İlk Defa Karavan Alımına Dair Deneyimler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan trek71 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 174
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 160,173
Ynt: İlk Defa Karavan Alımına Dair Deneyimler

gerçekten çok üzücü ve sinir bozucu bir durum,geçmiş olsun diyelim,sakıncası yoksa ne kadara mal oldu bu karavan size?yaşlıda olsa avrupa malı diye boşuna demiyor demekki abilerimiz.inşallah sorunlarınız halledilir..

Etiketler

2013 Haziran'da 20000TL peşin ödeme yapmıştım.
5000TL de teslimatta ödenecekti.
Ama durumu görünce faturaya itiraz ettik.

Bu haliyle karavana 20000tl çok bile.

Uzerindeki ekipmana da sanırım 6-7bin harcamisizdir.

Taksitle hymer almak daha mantıklı olurmuş.

inşallah bidahaki sefere gönlünüzdeki gibi bir hymer sahibi olursunuz..euro başını alıp gitmese 50 bin gibi fiyatlara alınıyordu ama şuan 60-65 ten aşağı yok sanırım..

Gercekten büyük bir şanssızlık. Çok geçmiş olsun. İnşallah PİNO hiç olmazsa maddi zararınızı telafi eder.
Manevi zararın telafisi olacağını ise hiç düşünmüyorum bile.

Büyük geçmiş olsun..maalesef böyle olaylar İnsanı hobisinden bile soğutur...İnşallah maddi anlamda zararınızı telafi edersiniz diyorum..........İlk karavanımız 1982 model 4,80 Brüstnerdi inanın anlatılmaz yaşanır denir ya öyle bir karavandı ki halen sattığımıza pişmanız....bazen ihtiyaçlar yüzünden satmak zorunda kalıyor ve üzülüyorsunuz .... aradan 2 yerli karavan geçti ve son karavanımız bir ara satılığa çıkarttığımız 1977 model 3,50 Knaus comfort modeli olup içinde duş tuvalet yoktur...Fakat karavan ilk sahibi tarafından Almanyadan getirilmiş ve tarafımıza geçmiş bir karavandır....Şu anda bile yerli bir karavanla yanyana durduğunda aradaki fark bariz göze çarpıyor.............ve Sevgili Helmut Knaus un 1977 deki gibi bir karavanı bugün yapabilmek için daha bir kaç fırın ekmek yememiz gerekiyor.....

Anlayabildigim kadariyla; 1995/2005 yillarinda uretilen cekme karavanlar ile zamanimizda -markali-uretim yapan firmalarin eksiye dogru giden
Basarilari olmus.
Neden?
-musteri yogunlasmasi mi?
-nasil olsa en iyi fiyata satarim, markam var dusuncesi mi ?
-gezenbilire yazilan olumsuz oykulere cevap verememek yada kasitli olarak - reklamin iyisi kotusu olmaz, reklam her durum da da reklamdir-susmak.

İlgililere not: dikkat edilmesi gereklidir!

Yukarda tarih araligini vardigim yillarda- marakalasmis- ureticilerin karavanlarin da 750kg ustunde agirlik etiketi gormedim. 3metrelik olanda, 6metre olanda ayni sablon etiketleri kullanmis.
Satilik ilanlarinda gordugumuz bu karavanlar hepsi ayni tezgahtan cikmis gibi agirlik 750kg. Kimi kandiriyoruz. Uretici olarak kendimizi mi, musteriyimi,
Denetimla gorevlendirilen kamu gorevlisini mi, yoksa karayolu kantarlarini mi. Y E T E R artik. Yaptiginiz bu karavanlariniz 1100/1350 kg geliyor.
Yok olmaz boyle sey dediginiz de, sizde birlikte kantara cikin tartilin, agirliginiz kac okkadir, hep birlikte gorelim,kantar fisinizle birlikte.

Hocam yazı dizinizi baştan sona okudum sonucu hayretle karşıladım dersem yalan söylemiş olurum (ama içim sızladı) malesef toplum olarak bu tarz sonuçları oluşturacak potansiyelde bir yapımız var.En basitinden en detaylı işe kadar tabiri caizse yalapşap iş yapmayı seviyoruz. 2 sene önce yaptırdığım prefabrik bağ evinin kapı kolunun evin içindemi yoksa dışındamı olması gerekliliği hususunda işi yaptırdığım kişi ile 15 dakika istişare sonucu işi tatlıya bağlayabilmiştim. Bunun gibi nice sıkıntılar problemler benim takıldığım konu yetki karmaşasıyla alakalı kurumlar üstüne düşeni yapmıyorlar malesef önce o karavanı yapmasına izin veriyorlar sonra sizin bu karavanı , aleti vs kullanma kulandırma yetkiniz yok diyorlar ruhsat vermeyiz vs . Bu tesisi kuracak vatandaş gitse bağlı bulunduğu meslek kuruluşuna ben bu işi yapıcan bu kalitede bu normlarda dese eksiğim fazlam varmı standartları nelerdir dese hadi vatandaş bunu akıl edemedi diyelim dur bakalım sen ne yapıyorsun burada ne kalitede neyi ölçü aldın diye soran yok
Bu başıboşluk bizde olduktan sonra (burası TÜRKİYE) söylemiyle bir arpa boyu yol alamayız ithal ürün cenneti oluruz balık tutmaktansa onların tuttukları balığı yemeye devam ederiz vesselam :(

Behçet bey öncelikle geçmiş olsun. Karavanın su almasının yarattığı psikolojiyi iyi bilirim. İlk karavanım tavan havalandırmasının kenarından su almıştı. Koridoru sular içinde görünce moralim çok bozulmuştu. Diğer aksaklıklar bir nebze can sıksa da bu kadar olmuyor. Pino karavan hakkında bu forumda çok şey yazıldı çizildi. İlk defa olumsuz bir durum görüyoruz. Genelde kullananlardan olumsuz bir yorum okumadık. Firma adına büyük bir güvensizlik yaratacağı kesin. İnşallah maddi zararınızın telafisi olur. Ama yaşadıklarınızın telafisi yok gibi. Tekrar geçmiş olsun.

Behçet Bey öncelikle geçmiş olsun,

Bende Konu başlığını merakla baştan sona okudum.Final benim için ciddi sürpriz olsa da; paylaşımlarınız için ayrıca teşekkür ederim.Gönlünüzdeki gibi bir karavana kavuşmanız temennisiyle.

Hikayeye bir noktalıvirgül:

Bugün Pino ile uzun bir telefon görüşmemiz oldu. Karavanın bu şekliyle teslim edilmiş olmasından duydukları üzüntüyü belirttiler; ayrıca belirttiğim kusurların üretim aşamasında neden ortaya çıktığı ile ilgili ciddi bir iç değerlendirme yaptıklarını anladım.

Yerli bir karavan üreticisinin hatasını kabul edip problemlerin üzerine gitme cesaretini göstermesi adına güzel bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Üstesinden gelinmeyecek sorun yoktur; eğer istek ve azim varsa...

Şu aşamada Pino'nun samimiyetine güvenmek istiyorum. Herşeyden öte; yazı "dizisinin" başında taşıdığım umudu aslında tamamen kaybetmek istemiyorum: Bir Türk karavan üreticisinin yerli ve yabancı tüketiciler için modern zamana uygun kabul edilebilir standartlarda bir karavan üretebiliyor olması.

İyi bir karavanın nasıl yapılacağını biliyorsanız; 3-4 sene önceki üretimlerinizde bu sorunlar hiç gündeme gelmemişse; meseleyi çözmek için de ne yapılacağını biliyor olmalısınız.

Bekleyip görelim. Gözümüz sende Pino!

Arkası "pek yakında"

sevgiler,

20-30 yaşında avrupa malı çekme-motokaravanlar hala taş gibiyken ülkemizdeki üreticilerin 'sıfır' diye sattıkları karavanların hali gerçekten içler acısı.Bu iş gerçekten bu kadar zorsa yerli üretici hiç bulaşmamalı zira kimsenin sokağa atacağı parası yok..
Pino zararınızı telafi etmeli eksikleri gidermeli en azından bunu yapmak zorunda..Allah başka dertler vermesin sağlıcakla gezin inşallah..

Burada olanlar gerçekten üzücü.
Umarım PİNO Karavan hatasını mutlaka düzeltecektir.
Kime inanacağımızı şaşırdık kaldık. Fakat Avrupa karavanlarla Yerli karavanlar arasındaki dağlar kadar farkı şu aşamada aşmamız çok zor. İlk yerli otomobilimiz DEVRİM'i Avrupası daha ucuz olduğuna ve v.s. gibi nedenlerle engellemek, şu andaki otomobil sektörümüzün durumuna bir örenekse;
Yerli karavan imalatı da bana göre aynı aşamaları geçiyor.
Elbet de paramız kıymetli, çoğumuz artık emekliyiz ve emeklilerin durumu zaten belli. Yine de destek lütfen. Olumlu yaklaşalım.
Yapıcı eleştirilerde de bulunarak daha iyiye gideceğiz inşallah.

Abi tabiki destekleyelim,iyi ürünler çıksın alıp kullanalım ama bizim ülkemizde de karavan imalatı yeni değil ki,10-15 yıldır hatta bazıları daha uzun zamandır imalat yapıyor,bu kadar sürede bu işin belli bir seviyeye gelmesi gerekmez miydi?

emperor03' Alıntı:
Abi tabiki destekleyelim,iyi ürünler çıksın alıp kullanalım ama bizim ülkemizde de karavan imalatı yeni değil ki,10-15 yıldır hatta bazıları daha uzun zamandır imalat yapıyor,bu kadar sürede bu işin belli bir seviyeye gelmesi gerekmez miydi?

Tabi ki haklısın Muhammet bey. Fakat Avrupa da bir sanayi olarak devam eden bir sektörün içine bizim de dahil olabilmemiz için 10/15 yıl cok kısa. Hele ki hem onları takip edip hem de onlara yetişebilmemiz için iki kay daha hızlı çalışmamız lazım.
Bunun için de yapıcı eleştiriler biraz teşvik gibi olabilir diye düşünüyorum. Tabi ki makul ölçüler de.
Canı yanan bilir ancak acısını.
İnşallah hiç bir arkadaşım canı yananlardan olmaz.
Kesinlikle hiç bir komuda.

Aylardır araştırma yapıp,yabancı 2. el mi, yerli sıfır mı diyerek tam da Pino 325 ya da 375 mi alsam diye alıma bu kadar yaklaşmışken,hatta gideceğim rotayı bile kampinglerine kadar belirlemişken sizin bu talihsiz deneyiminiz benim planlarımı sekteye uğrattı. Tekrar uzun bir kafa dinleme ve araştırma sürecine girmem gerek. :(
Ama lütfen artık ya! Ülkemin ürettiklerine ne zaman güvenebileceğiz?
Offfffffff :(

Maliyeti düşürmek adına halen camper ve çekmelerin çoğunda normal camlar kullanılıyor....Ama karavan ruhunu yansıtmıyor...Bu kadarmı zor karavan camı üretmek ve kullanmak....Ben bir denizci olarak karavanlarda cam olarak lumboz ve hac (tekne camı ve tavan havalandırması) kullanılmasını yadırgıyorum....Maliyetten kaçılır ama nereye kadar..? Ev musluğu tak,tekne camı kullan vs..vs.. nasıl ilerleyecek bu sektör.....Kg olayı halen büyük sorun....bakın tüm piyasadaki büyük küçük karavanlar hep 750 kg...hiç daha ağır karavan yok...Dün yeni bir karavan ilanı düştü nete...Arkadaşa almak için gittik 2006 diyor adam fatura 2006 ..karavan 2000 model....etiket 2000 model adamıda kazıklamışlar . vs vs...almadan geri döndük...Karayolları uygunluk belgesi zaten hak getire ...hemen hemen çoğunda yok....Bir arkadaşımızın dediği gibi her modele bir uygunluk belgesi alınması lazım...alınmış (eğer alınmışsa ) bir adet hepsinde o kullanılıyor vs..vs... dertler çok anlaşılacağı üzere...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Geri