İstanbul Belediyesi İtfaiye Gönüllüsü Eğitimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ufuk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 126
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 41,102

ufuk

Hayat tökezledi ve topallayarak devam ediyor...
Yer
İSTANBUL
Telsiz Çağrı Kodu
TB1BB
Merhaba

16-17-23-24 Ocak 2010 tarihleri arasında eğitim programı hazırlanmı olup , 09.30- 16.30 saatleri arasında İtfaiye Gönüllüsü Eğitimi, Mahmutbey yolu Atatürk Caddesi, No:29 Kocasinan - Bahçelievler / İSTANBUL adresinde İtfaiye Eğitim Merkezinde yapılacaktır.

İrtibat:
Selim ERDEM
Tel: 212-552- 34 02
539- 574 20 14
Fax: 212- 551-28-14
Mail: ibitem@gmail.com

ilgilenen arkadaşlara duyrulur...

ben daha önce bu eğitimi aldım ama bilgi tazeleme açısından bir daha katılacağım.

DSC 0062

DSC 0089

DSC 0213

DSC 0278

DSC 0286

Etiketler
Ynt: İstanbul Belediyesi İtfaiye Gönüllüsü Eğitimi

Evet Listeyi oluşturmaya başlayalım

1- Ufuk SARNIK
2- Melih MENASE

İstanbul belediyesinin itfayiye çalışanlarına yaptıklarından sonra katılımın yüksek olacağını sanmıyorum gönüllü itfayiyecimi çalıştıracak acaba istanbul belediyesi umarım kızmazsınız

eğitime katılım için internet üzerinden http://application2.ibb.gov.tr/Forms/Itfaiye/GonulluForm/Default.aspx bu adresteki formu doldurmanız da yeterli olacaktır.

ayrıca bu eğitim seviye 1 düzeyindedir.

Photos PP 022 max

simurg2' Alıntı:
İstanbul belediyesinin itfayiye çalışanlarına yaptıklarından sonra katılımın yüksek olacağını sanmıyorum gönüllü itfayiyecimi çalıştıracak acaba istanbul belediyesi umarım kızmazsınız
öncelikle belediye çalışanı değilim ama az çok istanbul itfaiyesini yakından tanıdığım için şunu net olarak söyleyebilirim.
basına yansıyan hadiseler aslında itfaiyecilere zerre dokunan bir mevzu değil çünkü hadisenin boyutu onlardan çok daha başka yerde.
itfaiyede 4 farklı tipte çalışan var.
bunlar; işçi, 657,sözleşmeli ve taşeron şeklinde.
en yüksek maaşı işçiler alıyor sonra memurlar ve sözleşmeliler, en düşüğü de taşeron çalışanları. hani bu bimtaşlılar.
işte mevzunun kopma noktası da bu bimtaş'ın bu sene ihaleye girmemesi yüzünden oldu.
bimtaş ihaleye girmeyince ortalıkta "işsiz kalıcaz, bizi atıcaklar" söylentileri dolaştı en jet hızından. e hal böyle olunca ortalık anlamsız bir şekilde karıştı.
Çünkü azcık bu iş neden böyle diye kafa patlatınca mevzu anlaşılabilirdi.
Bir kere bir itfaiyecinin eğitimi ortalama 4-5ay sürüyor. Bunun tam adaptasyonu ise 1seneyi buluyor.
Hal böyle olunca itfaiyenin eğitip ciddi yatırım yaptığı 900küsür personeli bir seferde işten çıkarması yapılabilecek en büyük aptallık olurdu. Sıfırdan adam alıp eğitmek en büyük kayıp çünkü.
Peki ne yapılması gerekti bu durumda?
İtfaiyenin taşeron hizmetindeki personelleri yeni firmaya "garantili çalışma ve özlük haklarının geçişini" sağlaması gerekti.
Peki bunu sağladılar mı? evet
ama bunu yaparken personelin bilgilendirmesi noktasında eksik kalındı ve bu olaylar ortaya çıktı.
Bugün itfaiyenin sayfasında konuyla ilgili detaylı bilgi de verilmiş zaten.
--
Ayrıca gönüllü itfaiyecilik eğitiminin amacı ve gönüllü itfaiye biriminin oluşma amacı yangının az olduğu ama kritik önem arz eden, merkez itfaiye birimlerinin ulaşımının zaman aldığı yerlerde istasyon kurmak yerine araç ve teçhizat temin ederek o bölgede belirlenmiş kişileri eğiterek gönüllü itfaiye müfrezesi kurmak içindir. Bu noktada profesyoneller gelene kadar gönüllülerin ilk müdahaleyle olayları büyümeden bertaraf edilebilmesi amaçlanmaktadır.

Ek olarak doğal afetlerde profesyonellerin her yere yetişemeyeceği düşünülürse bu noktada da önemli görevler gönüllülere düşmektedir.
hadi hepsini geçtim insanın kendi eğitimi için, çevresine faydalı olabilmesi için gerekli bir eğitimdir bu.
Normalde 2bin TL para karşılığında özel kurumlar bu eğitimi alırken ücretsiz verilen bu eğitimin de kaçırılmaması gerektiğini düşünüyorum.

Gönüllük konusunda söylediklerinize katılmakla olayın sadece yanlış anlamadan kaynaklanmadığı inancındayım bence işin içinde bir hinlik var çalışanlar sendikalı idi ve sendikasızlaştırma yada işverenin taraflı sendikası gibi geliyor çünkü eylemlerde belediye iş yanı türk iş kayıtlı işçi ve temsilciler var

DİKKAT

Eğitim Ocak ve Şubat aylarında iki dönem olacak. Öncelikle hangi dnem müsaitseniz o döneme katılabilirsiniz.

I. Dönem: 16-17-23-24 Ocak tarihlerinde Haftasonları.
II. dönem: 20-21-27-28 Şubat tarihlerinde Haftasonları.

Eğitim Sertifikalıdır. Sertifika alabilmek için 4 gün tam katılım olmalıdır. Dileyen 2 günde katılabilir ama sertifika alamaz.
Linkte okulun ulaşım bilgileri vardır. http://sehirrehberi.ibb.gov.tr/map.aspx adresinden ulaşım bilgilerini alabilirsiniz.(Hususi araçlar için) ,Toplu ulaşımla gelecekler ise Şirinevler Meydan dan Güneşli otobüsleri ve Kocasinan Minibüsleri Okulumuza ulaşmanızı sağlar. Eğitime katılacak arkadaşlar hangi dönemde katılacaklarsa daha önce bildirmeyenler Sn. Selim ERDEM'e bildirirlerse sevinirim. Çünkü sizler için yemek siparişi verilecektir.

Gelirken hiçbir evrak getirmeyin.

Aşağıda Eğitim süresince alacağınız derslerin programı var, inceleyebilirsiniz.

Saygılar........

DERS ADI
Yangının Yapısı ve Gelişimi
Doğalgaz ve LPG Bilgisi
Yangın Yerindeki Tehlikeler
Söndürme Maddeleri ve Cihaz Kull. Teknikleri

Binalarda Yangın Güvenliği ve Organizasyonu
Ev ve Trafik Kazalarına Müdahale
Kurtarma Eğitimi (Pratik)
Yangın Söndürme Eğitimi (Pratik)

İrtibat : Selim ERDEM

İtfaiye Eğitim Merkezi / İstanbul
Tel: 212 552 34 02

Ben online başvuru yaptım ama ders saatlerini sonradan okudum ...

tam günmüş acaba öğle sonu katılma olanağı olur mu??

Bende online başvuru yaptım ama formda eğitim dönemini seçebileceğimiz bir bölüm göremedim. Dönem tercihi nasıl yapılacak, başvuru sırasına göre mi?

umutkaptan' Alıntı:
Ufuk eğitim 4 gün sürüyor doğru anladım dimi?

Umut hocam doğrudur, eğitimler 4 tam gün sürüyor...
Bunun ilk 2 günü teorik olarak. son 2 günüde pratik olarak yapılıyor genelde.

Ufuk aga benzin mazot karşımını zengin karışım yaptırın mutlaka güzel oluyor o zaman :smiley: ilk eğitimde acemiydik 6ya 1 oranla yaptık az alev yaptı. benzini bol tutsun alevi uzun olsun :smiley: ardinali arttırır, cilde iyi gelir :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri