İran-ermenistan Ve Azerbaycan Hakkında Bilgi.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hukukadami42 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,090

hukukadami42

Ana Kamp
Merhaba forumdaşlar, daha önce Rusya'ya gitmek istediğimden ötürü başlık açmıştım ancak Rusya gezisi için gerekli zaman ayarlama konusunda sıkıntı çektiğimden rotamı İran-Azerbaycan-Ermenistan'a çevirdim. İran, Azerbaycan ve Ermenistan'a özel aracımla ve ailemle(eşim ve 1 yaşındaki çocuğumla) gitmeyi düşünüyorum yakın zamanda, sizlere sormak istediğim sorularım var, cevaplarsanız sevinirim, şimdiden teşekkürlerimi sunarım.
1-) Bu ülkeler için tavsiye edebileceğiniz bir navigasyon var mı? Akıllı telefonuma yükleyebileceğim bir uygulama olmalı.
2-)Tüm bu ülkelerde ehliyetimiz geçerli mi? Uluslararası ehliyet almak şart mı?
3-) Triptik belgesi şart mı?
4-) Yeşil sigorta gerekli mi?
5-) İran'ın özel araçlardan yakıt harcı aldığı doğru mu?
6-) Booking.com veya diğer benzer sitelerde İran'da kalınabilecek otel araştırması yaptım, İran otelleri yer almıyor, kalınacak yer konusunda nasıl bir yol izlemeliyim?
7-) 3 ülke için 10 gün yeterli midir? Biraz hızlı hareket eden bir insanımdır, size göre yeterli midir?
:cool: Rotam nasıl olmalı? İlk olarak hangi ülkeden başlamak gerekli? Güzergahım nasıl olmalı?
9-)İran vize istemiyor. Azerbaycan ve ile Ermenistan vizelerini en kolay nerelerden nasıl alabilirim?
10-) Yurtdışına çıkarken aracınıza yurdışından meydana gelebilecek olaylar için kasko yaptırıyor musunuz?

Şimdilik bu kadar, değerli vakitlerini ayırıp cevap yazan forumdaşlarıma minnetlerimi sunuyorum.

Etiketler
Ynt: İran-ermenistan Ve Azerbaycan Hakkında Bilgi.

İran ve Azebaycan'a motosiklet ile gitmiş birisi olarak bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım:

1- . (Ben İran ve Azerbaycan'da kullanmaya gerek duymadım)

2- Türk ehliyeti geçerli.

3- İran için Triptik belgesi ve 200 dolar veya muadili bir paranın geçici depozito olarak Türk Turing kurumu banka hesabına yatırılması gerekli. Dönüşte Triptik belgesini iade ettiğinizde verdiğiniz Banka hs.no'suna havale ile iade ediyorlar.

4- Yeşil Kart (sigorta) için Turing'in listesinde İran var, Ermenistan ve Azerbaycan yok. Tedbiren almakta fayda var. Azeri gümrüğünde sigorta sordular ve yok deyince ufak bir rüşvetle bıraktılar ama sonradan farkettim ki 1 aylık turist vizeme rağmen motosiklet için 72 saatlik transit geçiş vermişler.

5- Özel araçlar için yakıt harcı alındığını hiç duymadım.

6- Otel için İran'da tek çare sormak. Zaten Türk/Müslüman olduğunuzu anlayınca çoğu kez insanlar sizi evinde misafir etmek isteyeceklerdir.

7- On günlük süre yeterli olamayabilir çünkü:
8- İran üzerinden giderseniz ya Ermenistana ya da Azerbaycan'a geçersiniz ama daha sonra bu ikinci ülkelerin birinden üçüncüsüne geçemezsiniz çünkü Ermeni/Azeri sınır kapısı kapalıdır, aynen Türkiye/Ermenistan sınır kapısının kapalı olduğu gibi. Dolayısıyla bu üç ülkeyi birden gezmek isterseniz araya Gürcistanı da eklemek durumundasınız. Ayrıca "Ermenistan damgalı pasaport gören Azeri sınır polisi sorun yaratabiliyor, ama Azerbaycan damgalı pasaporta Ermeni sınırında sorun yok." Bu nedenle önce Azerbaycan’a gitmek gerekiyor.
Yani rotanızın Gürcistan- Azerbaycan- İran -Ermenistan şeklinde olması gerekiyor ki, Ermenistan'dan sonra Türkiye'ye dönmek için tekrar İran veya Gürcistan'dan geçmek gerekiyor. Gürcistan için de vize gerekmiyor tabi.

9- "Azerbaycan’a kara yoluyla gidecek vatandaşlarımızın vizelerini Azerbaycan’ın Türkiye’de bulunan dış temsilciliklerinden almaları gerekmektedir."

"Umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarımız Ermenistan’a giriş yapacakları sınır kapısında vize alabilmektedirler."

10- Kasko yaptırmakta fayda var.

Kısaca:

İran'da trafiğin akışı çılgınca, çok hızlı araç kullanıyorlar ve karşıdan gelene aldırmadan sollama yapmak yaygın. Gümrükte rüşvet yok.
Azerbaycan sınır giriş çıkışlarında rüşvet alınması yaygın. Görevliler laubali, "Bir millet iki devlet" deyimini de takmıyorlar.
Ermenistan sınırında sigorta yaptırmak gerekli diye biliyorum. Zaman ve mekan belitmeyen başka motordaşın Ermenistan tesbiti: "Sınır kapısında her kademede ısrarla rüşvet isteyen görevliler vardı. Para vermek istemeyince pasaportumu geri vermeyip, üzerine bir de Türkçe küfür ettiler."

Kişisel fikrim (Karayoluyla özel araç için):

- Son politik gelişmeler ışığında Ermenistan'a gitmezdim.
- Azerbaycan'a da gitmezdim. Zaten Bakü dışında başka bir şey yok. Orası da büyük şehir, pahalı ve trafik kaosu halinde artık.
- İran'a giderdim. Diğerlerine göre güvenli ülke, orta İran'da sıcaktan kavrulunca da kapağı Hazar kıyılarına atıp ucuz bir ev kiralayıp birkaç gün keyfime bakardım. (Dileyene, notlarımı bulabilirsem kaldığım evin bilgisini verebilirim.)
- Rusya'ya giderdim.

NOT: Aynı soruları DH'de de sormuşsunuz, yeni farkettim ve c/p yapıyorum oraya.

kolay gelsin herkese ben eylül - ekim ayında azerbaycana megane 2 dizel aracımla gitmeyi planlıyorum ilk defa arabayla gideceğim için bazı sorularım olacak sizlere

1 vizemi http://evisa.mfa.gov.az/ adresinden alırsam bir sıkıntı yaşarmıyım buradan vize alınıyormu ücretini bilen varmı ?
2 megane 2 aracım dizel oldugundan azeride ve gürcüde iyi yakıt bulmakta sıkıntı yaşarmıyım
3 gümrüklerde ne gibi sıkıntı yaşarım aracım kaskolu kasko teminatına gürcistan ve azerbaycanıda ekletecem başka yapmam gereken bi işlem varmı

4 araç babamın üzerine oldugu için bir sıkıntı yaşarmıyım ?
5 azerbyacana vardıgımda karakola adres beyanı yapmak zorundamıyım ?
6 gümrüklerde teminat gibi bişeyler isterlermi

Turistlərə verilən elektron vizalar

38.1. Azərbaycan Respublikasına gələn turistlər turizm şirkətləri vasitəsi ilə elektron viza ala bilərlər.

38.2. Elektron viza almaq üçün əcnəbilər Azərbaycan Respublikasında fəaliyyət göstərən və müvafiq icra hakimiyyəti orqanında akkreditasiyadan keçmiş turizm şirkətlərinə birbaşa və ya yaşadıqları ölkələrdə həmin şirkətlərin tərəfdaşı olan turizm şirkətləri vasitəsi ilə müraciət edə bilərlər.

Kaynak: http://mfa.gov.az/content/749

Babanizdan araci yurtdisina cikarabilmek icin vekâletname almaniz gerekir yoksa TR den dışarı cikartmazlar. Ama ingilizce cevirisi ya da noter onaylı ingilizce çevirisi gerekli mi belli değil. Avrupa'da istenmiyor.Asya da soru işareti.

Arkadaşım İrana gitmede nereye giderseniz gidin Moğolistan turumdan dün döndüm İranıda göreyim diye girdim keşke girmez olaydım. Güvenli azeri soydaşlarımız iyi müsafirseverler ama gümrükte yarım günden fazla zamanım gitti pazar günü girdiğimde tatil diye gümrükte sabahladık ayrıca park parası aldılar yeşil sigorta geçmiyor takipciler sigorta yapıyorlar işlemler giriş ve çıkışta çok çok uzun sürüyor adeta işkence çekiyoruz 300 dolar takip ve sigorta masrafı verdim daha fazla istediler ayrıca çıkışta akaryakıt harcı alıyorlar 80 euro aldılar.viza kartı geçmiyor şimdi Amarika ile anlaşma olmuş bundan sonra viza kartı geçer diyorlar ama ne zaman olur bilmem. Veli Devekaya fesbuktan bakabilirsiniz

devekaya' Alıntı:
Arkadaşım İrana gitmede nereye giderseniz gidin Moğolistan turumdan dün döndüm İranıda göreyim diye girdim keşke girmez olaydım. Güvenli azeri soydaşlarımız iyi müsafirseverler ama gümrükte yarım günden fazla zamanım gitti pazar günü girdiğimde tatil diye gümrükte sabahladık ayrıca park parası aldılar yeşil sigorta geçmiyor takipciler sigorta yapıyorlar işlemler giriş ve çıkışta çok çok uzun sürüyor adeta işkence çekiyoruz 300 dolar takip ve sigorta masrafı verdim daha fazla istediler ayrıca çıkışta akaryakıt harcı alıyorlar 80 euro aldılar.viza kartı geçmiyor şimdi Amarika ile anlaşma olmuş bundan sonra viza kartı geçer diyorlar ama ne zaman olur bilmem. Veli Devekaya fesbuktan bakabilirsiniz
İran için verdiğiniz güncel bilgilere çok teşekkür ederim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR