Invertör Problemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan feyizu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,483

feyizu

Ana Kamp
Sevgili dostlar, karavanımdaki Enrise marka 1500w tam sinüs Şarjlı otomatik invertörde bir sorun farkettim. İnvertör üzerinde iki adet priz var, prizlerin birisinde iki uçta birden faz var, kontrol kalemi ile baktığımda iki uçda canlı, diğer priz uçlarıiise birisi faz diğeri nötr. Prizlerin üzerinde 231 v var ve buzdolabı normal çalışıyor . Kafamı karıştıran invertör prizleri paralel bağlı olmalı, nasıl oluyorda bir prizin iki ucu da canlı iken diğeri normal olabiliyor. Sorunu buzdolabının çalışmadığını farkederk gördüm karavanın beslenmesini diğer prize taktım, buzdolabı çalışmaya başladı diğer priz hala iki faza sahip. Dışarıdan elektrik almak istediğimde giriş prizinde de iki faz olduğundan olsa gerek harici 220 nin sigortasını attırıyor. Bir sorun olduğu belli ama sorun nerede çözemedim. BuKonu hakkında değerli yorumlarınızı rica ediyorum . Bu arada bu halde invertöre güvenim kalmadı, yeni bir invertör almayı düşünüyorum marka ve model önerilerinizi de rica ediyorum.

Etiketler
Sevgili dostlar, karavanımdaki Enrise marka 1500w tam sinüs Şarjlı otomatik invertörde bir sorun farkettim. İnvertör üzerinde iki adet priz var, prizlerin birisinde iki uçta birden faz var, kontrol kalemi ile baktığımda iki uçda canlı, diğer priz uçlarıiise birisi faz diğeri nötr. Prizlerin üzerinde 231 v var ve buzdolabı normal çalışıyor ..

inverter tek fazlı olduğu için iki ayrı faz olmaz.Kondansatörün de yada kablo bağlantısında sorun olabilir.
Bir elektronikciye kontrol ettin,çözüm pahalı olmamalı

:yum::yum::yum:
Hiç bir sorun yok. İnvertör çıkışında her iki uçta da faz varmış gibi görmeniz normal. Sonuçta bu bir şebeke gerilimi değil. İki ucu Voltmetreyle ölçerseniz normal gerilim görüyorsanız sorun yok.

Her iki priz çıkışı da zaten birbirine paralel, çoklu priz aramayın diye onun yerine geçiyor.

Dışarıdan elektrik aldığınızda, invertör çıkışlarının mutlaka şebeke uçlarından ayrılması gerekir. Sizin invertörde bunun otomatik olarak yapılıyor olması gerek. Atan sigorta akım sigortası mı yoksa kaçak akım rölesi (sigortası) mı? Eğer akım sigortasını attırıyorsa, invertörün çıkışı şebekeyle kesişiyor olabilir. Bu durumda invertörü şarj cihazı olarak kullanamazsınız.

:yum::yum::yum:
Hiç bir sorun yok. İnvertör çıkışında her iki uçta da faz varmış gibi görmeniz normal. Sonuçta bu bir şebeke gerilimi değil. İki ucu Voltmetreyle ölçerseniz normal gerilim görüyorsanız sorun yok.

Her iki priz çıkışı da zaten birbirine paralel, çoklu priz aramayın diye onun yerine geçiyor.

Dışarıdan elektrik aldığınızda, invertör çıkışlarının mutlaka şebeke uçlarından ayrılması gerekir. Sizin invertörde bunun otomatik olarak yapılıyor olması gerek. Atan sigorta akım sigortası mı yoksa kaçak akım rölesi (sigortası) mı? Eğer akım sigortasını attırıyorsa, invertörün çıkışı şebekeyle kesişiyor olabilir. Bu durumda invertörü şarj cihazı olarak kullanamazsınız.
Arkadaş,prizlerden birinde iki ucunda kontrol kalemi ile baktığında faz görmüş,diğer priz de bu durum yok. Sizin dediğiniz gibi olsaydı Paralel bağlı prizlerde iki priz uçlarında faz görmesi gerekmezmiydi?

Arkadaş,prizlerden birinde iki ucunda kontrol kalemi ile baktığında faz görmüş,diğer priz de bu durum yok. Sizin dediğiniz gibi olsaydı Paralel bağlı prizlerde iki priz uçlarında faz görmesi gerekmezmiydi?
Çıkışlar paralel olması lazım, ölçüm hatası olabilir. Kontrol kalemine güvenilmez hele ki böyle elektronik ortamda. Buzdolabı diğer çıkışa takılınca çalışması da bir çıkışta sorun olduğunu gösteriyor. Ne bileyim kablosu çıkmış olabilir temassızlık olabilir.....

Sevgili dostlar merhabalar, öncelikle vakit ayırıp sorunum ile ilgilenip yanıt yazdığınız için teşekkür ediyorum. Sorunlarla boğuşurken gerçekten güç veriyor yalnız olmadığını bilmek Gelelim soruna, öncelikle dediğiniz gibi kontrol kalemi aldatıyormuş invertörün her iki prizinde de her iki uç canlı . Mevcut kontrol kalemini atıp yenisi ile baktım her iki prizde durum aynı. Buzdolabını çalıştırmayan prize de çıkış fişi tam oturmamış, priz deliğini örten yaylı plastik kapakçık sıkışmış sanıyorum o yüzden temas olmamış sanırım. Bu iki noktayı Açıklığı kavuşturduktan sonra sigorta attıran çakışma olasılığına karşın bütün 220 sistemini kontrol ettim, her bir kabloyu üç hattını da hem geçirgenlik hem de kısa devre açısından avometre ile kontrol ettim Tüm kablolar, prizler sağlam . Gel gelelim ölçüm yaparken bir başka sıkıntı ile karşılaştım. Priz uçlarından herhangi biri ile araç gövdesi arasında ölçüm yaptığımda 216-230 v arasında gerilim ölüyorum. Bu durum bütün priz lerde mevcut, hatta invertörden sigorta bloğuna enerji götüren fişin uçlarında da aynı kaçak mevcut. Voltaj yüksek ama akım füşük olmalı ki insanı çarpmıyor hafifçe merhaba buradayım diyor. İnvertörü kapatınca kaçak yok. Haydi tüm 220 sistemini yeniden kontrol et, kendimce bir kablonun izalatörü soyuldu şaseye kaçak yapıyor diyorum. Saat 16:00 ya kadar bu kontrol sürdü, hiç bir hatta kaçak yok, ama prizin uçlarından araç gövdesine kaçak aynen devam ediyor Çok eminim 220 ile araç gövdesi arasında bir bağlantı yok. Ama dolaylı yoldan da olsa invertör, şarj regülatörü ve panel araç şasesi arasında temas var. Sonra avometre kaçak gösterirken şarj regülatöründen akülere gelen + kabloyu ayırdım, kaçak voltaj 160 v değerine düştü, - ucu ayırdım 105 v civarına düştü, en son da webasto nunfdirekt besleme uçlarını söktüm şaseye olan kaçak sıfıra düştü. Bu durumda sanıyorum invertör üzerinden bir kaçak söz konusu ve akü kutup başları vasıtasıyla hem panele hem de webastoya ulaşıp panel bağlantıları üzerinden, webasto da da ekzos spirali üzerinden şaseye kaçabiliyor. Bu nedenle de hariçten 220 almak istediğimde de sigorta attırıyor. Bu arada atan sigorta belediyenin tuvalet ve civar aydınlatmaların sağlayan yaklaşık 15 sokak lamba sigortası. Elektrik için izin almıştım artık yüzüm yok sormaya ve de korktum. Durum böyle dostlar, geç yanıt verdim ama hiç bir detayı atlamayalım diye epeyce uğraştım. Ne dersiniz bu duruma, korkudan Jeneratörü hiç bağlayasım gelmiyor ona da zarar gelecek diye. Benim invertör emekli mi oldu acaba?

Bahsettiğiniz gerilim kaçağı sanki kapasitif kaçak gibi. Dokunduğunuzda çarpmaması bunu gösteriyor. İnvertör gibi cihazların bunu oluşturması doğal. Garip olan 220V'u invertörün 220 girişine verdiğinizde sigortayı attırması. 220V aldığınızda sadece invertör girişine veriyorsunuz değil mi. Karavanın 220V tesisatına değil yani. Sadece invertör girişine uyguladığınızda sigorta atıyorsa invertörün içindeki redresör sisteminde bir sorun olabilir. Bu durumda invertörü sadece aküden çalışırken kullanırsınız. Aküyü şarj ederken harici redresör kullanırsanız invertörünüzü normal invertör gibi kullanabilirsiniz. 220V aldığınızda, invertör çıkışlarını ayırmanız gerekir.

Bir 102 şalter vasıtasıyla 220 alacağım zaman harici konumuna alıyorum, bu durumda harici 220 hem invertör giriş fişine hem de 220 pano devre kesiciye geliyor. İnvertör 220 yi direkt alırken diğer 220 alıcıları da invertör üzerinden geçmeden (invertör ısınıp fan sesi yapmasın sadece şarj devresi çalışsın diye ) devre kesici üzerinden alıyor harici 220 yi. Bu durum yeni değil uzun zamandır böyle, kışın defalarca hem evin önünde hem gittiğim yerlerde 220 aldım hiç sorun olmamıştı. Birşeyler oldu ama ne?

1-0-2 şalteriniz olduğuna göre invertörün 220V girişini (küçük kare soket) ayırırsanız sigorta atmaması lazım. Bu durumda akünüz şarj olmaz.
Evet mantıklı sadece ihtiyacım olan elektriği kullanır, gerekirse harici Charger ile aküyü şarj ederim. Bunu uygun bir yerde deneyeceğim. Bu arada gövdeye kaçak ile ilgili yapmadığım bir bağlantı aklıma geldi, sıkmıyorsam sormak isterim. Şarj regülatörü kılavuzunda cihazın + ground ile kullanılması gerekir gibi bir ifade vardı ve şema olarak da akü +kutbundan şaseleme gösteriyordu Aklıma yatmadı, araç gövdesinde araç aküsünün negatifi var, yaşam aküsünden pozitif ver diyor pek aklıma yatmadı ama bunu üretici bilmiyor olamaz, bir sakıncası yok demek ki. Acaba bu yapmadığım + şaseleme benim kaçak konusunda işe yarar mı?

1527328256448 670014018

Evet mantıklı sadece ihtiyacım olan elektriği kullanır, gerekirse harici Charger ile aküyü şarj ederim. Bunu uygun bir yerde deneyeceğim. Bu arada gövdeye kaçak ile ilgili yapmadığım bir bağlantı aklıma geldi, sıkmıyorsam sormak isterim. Şarj regülatörü kılavuzunda cihazın + ground ile kullanılması gerekir gibi bir ifade vardı ve şema olarak da akü +kutbundan şaseleme gösteriyordu Aklıma yatmadı, araç gövdesinde araç aküsünün negatifi var, yaşam aküsünden pozitif ver diyor pek aklıma yatmadı ama bunu üretici bilmiyor olamaz, bir sakıncası yok demek ki. Acaba bu yapmadığım + şaseleme benim kaçak konusunda işe yarar mı?

resimde görülen şemadan Akünün artı ucunu , aracın şasesini değil, bildiğimiz toprak( şebeke topraklamasında kullanılan) toprağa bağlantısını işaretlemiş.
Ne için belirtilmiş fikrim yok.

Güneş paneli sistemi kafanızı karıştırmasın. Bunlarda + kutup ortaktır. Daha önce başka bir konuda değinmiştim. Araçlarımızda - şase olduğundan tüm sistem buna göre dizayn edilir. Buna güneş paneli sistemi de dahildir. Panel regülatörü + şase sistemine göre tasarlanmış olduğundan güneş panel uçlarının hiçbiri araç gövdesine bağlanılamaz, doğrudan regülatöre bağlanılır. Kısa devre riskinden korunmak için de regülatörle akünün + ucu arasına mutlaka sigorta konulmalıdır. Panelden kaynaklanabilecek herhangi bir şase kaçağında bu sigorta atacaktır.

Güneş paneli sistemi kafanızı karıştırmasın. Bunlarda + kutup ortaktır. Daha önce başka bir konuda değinmiştim. Araçlarımızda - şase olduğundan tüm sistem buna göre dizayn edilir. Buna güneş paneli sistemi de dahildir. Panel regülatörü + şase sistemine göre tasarlanmış olduğundan güneş panel uçlarının hiçbiri araç gövdesine bağlanılamaz, doğrudan regülatöre bağlanılır. Kısa devre riskinden korunmak için de regülatörle akünün + ucu arasına mutlaka sigorta konulmalıdır. Panelden kaynaklanabilecek herhangi bir şase kaçağında bu sigorta atacaktır.

Yani şemadaki +ground sistemin pozitif topraklamalı olduğunu göstermek için çizilmiş, gerçek bir bağlantıyı öngörmüyor diye mi anlamalıyım?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri