İstanbul Bakırköy'de Plastik Poşet Yasaklandı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cenkcc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,130

cenkcc

Zirve
Yer
İstanbul
Bakırköy Belediye Meclisi, ilçede plastik poşet kullanımını yasaklandı.

Bakırköy Belediyesinden yapılan açıklamada, Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen'in yönettiği meclis toplantısında oy birliği ile alınan kararla, plastik poşet yerine file, bez torba ve kese kağıdı kullanımının zorunlu hale getirildiği bildirildi.

Açıklamada, karara uymayanlar hakkında 2872 sayılı Çevre Kanunu ile 5326 sayılı Kabahatlar Kanunu hükümleri uyarınca ceza uygulanacağı vurgulandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ateş Ünal Erzen, dünyada yaklaşık 500 milyar adet plastik poşet kullanıldığını ve bunun sadece yüzde birinin geri dönüşebildiğini kaydetti.

Plastik poşetlerin çevre kirliliği ile ekolojik dengenin bozulmasına sebep olduğunu ifade eden Erzen, doğada dönüşüm süreci yüzyılları bulan plastik poşet yerine Bakırköy sınırları içerisinde file, bez torba ve kese kağıdı kullanımının zorunlu hale getirildiğini belirtti.

Poşetin zorunlu olduğu yerlerde de dönüşebilir oxo biyobozunur poşet kullanılması kararı alındığını aktaran Erzen, market ve iş yerlerinin mevcut stoklarında bulunan taşıma amaçlı plastik poşetlerin, 1 Ağustosa kadar tüketilmesi gerektiğine dikkati çekti.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/14334917.asp

Bakırköy belediyesini tebrik eder, diğer belediyelerede örnek olmasını gönülden dilerim..

Etiketler
Ynt: İstanbul Bakırköy'de Plastik Poşet Yasaklandı

Çok isabetli bir karar :smiley: Uygulama başarılı olacak mı, sadece sözde bir karar olarak mı kalacak merak ediyorum. 1Ağustos'tan sonra göreceğiz sanırım.

Tüm içtenliğimle bu hayatımda duyduğum en güzel haberlerden biri diyebilirim. Tabii eldekilerin tüketilmesine izin verilen son günden sonra uygulama toplumda ne kadar yer edecek, uygulanabilirliğini denetleme mekanizmasının konuya göstereceği hassasiyet de çok önemli.Birşeyler yapmaya biryerlerden başlamak gerekiyor velhasıl. Sözde kalmaması dileğiyle...

firmalar file, bez torba vs nin maaliyetini müşterilere yansıtacaktır bir şekilde.. Bu da zamanla herkesin alışverişe yanında kendi bez torbaları ve fileleri ile çıkma alışkanlığını getirecektir.
Uygulanabilirse süper olur :smiley: Ben kendime şahane bez çantalar tasarlamaya başlayayım şimdiden :D Darısı diğer semtlerimize ve tüm ülkemize..

Plastiği tümüyle hayatımızdan çıkaramayız belki ama kullanımını en aza indirirebiliriz. Supermarket ve benzeri yerlerde bu zor olsa da imkan dahilinde ise mümkün olduğu kadar kullanmayalım. Kesekağıdı ve filelerle yapılan alışverişleri hatırlıyorum (yaşlandım mı ne) O dönemlerde toplu alışveriş pek yapılmazdı. Mahalle bakkalları ve pazarlar yeterliydi. Tüketim toplumu olduk maalesef. Şimdilerde 2-3 kişilik aileler bile savaş çıkacakmışcasına alışveriş yapıyoruz. Ben de bez torba fikrini destekliyorum. :smiley:

savaş çıkacağından değil aslında daha uygun olduğundan :smiley:

mahalle bakkalınızdan 2 li tuvalet kağıdı alsanız 4 tl veriyorsanız (atıyorum rakamları :p ) büyük alışveriş merkezinde 8 alana 4 bedava vs şeklinde çok daha ucuza getiriyorsunuz :D

ha evler küçük nereye sığdırıyoruz o da ayrı mesele..

Kağıt ve bez poşete geçişleri umarım migroslarda satılan çevreci poşetler gibi olmaz.. onların diplerinin çıkması 1 kg salça ile 2 kg yoğurta bakıyor ;D ;D

Tema'nın ürettiği bez torbalar hem çok sağlam ve kaliteli hem de 2 TL idi sanırım, çok ucuzdu, ben Metro Grosmarketten almıştım, hepinize öneririm..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.