İnverter Ve Aküler Hakkında Bir-kaç Soru ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tahsins Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,737

tahsins

Yeni Üye
selamlar abilerim kardeşlerim.
forumda kendimi tanıtmadım. biraz asosyal kişiliğimden birazda asosyal aileden geldiğimden, değil karavanla seyahat etmek, evin yanındaki çaybahçesine bile gitmek bayaa bana korkulu rüya gibi geldiğinden, forumda kendimi tanıtmadım, tanıtamadım.
yaşım 32. evliyim 2 çocuğum var.

son zamanlarda solar enerji ve aküler üzerine bir araştırma içindeyim. açıkçası bu konularda internette pek türkçe kaynak bulunamıyor.

bu sitede oldukça doyurucu bilgiler bulduğum için kafamdaki 1-2 konuyu buraya sormak istedim. elektrik bilgim pek yok. multimetre tutacak kadar yada diyeyim :smiley:. cevap yazanlara şimdiden teşekkürler.

1-) amacım 100w bir led tv televizyon çalıştırmak. 72ah full dolu bir starter aküm var. şimdilik 300w invertör alsamda işimi görür. ama ben ileriye dönük 1000w invertör almak istiyorum. fakaaaat !! 100w akım çeken televizyonum çalışırken, 1000w invertör kullansam, 300w invertör kullanmaya göre akümü daha kısa sürede mi tüketir ? yani invertörler üzerlerindeki yüke göremi akü den güç çekerler ? yoksa kendi wattlarına göre mi aküden yük çekerler ?
bir başka deyişle düşük güç ihtiyacında yüksek kapasiteli invertör akü bitme süresinden zarar ettirir mi ?
inverterlerde akü bitme ömrü düşünüldüğünde en yüksek watt lısı herzaman iyi midir dersiniz ? yoksa ihtiyacım olan watt kadar mı inverter almalıyım ?

(bu akü ile çalıştıracağım televizyonun web adresi. 102 ekran led tv. 68w akım çektiği yazıyor sitede. http://www.vestel.com.tr/vestel-performance-40pf3025-102-ekran-led-tv. uydu alıcıyla 80w yapıyor toplam. ben gene 100w dedim toplam.)

2-) birde jel akü meselesi kafamı karıştırıyor. başlangıç aşamasında aküye yanlış akım vermeler yada aşırı şarj yada aküyü öldürecek pek çok hata yapabilirim, 500 tl lik jel aküyü heba etmek istemem. başlangıçta starter akü ile başlasam bir müddet işimi görür mü ? sonuçta kullandığım cihazlarda demeraj veya aşırı akım çekme falan yok. televizyondur , tasarruflu lambadır. akünün ani bitme durumu yok. düşük watt ihtiyaçlarında starter akü iş görür mü dersiniz ?

3-) modifiye sinüs ve tam sinüs karmaşası ki gerçekten ilginçtir. ikisininde savunucuları var. benim durumda hangisi daha uygun olur. led tv modifiye sinüs ile çalışır mı dersiniz ?

saygılarımı sunarım

Etiketler
Ynt: İnverter Ve Aküler Hakkında Bir-kaç Soru ?

Bu konuya karavancı dostlarımız daha doğru yorumları yapacaktır. Takip mesajım olsun.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Hoş geldiniz! Çekinmenize gerek yoktu.

Sorduğunuz soruların pek çoğunun cevaplarını "Enerji" başlığı altındaki diğer mesajlarda bulabilirsiniz.

tahsins' Alıntı:
1-) amacım 100w bir led tv televizyon çalıştırmak. 72ah full dolu bir starter aküm var. şimdilik 300w invertör alsamda işimi görür. ama ben ileriye dönük 1000w invertör almak istiyorum. fakaaaat !! 100w akım çeken televizyonum çalışırken, 1000w invertör kullansam, 300w invertör kullanmaya göre akümü daha kısa sürede mi tüketir ? yani invertörler üzerlerindeki yüke göremi akü den güç çekerler ? yoksa kendi wattlarına göre mi aküden yük çekerler ?
bir başka deyişle düşük güç ihtiyacında yüksek kapasiteli invertör akü bitme süresinden zarar ettirir mi ?
inverterlerde akü bitme ömrü düşünüldüğünde en yüksek watt lısı herzaman iyi midir dersiniz ? yoksa ihtiyacım olan watt kadar mı inverter almalıyım ?
Büyük güçlü invertörler küçük güçlülere göre daha fazla tüketir. Küçük güçteki invertörün boştaki ve çalışıyorkenki kayıp gücü büyüğüne göre daha küçüktür. Kepçeyle çorba içmeye kalkarsanız etrafa daha çok damlar. ;)

tahsins' Alıntı:
2-) birde jel akü meselesi kafamı karıştırıyor. başlangıç aşamasında aküye yanlış akım vermeler yada aşırı şarj yada aküyü öldürecek pek çok hata yapabilirim, 500 tl lik jel aküyü heba etmek istemem. başlangıçta starter akü ile başlasam bir müddet işimi görür mü ? sonuçta kullandığım cihazlarda demeraj veya aşırı akım çekme falan yok. televizyondur , tasarruflu lambadır. akünün ani bitme durumu yok. düşük watt ihtiyaçlarında starter akü iş görür mü dersiniz ?
Bence kullanabilirsiniz. Aşırı deşarj etmedikten sonra işinizi görür. Yeni alacaksanız Traksiyoner akü de alabilirsiniz.

tahsins' Alıntı:
3-) modifiye sinüs ve tam sinüs karmaşası ki gerçekten ilginçtir. ikisininde savunucuları var. benim durumda hangisi daha uygun olur. led tv modifiye sinüs ile çalışır mı dersiniz ?
Bu tamamen sizin televizyonunuzun yapısına ve tasarımına bağlı. Çalışabilir de etkilenmeler olabilir de. Tam sinüsle sorun çıkartmaz. Ancak tam sinüs daha fazla enerji tüketir ve daha pahalıdır. Aynı televizyondan olup modifiye sinüs ile deneyen varsa doyurucu yanıt verebilir. Ya da denemeyi siz yapacaksınız. ;)

TA2RX' Alıntı:
Hoş geldiniz! Çekinmenize gerek yoktu.

Sorduğunuz soruların pek çoğunun cevaplarını "Enerji" başlığı altındaki diğer mesajlarda bulabilirsiniz.

dün bütün gece araştırdım ama. google da inverter ile ilgili bilgi bulmak çok zor. çünkü sonuçlar inverter klimalar ile karışıyor. bu sorularımın cevabını bulmak için başlıkları tek tek okumak lazım. 2 gr şeker için 2 kg keçiboynuzu yemek gibi birşey. o yüzden bu başlıkta soru sormayı uygun buldum.

fsirin' Alıntı:
Büyük güçlü invertörler küçük güçlülere göre daha fazla tüketir. Küçük güçteki invertörün boştaki ve çalışıyorkenki kayıp gücü büyüğüne göre daha küçüktür. Kepçeyle çorba içmeye kalkarsanız etrafa daha çok damlar. ;)
Bence kullanabilirsiniz. Aşırı deşarj etmedikten sonra işinizi görür. Yeni alacaksanız Traksiyoner akü de alabilirsiniz.
Bu tamamen sizin televizyonunuzun yapısına ve tasarımına bağlı. Çalışabilir de etkilenmeler olabilir de. Tam sinüsle sorun çıkartmaz. Ancak tam sinüs daha fazla enerji tüketir ve daha pahalıdır. Aynı televizyondan olup modifiye sinüs ile deneyen varsa doyurucu yanıt verebilir. Ya da denemeyi siz yapacaksınız. ;)

çok teşekkürler. demekki aynı yükte 1000w ve 100w inverter ın çektiği akım aynı olmuyor :smiley: bunu bilgiyi google da bulmak imkansız. sağolsın.
televizyon içinde , olmazsa hepsiburada dan bir modifiye sinüs inverter sipariş veririm. eğer televizyonu çalıştırmaz yada sorun çıkartırsa geri iade etme şansım var nasılsa. olmadı iade ederim.

bu arada hesaplama yaptımda. saatte 100w enerji lazım. 12 saat çalışınca televizyon. 1200w. minimum 180ah akü ve 400w güneş paneli falan derken 1500-2000tl gibi ciddi bir maliyet çıkıyor. şimdilik daha küçük bir deneme yapacağım.

tahsins' Alıntı:
selamlar abilerim kardeşlerim.
forumda kendimi tanıtmadım. biraz asosyal kişiliğimden birazda asosyal aileden geldiğimden, değil karavanla seyahat etmek, evin yanındaki çaybahçesine bile gitmek bayaa bana korkulu rüya gibi geldiğinden, forumda kendimi tanıtmadım, tanıtamadım.
yaşım 32. evliyim 2 çocuğum var.

son zamanlarda solar enerji ve aküler üzerine bir araştırma içindeyim. açıkçası bu konularda internette pek türkçe kaynak bulunamıyor.

bu sitede oldukça doyurucu bilgiler bulduğum için kafamdaki 1-2 konuyu buraya sormak istedim. elektrik bilgim pek yok. multimetre tutacak kadar yada diyeyim :smiley:. cevap yazanlara şimdiden teşekkürler.

(bu akü ile çalıştıracağım televizyonun web adresi. 102 ekran led tv. 68w akım çektiği yazıyor sitede. http://www.vestel.com.tr/vestel-performance-40pf3025-102-ekran-led-tv. uydu alıcıyla 80w yapıyor toplam. ben gene 100w dedim toplam.)

saygılarımı sunarım

1) 1000 W invertörün boşta çalışma akımı 300 W invertörden daha fazladır, yükte fazla fark olmaz. Bütçeniz uygunsa büyük olanı alabilirsiniz. Aküden çektiğiniz güç invertörün çıkışındaki yüke bağlıdır.

2) Starter akünün otomobilde 3 işlevi vardır. Marş motoru için 100-200 Amperlik akımı kısa süre ile sağlamak, alternatör alan sargısını ikaz etmek, geçici olarak bazı elektrikli donanımları beslemek. (Flaşör, iç aydınlatma, radyo-teyp hafıza hattı vs) Starter aküler kısa süre ile kuvvetli akım sağlamak için yapılmışlardır. Daha büyük kapasiteli olanlar daha yüksek marş akımı sağlamak içindir. Derin deşarja ve sık şarj-deşarj döngüsüne dayanıklı değildirler. Bu yüzden Jel Akü kullanmanız lazım.

3) Modifiye sinüs genellikle direk şebekeden beslenen bobinli yüklerde sorun çıkarmaktadır. (Elektrik motoru gibi) En iyisi üretici firmaya danışmanızdır. Başlangıçta çalışır ancak ilerde sorun çıkarır mı bilemeyiz.

Saygılar...

Teşekkürler

HUAWEI-U8850 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,079
Kaydolan Son Üyemiz
Fondue

SON KONULAR

Geri