlığını bölme (200Ah akü 60kg civarı, nasıl kaldıracağız?) hem de yarı boşalmış tek bir akünün geriliminin düşeceğini düşünerek (invertöre muhtemel negatif etki) büyük kapasiteli tek bir akü yerine iki adet 85Ah / 110Ah akü almanın daha mantıklı olacağına karar verdik.

Bizim Pino Ağustos başında geleceğinden bu arada Pino'nun bize geçici olarak tahsis ettiği karavanı kullanacağız. Yani istediğimiz tipte bir akü bulamadığımızdan bu arada 85Ah'lik standart bir Varta'yı sisteme takıp duruma bakacağız. Yarın akşam itibariyle denemeler başlıyor.

4) Sanitasyon

Latince terimi kullanınca kulağa daha hoş geliyor ama bu konu hakikaten çok ...tan. Ama bir o kadar da önemli. Bildiğiniz lazımlıktan hallice portatif tuvaletleri hızlıca inceleyip Dometic/Thetford referanslarını görünce ulaşabildiğimiz Dometic 976 modelini aldık. Karavan'da rezil olmayalım diye evde "tecrübe" ediyoruz. İçine koyduğumuz sıvı ne kadar sürede katı atıkları sıvılaştıracak diye kontrol ediyoruz. :smiley:

Dometic'le birlikte bir ilaç gelmediğinden aldığımız yerde (Kalamış Marin) tavsiye ettikleri "Star Brite Instant Refresh" markalı tuvalet ilacını kullanıyoruz. Yaklaşık 5 Galon (22lt) kapasite için 1fl oz. (3cl) sıvı konması öneriliyor şişede. Bana biraz az geldi ama umarım yeterli konsantrasyonu sağlıyordur. Eğer bu konuda tecrübesi olan varsa acil bir konudur.

Bir de test etmek için evdeki su çözünürlüğü fena almayan tuvalet kağıdından da hazneye attık; bakalım kağıt dağılacak mı yoksa tankı boşaltırken sürpriz yaşayacakmıyız? :smiley:

Sonuç:

Karavan ve ekipman toplamda ciddi bir rakam tutuyor. Ancak bence ekipmana fazla para harcamadan önce bütçeyi kaliteli bir karavan ve dingil için ayırmak; geri kalan ekipmanı zaman içinde iyileştirmek en uygunu. Akü işini nihayete erdirip bir de sessiz, portatif 2kVA Honda/Aksa jeneratörü aldık mı temel işimiz çözülmüş olacak. Banyo için sıcak su istersek ocakta kaynatıp temiz su deposuna ekleriz vs.. Kamp yaşamı minimalist olursa güzeldir; yoksa tüm ev konforunu kampa taşımaya gerek yok değil mi?

Bu yazıyı hiçbir firmayı yermek ya da övmek amacıyla kaleme almadım; amacım karavanlar konusunda sıfır tecrübeyle işe başlayıp gerekli bilgileri ağırlıklı olarak Gezenbilir'den elde etmiş bir sade vatandaşın karar verme sürecindeki ayrıntıları ortaya koyarak sizlere bir feedback/geri dönüş sağlamak...

Yorumlarınız/Tavsiyeleriniz olursa her zaman dikkate alırız.

Sevgiyle kalın,
trek71 - Istanbul

Etiketler
Ynt: İlk Defa Karavan Alımına Dair Deneyimler

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz. :smiley:
Güzel hazırladığınız yazınız için de ilk teşekkürünüz de benden olsun. :smiley:

trek71' Alıntı:
2 tane 6V akü'yü seri bağlayıp 12V elde etme fikrimi ise uzun dönem voltaj stabilitesi açısından fazla riskli buldum.

2 adet 6V akü için endişelenmenize gerek yok. 12V'luk bir akü de alsanız, 2 adet 6V'u seri de bağlasınız aslında 6 adet akü hücresini seri bağlamış oluyorsunuz. 12V'da 6 hücre seri, 6V'da ise 3 hücre seri bulunuyor. ;)

iyi günlerde kullanın.araştırma yapsaydınız 2. el avrupa karavan alabilirdiniz.hala yollrda olan avrupa karavanlar vardır. tekeriniz dönsün.iyi tatiller....izmirden selamlar...

Deneyimlerinizi bizlerle paylaştığınız için teşekkürler.. Diğer arkadaşlarında yorum ve önerilerini, katkılarını bekliyoruz..

trek71' Alıntı:
Yorumlarınız/Tavsiyeleriniz olursa her zaman dikkate alırız.

Sevgiyle kalın,
trek71 - Istanbul

İlk olmasına rağmen güzel gözlemler yapmışsınız trek71, forumu incelemeniz yerinde bir karar.
Eksik kaldığını gözlemlediğim bir konuyuda çokça yazılmasına rağmen hatırlamakta yarar görüyorum.

Ağırlık limitleri ve ruhsat konusunda çok sık uyarılar yapıldı umarım bu konuyu sizde dikkate almışsınızdır ve gerekli
evrakları talep etmişsinizdir.

Çekme karavanda 750 kg üst limit olup ruhsat zorunluluğu var, son dönemde kurulan yeni tartı istasyonlarında
başlamadan zehir olabilecek tatillerinizi ve hayallerinizi öldürecek cezalar ile muhatap olmamanız için gerekli tedbir
ve önlemlerinizi almışsınızdır.

Yaptırmakta olduğunuz karavanınızda mutlu ve keyifli tatiller dilerim. Selamlar

Geri dönüşler için herkese teşekkür ederim.

Geçici karavanımızla 2. haftasonumuzu da tamamladık.

Şimdilik 105 Ah'lik standart bir Mutlu Akü koyduk. Güneş panellerimizden biri yolculuk sırasında taşırken kırıldığı için tek panele kaldık. Tek panelle tam boş bir akünün 1 saatlik şarj sonunda hidroforu ve temel ışıklandırmayı destekleyecek şekilde dolduğunu gördük.

Ancak bu karavanda Manisa üretimi 3 sistem bir buzdolabı var. İçindeki etikette 220/12V 100W enerji harcaması belirtilmiş. Gaz için de 15.5g/h belirtilmiş. Yalnız yaklaşık %80 dolu bir akü buzdolabını 220V inverter üzerinden ancak 4.5 saat çalıştırabildi; kaçak mı var bilemedik.

"FM Absorption Refigerator" ibaresinden başka bir bilgi bulamadım etiket üzerinde.. Bu buzdolaplarını bilen/duyan var mı acaba ve bakımı nerede yapılır? Özellikle gaz sistemini kontrol ettirip çalıştırabilirsek elektrik problemimiz tamamen ortadan kalkacak sanırım.

Tekrar teşekkürler,

paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler.....en kısa zamanda karavanınıza kavuşup keyifli gezilerde kullanmanızı dilerim....
Kalın sağlıcakla

trek71' Alıntı:
Şimdilik 105 Ah'lik standart bir Mutlu Akü koyduk. Güneş panellerimizden biri yolculuk sırasında taşırken kırıldığı için tek panele kaldık. Tek panelle tam boş bir akünün 1 saatlik şarj sonunda hidroforu ve temel ışıklandırmayı destekleyecek şekilde dolduğunu gördük.

Ancak bu karavanda Manisa üretimi 3 sistem bir buzdolabı var. İçindeki etikette 220/12V 100W enerji harcaması belirtilmiş. Gaz için de 15.5g/h belirtilmiş. Yalnız yaklaşık %80 dolu bir akü buzdolabını 220V inverter üzerinden ancak 4.5 saat çalıştırabildi; kaçak mı var bilemedik.

"FM Absorption Refigerator" ibaresinden başka bir bilgi bulamadım etiket üzerinde.. Bu buzdolaplarını bilen/duyan var mı acaba ve bakımı nerede yapılır? Özellikle gaz sistemini kontrol ettirip çalıştırabilirsek elektrik problemimiz tamamen ortadan kalkacak sanırım.
Kırılan paneliniz için üzüldüm. Bir paneliniz bir aküyü bir saatte ancak kendine getirecektir. 140W'lık panel en iyi şartta 8A üretir. Bu da akünüze 1 saatte 8Ah'lik bir şarj verebilir. Yani bu şartlar altında 15 saate ihtiyaci var. İyi şartlar da uzun süre sağlanamayacağı için enerji harcamamak şartıyla yaklaşık 3-5 günde 120Ah aküyü doldurabilir. ::smiley:

Buzdolabınız FM60TG olabilir mi? Bu durumda zaten 3 sistem demektir. 3 sistem buzdolabını invertörle kullanmanızı tavsiye etmem. Kamp yaparken gaz ile, yolda giderken 12V ile, dışarıdan elektrik alınca da 220V ile çalıştırmalısınız. :smiley:
http://www.faikminibar.com.tr/tr/Urun/13-f-62-g--f-60-tg

Evet, buzdolabı tam da budur. Çok teşekkür ederim!!!

Hemen servisiyle konuşup şunu bir elden geçirtelim. Gerçekten de LPG ile çalıştırabiliyorsak tüm problemlerimiz çözülmüş olacak.
Umarım yeterli randımanı alırız LPG ile.

Ruhsat konusunda gelince: Gezenbilir'den öğrendiğim başka bir konu da buydu...Ekstra maliyete katlanarak ruhsat işini de hallediyoruz. Özellikle yurtdışına çıkarken bir problem yaşamak istemiyorum. Elimizde iyi kötü devletten damgalı bir kağıt bulunsun da... :smiley:

Tekrar teşekkürler

Merhaba
Oncelikle hayirli olsun, sizinle ayni yoldan gitmeyi planliyorum. Gozlemlerinizi aktarabilirseniz cok sevinirim. Selamlar

Karavan sevdasına kapılmış vede hiç tecrübesi olmayan biri olarak yazınızı ilgi ile okudum.. teşekkürler.....

tabii ki..spesifik her türlü sorunuz için gözlemlerimi memnuniyetle paylaşmak isterim.

merhaba
küçükken pek çok gittiğim kaplar dışında, ailecek gidilebilecek kamp yaşamında çok fazla bir deneyimim yok ama çok çabuk öğrenir ve adapte olurum ;D ama eşim için aynısını söleyemem. o yüzden ilk seferden bocalamamam gerekli, haliyle enine boyuna uzun bir araştırma içindeyim. ilk olarak yapılabilirlik sürecindeyim, geçen yaz yelkenli kiraladık ve gayette güzeldi. haliyle dar alanda paslaşmalar adına umutlarım yeşerdi ;) oluru aldık
yelken deniz kum deyince hanımın aklı daha çabuk çeliniyor ;) fakat karavan farklı tabi...
kurban bayramında karadeniz turu yapacağız, karava kiralayıp durumu öğrenelim dedim ama motokaravanlar 300 den başlıyor günlüğü ve en yakın istanbuldan teslim alabiliyorum (bursada ikamet ediyorum da). bende vazgeçtim

p325 düşünüyorum, ağırlığı sebebiyle evraklarla uğraşmak istemiyorum. hanım ve 4 yaşında kızımla genelde hafta sonları tatili yapabileceğim. yazın 1 hafta civarı... hafta sonları kayınvalide veya annemin katılabileceğini düşünerek asgari 3,5 kişilik yatak lazım, 1 gece yatarız birlikte sorun yok, fazlası kasar :D

ben sizden şu detayları alabilirsem çok mutlu olurum:

araç citroen picasso c4,dizel ve yarıotomatik. haliyle çekmede sorun yaşamıcam. fakat sizde sanırım çeki demiri taktırdınız, güncelse eğer nelerle uğraştınız ve masraf ne oldu?

Siteyi inceleyince iç tasarım/kalite/estetik açısından düşündüğümüze çok yakın karavanlar olduğunu farkettim
bende pinoyu busebeple gündeme aldım, en basitinden çoğu diğer üreticilerde mutfak dolap köşeleri sivri sivri, hiç radyus vermeyi bile düşünmemişler, pinoyu görene kadar böyle yapılabildiğini görmemiştim..

Teslimata kadar 2 ay kadar bekleyecek olmamızın nedeni Almanya'dan sipariş edilen ALKO dingil/şasi; geç olsun da güç olmasın
genelde hep bumuymuş teslim süresi, yoksa szin modele göremi?

ucuz A sınıfı 220V'la çalışan bir büro tipi buzdolabı başlangıç için iyi bir seçenekti
sizmi seçtiniz yoksa firmamı önerdi aleti, opsiyon olarak varmıydı, yoksa araştırıpmı aldınız?

Şimdilik 105 Ah'lik standart bir Mutlu Akü koyduk
durumu ne akünün neye ne kadar yetiyor?

Akü işini nihayete erdirip bir de sessiz, portatif 2kVA Honda/Aksa jeneratörü aldık mı temel işimiz çözülmüş olacak
fiyat araştırdınızmı? ve karavanda yer durumu müsaitmi?

Sanitasyon
son denemelerde ne oldu, çok hayati bir konu bizim için ;D isterseniz özelden gönderebilirsiniz

son olarak maliyet ne seviyelerde geziyor (reklam olmaması adına bunuda özelden gönderebilirsiniz) yeni üze olduğum için ben cevap verebilirmiyim bilmiyorum ama

aklıma takıldıkça sizi tekrar rahatsız etme niyetindeyim, kusuruma bakmayın, heyecanımı mazur görün :D
tekrar teşekkürler

bu arada firmaya da mail attım ama sanırım Almanya da bir fuardalar, resimlerini facebookta gördüm, cevap vermediler hala. geri dönüş konusunda zayıf göründüklerini belirtmeden geçemeyeceğim
bu da mailim:

Merhaba

Sitenizi inceledim, öncelikle göze çok hoş görünen modeller ürettiğiniz için tebrik etmek isterim.

Merak ettiğim bazı konularda cevap verebilirseniz sevinirim

Resimlerde gördüğüm kadarıyla ekipmanlarda küçük farklılıklar var. Bu resimlerin eski veya yakın zamanda eklenmesiylemeli alakalı?

Sipariş sırasında müşteriye özel ekleme çıkarma yapılabiliyormu, yoksa kataloglarda görünen opsiyon listesi dışında bir değişikliğe gidilmiyormu?

Dlx modelindeki farklılığı açıklayabilirmisiniz, sanırım sitede gözümden kaçtı.

ayrıca 325-375-425-450 modelleri için fiyatları ve termin sürelerini gönderebilirseniz sevinirim

iyi çalışmalar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR