İSTANBUL DEPREMİNİ BEKLİYOR

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AHMET GÖKHAN KANCA Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,204

Etiketler

Ynt: İSTANBUL DEPREMİNİ BEKLİYOR

Merhaba,

Ahmet Bey çok önemli bir konuyu kaleme almışsınız. Bu gerçek ile yüzleşmemiz için süre çok azaldı gerçekten. Yaşadığımız felaketin sonrasında 12. yıldayız. Tüm çocukluğu Yalova'da geçmiş biri olarak; her 8 ila 10 yıl arasında Marmara faylarının hareket ettiğine şahidim. 17 Ağustos'taki çok farklı idi tabi.

Yazınızda bahsettiğiniz; yerel yönetimlerin kanun ile güvence altına aldıkları '' güçlendirme'' çalışmalarının ne kadar beyhude bir işlem olduğunu, bri takım taşeron firmalar için hazırlanmış yeni ve güzel bir pastadan ibaret olduğunu siz daha iyi biliyorsunuz maalesef.

Yaklaşan deprem gerçekleştiğinde ve hayatımızda görebileceğimiz en büyük afet - insan - sermaye kaybı sonrası, yerel yönetim ve hükumet; 'Biz gerekli önerilerde bulunduk, hatta kanun çıkardık ama vatandaşa dinletemedik' diyecek ve konu yine ''Mukadderat'' sınırları dahilinde kabullenilecektir.

Herşey gözgöre göre oluyor aslında, zaten işin en acı kısmı da bu bence.

İyi çalışmalar,

Barış

Depremi yaşayanlar bilir abi biz sonrasını gördük ve dayanamadık , gerçekten çok kötü bir dönemdi binlerce insan ölmüştü, biz istanbul dan geldik ilk 15 gün kurtarma çalışmalarında yardımcı olduk, 15 gün sonra İzmitte yıkıntılar da tuhaf bir koku oluştu bunun ceset kokusu olduğu aşikar.. Her insanın dayanabileceği bir durum değil.

Konumuz aslında siyasi değil ama yukarıda dramatize ettiğim durumdan bile para ve rant çıkaran insanların vay haline. Barış beyin kast ettiği YALOVA - İZMİT - ADAPAZARI - DÜZCE vs. bölgelerdeki güçlendirme çalışmaları hem ilk defa Türkiye de uygulanan bir işdi yani acemilik vardı ve devlet kurum binaları hariç ,konutlar devlet tarafından ihale edilen işler değildi yani özel işlerdi. Devlet orada da güçlendirme yapanlara yardım parası veriyordu. Hemde o dönem kualisyon hükümeti vardı Bayındırlık ve İskan Bakanı 2 sene öncesine kadar yargılanıyordu, aklandı ne tesadüf ki Trabzon dan millet vekili adayı Allah yolunu açık etsin ne diyeyim. Yıkım ihalelerini, deprem konutları, kalıcı konutlar ve prefabrik ihalelerini devlet yaptı. Bu kısımda siyaset olmuştur ..... Ve dünyadan para yardımı yağdı yardım....

Proje Müşavirlik Büroları kuruldu ve (PM BELGESİ ) verildi 25 yıllık inşaat mühendislerine, onlarda projeler geliştirdiler vs.

O dönemde acemilik gerçekten mühendislerde, mimarlarda, taşeronlarda olsun kesinlikle vardı ama şimdi inşaat teknolojisi, yapı kimyasalları konusunda , deneyimli arkadaşlar oluştu 1999-2011. Yıkılıp yapılabilir güçlendirilebilir, şunu söylemek istiyorum Deprem geliyorum derken ikamet ettiğimiz yer ne kadar sağlam kontrol ettirilebilir, zemin etüdü, beton karot testleri, proje ve yapım bilançosu çıkartılabilir. Ama tamamen maddiyat sonrası.

IMG 20110415 00412

100 6914

Bu sabah BOLU da başta 3.9 olmak üzere 4 tane deprem oldu herkes sokaklarda tabi... yani herkeste bi korku bi tereddüt var büyük deprem ne zaman gelecek diye....

suyabatmaz' Alıntı:
Ben tedbirliyim bi korkum olmadı zaten çatı katındayım ama tedbirsiz olanların durumu malum...Bu arada bende depremde 1 dk bi zamanla ölümden döndüm...O zamanlar ateriler vardı televizyonun karşısına oturdum oynuyorum tabi televizyon vitrinde(vitrin bağlı değil tabi)!!Bide o akşam misafir var evde kalktım misafirin yanına sohbet etmeye başladık o arada deprem oldu....Vitrinde devrildi tabi......

Yazınızdan ötürü bende tebrik ederim ve katkıda bulunmak için ilaveler yapayım :smiley:
Konutlar 3.5 ayda tamamlandı
17 Ağustos Marmara ve 12 Kasım Düzce depremleri yaklaşık sekiz vilayeti etkiledi. Milyonlarca insan açıkta kaldı. Depremlerden hemen sonra hükümet üç aşamalı bir plan hazırladı. Önce çadırkentler kurularak depremzedelerin doğa koşullarından etkilenmeleri önlendi. Aynı anda hasar tespiti ve enkazın kaldırılması gerçekleştirildi. Daha sonra prefabrik geçici konutlar yapılıp 30 Kasım 1999’da depremzedelerin hizmetine sunuldu. Bu pojenin mimarı ise dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı idi.

17 Ağustos 1999 tarihinde gerçekleşen büyük Marmara deprem felaketinin ardından 100 binden fazla geçici konutu, 50 binden fazla kalıcı konutu kısa zamanda yapan Bayındırlık ve İskan eski Bakanı yeni hükümet tarafından apar topar Yüce Divan’a sevk edilmişti.

Yüce Divan bakanın’ın yargılanmasına ilk öce mal varlığını araştırmakla başladı. Haksız malvarlığı edindiği yolundaki iddiaları kesinlikle reddeden bakan, 20 yıldır müteahhitlik yaptığını, 540’a yakın daire ve işyeri yapıp sattığını açıkladı. Mahkeme, bu iddiaları karşısında onlarca tanığı davet ederek bakand’dan daire ve işyeri alıp almadıklarının doğruluğunu tahkik etti. Neticede, daire ve işyerlerinin tapuları ile birlikte hak sahiplerine teslim edildiği ortaya çıktı.
* Yüce Divan, ayrıca usulsüzlük iddialarını araştırmak için usulsüzlük iddialarına adı karışan kişileri çağırarak bilgilerine başvurdu. yeni hükümetin’ iktidar olduğu bir süreçte, bütün bakanlık ve kurumlardan gelen belgelerin tamamında bakanın gayri yasal bir işlem yaptığına rastlanmadı.
* Yüce Divan, deprem bölgesinde ihale alan bazı müteahhitlerin, bakanın’ın babasına ait işyerinden alışveriş yaptığı iddialarını da detayları ile araştırdı. Yapılan incelemede deprem sonrası bölgede iş yapan yüzlerce firmadan sadece birkaçının söz konusu işyerinden alışveriş ettiği belirlendi. Bu firmaların da bakanın’ın babasının 10 yıldan beri daimi müşterisi oldukları anlaşıldı.

Varlığında haksız artış yok
* Yüce Divan, bakan’ın malvarlığı ile ilgili bir bilirkişi oluşturma kararı aldı. İkisi profesör üç kişiden oluşan bilirkişi heyeti, üç aylık çalışma sonucunda bir rapor hazırlayarak mahkemeye sundu. Raporda,bakanın malvarlığında herhangi bir haksız artış olmadığı, elde ettiği gelirlerin de yaptığı inşaatlar dikkate alındığında, az olduğu vurgulandı.
* İddia makamındaki Yargıtay Başsavcısı, bilirkişi raporuna itiraz ederek, ’kendi tarif ettiği’doğrultuda yeni bir raporun hazırlanmasını talep etti. Talebi kabul eden Yüce Divan, bugüne kadar nadir görülen bir uygulamaya imza atarak, Başsavcı’nın istediği doğrultuda bir rapor hazırlatma kararı aldı. Nihai raporda da bakanın’ın malvarlığında herhangi bir haksız unsur bulunmadığı tespit edildi.
ve sonuç olarak üyelerin tamamının oyula beraat etmiştir .

Depremin veya diğer doğal afetlerin neyinden korkuyorum biliyormusunuz?
Ülke insanları için değil sadece kendi aileleri için önlem alanlar varya, işte biz öleceğiz onlar yaşayacak.İşte ben buna üzülüyor vede kahroluyorum.
Allahtan tek dileğim, ne zaman olursa olsun dünya kocaman bir şemsiye gibi kapansın komple gidelim, biz gidince beceriksiz yöneticiler hayatta kalmasınlar onlarda bizlerle gelsinler.
Önemli Not:Ben sadist değilim, yaşamı, yaşatmayı, yaşamayı hemde tüm canlılar için seven biriyim sadece yeteneksiz yöneticilere ve onların bizleri yönetmeleri için atayanlara kızıyorum, yoksa yaşamla aramda bir sorun yok.
Kalın sağlıcakla.

Yargılanmış ve aklanmış bir siyesetçi için çamur at ,izi kalsın olmaz biraz vicdanlı hareket etmek lazım.nihayetinde siyaseset ve dinle ilgili paylaşımlarda bulunmamaya özen gösteriyoruz, ,bu yüzden bu hassas konuları başka platformlardan paylaşırsak daha yararlı olacaktır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

SON KONULAR

Geri