İnsan Günde Kaç Km.Yürüyebilir.?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tolgaturk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 73
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 330,705
Ynt: İnsan Günde Kaç Km.yürüyebilir.?

yer : eğirdir dağ komando okulu
sene : 2001 (yaş : 22)
süre : akşam 20:00 - diğer akşam 17:00, yani molalar dahil 23 saat
toplam mesafe : 94 km.
kendimize gelmemiz : 1 hafta
başarmış olmanın hazzı : hala sürüyor.
okula başlamadan evvel yürürken uyumayı, uyurken yürümeyi öğreneceksiniz demişlerdi, ne demek olduğunu anladık.

Etiketler

genelde uzun mesafeleri her yıl yürüyen biri olarak, sanırım, benim de bir şeyler söyleme hakkım vardır.
-öncelikle yüke "sadece" sırt çantanızdaki yük olarak bakmayın derim. ayağınızdaki çoraptan başınızdaki bandanaya kadar her şeyi yük olarak değerlendirmekte fayda var. aksi takdirde yanılgılar söz konusu olur. kurallar beden ağırlığınızın en fazla 1/3 ünü taşıyın der. en son rakam ise 26 kg.dır. bedeniniz 120 kg olsa bile en fazla 26 kg. taşıyın demektir bu.
-bir gün içinde yürüyüş "sürecine" en fazla 16 saat ayırmakta fayda var. kalan 8 saat sizin genel dinlenmenize kalsın. bu 16 saatin 10-12 saatini yürürseniz ortalama 4 km/s. ten 40-48 eder ki, gerçekten üst düzey bir rakamdır bu.
-genelde serin saatleri tercih ederseniz hızınız 1 km kadar artabilir.
-yük hızı düşürür.
-yürüyüş kondisyonu için koşu gereklidir. koşu yürümeyi geliştirir ama yürüme koşuyu geliştirmez. deneyimlerim günde 10 km koşan birinin yürüme sürecinde 40-50 km. rahat bir şekilde yapacağı yönündedir. ama tıp günlük 25-30 km. önerir.
-bir insan bir günde 24 x 4=96 km yürür ama ertesi gün ve daha sonraki bir kaç gün kayıpları gidermek için "mecburen" dinlenir.
-150-160 km yürüyebilmek için bir günün 24 saatten fazla olması gerekir. şöyle ki, 150 km yi baz alırsak ve saatte 6 km hızla gittiğini farz edersek bunun sonucunda 25 saat yürümek gerekir. bu durumda yeme-içme, ihtiyaç giderme, yıldırım şarj tabir ettiğimiz kısa şekerlemeler hiç düşünülmüyor bile... rakamları gözden geçirmekte fayda var.
-bu sene yaptığım yürüyüşte (80 kg. beden ağırlığı ve 21 kg. yük ile) 4 gün üst üste 50-58,5 km arasında çıkardım. haliyle şaşırdım. çünkü hem bunu bu sene beklemiyordum, hem de en fazla 3 gün üst üste yapabilirim diyordum. yaptığım antrenmanların doğru olduğunu bana ispatlayan bu durum, beni antrenmanlarımı biraz daha sıkılaştırmak ve hedefimi 3 gün üst üste 75 km ye çıkartmaya yönlendirdi. bir terslik olmaz ise 2014 de bunu zorlayacağım. ama asla 100 km. yapmam. yaparsam ertesi gün devamı olamaz. devamı olmayan bir işte ben yokum.

arzu eden olursa deneyimlerimi basit anlatımlarla paylaşmaktan zevk duyarım.

bir önceki mesajda
"-yürüyüş kondisyonu için koşu gereklidir. koşu yürümeyi geliştirir ama yürüme koşuyu geliştirmez. deneyimlerim günde 10 km koşan birinin yürüme sürecinde 40-50 km. rahat bir şekilde yapacağı yönündedir. ama tıp günlük 25-30 km. önerir."
demiştim. eksik kalan yer olmuş, düzeltir, özür dilerim:
.....deneyimlerim günde, bir saatte, 10 koşan... olacaktı. araya "bir saatte" eklenmesi gerekiyor.

Read more: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=52257.40#ixzz2iCnC7Kqu

amacınız sadece yürümekmi anlamadım. uluslar arası standart yüklü vaziyette yani kamp malzemelerinizle 15 km dir. belki bir 5 km daha konulabilir . ama fazlası uzun yuruyusler icin tavsiye edilmez. bu nedenle genelde 15-20 km arası kamp yerleri bırakılır.

ultra maratonlarda 200 km yol yapan lar var bir günde , ben şahsen 40 kmleri gördüm hatta askerde 70 kmye yakın yürümek zorunda kalmıştım ,bir arkadaşım var bıraksan 250 kmde yürür 24 saat hesabına göre.

Geçtiğimiz ekim ayında Findikli (Orhangazi) ile Kurtkoy (Yalova) arasındaki trekking rotasında yaklaşık 6-7 kg malzeme ile 7 saatte 17 km civarında yürüyüş yapmıştık. Botlarımın azizliğine uğramasaydım herhalde 5 km daha rahat yürüyebilirdim gibi geliyor. Dolayısı ile arazide değil de, normal şartlarda çok daha fazla yürünebilir.

Distance: 17.378 meters
Elapsed Time: 6:42:48
Avg Speed: 2,6 km/h
Max Speed: 11,6 km/h
Avg Pace: 23' 10" per km
Min Altitude: 127 m
Max Altitude: 917 m
Start Time: 2013-10-26
Start Location: Latitude: 40º 29' 17" N Longitude: 29º 15' 38" E
End Location: Latitude: 40º 34' 36" N Longitude: 29º 13' 26" E

Fndkl Kurtky

Kervansaraylar arası mesafe, günde 8-10 saat yürüyüş hesabı ile, 30-40 km. dir.

Acemi yürüyüşçü, 25 den sonraki her km. için iftahar hakkına sahip olmalı. :D

Kervansaraylar arası mesafe, günde 8-10 saat yürüyüş hesabı ile, 30-40 km. dir.

Acemi yürüyüşçü, 25 den sonraki her km. için iftahar hakkına sahip olmalı. :D

Slm, 1002 km yürüyüşe çıkaçağım, İzmir-Samsun, Ocak'ta başlayacağım. Benim tahminim günde 30 km yol alabilirim. Daha fazlası biraz zor gibi,

Slm, 1002 km yürüyüşe çıkaçağım, İzmir-Samsun, Ocak'ta başlayacağım. Benim tahminim günde 30 km yol alabilirim. Daha fazlası biraz zor gibi,

Geçtiğimiz haftalarda Kayseri'de bir arkadaşım evinde sadece yürüyerek seyahat eden Fransız bir turist ağırladı.İnanması zor ama sadece yürüyerek seyahat ediyordu bu arkadaş.Kendi ifadesiyle günde 20-25 km yürüyordu.Tabi hedefde dünyayı gezmek olunca orta karar yürümek lazım.:smiley:

Burdan da yürüyerek doğuya doğru devam etti. Maalesef üzücü birde olay anlattı; Seyahate çıktığında beraber yürüdüğü kız arkadaşı, Türkiye rotasınca duyduğu rahatsızlık ve insanların sürekli rahatsız etmesi ve yol boyunca taciz etmesi sebebiyle Fransaya dönmek zorunda kalmış.Türkiye'yi çıktıktan sonra bulunduğu ülkeye uçakla gelerek yeniden birlikte yürümeye başlayacaklarını belirtmişti.

Ülkemizin haline bakın, çok üzücü.

Merhabalar
Konuya değinecek olursak ben askerdeyken yol emniyeti için akşamdan sabaha kadar yürüyorduk. tahmini 6-7 saat.
30-40km arası bir mesafe yürüyorduk. Biliyorum 10km fark fazla değil mi? Arazileri ezberlediğim için ve güvenlik içim aynı yerden geçmediğimizden kaynaklı durum.
14kg pkm(+termal), 12-15kg çanta(mühimmat ile), balistik başlık ve yelek ile yürüyorduk. En az 30kg. Ah o balistik yelek. Sanki 50kg gibi gelirdi. Hadi canım oradan diyebilirsin. Belki normal de taşıyamazdım. Belki söz konusu olan Vatan olduğundandır. Bilemiyorum. Anılarım canlandı. Neyse..

En önemli faktör, kondisyon. Ben o eşyalarla kondisyon için verilen eğitimde 5km bile yürüyemedim, yere yapıştım.

Sadece çanta ile yapmak, düşünemiyorum. :D
Günde 80 km yapabilirim ve yapacağımda.

ben 18 yaşından beri amatör spor yapıyorum günde en az 6-7 km yürürdüm sonra,uzun yürüyüşlere ağırlık verdim muğlada yazın 5-15 km arası en uzunu 35km olmak üzere 1 ayda 400km yapmışım
ankarada 25 aralık 2018 den - 31 ocak 2019 kadar 4 kere sırasıyla 25km,45km,60km,65km yürüyüşler yaptım en son 2 gün önce 65 kilometreyi tamamladım ankarada törekent(sincandan) başlayarak mesa koru üzerinde kızılay ve en son yenimahalle farklı olarak şehir içi bir yürüyüş
ama en son yürüyüşte ayak bileğim beni yarı yolda bıraktı, ayak bileğim ağrıyarak 5 kilometere daha yürüyebildim sabah 6.30 -akşam 22:30 arası 2 saat dinlenmeyle bitirdim ,haşat olacağımı zannediyordum ama hafif bir kırgınlık bacaklarımda hafif bir ağrı oldu o kadar 10 saat uyumuşum 2 gün sonra tamamen geçti
yani bir insan yeterince idmanlı olursa azim ederse 80 kilometreyi yapabileceğine inanıyorum
Yürüyüş ayrıntıları;
1-Navigasyon ve adım sayar uygulaması verileri birbiriyle tutarlı 65km
2-Boyum 1.90 kilom 85
3-Sırtimdaki yük hafif 10kg
4-Telefonumdaki uygulamaya göre yürüyüş hızım; ortalama 3 ile 7km/saat arası
5-Toplam yürüyüş zamanı; dinlenme hariç 14 saat

Tavsiyelerim (Deneyimlerim sonucunda);
1-Yaptığım hesaba göre (düzeltme 4000 kalori civarı harcamışım), yani 3 öğün proteinli ve karbonhidratlı beslenmeyi ihmal etmeyin yoksa şekeriniz düşer buda perfonmansı düşürüyor kolay yoruluyorsunuz, ben 5 haşlanmış yumurta ve 200g yer fıstığı tükettim daha önceki yürüyüşümde aç olarak başlayıp,ihmal ettiğim için kan şekerim düştü kötü hissettim buna dikkat edin..
2- Tansiyon problemi yoksa tuz almaktan korkmayın yürüyeceğiniz gün özellikle yaz aylarıysa bol bol tuz tüketin çünkü ter yoluyla aşırı tuz kaybı oluyor buda sizi halsiz bırakıyor hatta bayılmalar bile yaşabilirsiniz yani tuzdan korkmayın mutlaka yürüyüş yapacağınız gün bol bol alın, daha önceki yürüyüşlerimde tuzu ihmal ettim tansiyonum düştü kendimi halsiz hissettim.
3-Antioksidan C vitamini,E vitamini,alın spor ve hareket sonucu vücudunuzda asit ve toksin (zehirli maddeler) birikiyor bu vitaminler onları temizliyor ve eklemleriniz için kolejen ve protein yıkımını engellemek için protein alımına ağırlık verin özellikle tavuk sulu yemekler ve bol kelle paça tavsiye ederim ama yürüyüş günü aşırı yüklenmeyin buda sizi şişirip ağırlik yapıyor perfonmansınizı düşürüyor herşeyin kararı
4-Özellikle yaz günleri bol su en az 1 litrelik
5-Ayak eklemlerinizi alıştırın, ısıtın özellikle ayak bileğinizi güçlendiren kültür fizik hareketleri yapın

Son düzenleme:

yer : eğirdir dağ komando okulu
sene : 2001 (yaş : 22)
süre : akşam 20:00 - diğer akşam 17:00, yani molalar dahil 23 saat
toplam mesafe : 94 km.
kendimize gelmemiz : 1 hafta
başarmış olmanın hazzı : hala sürüyor.
okula başlamadan evvel yürürken uyumayı, uyurken yürümeyi öğreneceksiniz demişlerdi, ne demek olduğunu

Son düzenleme:

Komando olmak hakikaten kolay iş değil çok zor bir eğitiminiz var vatan için canınızı ortaya koyuyorsunuz 96km çok zor bir mesafe helal olsun sağolun

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR