Istanbul Da Tek Araç Çift Kabin 4x4 Pick Up Kullanan Var Mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ErcanKa82 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,351

ErcanKa82

Ana Kamp
Arkadaşlar merhaba,

uzun zamandır üzerinde düşündüğüm bir konu var. tek araç 4x4 pick up la İstanbul da idare edilebilir mi? şuan 2012 astra hb 1,3 dizel aracım var. aracımdan da gayet memnunum ama aklımdaki off road aracı sahibi olma haftasonlarını doğa ile başbaşa geçirme fikrini de bir türlü atamıyorum. hemen hemen her gun internet ten arazi araçları ile ilgili forumları / fiyatları vs gibi detayları takip etmekteyim. Ama bir türlü cesaretimi toplayıp otomobili mi satıp 4x4 alma olayına giremedim. 4x4 ler de pick lardan TOYOTA HILUX / MITSUBISHI L200 ve son tercih VW AMAROK arasındayım. kendi aracımı satıp 50-55 arası eder vw amarok hariç diğerlerini alabiliyorum sanırım ama beni durduran aklımı karıştıran bir çok sebep var. bu yüzden bu araçları İstanbul veya buyukşehirler de kullanan arkadaşların fikirlerine ihtiyacım var.
- bu tip araçların otomobille konforu sürüş keyfi tabiki karşılaştırılamaz tabi ki ancak pick up alıp ta pişman olan var mı?
- otopark sıkıntı ama ben düşündüm de gecen 6 ay içerisinde AVM lere 2-3 kere gitmişim. onuda gitmeyi veririm veya dışarı bırakırım veya bi yer illaki bulurum. evin sokağı da çok şükür müsait park için
- yakıp tüketimi bu araçlarda sanırım 11-12 lt civarı astram 5,4 yakıyor şuan. bu arada 2 senede 40.000 km yaptığımız düşünürsek yakıtta bayağı üzüleceğim bu arada 40.000 in 30000 i uzun yol ve tatiller dir haftasonu gezileridir.
- yıllık vergi ocak ta astra için 200 tl odedim 4x4 için 1500 tl gibi olacaktır sanırım.

şu an kalbim ve beynım arasında ikilemdeyim. kalbim 4x4 pick up diyor beynim de dizel otomobil le devam

bu konuda fikirlerinize ihtiyacım var .

Etiketler
Ynt: Istanbul Da Tek Araç Çift Kabin 4x4 Pick Up Kullanan Var Mı?

merhaba
Bende sizin gibi uzun sure ikilemde kaldım. Tek araçmı yoksa ikinci bir araçmı alsam derken, yabantv izci programında L200'ü öven bazı konuşmalardan sonra bu aracı araştırmaya başladım. Bir baktım 2008 model otomatik 4X4 L200 için Denizli'ye gidivermişim. ::smiley: Aracın satış işleminden sonra direksiyona oturduğumda, bu arabayı Istanbul'da nasıl kullanicam diye kara kara düşünmeye başladım. :eek: Yüksekliği ve heybetinden korktum. Arabayı biraz kullandıktan sonra hemen alıştım. Tahminimden de kolay oldu. Dar köşeleri rahat dönebiliyorsun. Hatta şu anda eşim bile çok rahat İstanbul trafiğinde ve sokaklarinda kullanabiliyor. Arada esprisine satalım mı diyorum kızıyor, sattırmam diyor :smiley: Sizin sorularınıza gelince;

- Konfor olarak pek çok orta sınıf arabadan rahattır. Arka tarafı makasla olduğu için boşken zıplayabilir. Onu da makas küpesi denen bir alet ile yumuşatabiliyorsunuz. Sitede bir arkadaş satıyor fiyatı 300-400 TL civarında

- Otopark çok sorun olmuyor. Ben geri görüş kamerası taktırdım. Çok rahat geri manevra yapabiliyorum. Bu araçların dönüş mesafesi diğer araçlardan daha kısa diye biliyorum. Koseleri sorunsuz donebiliyorum. Bendeki araç 5.00mt. Sanırım 2011 modelden sonrakiler uzun kasa diye geçiyor ve 5.20 mt. Bende 31" MT lastik var. Birkaç cm yüksek standart araçlardan. AVM'ler de 2,00Mt girişi olan yerlerden sorunsuz geçiyorum.
- Yakıt uzun yolda 8,5 lt İstanbul içi yoğun trafikte 11,5 lt yakiyor. Bunda otomatik vites ve büyük lastik farkı da var.

- Vergi olarak 4X4 pikaplar otomobil olarak geçiyor. Tabi motor 2500 cc olduğu için vergide otomatikman yükseliyor. Mesela benim aracım bu sene 7 yıllik dilimde ve 1900 TL civarı vergisi var.

Bunlar dışında bakımları özel servislerde 250-300 civarı, yetkili serviste 400 ila 600 arasında. Otomatiklerde 40.000km'de şanzıman yağı değişiyor. 10 It alıyor ve fiyatı 500 TL civarında. Japon arabaları yağını suyunu koyduktan sonra genel olarak sorunsuzdur. Toyota Hilux ve Amorok kullanmadım ama Amarok icin arazide zayif bir arac oldugunu yazan cok yorum okudum.

Benim tavsiyem heves ettiyseniz mutlaka bir offroad araç almanız yönünde. Eğer size göre olmadığını düşünürseniz satıp yine binek araç alabilirsiniz. En azından içinizde kalmamış olur. Ben bu şekilde dusunerek aldım aracımı ve gayet memnunum. İstanbul gibi bir şehirdede şu ana kadar sorun yaşamadım.

ikinci araç olarak 20 bin civarına bir arazi aracı alsan daha iyi olur. 2015 modelinide alsan bu araçlar yük için üretildiğinden binek amaçlı kullanmak isteyeni mutsuz eder yolda. Konfor pek iyi değil. Zıplama olayını üstte yazmış arkadaş zaten. Vergi ve yakıt olarak astrayı çok ararsın. Manevrası iyi olsada uzun ve geniş olduğundan park yeri sıkıntı olur.
Şehirlerarası yollarda hız limitlerin düşük olacak ve sanırım İstanbulda bazı yolları ve köprüleri belli saatlerde kullanamıyor bu aletler.
Yüksek olduğu için astraya göre virajlarda seni tedirgin edebilir.
Yedek parça fiyatları konusunda da astrayı aratacaktır yine. İnternetten parça fiyatlarına bakarsan fikir verir.

Hoşgeldiniz,
İstanbulda çift kabin 4x4 kullanmanın bana göre iki sıkıntısı var.Üç yıllık Hilux kullanımından sonra.
1-Yakıt sarfiyatı ,küçük arabanın iki katı
2-Boğaziçi köprüsünü kullanamama benim yolumu çok uzatıyordu.
Ben bu iki noktadan rahatsız oldum.Buna rağmen hala gözüm hilux'larda
Herşey gönlünüzce olsun.

kudesci' Alıntı:
merhaba
Bende sizin gibi uzun sure ikilemde kaldım. Tek araçmı yoksa ikinci bir araçmı alsam derken, yabantv izci programında L200'ü öven bazı konuşmalardan sonra bu aracı araştırmaya başladım. Bir baktım 2008 model otomatik 4X4 L200 için Denizli'ye gidivermişim. ::smiley: Aracın satış işleminden sonra direksiyona oturduğumda, bu arabayı Istanbul'da nasıl kullanicam diye kara kara düşünmeye başladım. :eek: Yüksekliği ve heybetinden korktum. Arabayı biraz kullandıktan sonra hemen alıştım. Tahminimden de kolay oldu. Dar köşeleri rahat dönebiliyorsun. Hatta şu anda eşim bile çok rahat İstanbul trafiğinde ve sokaklarinda kullanabiliyor. Arada esprisine satalım mı diyorum kızıyor, sattırmam diyor :smiley: Sizin sorularınıza gelince;

- Konfor olarak pek çok orta sınıf arabadan rahattır. Arka tarafı makasla olduğu için boşken zıplayabilir. Onu da makas küpesi denen bir alet ile yumuşatabiliyorsunuz. Sitede bir arkadaş satıyor fiyatı 300-400 TL civarında

- Otopark çok sorun olmuyor. Ben geri görüş kamerası taktırdım. Çok rahat geri manevra yapabiliyorum. Bu araçların dönüş mesafesi diğer araçlardan daha kısa diye biliyorum. Koseleri sorunsuz donebiliyorum. Bendeki araç 5.00mt. Sanırım 2011 modelden sonrakiler uzun kasa diye geçiyor ve 5.20 mt. Bende 31" MT lastik var. Birkaç cm yüksek standart araçlardan. AVM'ler de 2,00Mt girişi olan yerlerden sorunsuz geçiyorum.
- Yakıt uzun yolda 8,5 lt İstanbul içi yoğun trafikte 11,5 lt yakiyor. Bunda otomatik vites ve büyük lastik farkı da var.

- Vergi olarak 4X4 pikaplar otomobil olarak geçiyor. Tabi motor 2500 cc olduğu için vergide otomatikman yükseliyor. Mesela benim aracım bu sene 7 yıllik dilimde ve 1900 TL civarı vergisi var.

Bunlar dışında bakımları özel servislerde 250-300 civarı, yetkili serviste 400 ila 600 arasında. Otomatiklerde 40.000km'de şanzıman yağı değişiyor. 10 It alıyor ve fiyatı 500 TL civarında. Japon arabaları yağını suyunu koyduktan sonra genel olarak sorunsuzdur. Toyota Hilux ve Amorok kullanmadım ama Amarok icin arazide zayif bir arac oldugunu yazan cok yorum okudum.

Benim tavsiyem heves ettiyseniz mutlaka bir offroad araç almanız yönünde. Eğer size göre olmadığını düşünürseniz satıp yine binek araç alabilirsiniz. En azından içinizde kalmamış olur. Ben bu şekilde dusunerek aldım aracımı ve gayet memnunum. İstanbul gibi bir şehirdede şu ana kadar sorun yaşamadım.

1900 tl yıllık değil mi?
yani 900 /900 olacak
bir de kasko değerini örnek gösterip bir alt dilime alınması var sanırım
bu 4x4 pick up lara otomobil vergisi hülya avsar gibi unlulerin bize hediyesi biliyorsunuz değil mi? bu zatı şahaneler vergiden yırtmak için lüks Amerikan kamyonetlerını aldılar chevrolet avalange , Dodge ram gibi sonra da devlet te vergi kaybını önlemek için 4x4 pick up lara vergi sistemini değiştirdi.

astram da çok temiz kapalı garajda saklıyorum ona da kıyamıyorum
en iyisi 15000 e defender alayım diyorum ancak ona gucum yeter o fiyatlara da defender yok ki nivalarında gorunuslerini beğenmiyorum.

bu gidişle off road hevesimi törpülemek için atv turlarına devam haftasonları :(

Ercan bey ben sözünü ettiğiniz gibi hem günlük gem de arazide kullanıyorum.
Serkan bey çok güzel anlatmış. Diferansiyel kilidi olan bir L200 ü Şiddetle tavsiye ediyorum. Hele otomatik alırsanız iyice rahat edersiniz.
Size tavsiyem 2011 model instyle otomatik diferansiyel kilitli l200 ü 45000 civarı almanız. Sonrada 10,000 tl civarı arazi için modifiyeniz.
Ben 2 ay önce 49500 e almıştım sözünü ettiğim aracı. 13000 de üzerine harcadım.
2011 model Aracın vergisi yıllık 2860 tl. Vergi dairesine dilekçe verirseniz Ocak Ayında 2040 tl ye Düşüyor. 1020x2 taksit ödüyorsunuz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Epeydir ben de araştırmalar yapıyorum. Amacı dışında tek araç olarak kullanılacak ise Burak Bey'inde ifade ettiği gibi 4 *4, otomatik ve diferansiyel kilidi en çok tavsiye edilenler. Yurtdışı forumlarda Hilux ve L200 yanında Amarok'u da dahil ediyorlar bu tartışmalara. Özellikle son yıllarındaki serilerinde kronik arıza olmadığı , ESP avantajının çok önemli olduğu, 2.0 litrelik motoru ile yakıt tüketiminin diğerlerine göre az olduğu, yol konforunun tartışmasız en iyisi olduğu söyleniyor. Ağır offroad yapılmayacak ise otomatik olanı öneriliyor. Ülkemizde mtv avantajı da var. Sorun sanırım ülkemizde çok kullanılmıyor ve bu nedenle bilinmezlik var ve piyasası oturmuş değil. Bildiğim kadarı ile Hilux larda ESP yok. L200 lerde var mı yok mu bilmiyorum. ESP nin önemini kullandığım Transporter T5 den biliyorum. En az iki sefer kaza yapmamı önledi . Bir keresinde çok yorgun araç kullanırken viraja çok hızlı girdim, çıktım ama yalpalamaya başladım. Bir keresinde de yağmurlu bir havada Bolu tüneli öncesi viyadüklerde giderken önümdeki araç birden yavaşladı, onu aniden sollarken yalpaladım. Doğru anladıysam o anlarda aracı yolda düzgün tutan ESP özelliği. Bu nedenle uzun yolda da kullanılcak ise ben ESP nin gerekli olduğunu düşünmeye başladım. Benim bilgiler tabii ki hep masa üstünde elde edilenler. Kullanıcıların önerilerinin daha önemli olduğunu düşünüyorum.

ESP nin l200 deki geliştirilmişi ATSC sistemi yalnız bu sistem arazide arıza çıkartıyor bilginiz olsun. Yalnız kaç arkadaşım atsc sayesinde kazadan kurtulduğunu söyledi.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ssangyong actyon yada koranda sports tavsiye ederim bende hem uzun değil hemde arkalar makas değil sekme derdi yok 2.0 motor vergi avantajı var diğerlerine göre hemde daha genç bi araba olur. 4*2 4 sene kullandık bi şanzumanda sıkıntı çoktu oda garantiden Değişti. Birde bizim araç Yazın tarladan çıkmaz.

istanbulda çift kabine cesaret edemediğim için defender alıyorum Inşallah bir araca kaparo verdik muayenesi eksikmiş. muayene işlemi bitince satışını alacağım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri