İran

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan shary Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 56
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 45,150
Ynt: İran

Sinavlar ve secimler nedeniyle bir sore yeni yazilar koyamadim, aslinda yazidan fazla daha cok resim koymayi dusuniyorum, cunki her yazi kac gun zaman aliyor (resim bulmak - dogru bilgiyi bulmak vs) daha cok iran tabiyat - tarihi yerlerden resim ve az bilgi koyacagim ama yazilari da unutmayacagim.

Sustar Su tesisleri (Shushtar Historical Water structures):

Kac gun once Unesco tarafindan Iran`dan 10 tarihi eser Dunya miras listesine girdi, Bu Shushtar su Tesisleri (Shushtar Historical Water structures) idi.
Sustar su tesisleri degisik yapilar - binalar - su kanallari - tuneller - degirmanlar - kule ve... den olusan bir complex Ve dunya mirasina alinan bu complexin tumu. Hakhamanishilar zamaninda (2500 yil once) Tarima verdikleri onem nedeniyle sustar yakinina el ile kazmakla 2 nehir yaptilar, sonradan sasaniler zamaninda Iran muhendisliginin Saheserlerinden bir ornek daha yapildi ve O sustar Su tesislerinin complexi. Bu tesisler degisik amaclar icin yapildi, bazi ornekleri:
Sehire icme su getirmek
Tarim icin
Sanayi icin (degirman ve...)
savunma amacli
vs

Cogu tarihciye gore Sanayi devriminden once Dunyanin en buyuk Sanayi tesisidir.
Cografi bakimdan Sustar Iranin guney batisinda Khozestan eyaletinde yer almakta.
Daha cok bilgi ve resim icin resmi site:
Shushtarchtb.ir - Shushtar Historical water structures website

Resimler (1.Bolum):

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

Benim yazilarim bilgilendirme amacli oldogundan alitnti almak serbesttir, Ama alinti alirken Lutfen yazinin tamamini aktarin ve kaynak gosterin Son zamanlarda diger sitelerde, yazilari genellikle eksik sekilde gormeye basladim, benim yazilarim simdilik:
Modifiyem
Trmilitary
Treconomy
Aracforum
Kanka
Gezenbilir
Geziyorumlari
Iran gezi
WowTurkey
Birliknet
Donanim haber

Sitelerinde, isteyen arkadaslar yeni siteleri ozel mesajla bana onerebilirler, uygun olmasi halinde O sitelere de eklerim.

Etiketler

Resimler (2.Bolum):

1_8801261401_L600.jpg

2_8801261401_L600.jpg

4_8801261401_L600.jpg

6_8801261401_L600.jpg

8_8801261401_L600.jpg

11_8801261401_L600.jpg

14_8801261401_L600.jpg

16_8801261401_L600.jpg

18_8801261401_L600.jpg

21_8801261401_L600.jpg

23_8801261401_L600.jpg

Yazan: Shahram

Benim yazilarim bilgilendirme amacli oldogundan alitnti almak serbesttir, Ama alinti alirken Lutfen yazinin tamamini aktarin ve kaynak gosterin Son zamanlarda diger sitelerde, yazilari genellikle eksik sekilde gormeye basladim, benim yazilarim simdilik:
Modifiyem
Trmilitary
Treconomy
Aracforum
Kanka
Gezenbilir
Geziyorumlari
Iran gezi
WowTurkey
Birliknet (askida)
Donanim haber (askida)
Sitelerinde, isteyen arkadaslar yeni siteleri ozel mesajla bana onerebilirler, uygun olmasi halinde O sitelere de eklerim.

Ne kadar güzel ve özel bir mekan, fotoğrafları bile insanı kendisine hayran bırakıyor, kimbilir gerçekte nasıl bir yerdir.Şimdi İran'ı görme isteğim bir kat daha arttı.

Bu arada seçimlerin ardından yaşandığı söylenen olaylar şu an ne durumda, hala devam ediyor mu? Son zamanlarda çok fazla haber izleyemiyorum. Yaşananları görünce çok üzüldüm....

saboy' Alıntı:
Bu arada seçimlerin ardından yaşandığı söylenen olaylar şu an ne durumda, hala devam ediyor mu? Son zamanlarda çok fazla haber izleyemiyorum. Yaşananları görünce çok üzüldüm....

Su anda kac gundur tamamen sakin bir durum hakim, zaman zaman tahranda kac bin (bazen de bin`in altinda) gosteriler yapiliyor ki normal, O da kac gun sonra biter.

Tabriz (Tebriz)

Tebriz Iranin en onemli sehirlerinden ve Dogu azerbayjan eyaletinin merkezidir. Azerbayjan eyaleti uc Eyalete bolunmeden once (Bati - Dogu azerbayjan – Ardabil) Azerbayjan eyaletinin merkeziydi.
Tebriz tarihin her doneminde Iran icin onemli olmus ve Iran siyasi tarihinde onemli roller oynayan ve degisiklikler yapan sehirdir. Sunu acikca soyleyebiliriz ki Tebrizde istenmeyen bir Devlet yada baska bir sey Iran`da hayatini uzun bir zaman surduremez. Iran azerileri ve hatta Azerbayjan cumhuriyetinin vatandaslari Tebrize baska bir onem ve saygi duyarlar.
Tebrizin nufusu 2006 yilinda yapilan sayimlarda 1,378,935 kisi olarak belirlenmis ( Iranin 4. sehri), ama gunduz vakti bu sayi 2 milyona yakin (belki daha fazla) olur. Tebriz Iranin 2. Buyuk Sanayi Sehri (tahran`dan Sonra), Ayrica yine tahrandan sonara havasi kirli olan 2. sehir.
Tebriz Tarih Surecinde Siddetli deprem ve Iranin sinirlarina yakin olmasi nedeniyle isgallarla karsilasmis ve Kac kere tamamen yikilmis ve Kucuk bir kasaba haline gelmis ama bunlarin hicbiri Tebriz yine Onemli Sehirlerden biri olmasinin karsisina gecememeis.
Ayrica Tarihi Ipekyolu Da Tebrizden gecermis.

Tarih
Tebriz Her zaman Iran Icin Onemli bir sehir Olmustur, Bu sehrin asil baslangic tarihi bilinmiyor ama Guy mesjid etrafinda bulunan mezarlardan bu serih en az 4000 yillik bir tarih ve medeniyeti oldogu belirtiliyor.
Ilkhanilar zamaninda Tabriz baskent olmustur ( Nil den orta asyaya kadar olan bir hukumetin baskenti). Ayrica Ag koyunlu ve Kara koyunlular – Teymurlar ve Safevilerin ilk Yillarinda da Tabriz Iranin Baskenti olmustur. Kacar Hanedani Zamaninda da Veliahd Sehri olmustur.
Tabriz Mashrute Devrimi Sirasinda En onemli yolu Oynayan Sehiridi (Iranian Constitutional Revolution ) Ve bu olayin kahramanlari Hala da Iran`da Sevgi ve Saygi ile anilirlar ( Sattar Khan (milli serdar) – Salar Khan (milli Salar) – Segat-o Islam ). Ve 1979 yilindaki Islam devrimi Sirasinda da Tabriz Ayaklanmasi ve Tabriz halkinin Oldurulmesi Devrim Surecinde Cok Onemli bir Rol oynamistir. (bu gun Takvimde Tabriz Halkinin Ayaklanmasi Adiyla Kaydedilmistir)

Cografi ve Hava kosullari:

Tebriz Iranin Daglik Bolgesi ve Soguk bolgesinde yer Alir, Tabrizin havasi Kis mevsiminde Soguk ve kuru ve Yaz mevsiminde de Sicak ve kuru olur, tabiki bu sicaklik Iranin digger bolgelerine gore azdir ve Azerbayjan bolgesinin havasi yaz mevsiminde iranin en iyi havalarindan biridir.

Deprem:
Iran deprem Kusaginda olmasinin yanisira Tabriz de Bu kusagin ana bolgelerinin birinin uzerinde yer almaktadir. Tabriz depremleri tarih boyunca cok siddetli ve yikici olmuslardir, O kadar ki tabriz sehri tarih boyunce defalarca tamamen yikilmis ve haritadan silinmenin esigine gelmistir.

kultur Sanat:
Tabriz Iranin kultur – Sanat hayatinda da cok onemlidir. Tabrizden Cok sayida Sair- Hattat – Ressam- Felssefeci – Bilim Adami – Edebiyat – tarih – Islam bilinmleri (islam Alimleri) – Siyasetci ve… cikmistir.
Tabriz Minyator sanatindada Kendi Mektebine sahip (Tebriz mektebi).
Bilindigi gibi Iran halilari dunyanin en iyi ve pahali halilaridir, Iran halilari arasinda da Tebriz halilari En Zarif – Detayli ve en guzel halidirlar.

Tarihi binalar ve Evler:
Tabriz Siddetli Depremler ve isgallar nedeniyle siddetli yikildigi icin bugune kadar bu Dolu tarihten bir sey getirememistir ve az sayida eser ayakta kalmistir (mesela Sah ismail Sefevinin ve ondan sonraki sefevilerin yaptigi cok sayida guzel eser tarih surecinde yikilmislardir (Isfahanin aksinde):

Tabriz Bazari (dunyanin en buyuk ustu kapali complexi, bu yil Unesco tarafindan dunya miras listesine alinmasi bekleniyor)
Arg-e Alishah (Tabriz) (Tebriz ali sah Ergi)
Masjed-e Kabood (Guy Mesjid)
Rab rashidi (tarihi universite ve rasadhane)
El golu (Shah Golu)
Saiirler Aniti (400 yakin Saiir bu mekan`da defn edilmistir ki onlardan Sehriyar)
Tabriz Cuma Mescidi
Seyyed Hamza Mescidi
Own –Ebn-e Ali Mezari (tabrizin Kuzey tarafindaki Dagin Ustunde)
Itfaiye Kulesi
Belediye binasi (saar Kulesi)
Ve…

Cok sayida eski ev de varidir ki degisik muze olarak kullaniliyorlar.

Azarbayjan Muzesi
Mizan Muzesi (Olcum muzesi)
Sehir ve belediye muzesi
Mashrutiy-e Muzesi
Mimari muzesi
Shahriyar Muzesi
Cevre koruma ve halklar Ve Dogal hayvan yasam Muzesi
Demir devri muzesi (3000-4000 yillik mezarlar)
Kuran ve El yazili kitaplar muzesi
Kajar Muzesi
Ermeniler Muzesi

Tebriz, Ilk`lerin Sehri:

Tebriz Ilklerin sehri olarak adlandirilir, bunun nedeni de iranin Modernlesmesinde oynadigi rol ve batiya yakinligidir.
Iran da yasanan cogu modenlesme ilk olarak tabrizden baslanmistir:
Ilk baski matbagi
Ilk eyelet Gazetesi
Ilk kutubhane
Ilk Sinema
Ilk Modern Okul
Ilk Isitme engellilere ozel okul
Ilk Yeni edebiyat
Ilk kagit para
Ilk makineyle uretilen demir para
Ilk ticaret odasi
Ilk Belediye
Ilk modern polis kurumu
Ilk itfaiye istasiyonu
Ilk elektrik fabrikasi ve ilk isiklandirilan Cadde
Ilk telefon merkezi
Ilk devletden bagimsiz hayir kurumu
Ilk pilot
Ilk Dilenci olmayan sehir
Ve…

Daha cok bilgi icin Tebriz ilklerin sehri adli kitapa bakabilirsiniz.
Ad: Tabriz ilklerin sehri
Yazar: Samad Sardari Niya
Yayin evi: Nashr Akhtar

Cogu kisi Esfahan Nesf-e Jahan cumlesini isitmistir ama bu cumlenin yarisi ve az sayida yabanci bu konuyu biliyor, Bu cumlenin Asli Isfahan nesf-e jahan gar Tabriz nabasad dar miyan yani Isfahan dunyanin yarisi O zamanki Tabriz Olmasa. (aslinda simdi gelinen noktada Malesef isfahan daha cok turistlerin hosuna gidiyor)

Simdiki prespektif:
Savas yillarindan sonar baslayan ulkenin kalkinma calismalarinda biraz geriye kalmisti ama son yillarda Tum kurum ve yetkililerin hizli calismasiyla tabrizin kalkinmasi daha da hiz kazanmistir, Mesela tahran`dan sonar En cok butce bu yil ilk kez Tebrize ayrilmistir, Iran`da Ozel Yatirim acisindan Iran`da birinci sehir konumunda, Iranin Non-Oil ihracatinda Dogu azerbayjan eyaleti birinci sirada, tebrizin Metro hatti Tahran`dan sonra en buyuk hat Ve cok onemli olan bir nokta:
Tabriz Iranin Sehirleri arasinda EN GUVENLI SEHIRLERDEN oldogunu rahatlikla soyleye biliriz. Ayrica Tahran dan sonra Iranin EN MODERN sehri olarak gosteriliyor.

Tabrize ulasim:
Tabrize Ulasim Kara yolu – Hava Yolu ve Tren yoluyla yapiliyor, Kac ay once Orumiye – Tabriz yolunu 100 Km yakin kisaltan Tuzlu Ormiye Golu ustundeki Kopru de Acildi (Turkiye tarfindan kara yoluyla gelenden) (( Sahid Kalantari Koprusu))
Ayrica Turkiyeden Tren de mevcut ve THY haftada 4 ve Iran Air haftada 3 seferi var (sayilar simdi artmis olabilir).

Tabriz Ozel yemekler ve Tatlilar:

Tabriz Koftesi (Kufte Tabrizi)
Koko
Yaprak dolmasi
Eris
Gorabiy-e
Noga
Pashmak
Baslog

Resimleri:
Asr Ahan Muzesi (Demir cagi Muzesinden bir kare):
800px-Iron_Age_museum.jpg

2hd35me.jpg

2w7mvkz.jpg

scc390.jpg

bvqjp.jpg

ddgjgl.jpg

18btxg.jpg

mmswgo.jpg

10z8vp0.jpg

2r27htz.jpg

Tebriz sehrinden - yapi ve binalarindan Resim icin:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=403242

Yazan: Shaharam

Modifiyem
Trmilitary
Treconomy
Aracforum
Kanka
Gezenbilir
Geziyorumlari
Iran gezi
WowTurkey
Birliknet (askida)
Donanim haber (askida)

Iran`da Ulaşim

Aslinda bu konu da bri yazi yazmak uzun zamandir aklimdaydi, bazi arkadaslar da isteyince daha cabuk yazmaya karar verdim, bu konudaki yazi kac bolumden olusacak.

1. şehri ici:
a) Otobus
b) Metro
c) Taksi
d) Monorail

2. şehir disi:
a) Ucak (genel bilgielr – Iran Air)
b) Demir Yolu
c) Otobus
d) Deniz ulasimi

Iran`da ulasim diger ulkelere oranda ucuzdur, bunun da kac nedeni vardir:
1) Sehir ici sistemler ya devlete bagli yada devlet tarafindan himaye ediliyor
2) benzinin – Mazot ve CNG ucuz olmasi (ki yine devlet bu konuda himaye etmesi bu konuya sebep olmustur)
3) sehir disi seferlerde de ayni sekilde devletin himaye etmesi bu konuya sebep olmustur

Ama bu himayeler kac yil icinde (3-5 yil) azalarak tamamen kalkacaktir, mesela duydugoma gore Tren bileti en az 75% daha pahali satilacak.
Himayeden kastim ise Farsca da Yarane = Subvansiyon (subsidy)

Ilk Olarak Iran`daki mevcut Sehir ici tasima sistemlerine bir goz atacagim.
Aslinda bu konuda her sey Ok diyemeyiz, Nufusun fazla olmasi, Toplu tasima sistemindeki bazi yetersizlikler, Bu buyuk nufusa gore kismen arac azligi, onun icin Metro – Otobus Hep tiklim tiklim doludur (ozellikle pik saatlerinde), Buyuk sehirlerdeki agir trafik de toplu tasima sisteminin suratini azaltip ve programlarin karismasina sebep olabiliyor (Bu konu Otobus ve taksi icin gecerli)

şehir Ici:

Metro
Sehir ici ulasim yollarindan biri Metrodur, Iran`da simdilik sadece Tahran`da metro vardir, ama diger buyuk Metro projeleri Iran baska buyuk sehirlerinde mevcut:
Tabriz – Isfahan – Siraz – Mashhad – Ahvaz – Karaj

Tahran Metrosu:
Tahran da trenin ulasimda kullanilmasi 110 yil onceye dayaniyor, O zamanlarda yer ustunde demir yolu cekilerek ve bu treni atlarla hareket ettirerek O zamnki ulasim saglaniyordu.
Ama Metro calismalari 1970 lere dayaniyor, aslinda devrimden once ciddi bir is yapilmadi, Devrimden sonra da Iran – Irak Savasi nedeniyle hic calisma yapilmadi ama 1999 yilindan bu calismalar baslatildi.
Tahran Metrosunda 8 hattin yapimi tesvib edilmistir bunlardan 5 hat hizmete girmistir ve diger hatlarin da yapim calismalari devam ediyor.

Kisa ve ilginc notlar:
- Tahran Metrosu 2006 yilina kadar 90 Km aga sahipti, Simdi tam olarak ne bilmiyorum, ama son 3 ayda 1 yeni hat ve 3 yeni istasiyonun acildigini biliyorum. (4. hat ve 1. hatta 3 stasion)
- Tahran Metrosunun bir hatti Karaj sehrine hizmet veriyor (gunde cok sayida kisi karajden tahrana gelir)
- Tahran Metrosu gunde 1.7 Milyon kisi tasimaktadir.
- Tahran Metrosu 1367 semsi yilinda (2006/03/21 – 2007/03/21) 425 Milyon kis ive acilisindanitibaren O yila kadar 1 Milyard 689 Milyon kisi tasimistir.
- Tahran Metrosunun hatlari Otobuslerle tamamlanmaktadir.
- Tahran Metrosu degisik zamanlrda (Ramazan bayrami – devrim yildonumu ve Oss sinavlarinda ve…) ucretsiz hizmet verir ve buyuk olaylarda, Mesela Tahran kitap fuari sirasinda gunde 200.000 kisiyi Oraya tasimistir.
- Metronun Ilk ve Son Vagonlari sadece Kadinlara ozeldir, Erkeklerle Ayni vagonda Bulunmak istemeyen kadinlar O vagonlara gecerler, ama digger vagonlara girmelerinde bir kisitlama yok.

Resmi Site

Resimler:
Tahran Metrosu hakikaten cok duzenli ve guzel bir Metro. Ozellike Stasiyonlara da ayri bir onem verilmistir ve bu stasiyonlarin duvarlarinda hakikaten guzel sanat esrleri vardir. Ilgilenen olursa stasiyonlarin ayrimina gore resimler:

Art In Metro

21_850914_L600.jpg

17_850914_L600.jpg

226845_orig.jpg

15_8802280879_L600.jpg

a102train15.gif

a812train13.gif

a812train12.gif

df9gzp.jpg

2vlwls5.jpg

11rqd7p.jpg

25uik54.jpg

5ed66w.jpg

3_8802280879_L600.jpg

Biletler:
a1553Contactless%20Ticket%20-%201.jpg

Kadinlara Ozel vagonlari ayiran Bolum:
14_8802280879_L600.jpg

Virtual Tours (360` Views )

Daha fazla resim ve bilgi
Daha fazla resim ve bilgi

Tabriz Metrosu (TURO):
Tabriz Metrosu Tahran`dan sonra Iranin En buyuk Metrosu, ayrica Tahrandan sonra en cok hatta sahip (5 hat).
Tabriz Metrosunun 1 hatt insaati suriyor (18.5 Km) ve 1. hattin ilk 6 Km isletilmeye hazir ( trenleri bekliyor), ayrica 2. hattin insaati da baslamis dorumda (22 Km). Bu proje diger sehirlerin Metro projelerine gore en onde gideni.

Resimler:
qpjsjc.jpg

14bp8qv.jpg

Ostad Shahriyar Stasiyonu
219q449.jpg

Ostad Shahriyar Stasiyonunun ici
a1oh9l.jpg

Turo merkez Binasi
zyc301.jpg

1. Hattin baslangici
2sbk4xv.jpg

Tabriz Metro hatlari (5 hat Yeni Sahand Sehrine gidecek ki burada gozukmiyor)
35jjqty.jpg

Daha Fazla Resim ve Bilgi

Modifiyem
Trmilitary
Treconomy
Aracforum
Kanka
Gezenbilir
Geziyorumlari
Iran gezi
WowTurkey
Birliknet (askida)
Donanim haber (askida)

Iran Ilk Danasini Klonladi:

Aslinda bu konuda yazmak hesapta degildi, zaten haber de bugun yayinlandi.

Iran kac yil Once Koyun ve kac ay once de Keci klonlamisti (dunyanin 5 ulkesi arasina girdi).
Bugun Isfahanin Royan Arastirma merkezinde ki Dunyanin bu konudaki ilk 10 Merkezinin arasindadir, saat 15:05 270 gunluk hamilelik doneminden sonra Sezariyan ameliyatiyle Iranin ilk Klonlanmis Danasi dunyaya geldi. Bu konunun arastirmasi 2003 yilindan baslatildi ve 80 yan deney,200 asil deney, 2000 jenin, bunlardan 300 jenin 100 ineye nakl edildi ve sonunda Bonyana Adli Dana donyaya geldi ve ikinci dana ki adi Tamina dir dunyaya gelecek.
Ayrica Yakin zamanda ayri nesil Geci ki TPA ilacini uretecek Jenlere sahipler dunyaya gelecekler ki bu ilac Kalp kirizi iyilestirecek ilacin uretimine gerek selloller O kecinin sutunde mevcut.

Bu arasritmalarin tumu Royan Arastirma merkezince yapiliyor.

Iranin ilk Klonlanmis danasinin dogum resimleri:

2_8804201360_L600.jpg

8_8804201360_L600.jpg

11_8804201360_L600.jpg

12_8804201360_L600.jpg

17_8804201360_L600.jpg

20_8804201360_L600.jpg

19_8804201360_L600.jpg

1_8804201360_L600.jpg

Kac ay once klonlanan ilk Keci (adi: HANA):
438714_orig.jpg

Iran`da Ulaşim

Sehir ici (2. Bolum):

Sehir Ici tasima ve ulasim sistemini ilk bolumu Metro hakkindaydi, 2. bolumde de Sehir icinde mevcut olan baska sistemlere bakacagiz. Bu yazilarda daha az resim koyacagim, arabalarin cesitliligini daha sonra "Iran`da uretilen ve kullanilan arabalar" topicinde gozden gecirecegim.

Otobus:
Iranin buyuk sehirleriyle birlikte cogu Buyuk ve kucuk sehirlerde de Otobus onemli olasim araclarindan biri. Bu sistemlerde kullanilan arabalarin resimlerini diger tapicte (Iran`da uretilen ve kullanilan arabalar) koyacagam.
System olarak bir normal Otobus sistemi var, digeri de Hizli giden Otobus sistemleri ki genellikle buyuk sehirlerde kullaniliyor ve normal sisteme gore pahalilar.
Bir de Tahran - Tabriz ve Mashhad de BRT sistemi kurulmustur, Bu sistem bazi diger sehirlede (isfahan – Siraz ve….) yakin zamanda kurulacaktir. Aslinda Iranin BRT sistemleri tam olarak bilinen BRT sisteminin tum standartlarina uymadigi icin, BRT yerine Hizli giden Otobus Sistemi olarak adlandiriliyor.
Tahranin BRT sistemleri tabrizden daha gelismis dir ve degisik hatlara da mevcut, Tabriz BRT sistemi simdilik 1 hat (18 Km) mevcut (Dogu – Bati) ve 2. hattin arastirmalari suriyor (Guney – Kuzey) .

- Iran`da Ilk electronic Bilet sistemi (otobuslerde) ve Ilk Telefon sistemi Tabriz uygulanmistir, daha sonra Tahran ve baska sehirlerde uygulanmistir.
- Otobuslerde Erkekler otobusun on tarafina binerler, Kadinlar da arka tarafa, ama yeni BRT Otobuslarinda (tahran) kadinlar onde - Erkekler arkaya biniyorlar.
- Soforu kadin olan Otubuslerde Kadinlar on tarafda ve erkekler Arka tarafa binerler.

Resimler:
28_8706090874_L600.jpg

23_8706090874_L600.jpg

332262_orig.jpg

328065_orig.jpg

328058_orig.jpg

332264_orig.jpg

Taksi:
Iran`da taksiler Dolmus olarak calisir, diger ulkeler gibi tek basiniza kullanmak icin Bos bir taksiye Dar bast (Kelimenin tam tercumesi Kapi kapali ;D ) demek gerekir. Ama O zaman kira daha pahali olacaktir.
Ayrica Ajanslar (taksi duraklari) da her yer gibi mevcuttur.
Kac yildir kurulmus yeni servislerde Yesil renk ile calisan Kadinlara ozel ve Kadin surucosu olan taksiler de hizmet veriyor.

Resimler:
18_8509220377_L600.jpg

969051 2008 11 27 13 11 36
307201 2008 11 27 13 13 45

Monorail:
Bu sistemi kullanmak halen Tahran ve Tabrizde gundemdedir, Aslinda bu projelere siddetle karsi olanlar var (ozellikle tahran`da) Tabrizdeki proje de sadece Tarihi kisim ve binalarin cevresiyle sinirli kalacagi belirtiliyor.

*Ilk iki resimde, yeni arabalarin hizmete girdigi gun oldogu icin kurdele ile yolcu tasiyorlar, yoksa deli gibi her gun kurdeleyle gezmezler. ;D

Modifiyem
Trmilitary
Treconomy
Aracforum
Kanka
Gezenbilir
Geziyorumlari
Iran gezi
WowTurkey
Birliknet (askida)
Donanim haber (askida)

Iran`da Ulaşim

Şehir Dişi (1. Bolum)

Simdi de sehir disi ulasima bir goz atalim. Aslinda bu konuda da degisik nedenlerden kaynaklanan sirunlar mevcut. Bu konuda ilk once sunu goz onunde bulundurmamiz gerekir ki Iranlilar dunya ortalamasina gore 7 kat daha fazla sefer yapiyorlar. Devlet hep ozel arac yerine (sehir ici ve sehir disi) Toplu tasima araclarindan faydalanmalarini istiyor, ama Toplu tasimada da bazi sorunlar mevcut.
Mesela Ucak veya Trenlerde Yolcu tasima potansiyeli sikintisi var, Ucak biletini en az 20 gun onceden almak gerekiyor (ic hatlar) ve trenlerde Ucuz olan tarifelrin bileti genellikle 15-20 gun kala tukenir (yuksek tarife genellikle mevcut olur). Bunlarin arasinda En az sorun Otobuste diyebiliriz, yani her gunun biletini O gunde almak mumkun.

Hava Tasimaciligi:
Son Olaylardan sonar bu bolumdeki yaziyi biraz degistirmek zorunda kaldim.
Genel olarak soylemek gerekirse, Iran`da degisik hava yollari mevcut, Bu hava yollarinin aralarindaki fark cok buyuk. Son yillarda gerceklesen kazalarin tumune yakini kucuk – bolgesel havayollarinda gerceklesmis.
Gectigimiz yilda 20.1 milyon kisi Iran`daki degisik havayollariyla tasinmislar. Ayrica gectigimiz yila kadar Iran`da bulunan aktif ucak sayisi 179, sandalye sayisi da 21.477 Olarak aciklandi.
Iran Sivil havacilik alaninda da 30 yila yakin ambargo altindadir. Bu ambargoya gore Iran yeni ucaklar alamiyor, diger fabrikalardan almasi taktide O ucakda 10% az amerikan parcasi bulunmasi gerekiyor. Ayirca ucaklara yedek parcala da satilmiyor.

Iran havacilik Kurumunun Resmi sitesi

Ucus Emniyet Guardi:
Cogu Ulke ve Havayolunda 11 eylul olaylarindan sonar ciddi anlamda ucus emniyeti guardi kurmaya gecti. Ama Iran`da Devrimden sonra ve savas sirasinda yasanan olaylardan sonra Imam Humeyni Devrim Muhafizlarina Hava alani ve Ucaklarda Ucus emniyeti guardi kurmak icin emir Verdi. 1984-1985 yilinda kurulduktan sonra Iran`da hic bir Hirsizlik ve terrorist olayi sonuca ermedi. O yildan gecen yila kadar 30 Olay Havaalaninda ve 130 olay Ucaklarda Ucus Emniyeti Guardi arafindan etkisiz hale getirildi.

Iran Air
Iran Air Iranin en Onemli – en buyuk havayolu sirketi, Bu sirket Diger ulkelerin milli sirketleri gibi Iranin simgesi. Bu havayolu sirketi 49 yil once Kac hava yolu sirketinin birlesmesiyle kuruldu. Bu sirketin resmi adi Iran Air ama bir diger adi ki ucaklarin da uzerinde yazilir Homa dir.
Bu sirket Devrimden onceki yillarda dunyanin En hizli buyuyen En modern ve En guvenli hava yolu sirketlerindendi. Devrimden sonraki surecte bazi nedenlerden dolayi dunyadaki yerini kaybetti:

1. Devrimden sonar ABD tarafindan uygulanan yaptirimlar nedeniyle.
2. Iran – Irak savasi, cok buyuk maddi kayiba neden oldu.

Bu Hava yolu hala da guvenlik acisindan cok iyi durumda, Avrupa kurumlarindan Bu sirketi yasaklamak icin (siyasi nedenlerden) Son 3 yilda bu sirkete 30 denetim gerceklestirildi, ama hic bir kanit bulunamadi.
Ama yine Iran Air degisik yollardan ucak temini ile kendini hala ayakta tutmayi basariyor. Son aciklanan rakama gore bu sirketin 59 ucagi buluniyor.

Kisa ve ilginc notlar:

- Iran Air ilk jet ucagiyla seferini 1965 yilinda yapti (B 721)
- Sirket sonradan ucaklarinin tumunu jet ucak yapti
- 1970 yillar Iran Air Altin cagi olarak biliniyor, O zaman Iran Air Gelismis B747 ucaklarini buyuk capta kullaniyordu.
- Iran Air O zamanda Londraya Haftada 30 seferi buluniyordu.
- 1975 yilinda B707 ucagiyla Londra da bir duraklama ile JFK uciyordu.
- Daha Sonra B747 SP ucaklar ile Tahran – JFK hatti kuruldu. Bu hat O zamanda Dunyanin en uzun rotasiydi (9867 Km ve 12:15 saat suriyordu)
- 1972 Yilinda Iran Air 2 Concorde Ucagi siparis verdi, ama devrimden sonra bu siparisler iptal edildi.
- Iran Air Orta dogu da ilk AirBus kullanicisi.
- 1976 yilinda Quantas dan sonar dunyanin En guvenli hava yolu sirketi olarak secildi.
- Tahran – Tel Aviv seferleri Devrimden sonra durduruldu
- Son Tahran – JFK seferi 1979 yilinda (7 November) ABD devleti tarafindan inis izni verilmedi ve Montreal`a aktarildi.
- Son yillarda ABD yasayan Iranlilarin istegiyle, CB Dr. Ahmedinejad Iran havacilik kurumuna Tahran – JFK hattini yeniden canlandirmasi icin emir Verdi, Ama ABD tarafindan bu istege yillardir yanit verilmemis.
- Iran Air filosunda Bati yapimi ucaklari kullaniyor, cogalan istek uzerine ve filo yetersiz oldogu icin, yan bir sirket kurarak (Iran Air Tours) rus yapimi ve digger ucaklari O sirketin adi altinda ucuriyor.
- 1979 yilnda Alkollu icecekler Iran Air menosundan kaldirildi ve Sigara cekmek de yasaklandi.
- Devrimden sonra bazi hoteller (mesela Tehran sheraton hotel) Iran Air Hotelleri olarak degistirildi ve kullanimi Iran Air verildi.
- Iran Air`in cok begenilen logosu Persepolis`de bulunan Kartal Basindan – Inek Kulaklarindan ve Atin kanatlarindan alinmistir.

Resmi Site

Resimler:
Persepolis
2hx3orr.jpg

AMS - EP-IAB - A 300
2rmnq5c.jpg

BUD - EP-IAD - B 747 SP
35n1pwg.jpg

AMS - EP-IBD - A 300
23m8wgn.jpg

IST - EP-IAM & THY - B 742
nziueb.jpg

THR - EP-ICE - A 300
2d0m491.jpg

JFK - EP-IAD - B 747 SP (Uzun zamandan Sonra Iran Air JFK`de (2007) )
141njbr.jpg

Catring

2qxp8w1.jpg

f1ejd4.jpg

iranair010.jpg

Devrimden Onceden Kac Resim:

2s1b0d1.jpg

Ad.jpg
Ad_4.jpg

IrAd.jpg
IRAd1.jpg

Mahan Air:
Mahan Air, Iran Air den sonara Iranin en buyuk – modern ve guvenli havayolu sirketi. Bu sirket ozel bir sirket. Mahan Air degisik Avropa – Asia – Orta dogu ve Orta asya bolgelerine ucuslari mevcut. Son rakamlara gore bu sirketin filosunda 24 ucak buluniyor.

Resmi Site

Resimler:

303fk2g.jpg

Turkiye ve Iran arasindaki ucak seferleri:
Carter ve kucuk sirketler tarafindan yapilan ucuslar haric, THY sirketinin Tahran – Tebriz (son zamanlarda galiba Masdhhad de eklendi) haftalik kac ucusu var (mesela tebrize 4 gun), Iran Air`in de Tahran ve Tabriz`den Istanbul ve Ankaraya haftada kac ucusu var.

Modifiyem
Trmilitary
Treconomy
Aracforum
Kanka
Gezenbilir
Geziyorumlari
Iran gezi
WowTurkey
Birliknet (askida)
Donanim haber (askida)

Nevruz bayrami ve 1389 Yili

Tahran Saatiyle 21:02:13 (turkiye saatiyle 19:32:13) Dunya guneş etrafindaki bir donuşunu daha sona erdirecek ve bahar başliyacak, Bu saatte (9:2:13) Iranda Nevruz bayramiyla birlikte Iran takvimine gore (hicri şemsi takvimi) 1388 yilini bitirip ve 1389 yilina girecek.
Bununla beraber Iranin nevruz bayrami dolayisiyla 2 haftalik tatile girecek.

Gunlere hatta haftalar oncesinden bayram icin hazirliklar her seviyede başladi, gecen yil Nevruz ve Iran takvimi hakkinda yazi yazmiştim, şimdi bolum halinde Yeni yil Haziliklari ve yeni yil ile ilgili resimleri gondericegim.

Nevruz ve Iran takvimi

Resimler (1. Bolum - Alişveriş):

519421_orig.jpg

2010%5C3%5C7%5Cimg634035738344375000.jpg

2010%5C3%5C7%5Cimg634035740907968750.jpg

2010%5C3%5C14%5Cimg634041752134062500.jpg

2010%5C3%5C14%5Cimg634041564708281250.jpg

7713.jpg

8125.jpg

8137.jpg

n00019325-r-b-004.jpg

emeğine sağlık cok ii hazırlanmıs.şimdiya kadar iran hakkında bu kadar ii hazırlanmış bir çalışma görmemiştim.kapıya kadar gitim.bu anlattıklarınızdan sonra iranı gerçekten cok daha merak ettim.kısmetse birgün o kapıdan içeri de gireriz.

DSC01913

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.