İnvertör İle 220 Volt Buzdolabı Kullanım Tecrübeleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dogan124 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 390
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 343,415
5 Haziran Cuma gününden beri buzdolabı sürekli çalışmakta, hiç bir sıkıntı yok, sistem gayet randımanlı.
65 Kg ağırlığındaki jel aküden sonra 15 kg ağırlığındaki LFP akünün aynı işi başarı ile yapması iyi geldi :smiley:

Etiketler
Sn @Doğrucu Davut hazır siz konuya değinmişken bende fikrimi belirteyim.
Arkadaşlar bu konu on bir yıl önce yazıldı, o zaman 12 V kompresöre ulaşmak çok maliyetli idi Danfoss tan başka alternatif yoktu. Şimdi Çin malıda olsa, ki Çin dede kaliteli üretimler oluyor şu anda neredeyse Danfoss un 1/3 fiyatına alınabiliyor. Evet kondansatör uygulaması avantaj sağlıyor ama 220 V kompresör yapısı gereği sürekli harekete uygun olmaması, inverter maliyeti ve enerji tüketimi de göz önüne alınarak, benimde tavsiyem kesinlikle 12V kompresördür.
Bu duruma göre değişir. Eğer ben gibi ağırlıklı olarak kamp yerlerine gidiyorsanız 220v daha iyidir bence. Çünkü 12 volt kamp yerinde gereksiz akü kullanmanıza, akünüzün ömrünün kısalmasına yol açar. Her ne kadar ucuzlamış olsa da yine de dönüşüm belli bir yekün tutuyor bu arada. Ayrıca dolabı sökmek, dönüşümü yapacak kişiye götürmek de cabası. Eğer kamp yerlerinde kalıyorsanız bütün bunlara hiç gerek yok.
Kamp yeri haricinde de (Yani kampdışı konaklarken) üç sistem dolabımı kullanıyorum artık. Böyle bir enerji sorunum da kalmadı kampdışı konaklamada. Ayrıca İnvertörle dolabı çalıştırmak her zaman için mümkün. Ama ben kampa girmiyorum veya çok az giriyorum. Benim güneş enerjim sonsuz derecede bu dolabı çalıştırmaya yetecek, Ben böyle bir sistem kuracağım diyorsanız. İşte o zaman 12 volt dönüşümü önem kazanıyor. Çünkü invertörlü sistemde kayıplar daha büyük.
Enerji sorununun en iyi çözümü bence kamp yerlerinden yararlanmaktır. En efektif, en ekonomik çözüm budur. Sonsuz 220'ye ulaştığınız zaman hiçbir şeye ihtiyacınız kalmıyor.

Ben buzdolabını 220 volt seçerken şöyle düşündüm, ister 12V ister 220 V, güneş paneli, şarj regülatörü ve akü gerekiyor mu - evet,
öyle ise pahalı olduğu için madem ki 12 V dolap alamıyorum, 220 V dolap alırım ama hemen 12V dönüşüm yaptırmam, 40-50 $ civarı alacağım bir invertör ile dolap arızalanıncaya kadar 220 V olarak kullanırım ve sonra 12 V dönüşümünü yaptırırım.
Nasıl olsa invertör başka amaçlar içinde kullanılabiliyor, elimin altında bulunsun. 😉

Bakın önemli ama fark edilemeyen bir detayı kaçırıyorsunuz.
Ev buzdolapları yani 220 volt kullanan dolaplar kullanımdan kaldırılana kadar evde sabit bir yerde duracak mantığı ile imal edildikleri için araç içinde kullanırken meydana gelen sarsılma titreme gibi kırıcı kuvvetler nazik ve narin olan sogutma sistemini tahrib eder.Araç dolaplarında ise bu durum dikkate alınarak gerekli destekler saglanır araç giderken dolap kullanılsa da sogutma sistemine fiziksel olarak bir şey olmaz

Merhaba arkadaşlar , çekme karavanımdan 5 kişilik aileme küçük geldiği için 3 sistem buzdolabımı istemeyerek de olsa sökmek zorunda kaldım, hali hazırda inverter ve akülerim olduğu için fiyatının uygunluğu nedeniyle 220 volt tezgah altı dolap aldım. Dolabı 70 amper akü ile 3. kademede 8 saat çalıştırdım, 8 saatin sonunda ilk kalkışta yüke bindiği için dıt sesleriyle dolap çalışmaya başladı, bu tamamen deneme amaçlı yapılan bir çalıştırma idi dolap kapağı 8-10 kez belki daha da fazla açılıp kapanmıştır, soğutma performansını beğendim fakat en az 300 watt güneş paneli ve en az 150 amper akü şart gibi görünüyor.

Bu arada 3 sistem buzdolabı yer sıkıntısı sebebiyle satılıktır. Elektromarla tropik serisi , tahminim 65 litre civarında buzluğu mevcut ve buz yapıyor, gövdesinde en ufak bir pas , korozyon yok, dileyen arkadaşlar iletişime geçebilir. Detaylı fotoğraf gönderebilirim. 12 volt ve 220 volt yedek rezistansları mevcut alan kişiye hediye edeceğim.Herkese iyi kamplar dilerim.

Son düzenleme:

Bu arada 3 sistem buzdolabı yer sıkıntısı sebebiyle satılıktır. Elektromarla tropik serisi , tahminim 65 litre civarında buzluğu mevcut ve buz yapıyor, gövdesinde en ufak bir pas , korozyon yok, dileyen arkadaşlar iletişime geçebilir. Detaylı fotoğraf gönderebilirim. 12 volt ve 220 volt yedek rezistansları mevcut alan kişiye hediye edeceğim.Herkese iyi kamplar dilerim.
Dolap satılmıştır.

12 volt buzdolabı kullanıyorum ,performansından oldukça memnunum ve enerji tüketimi oldukça iyi 220 volt a göre oldukça iyi
Tavsiyenize ve değerli bir kaç forumdaşın tavsiyesi üzerine dün akşam yeni almış olduğum Regal 90 Lt tezgah altı buzdolabımı 12 voltluk kompresör değişimi için İzmir'de dolap imalatı da yapan bir firmaya bıraktım. Karavan firmaları için toplu olarak kompresör değişimi de yapıyorlar 10 lu paketler halinde buzdolaplarının gelip gittiğine şahit oldum. 12 Volt ile yaklaşık 3,2 amper civarında akım tüketeceği bilgisini verdiler, ileride kullandıkça performans ve tüketim verilerini elimden geldiğince paylaşmaya çalışırım.

Tavsiyenize ve değerli bir kaç forumdaşın tavsiyesi üzerine dün akşam yeni almış olduğum Regal 90 Lt tezgah altı buzdolabımı 12 voltluk kompresör değişimi için İzmir'de dolap imalatı da yapan bir firmaya bıraktım. Karavan firmaları için toplu olarak kompresör değişimi de yapıyorlar 10 lu paketler halinde buzdolaplarının gelip gittiğine şahit oldum. 12 Volt ile yaklaşık 3,2 amper civarında akım tüketeceği bilgisini verdiler, ileride kullandıkça performans ve tüketim verilerini elimden geldiğince paylaşmaya çalışırım.

merhaba

bahsettiğiniz izmirdeki firmanın iletişim bilgilerini paylaşır mısınız. ben de 12 volt dönüşümü için yer ariyorum izmirde. bir de size maliyeti hakkında bilgi verebilirseniz çok makbule geçer.

teşekkürler.

merhaba

bahsettiğiniz izmirdeki firmanın iletişim bilgilerini paylaşır mısınız. ben de 12 volt dönüşümü için yer ariyorum izmirde. bir de size maliyeti hakkında bilgi verebilirseniz çok makbule geçer.

teşekkürler.
Asterm Soğutma, sağolsun İrfan Bey çok yardımcı oldu numarası 05442091250 fiyat dolaba göre değiştiği için kendisi telefonda yardımcı olur, konusunda uzman birisi. Belki de Gezenbilir üyelerine ileride özel indirim uygular :smiley:

Standart olarak karavanımda yer alan 220 volt ofis boy buzdolabı kullanıyorum. Yolculuğa çıktığımda fişini çekiyorum konakladığım zaman çalıştırıyorum. Soğutma konusunda memnunum, buzluğu da buz yapıyor. Akülerin akımı sabaha kadar 13.5 ten 12.5 e düşüyor ancak şimdiye kadar bir sorun yok yaşamadım. Aküleri paneller şarj ediyor.

Standart olarak karavanımda yer alan 220 volt ofis boy buzdolabı kullanıyorum. Yolculuğa çıktığımda fişini çekiyorum konakladığım zaman çalıştırıyorum. Soğutma konusunda memnunum, buzluğu da buz yapıyor. Akülerin akımı sabaha kadar 13.5 ten 12.5 e düşüyor ancak şimdiye kadar bir sorun yok yaşamadım. Aküleri paneller şarj ediyor.
Akülerinizin ve güneş panellerinizin kapasitelerini paylaşmanız mümkün mü acaba? Karavanınız Motokaravan sanırım.

Akülerinizin ve güneş panellerinizin kapasitelerini paylaşmanız mümkün mü acaba? Karavanınız Motokaravan sanırım.
Karavanınızın çekme karavan olduğunu eski yazılarınızdan gördüm, 220 Volt dolap ile 200 amper akü ve en az 380 Watt güneş paneli önerdiler, ben hem ilk alış maliyeti daha düşük hemde işletmede çektiği akım daha düşük olduğu için 220 Volt dolap alıp , tavsiye üzerine 12 volta çevirmeyi tercih ettim böylece 100 amper akü ve 190 watt lık panel ile dolabımı çalıştırmayı planlıyorum. Bu sayede hem çekme karavanımda ağırlık azaltmış, hemde ilk alış maliyeti düşürülmüş oldu kanaatindeyim.

asterm soğutma kemalpaşada benim işyerimin hemen arkasında gözüküyor. ama burası toptan sanayi kıvamında bir işyeri mi acaba. münferit olarak da bize yardımcı olur mu acaba

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR