DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
 1. NISSAN X-TRAIL'İ BATI TOROSLAR'DA TEST ETTİK!. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
  Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

'SOĞUTMA' forumunda dogan124 tarafından 29 Nisan 2009 tarihinde açılan konu 166595 kişi tarafından okunmuş, 263 cevap yazılmıştırBu Sayfayı Paylaş

 1. dogan124

  dogan124 Kamp I

  Mesaj:
  183
  Alınan Beğeni:
  19
  Şehir:
  Ankara
  (Sayın Yusuf Aybek'in çalışmaları ekseninde tartışılan buzdolabı konusunda bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarmak için hangi konunun altına yazayım diye şaşırdım sonunda tam konuyu anlatan yeni bir başlık olmasının daha iyi olacağına karar vererek bu başlığı açtım.

  Konun tartışıldığı ilk başlıkları aşağıda veriyorum:

  http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=29088.260

  http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=19528.0

  Bu arada gayretli ve başarılı çalışmalarından dolayı Yusuf beyi tebrik etmek isterim)  Yaklaşık 3 yıl önce yaptırdığım karavanıma Regal R1100 marka 220 voltluk bir buzdolabı yerleştirildi. Buzdolabının anlık tüketimi 109 watt günlük toplam tüketim ise 0,6 Kw-saat olarak verilmekte idi. İlk etapta elektrik olmadığında çalıştırmak üzere küçük bir 4 zamanlı jeneratör aldım (kipor kgs980) Gücü 650 watt olan bu jeneratör buzdolabını çalıştıramadı. Yani buzdolabı ilk kalkışta 650 watt dan fazla güce ihtiyaç duyuyordu. Şartlı aldığım bu jeneratörü çok küçük ve sevimli olmasına rağmen iade ettim.

  Daha sonra internet ve forumlar üzerinden yaptığım araştırmalar sonucu kalkış kondansatörü olarak isimlendirilen bir parçadan haberdar oldum. Bu parça üzerinde bir miktar elektrik yükü tutarak buzdolabına kalkışta ihtiyaç duyduğu elektriğin bir kısmını veriyor ve bu şekilde dolap elektrik hattından daha az güç istiyor. Bu anlattıklarımı anlayacak ve parçayı dolaba takacak usta bulmak ise daha zor oldu. Sonunda tahminlerimin aksine bu işi yetkili servislerden biri yapabileceğini söyledi. O günkü maliyeti yaklaşık 30 TL idi.

  Burada bir bilgi vermek istiyorum. Eğer dolabı çalışır halde, yani kompresör yükte iken kapatıp tekrar açarsanız dolapta bir koruma mekanizması devreye giriyor ve bu süreçte dolap çok fazla akım çekiyor ancak dolap çalışmaya başlamıyor. Üzerindeki yükü atıncaya kadar bu işlem bir iki sefer tekrar ediyor ve sonunda kompresör devreye giriyor. Eğer kompresör boşta iken dolabı çalıştırırsanız dolap normal bir çalışma yapıyor. Yine kalkışta fazla akım çekiyor ama diğeri gibi değil.

  Dolapçıda yapılan testde parçanın takılması öncesi kalkışta 1500 watt a kadar güç çeken dolap işlem sonrası kalkışta en fazla 500 watt çeker hale geldi. Bahsettiğim yüksüz başlama durumlarında da 350 watt kadar güçle kalkış yaptı. Normal çalışmada ise 90-95 watt arası güç çektiğini gözlemledik. (dolap sürekli çalışmadığı için akü kapasite hesaplarını bu değer üzerinden yapmamak gerekiyor. Bunun yerine günlük ortalama toplam değer kullanılmalı).

  Bir sonraki aşama ise bu değerler ışığında uygun bir inverter almaktı. İnverterde verilecek ilk karar tam sinüs ya da modifiye sinüs seçeneği idi. Fiyatı çok yüksek olması sebebiyle ben modifiye sinüsü tercih ettim. 500-700 watt gücünde, demorajda bunun 2-3 katını verebilen, verimi %90a yakın, standby akımı düşük(0,3-0,4) bir invertörü internetten arayarak 180TL’ye buldum :

  http://www.hipernex.com/pro.aspx?CID=2054&IID=23397

  Test ettiğimde invertörün dolabı her durumda çalıştırabildiğini gördüm. Toplam ne kadar süre kullanılabileceğini bulmak için 90 amper sulu aküyü tam şarj edip invertör ile buzdolabını çalıştırdım. Karavan yaz sıcağında tam güneş altında durmasına rağmen günlük kullanımdaki gibi sürekli açıp kapamak yerine ancak sabah akşam kontrol için kapağını 7-8 kez açıp kapamak suretiyle dolap tam 45 saat çalıştı. Bu sürenin sonunda akü 10.5 voltun altına düşerek invertörü devre dışı bıraktı.

  Normal kullanımlarda bu süreyi tutturmak mümkün değil elbette. Karavanda aydınlatma musluk radyo tv vs. devreye girince süre daha da kısalabiliyor. Ancak biraz dikkatli kullanımla hafta sonu gezilerinde bu çözümün işlediğini söyleyebilirim. Ayrıca sonradan aldığım kipor 1000 jeneratör de gerektiğinde birkaç saat çalıştırılarak açığı kapatabiliyorum.

  Seyir halindeyken de (özel yaptırdığım bir pako şalter ile) karavandaki aküye araç aküsünden gelen bir hattı da bağlayarak araç şarjından istifade ediyorum ve bu şekilde dolap yolda sürekli çalışabiliyor.

  Şimdilik işler yolunda gidiyor.

  Selamlar


  Doğan Böncü
   
  dersimurg, vehbi 13 ve OktayS bunu beğendi.
  Etiketler:


 2. Yusuf Aybek

  Yusuf Aybek Zirve

  Mesaj:
  5.894
  Alınan Beğeni:
  9
  Şehir:
  İstanbul-Beylikdüzü
  Ynt: İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

  Doğan bey çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.
   


 3. orion

  orion Alaman Mucizesi Volkswagen T3'ün hastasıyız

  Mesaj:
  344
  Alınan Beğeni:
  8
  Şehir:
  Sinop
  Ynt: İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

  Vallahi ne diyeyim verdiğiniz bilgiler son derece tatminkar ve doyurucu.
  Yalnız bahsettiğiniz kondansatörün nasıl bişey olduğunu nasıl ve nereden bulunabileceğini ve nerede taktırdığınızı da açıklarsanız harika olur gerçekten.
  Aşağıdaki linkte de 12 V ile çalışan bir kompresör ve kontrol kartından oluşan set 350 TL imiş. Bu sistemin avantajı da ilk kalkışta motorun fazla akım çekmesini engelleyen bir kontrol kartı var. http://www.elektropazar.com/kompres%C3%B6r.htm
  Normal doğru akım motorları gibi değil de daha verimli olan fırçasız tip motor kullanıyor anladığım kadarıyla. Model araçlarda kullanılan sistemler de motorları ilk önce "soft start" (yumuşak başlama) dediğimiz bir şekilde başlatırlar. Bu da ona benziyor.
  Buna benzer bir uygulama 220 V'a da uygulanabiliyorsa gerçekten harika olur bence.
   


 4. insel

  insel Zirve

  Mesaj:
  2.511
  Alınan Beğeni:
  11
  Ynt: İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

  Ben de bu kondansitoru takacak ustanin telefonunu isterim. Tesekkurler verdiginiz bilgiler icin.
   


 5. fsirin

  fsirin Karavan Yönetim

  Mesaj:
  6.959
  Alınan Beğeni:
  504
  Şehir:
  ISTANBUL
  Ynt: İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

  Güzel bilgiler.
  Bence de buzdolabı gibi sistemlerde modifiye sinüs invertör kullanmak yeterlidir.
  Doğan Bey'in de değindiği gibi, buzdolabı motorları çalışırken durdurulursa tekrar kalkış yapamıyorlar. Evdeki dolaplarda da aynı sorun var. Çalışan buzdolabının fişini çekip hemenardından yerine taktığınızda çalışamıyor termik atıyor. Bu termik atmasa motor yanar. Buzdolabı termiğin soğuma sürecinden sonra devreye giriyor. Bunu engellemek için geçiş yapılacağı zaman motor çalışıyorsa, fişini çektikten sonra birkaç dakika bekleyip geçiş yapıldığında sorun çıkmayacaktır.
  Takılan Kondansatörlerin kapasite değerleri nedir? İncelediğim kadarıyla bir daimi kondansatör bir de kalkışta devreye giren kondansatör takılıyor. Ama değerlerini bilmiyorum.
   


 6. teos

  teos Karavan sevdalısı, amatörce

  Mesaj:
  1.138
  Alınan Beğeni:
  16
  Şehir:
  İstanbul
  Ynt: İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

  Merhaba,
  Benim de yaklaşık 2 gün başarılı bir şekilde kullandığım konfigurason ;
  Arçelik 1031T 100lt buzdolabı Enerji Performansı B, elektrik tüketimi (kWh / 24 Saat ) 0 ,42
  Ataba 600W modifiye sinus invertor
  2X100Ah Select Marintip jel aku

  Yüke ilave olarak 2 adet laptop (90WX2), bazen Neta uydu+TV , lambalar , fotoğraf makinesi pili + telsiz + telefon şarjları .

  Bu konfigurasyonda, performanstan memnunum. Buzdolabı 4 ( 10 üzerinden) seviyesinde çalışıyor. Mevsim için uygun. temmuz, ağustos performansını denedikçe yazacağım. 2Kw lık Honda jeneratorümü gerektikçe kullanıyorum. 2 adet yaşam aküsü aynı zamanda yolda giderken alternatorden şarj ediyor.
  Bilginize
  Oğuz
   


 7. Yusuf Aybek

  Yusuf Aybek Zirve

  Mesaj:
  5.894
  Alınan Beğeni:
  9
  Şehir:
  İstanbul-Beylikdüzü
  Ynt: İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

  Oğuz abi normal akü ile jel akünün gücü açısından ne kadar bir artıları eksileri var tavsiyeniz ne olur tabi maliyet önemli benim için. ;)
   


 8. dogan124

  dogan124 Kamp I

  Mesaj:
  183
  Alınan Beğeni:
  19
  Şehir:
  Ankara
  Ynt: İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

  Ankara'da Ulus Sanayi Han'da bu parçayı bulmak mümkün ancak satıcılar da hangi buzdolabına hangi model takılacak bilgisi yoktu ben ararken.

  Aşağıda benzer ürünlerin pazarlandığı bir web sitesi veriyorum :

  http://www.yedekci.com/default.asp?git=8&altkategori=18043

  Parçayı Ankara Yenimahalle'de Vestel yetkili servisinde taktırdım. (Regal buzdolaplarını Vestel üretiyor).
  Şenocak Soğutma Ragıp Tüzün Cad. 224/A Yenimahalle
  Tel : 0312 315 66 16

  Konuyu yetkili servise devredince parçanın detayları ile çok ilgilenmedim doğrusu. Ancak büyüklüğünün bir büyük pil kadar olduğunu söyleyebilirim.
  Bana tek bir parça takılmış gibi geldi ancak bir de orjinalinde siyah kutu vardı. Onun içinde bir işlem yapıldı mı emin değilim.


  Bu arada geçen hafta karavancı bir arkadaşımız benzer testleri kendi buzdolabı üzerinde denedi. Markası İndesit olan benzer hacimdeki dolap bana aktardığı bilgilere göre kalkışta 500 watt, normal çalışmada ise 110 watt güç çekmiş. Ataba 600 watt modifiye sinüs invertör ile çalıştırmış. Sanırım dolap orjinalinde anlattığım türde bir kalkış kondansatörü ile üretilmiş.

  selamlar,

  Doğan Böncü
   


 9. teos

  teos Karavan sevdalısı, amatörce

  Mesaj:
  1.138
  Alınan Beğeni:
  16
  Şehir:
  İstanbul
  Ynt: İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

  Yusuf merhaba,
  Karavanda en çetrefilli konu enerji dolayısı ile akü. Normal araç aküleri starter diye adlandırılıyor ( motorun ilk hareketi için) , karavanlarda ise stasyoner denen aküler daha verimli. ne yazık ki stasyoner aküler starter akülere göre daha pahalı. ( 500 tl civarı) İyi bakıldıkları taktirde oldukça verimli olabiliyorlar. ( jel olup olmaması önemli değil) .
  Oğuz
   


 10. Yusuf Aybek

  Yusuf Aybek Zirve

  Mesaj:
  5.894
  Alınan Beğeni:
  9
  Şehir:
  İstanbul-Beylikdüzü
  Ynt: İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

  Oğuz abi teşekkürler bilgiler için

  Doğan bey sizede çok teşekkürler.
   


 11. bartek

  bartek Zirve

  Mesaj:
  1.478
  Alınan Beğeni:
  149
  Ynt: İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

  modifiye sinüs ile buzdolabı biraz gürültülü çalışır diye biliyorum. Tam sinüse verilecek para ile waeco bile biraz açaba göstererek alınabilir.
   


 12. fsirin

  fsirin Karavan Yönetim

  Mesaj:
  6.959
  Alınan Beğeni:
  504
  Şehir:
  ISTANBUL
  Ynt: İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

  Modifiye sinüs gerçek sinüs olmadığı için ilave bir vınıltı oluşturabilir. Ama bu motorun çalışırken oluşturduğu gibi bir gürültü değildir. Motor sargıları oluşan harmonikler yüzünden vınıltı sesi oluşturabilir. Bunu da hassas kulaklar hissedebilir. Çok rahatsız edici olacağını düşünmüyorum. Ben invertörle çalışıyorken bilgisayarımın güç kaynağının biraz vınıltılı çalıştığını duyuyorum.
  Bu arada kaliteli üretilmemiş birtakım cihazların modifiye sinüs uygulandığında bozulabileceğini de düşünmemiz gerekiyor. Ben seyyar ışıldağın kondansatörünü şarj ederken patlatmıştım. ;D
   


 13. bartek

  bartek Zirve

  Mesaj:
  1.478
  Alınan Beğeni:
  149
  Ynt: İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

  Buzdolaplarını burada tartışabiliriz gibi gözüküyor. Ben kullanan arkadaşlardan hacim konusunda yardım isteyeceğim. Hafta sonu veya maksimum 1 haftalık kullanımlar için 60 litre yeterlimidir? Yer varsa büyütmek faydalımıdır yoksa fazlası lüksmüdür?
   


 14. buralpdi

  buralpdi yokluk ve çaresizlik adamı mucit yapar

  Mesaj:
  5.806
  Alınan Beğeni:
  19
  Şehir:
  maltepe gurubu
  Ynt: İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

  bilgiler için çok teşekkürler
   


 15. ilker 72

  ilker 72 Kamp II

  Mesaj:
  283
  Alınan Beğeni:
  30
  Şehir:
  İstanbul G.O. Paşa
  Ynt: İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

  Tavsiyemi yazabileceğim yerin en uygun burası olacağını düşündüm.
  Doğan beyin dolabına tasrruf için ilkhareket kondansatörü taktırdığını gördüm. Buna ilaveten
  220 AC ile çalışan buzdolabına birde daimi kondansatör takılırsa devamlı olarak %20 %30'a varan enerji tasarrufu sağlanır.
  Böylece invertöre binen yük de azalır. Akümüzün boşalma süresi uzar.
   


Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş

Ziyaretçilerin Bu Sayfaya Ulaşmak İçin Kullandıkları Kelime Aramaları

 1. buzdolabı kaç watt

  ,
 2. inverter buzdolabı

  ,
 3. buzdolabı kaç watt ile çalışır

  ,
 4. buzdolabı kaç amper çeker,
 5. arabada 220 volt nasıl,
 6. 1200 watt inverter neleri çalıştırır,
 7. buzdolabı motoru kaç watt,
 8. güneş enerjisi araba Buzdolabını çalıştırır mı,
 9. altus mini buzdolabı,
 10. araç buzdolabı inverter kaçlık olması gerekiyor,
 11. araba için jeneratörler çalışacak dondurma dolabı,
 12. 12v inverter mini buzdolabı,
 13. mini buzdolabı için inverter,
 14. mini buzdolabi calistirmak icin solar sistem,
 15. dc ile buzdolabı motoru çalıştırma,
 16. aküyle mini buzdolabı çalıştıran sistem,
 17. 1000 vat tam sinus inverter buzbolabi calistirirmi,
 18. modifiye sinüs inverter neleri çalıştırır,
 19. 24 volt akü 2000 wat yükte kaç saat çalışır,
 20. 12 volt buzdolabı tüketim,
 21. mini buzdolabı kaç watt çeker,
 22. 1000 watt inverter mini buzdolabını kaldırırmı,
 23. 220v 550 watt motoru akuyle calistirma,
 24. buzdolabı kaç kw çeker,
 25. regal mini buzdolap kac wolt,
 26. l buzdolabi watt,
 27. mini buzdolabı çektiği akım,
 28. aküden kaç volt alma,
 29. inverter kaç saat çalışır,
 30. mini buzdolabı kaç watt yakar,
 31. 2000 watt inverter neleri çalıştırır,
 32. buzdolabı kaç wattır,
 33. mini buzdolabı kaç watt,
 34. dijitsuminibuzdolabikacvatt,
 35. buzdolabi motor gucu watt,
 36. 600 watt inverter neleri çalıştırır,
 37. inverter buzdolabı çalıştırır mı,
 38. inverter buzdolabı motoru,
 39. aküyle çalışan buzdolabı,
 40. vestel mini buzdolabı kac watt,
 41. dondurucu calistiracak gunes paneli,
 42. inverter evdeki elektrikle calisirmi,
 43. buzdolapları kaç watt çeker,
 44. buz dolabi akusu ,
 45. buzdolabı elektrik tüketimi,
 46. buZdolabini difrize cevime,
 47. evde kaç wattlık inverter kullanılmalı,
 48. akü dolap çalıştırma,
 49. mini buzdolabı için akü,
 50. 90 amper aküden aldığı enerjiyi invertör ile 220 üretir mi,
 51. büro tipi buzdolapları kaç watt,
 52. karavanda buzdolabı nasıl çalışır,
 53. buzdolapları kaç watt,
 54. jel akuyle buzdolabı çalıştırmak,
 55. 1200 watt inverter 90ltrelil buzdolabi calıştirirmi,
 56. akü ile buzdolabı çalışırmı,
 57. beko büro Tipi buzdolabi kac watt,
 58. evde tipi buzdolabi arabada calisirmi,
 59. buz dolabi ilk kalkis yapmiyor,
 60. ofis buzdolabini kac wat invertor calistirir

Yükleniyor...